Hlavní navigace

Novinky na Root.cz

8. 9. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Je to už více než rok a půl, co Root prošel omlazovací kůrou a dostal do vínku nové funkce a nový vzhled. Nastal čas jít dále, a proto jsme se rozhodli nabídnout vám vylepšení stávajícího vzhledu a především také několik nových funkcí. Co je nového? Co se změnilo? A co zůstalo při starém?

Největší změny v historii Roota jste mohli zaznamenat v lednu roku 2005. Změn bylo skutečně hodně a dalo by se říci, že nezůstal kámen na kameni. Dnes vám představujeme několik zajímavých a užitečných novinek.

Během zmíněného roku a půl jsme získali nové zkušenosti, nové nápady a také jsme posbírali náměty čtenářů na změnu vzhledu. Zároveň jsme připravili několik nových služeb, o nichž si myslíme, že Rootu chyběly, a poslouží vám především k tomu, abyste si mohli vytvářet vlastní obsah a nabízet jej ostatním čtenářům.

Postupně si všechny novinky jednu po druhé představíme.

Titulní strana

To, čeho si zcela jistě všimnete na první pohled, je nový „facelift” titulní strany. Přistoupili jsme k němu ze dvou hlavních důvodů. Jednak jsme potřebovali získat prostor pro nové služby, ale také jsme chtěli vyjít vstříc čtenářům, kteří si přáli jiné umístění některých prvků.

Některé umístění prvků bylo sladěno s našimi sesterskými servery Lupa.cz a DigiZone.cz. Dále jsme trvali na dalších důležitých úpravách, z nichž nejdůležitější je asi posunutí bloku zpráviček směrem vzhůru. Pro zprávičky už nemusíte listovat tak daleko.

Prvky jsou nyní také lépe opticky odděleny, což zjednodušuje orientaci mezi jednotlivými bloky. Stále máte možnost přepínat mezi světlejším a tmavším designem. Slouží k tomu nastavení ve vašem profilu nebo malý rozpůlený čtvereček v pravém horním rohu.

Nové horizontální menu

Původní menu s názvy sekcí nahradil nový rozcestník, který vás navede na nejdůležitější části Roota. Najdete zde odkazy na články, zprávičky, diskuse, blogy, Wiki, Jak na Linux, školení a butik.

Akademie Root.cz

logoV rámci Akademie Root.cz připravujeme odborná školení a semináře určené nejen profesionálům, ale všem, kteří chtějí posílit své teoretické i praktické znalostí v oblasti IT. Školení vedou zkušení lektoři s mnohaletou praxí v oboru. Chcete-li rozšířit své obzory a zlepšit svou kvalifikaci, jsou naše školení tou správnou volbou.

Na jeden klik byste se tak měli dostat ke všemu podstatnému. Kromě toho vám ještě připomenu některé další důležitější adresy: Root.cz/serialy, Root.cz/autori, Root.cz/r pro rubriky a Root.cz/s pro sek­ce.

Perexové obrázky

A u otázky designu a navigace ještě na chvíli zůstaneme. Pro lepší vizuální orientaci a pro ozvláštnění vzhledu titulní strany jsme zavedli takzvané perexové obrázky. Ty nyní budou, stejně jako u Lupy, součástí úvodníků článků. Snažili jsme se, aby co nejlépe zapadly do designu Roota a nepůsobily rušivě. Odrážejí jednotlivé sekce a rubriky, do kterých daný článek zapadá.

Blog.Root.cz

Blogovací systémy jsou velmi cenným doplňkem zpravodajských serverů. Na Lupě byl blog spuštěn už před delší dobou a jednoznačně se osvědčil. Proto jsme se i my rozhodli, že bychom rádi podobný systém nabídli čtenářům. Najdete jej na adrese blog.root.cz, je postaven na software od Jyxo, má vlastní RSS kanál a výstup na titulní straně.

Máte-li se zájem dělit s ostatními o své nejen linuxové zážitky, stačí se zaregistrovat a začít psát. Máme připraven i systém odměn pro nejúspěšnější bloggery. Neváhejte a můžete ukojit své autorské choutky.

Wiki.Root.cz

Další velmi důležitou službou je naše nová Wiki. Najdete ji na wiki.root.cz. Jedná se o otevřený publikační systém, na jehož základech by měla vzniknout rozsáhlá znalostní databáze o Linuxu, software, lidech, akcích a všem, co souvisí se svobodným software. Obsah této databáze bude možné dále svobodně využívat za předpokladu, že se bude jednat o nekomerční použití a bude uveden odkaz na původní zdroj.

Naše Wiki ovšem nemá být jen encyklopedií, ale především studnicí znalostí. Je to proto ideální místo, kam si můžete zapisovat své poznámky, popsat, jak se vám podařilo vyřešit ten či onen problém a podobně. Uživatelé, kteří budou v budoucnu řešit stejný problém, vám budou vděční.

Ve Wiki je už několik desítek provázaných záznamů s různými informacemi. Tolik startovní pozice. Jak se bude vše zvětšovat a růst, je jen a jen na vás. Abyste mohli sledovat, co se na Wiki děje, připravili jsme pro vás rovněž speciální RSS kanál, na kterém jsou vidět všechny změny. I Wiki má svůj box na titulní straně.

Wiki Root.cz používá open-source wiki systém PMWiki, jehož domovskou stránku naleznete na www.PMWiki.org.

Tiskové zprávy

Úplně novou sekcí na Rootu je také část tiskových zpráv. Nejedná se o převratnou novinku, ale na mnoha zpravodajských serverech je podobná sekce k dispozici. Budou se v ní objevovat tiskové zprávy různých firem a společností, které působí na našem trhu.

comupterworld - webcast prosinec

Zprávy se nebudou objevovat mezi běžnými články ani se nebudou propagovat v RSS určeném pro jiné texty. Pokud je budete chtít číst, najdete je v samostatném boxíku na titulní straně.

Závěrem

Tím pochopitelně práce na Rootu nekončí a už teď se začínají připravovat další služby a vylepšení těch stávajících. Zůstaňte určitě naladěni.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.