Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (19. 1. 2005)

19. 1. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme softwarový metronom, vypalovátko, uklízecí skript na Gentoo, korektor HTML, oháčkovávač cestiny a vzdělávací program.

Hrajete-li občas na nějaký ten hudební nástroj a chybí vám metronom, určitě oceníte Qmetronome, jednoduchý program s nastavitelným vzhledem. Aplikace umožňuje výběr frekvence tikání a zvuku, který má vydávat. Umožňuje některým tikům přiřadit jiný zvuk než ostatním a samozřejmě změnu zvukových nahrávek. Vzhled aplikace je také kompletně volitelný. Do další verze autor plánuje přidat přednastavené frekvence pro různá tempa. Pro svůj běh potřebuje knihovny SDL a QT, které jsou k nalezení snad v každém dnešním linuxovém systému.

Kio_burn je add-on pro kio_slave, vstupní a výstupní systém KDE umožňující vypalovat CD přímo z Konqueroru. Kromě běžných datových a hudebních CD umí vypalovat i méně používané formáty, jako například Video CD. Chcete-li vypalovat DVD, budete navíc potřebovat podporu v kernelu (a to i když na vašem stroji jdou DVDčka vypalovat pomocí programů jako K3B nebo xToast). Kio_burn je sice zatím nedokončený, ale určitě se jedná o zajímavou alternativu k těžkotonážním aplikacím stylu xToast.

Uživatelé Gentoo jistě vědí, do jaké velikosti může neudržovaný /usr/portage/dis­tfiles narůst po několika týdnech používání. Pokud se vám nechce promazávat staré záznamy ručně, použijte utilitku distcleaner, která to udělá za vás. Tento jednoduchý pythonovský script umí promazávat, nepotřebné (nenainstalované) a malé soubory, čímž se jednak ušetří místo, jednak se vytvoří pořádek.

SafeHTML je určeno k prověřování a korekci HTML kódu. Odstraňuje potenciálně nebezpečné tagy, scripty a atributy a převádí dokument na xHTML standard. Jasná volba, pokud vám některá stránka pravidelně shazuje prohlížeč, ale taky pokud se bojíte, aby vám někdo do stránek nevložil něco, co tam nechcete.

CS24_early

I v dnešní době, dlouho po nástupu Unicode, stále řešíme problémy s diakritikou. Je skoro až k nevíře, kolik problémů může způsobit taková zdánlivě nevinná věc jako háčky a čárky. Dokonce jsou i lidé, kteří by radši psali spřežky jako bratři Poláci. :) Částečnou pomoc může snad poskytnout PERLový script HaT, který do čistě ASCII textu doplní českou diakritiku. Pracuje na statistickém principu a umí se učit z předchozích doplňování. Urcite stoji za vyzkouseni, ale neni lepsi psat bez hacku? :)

Pobble je v Pythonu vytvořený vzdělávací software na architektuře klient-server. Učitelům umožňuje vkládat studijní materiály a testy, které potom na požádání vydává studentům. Ti potom vrátí vyplněný test ke kontrole zpátky na server, kde si jej může převzít učitel. Princip jednoduchý, přínos velký. Jen by mě zajímalo, jak systém hodlá studentům bránit v podvádění. Rozhodně doporučuji navštívit stránku projektu, kromě Pobble samotného tam totiž naleznete odkazy na několik dalších, neméně zajímavých projektů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku