Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (19. 1. 2005)

Adam Šindelář 19. 1. 2005

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme softwarový metronom, vypalovátko, uklízecí skript na Gentoo, korektor HTML, oháčkovávač cestiny a vzdělávací program.

Hrajete-li občas na nějaký ten hudební nástroj a chybí vám metronom, určitě oceníte Qmetronome, jednoduchý program s nastavitelným vzhledem. Aplikace umožňuje výběr frekvence tikání a zvuku, který má vydávat. Umožňuje některým tikům přiřadit jiný zvuk než ostatním a samozřejmě změnu zvukových nahrávek. Vzhled aplikace je také kompletně volitelný. Do další verze autor plánuje přidat přednastavené frekvence pro různá tempa. Pro svůj běh potřebuje knihovny SDL a QT, které jsou k nalezení snad v každém dnešním linuxovém systému.

Kio_burn je add-on pro kio_slave, vstupní a výstupní systém KDE umožňující vypalovat CD přímo z Konqueroru. Kromě běžných datových a hudebních CD umí vypalovat i méně používané formáty, jako například Video CD. Chcete-li vypalovat DVD, budete navíc potřebovat podporu v kernelu (a to i když na vašem stroji jdou DVDčka vypalovat pomocí programů jako K3B nebo xToast). Kio_burn je sice zatím nedokončený, ale určitě se jedná o zajímavou alternativu k těžkotonážním aplikacím stylu xToast.

Uživatelé Gentoo jistě vědí, do jaké velikosti může neudržovaný /usr/portage/dis­tfiles narůst po několika týdnech používání. Pokud se vám nechce promazávat staré záznamy ručně, použijte utilitku distcleaner, která to udělá za vás. Tento jednoduchý pythonovský script umí promazávat, nepotřebné (nenainstalované) a malé soubory, čímž se jednak ušetří místo, jednak se vytvoří pořádek.

SafeHTML je určeno k prověřování a korekci HTML kódu. Odstraňuje potenciálně nebezpečné tagy, scripty a atributy a převádí dokument na xHTML standard. Jasná volba, pokud vám některá stránka pravidelně shazuje prohlížeč, ale taky pokud se bojíte, aby vám někdo do stránek nevložil něco, co tam nechcete.

I v dnešní době, dlouho po nástupu Unicode, stále řešíme problémy s diakritikou. Je skoro až k nevíře, kolik problémů může způsobit taková zdánlivě nevinná věc jako háčky a čárky. Dokonce jsou i lidé, kteří by radši psali spřežky jako bratři Poláci. :) Částečnou pomoc může snad poskytnout PERLový script HaT, který do čistě ASCII textu doplní českou diakritiku. Pracuje na statistickém principu a umí se učit z předchozích doplňování. Urcite stoji za vyzkouseni, ale neni lepsi psat bez hacku? :)

Pobble je v Pythonu vytvořený vzdělávací software na architektuře klient-server. Učitelům umožňuje vkládat studijní materiály a testy, které potom na požádání vydává studentům. Ti potom vrátí vyplněný test ke kontrole zpátky na server, kde si jej může převzít učitel. Princip jednoduchý, přínos velký. Jen by mě zajímalo, jak systém hodlá studentům bránit v podvádění. Rozhodně doporučuji navštívit stránku projektu, kromě Pobble samotného tam totiž naleznete odkazy na několik dalších, neméně zajímavých projektů.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně