Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (29. 6. 2005)

Adam Šindelář

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Tentokrát si budeme hrát s pozadím, pustíme si hudbu, ukážeme několik vektorů, koukneme se na nebe a nahrajeme si nové skladby do svých iPodů.

Wallpaper Tray je utilitka, která se usadí v Notification Area na vašem Gnome Panelu, a jak už název napovídá, stará se vám o pozadí na ploše. Jednoduše v ní nastavíte adresáře, ve kterých má hledat, jestli a jak často má pozadí měnit atp. Lze nastavit nový wallpaper na každé přihlášení nebo na časový interval, vyhledávat obrázky na disku přímo z nastavovacího dialogu a od verze 0.5.0 jde program nastavit na použití GTKmm místo systémové části panelu. Na stránkách autora jsou ke stažení zdrojové kódy i RPM a DEB balíčky s programem. Program pochopitelně vyžaduje prostředí Gnome.

S hudebními přehrávači se v poslední době roztrhl pytel – ve světě KDE pomalu získává většinovou uživatelskou základnu rychle se vyvíjející přehrávač AmaroK, XMMS i jeho plánovaná nová verze jsou už ve světě Linuxu stálicí a dnes si představíme přehrávač Loudhailer, který k nám dorazil ze světa Gnome. Autor se očividně snaží o malý a dobře integrovaný přehrávač, který by byl snadno použitelný i bez databáze písniček a složitého interface. Interakce s programem probíhá jednoduše pomocí drag&drop a v rámci lepšího začlenění do prostředí Gnome program používá systémovou část panelu pro rychlé zpřístupnění ovládacích prvků. Ačkoliv je vývoj ještě v poměrně raném stádiu, je program velmi dobře použitelný a veškerá základní funkcionalita je zvládnutá včetně práce s metadaty, správy playlistů a spolupráce s centrální konfigurací Gnome. Jako backend je použit hudební engine GStreamer, takže podpora základních formátů je zaručena. Loudhailer je napsán v C# a Mono a vyžaduje knihovny GTK a GTK#.

Z Českých zemí pochází program se zajímavým názvem Vrr! Jedná se o vektorový ilustrační program určený především pro práci s matematickými výkresy. Cílem projektu není být uživatelsky přítulný, ale nabízet velké množství komplexních funkcí, které by poskytly dostatečnou nástrojovou základnu pro zpracování jakékoliv matematické tématiky. Pro práci s geometrií nabízí editor řadu operátorů pro tvorbu základních grafických primitiv (bodů, křivek a ploch) a manipulaci s nimi. Objekty mohou být definovány nejen absolutně, ale také v závislosti na ostatních objektech v projektu, takže je možné změnou pozice nebo parametrů jedné primitivy ovlivnit všechny objekty v hierarchii. Do programu je zabudováno také rozhranní pro pluginy, takže chybějící funkcionalita může být doplněna i jako volitelná součást aplikace. Program umí exportovat do SVG, PDF a EPS, aby byl dobře použitelný pro sazbu matematických publikací. Je v plánu i plná integrace s dokumenty TeX.

Stellarium je velmi atraktivně vypadající simulátor noční i denní oblohy. Pomocí OpenGL v reálném čase vykresluje pozice hvězdných těles na noční obloze, horizont, stromy i hory na obzoru a fotorealistické východy slunce. Pomocí jednoduchého GUI lze nastavit úhel pohledu, rychlost, datum a zeměpisnou pozici. Program má poměrné rozsáhlou databázi názvů mezihvězdných objektů a zobrazuje popisky k hvězdám, planetám i konstelacím. Obsahuje navíc atraktivní vyobrazení souhvězdí pomocí fantastických ilustrací mýtických tvorů, které mají znázorňovat. Grafické ztvárnění všech zobrazovaných prvků je rozhodně nadprůměrné a program se i na slabších konfiguracích hýbe obstojně rychle. Stellarium funguje na GNU/Linuxu, Windows a také na Mac OS X. Ke svému fungování vyžaduje knihovnu OpenGL a alespoň základní hardwarovou akceleraci.

Dokud se Apple nerozhodne vydat port iTunes pro GNU/Linux, což vzhledem k závislosti na QuickTime a Bonjour asi hned tak nebude, jsou linuxoví majitelé iPodů odkázáni na některé z open source řešení pro práci se svým hudebním společníkem. Existují scriptované utility, knihovny funkcí a dokonce i plugin pro populární hudební přehrávač AmaroK, ale kvalitou zatím jednoznačně vede program gtkpod. Nabízí většinu funkcí iTunes včetně práce s chytrými playlisty, správy databáze hudby a pochopitelně automatické synchronizace s iPodem. Je podporováno čtení už existující iTunes databáze hudby, práce se základními formáty iPodu i základní operace s metadaty souborů v databázi. Rovněž je možné použít gtkpod pro automatickou synchronizaci dat z některých linuxových apllikací, například Evolution nebo Thunderbird. Zatím ještě chybí podpora pro obrazové materiály k albům, kterou standardně nabízí iTunes a AmaroK. Program vyžaduje knihovnu GTK a kromě Linuxu podporuje ještě FreeBSD.

Našli jste v článku chybu?

29. 6. 2005 17:24

Pre astromaniakov skvela vec. Podobna dobra vec pre geomaniakov je stiahnutelna na http://earth.google.com/ ale pozor, pri slusnom inet pripojeni je to dost narocne na cas.

29. 6. 2005 15:38

bylo dobrym zvykem predstavit par uzitecnych programu a jednu blbustku (ne nutne) na konec, a ja se ptam?

KOMU TO VADILO?!?

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum