Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (18. 7. 2007)

18. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na neobvyklý komprimační program, zajímavou RSS čtečku. Prověříme si bezpečnostní díry ve vašich aplikacích a podíváme se jak dostávat upozornění na různé události. Nakonec se mrkneme na evoluční umění a storage engine v MySQL. A dnes bude i blbinka.

Humanzip

Humanzip (0.5) je velmi zajímavý komprimační program. To, co je pro jiné programy na prvním místě (úspora každého bitu), je u něj až na druhém místě. Humanzip se totiž zaměřuje na komprimaci obyčejného textu. A hlavně – výsledek musí být pro člověka čitelný. Humanzip to dělá tak, že vyhledává opakující se slova/fráze a ty nahrazuje symbolem (z UTF-8 sady). Takže například text:

This is a test, please panic.
This is a test, hide under your desk.
This is a test, close the curtains.

změní na:

Ă, please panic.
Ă, hide under your desk.
Ă, close the curtains.

S legendou, že Ă znamená „This is test“. Zajímavá myšlenka, ale k čemu to může být dobré? Autorovou motivací byla hra Magic: The Gathering. Chtěl si vytisknout seznam všech karet, včetně popisu, co dělají. Jenže v normálním textu to mělo asi 100 stran. Jenže v takovém textu se některá slova velmi často opakují („postava“, „cíl“, „do konce kola“). A když je nahradil symboly, dostal úsporu 13 %. Velké terno to není, ale úspora je to zajímavá. Přitom výsledný text je stále dobře čitelný.

RSStail

Zatímco mnohé RSS čtečky se snaží nabídnout co největší komfort, tak RSStail (1.3) na to jde jinak. Žádné grafické prostředí. Jenom příkazový řádek a výstup podobný, jako má tail -f.

RSStail

RSStail

Wapiti

Wapiti (1.1.6) je program, který otestuje (black box) vaši aplikaci, zda není náchylná ke Cross Site Scripting, SQL Injection a dalším způsobům, jak napadnout vaši webovou aplikaci. Někteří lidé by takové programy měli používat povinně.

Specto

Specto je šikovný prográmek, který se uhnízdí v systrayi a oznámí vám, když se něco změní. Tím něco může být příchozí email, změněná stránka, proces nebo soubor na disku. Specto ale umí tolerovat i drobné odchylky a nebude vás tak otravovat pořád. Například 2% tolerance na procesu v praxi znamená, že dostanete oznámení, že se proces objevil nebo že už tam žádný takový není. Ale nedostanete oznámení, když už jeden proces běží a objeví se druhý. Míru tolerance je samozřejmě možné měnit.

Specto

Specto

Evolvotron

Tak Evolvotron (4.0) není zrovna novinka, ale objevil jsem ho teprve před týdnem. Jedná se o generátor „genetického umění“ nebo též „evolučního umění“. Což v praxi znamená, že budete mít okno rozdělené na několik částí a v nich se vygenerují náhodné fraktály. Kliknete na ten, který se vám nejvíce líbí a ten jediný se nezmění. Ostatní obrazce se přegenerují podle zvoleného fraktálu. Takto si projdete několik populací, než naleznete obrázek, jenž se vám líbí, a ten si uložíte. Jedná se o fraktály, takže v podstatě v libovolném rozlišení.

Evolvotron

Evolvotron

Skeleton Engine

Tak už jsme tady měli ve sklizni pár obskurních storage engine pro MySQL. Pokud toužíte napsat si vlastní engine, teď máte šanci. Skeleton Engine (0.4) je nachystaná šablona. Autoconf, Makefile, mutexy… vše je na místě. Už stačí jenom trocha vlastního kódu a máte svůj storage engine.

CS24_early

Blbinka

Tvůrce programovacího jazyka nebo sériový vrah?

Code Monkey Like You

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.