Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (25. 7. 2007)

25. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes budeme zkoumat zaplnění disku, pracovat se soubory, komunikovat s mobilními telefony a také usnadňovat komunikaci na IRC. A protože nejen prací je člověk živ, podíváme se také na jeden netradiční spořič obrazovky a nakopávání Windows.

NCurses Disk Usage

Dochází vám volné místo na disku a netušíte, co ho tolik zabírá? Pomocnou ruku nabízí NCurses Disk Usage. Nabízí funkcionalitu známého příkazu du v uživatelsky přívětivém prostředí ncurses. Pohled do manuálové stránky nabízí některá nastavení známá z již zmiňovaného du.

Co je ale hlavní předností NCurses Disk Usage, je možnost procházet adresáře. Adresáře jsou přehledně zobrazeny a setříděny dle uživatelských kritérií. Bonus jsou příznaky jako prázdný adresář či příznak chyby při čtení. Autor dal dohromady malé how-to s obrázky.

NCDU

Ctrlproxy

Častým problémem „notebookářů” je sledovat, co se děje na chatu, když se člověk právě přesouvá a není k dispozici žádná síť. Řešením pro IRC může být Ctrlproxy. Princip je jednoduchý – máte spuštěný IRC proxy, který je trvale připojen. K tomuto serveru se připojujete pomocí svého oblíbeného klienta. Pokud se vám spojení rozpadne, nic se neděje. Připojíte se opět z k proxy a vyvoláte historii. Podobně jako dircproxy existuje možnost být připojen k více serverům najednou, široké možnosti logování, proxy pro více klientů, podpora SSL, IPv6 a další. Úplný výčet funkcí a návod k zprovoznění najdete na stránkách obou projektů.

Linux DiskTool

Linux DiskTool alternativou k mnohem oblíbenějšímu terminálovému správci souborů Midnight Commander. Klasicky umí označit soubory, kopírovat, mazat, procházet archívy a podobně. Klávesové zkratky jsou samozřejmostí. Zajímavou funkcí je procházení RPM balíčků a možností je přímo instalovat.

Pokud vám není libo binární distribuce programu, začnou vám asi nabíhat vrásky na čele. Program není psaný v C, jak tomu bývá zvykem, ale v Pascalu, a také budete potřebovat FPC kompilátor k dokompilování modulů.

Hextris

Hextris je další z klonů Tetrisu, tentokrát ale trochu jinak. Kostky nejsou složené z čtverců, ale z hexagonů. K běhu budete potřebovat Javu. Pokud máte správně nastavenou Javu Web Start pak můžete Hextris spustit přimo z prohlížeče. O nejlepší skóre se můžete podělit v diskusi.

hextris

Gammu

Projekt Gammu (dříve MyGnokii2) je nástroj pro komunikaci s mobilním telefonem. Umožňuje synchronizovat telefonní seznam, posílat SMS a mnoho dalších funkcí. Podobného softwaru pro Linux zatím moc není, i proto mě velmi potěšila aktivita projektu. Na domovských stránkách si dokonce můžete porovnat různé forky.

Gammu

(Zdroj: Freshmeat.net)

FoxSaver

FoxSaver je rozšíření Firefoxu o fukční screensaver. Netradiční rozšíření promítá každý den aktualizované obrázky v čase, kdy se svým prohlížečem nepracujete, a to dokonce na celou obrazovku, pokud máte maximalizovaný Firefox. Disponuje i možností nastavení webů, u kterých se screensaver spouštět nemá, nastavení času zobrazení a jednoduché zapnutí/vypnutí.

skoleni

Blbinka

Protože jsem před čtrnácti dny blbinku vynechal, naservíruju vám dneska rovnou dvě. První z nich je pro „windowsáře“, kterým se stýstká po BSOD (Blue Screen Of Death). Malý prográmek bsod váš absťák určitě zažene. Chyby a drivery způsobující chybu jsou náhodně generovány z nemalého seznamu.

Blbinka

Úplně na závěr doporučuju krátké video o tom, jak správně nakopnout Windows.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.