Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (5. 1. 2005)

Adam Šindelář

Je po Novém roce, někteří se teprve pomalu probouzejí, jiní už píší softwarovou sklizeň. :) Tady ji máte.

Hudebně nadané čtenáře jistě zaujme na knihovně GTK napsaný prográmek GScore sloužící k zápisu not do osnovy. Ovládání je jednoduché a interface je velmi rychlý. Aplikace zvládá i složitější „vychytávky“ jako posunutí celé skladby výše nebo níže a složitější notové značky. Vaše výtvory potom umí uložit jak v textovém formátu ABC, tak i jako MIDI, který, máte-li softwarový syntetizátor, si potom můžete přehrát. Za zmínku jistě slouží i poměrně flexibilní podpora plug-inů; těch ovšem zatím moc není.

Grapevine je grafický GTK frontend umožňující snadnou práci s aplikací Cedega, dříve známou jako WineX. S jeho pomocí se snadno a rychle konfiguruje chování wine, instalují hry i prohlíží online databáze podporovaných produktů. Ke každé nainstalované hře umožňuje změnit mnoho nastavení, určit rozlišení, simulovanou verzi Windows atp. V poslední verzi přibyla podpora pro hry podporované technologií Point2Play. Bohužel autor Grapevine již nemá čas na programu dále pracovat, a tak hledá, kdo by po něm projekt převzal – najde se někdo?

Pro vás všechny, kdo pracujete s Linuxem i s MacOS X a máte rádi iTunes, je určena knihovna libopendaap. Spolu přehrávačem TunesBrowser, který je na ní postavený, rozumí onomu poněkud nelogickému systému adresářů a souborů, do kterého iTunes ukládá svoji databázi hudebních souborů, a efektivně tak umožňuje sdílet stejnou databázi hudby mezi více počítači, třeba přes FTP. Přehrávač samotný připomíná svým interface i ovládáním originální iTunes, ale knihovna, kterou využívá, se dá podle autora snadno začlenit do jiných přehrávačů, k čemuž snad brzy dojde. Ačkoliv mám iTunes rád, přece jen mě tento program přivedl na myšlenku, jestli by nebylo lepší spíše přinutit iTunes ukládat v nějakém rozumném formátu než učit všechny ostatní rozšířené přehrávače rozumět tomu, co už mají. :)

Klear je nedávno vzniklá aplikace dávající si za cíl stát se robustním TV přehrávačem pro KDE/QT. Zatím umí pár základních funkcí, ale do budoucna je plánováno nahrávání a přehrávání záznamů včetně podpory OSD a teletextu a dalších technologií. Hlavní avizovanou výhodou projektu by měla být integrace s KDE, zejména díky QT frontendu a použití xinelib jako backendu aplikace. Časem snad nahradí současný poněkud omezený program kdeTV, a KDE tím získá plnohodnotný integrovaný DVB tuner. K programu dostanete i seznam kanálů, zatím však v seznamu chybí většina států.

Keyano je grafická aplikace, která do jednoho unifikovaného ovládání shrnuje frontend k mnoha populárním linuxovým programům, jako je Festival nebo Fortune. Hlavním účelem celého programu je zábava, případně možnost něco se naučit… a to pro lidi všeho věku. Obsahuje jednoduché hry, například výuku abecedy pro malé děti, stejně jako složitější audiovizuální hříčky. V současné chvíli prochází bouřlivým vývojem a doslova každý den se objevují nové funkce. Uvidíme, co z něj časem vznikne.

Našli jste v článku chybu?
5. 12. 2005 20:42
(neregistrovaný)
kde si můžu stáhnout některý z těchto programů (nejlépe MusiXTeX)??? díky. mám gscore- neustále padá, nedá se vymazat již napsaná nota.
11. 1. 2005 8:43
kavol (neregistrovaný)

> Stejne tak mi unika smysl jednotneho smeru tramcu. ono některé věci se lépe čtou, pokud jsou vysázeny určitým způsobem ... tak jako by např. normální sazeč nerozdělil slovo před otočením listu (bohužel častá neřest soudobých publikací), tak třeba trioly je vhodné sázet spojené po trojicích s nožkami na stejnou stranu ... > One MusiXTeX je i "WYSIWYG", akorat s trochu delsi dobou iterace. no právě ... :-) každému vyhovuje jiný styl práce, já si radši budu tahat základní linku te…