Hlavní navigace

Objevte taje Root.cz: Titulní strana

26. 8. 2005
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Tímto článkem otevíráme novou sérii, která je určena všem čtenářům serveru Root.cz bez výjimky. Budeme v ní postupně probírat všechny funkce čtenářského rozhraní a dozvíte se i spoustu zajímavostí.

Úvodní slovo

Nový design Root.cz nepřinesl jen změnu barevného rozložení a titulní strany, ale obohatil uživatelské rozhraní o řadu nových a příjemných funkcí. Ne všichni čtenáři je ale všechny znají a používají. Připravují se tak ale o spoustu užitečných funkcí. Některé pro vás mohou být jen zajímavé, ale jiné jsou prudce použitelné při běžném čtení a vůbec při práci s médiem.

Root.cz je za šest let své existence už velmi rozsáhlý a obsahuje mnoho tisíc článků a desítky tisíc zpráviček. Orientovat se v tak ohromném archivu by mohlo být velmi komplikované. Jen za jediný týden vydáme okolo deseti článků a čtyřiceti zpráviček. Pokud na server nechodíte denně a skutečně podrobně nečtete každou větu, je velmi obtížné neztratit nit.

Důležité je informace dobře uchopit, případně si z nich vybrat jen to, co je pro vás v danou chvíli důležité. A to je právě cílem uživatelského rozhraní, které je v nové verzi velmi sofistikované.

Dnes se podíváme podrobně na titulní stranu. Ta je naprosto nejnavštěvovanější stránkou celého serveru a průměrně ve čtvrtině případů je to právě titulní strana, která je zobrazována. Není se čemu divit, pokud nepřicházíte z RSS nebo jste nedostali přímý odkaz na článek, musíte začít právě tady.

Titulní strana

Popíšeme si postupně celou titulní stranu odshora dolů a vysvětlíme si, k čemu jsou některé „záhadné” odkazy.

Úplně nahoře najdete lištu s odkazy na ostatní servery a projekty Internet Info s.r.o.. Až budete někdy váhat nad tím, jestli náhodou nepatří některý server do naší rodiny, stačí se podívat na tuto lištu. Najdete ji na všech našich serverech.

Pod ní se kromě loga a maskota serveru (o kterém jen čtyři lidé na světě ví, kdo to skutečně je – on sám to možná ani netuší) nachází první důležitý rozcestník, a tím je rozcestník sekcí. Sekcí je celkem 12 a rozdělují obsah na stejný počet oblastí. Je to nejhrubší dělení, které na Rootu najdete. Pokud vás zajímají informace z některé sekce, stačí kliknout na její název.

Uživatelské přihlašování

Vedle rozcestníku na pravé straně najdete malé uživatelské menu, které slouží k přihlašování a registraci čtenářů. Může nabývat tří podob:

  • nepřihlášen – samozřejmě znamená, že není znám žádný registrovaný uživatel a nastavení se ukládá jen do cookies
  • jméno uživatele – nepřihlášen – uživatel je znám a z jeho profilu se přebírá nastavení, které ale není možno měnit
  • jméno uživatele – uživatel je přihlášen, může psát do diskusí a měnit nastavení

První a poslední možnost je myslím zcela obvyklá a jasná, ale prostřední možnost je pro vás možná nová. Do tohoto stavu se vaše přihlášení dostane vždy po uzavření prohlížeče. Pokud jej pak znovu spustíte, budete pro Roota známý a bude použito vaše nastavení z profilu. Pokud budete chtít něco změnit, nastavit nebo psát do diskuse, budete automaticky požádáni o přihlášení.

Přepínání designu

Už jsme o tom několikrát psali, ale zdaleka to nevědí všichni, takže ještě jednou:

Těsně vedle uživatelského menu (čili úplně vpravo nahoře) naleznete malý čtvereček, který je úhlopříčně rozdělený na černou a bílou polovinu. Je to tlačítko, které slouží k přepnutí designu ze světlého na tmavý a naopak. Pokud jste přihlášeni, změna se natrvalo zapíše i do vašeho uživatelského profilu. Líbil se vám starý Root? Stačí kliknout.

Obsahová část

Dostáváme se k hlavní části titulní strany, kterou je obsahová část. První polovinu tvoří seznam aktuálních článků. Vlevo vidíme tři poslední i s perexem (úvodním odstavcem) a s rozšířenými informacemi, vpravo pak najdete sedm dalších článků, které jsou už uvedeny bez perexu a se zhuštěnými informacemi. Dohromady tvoří články plus mínus za poslední týden.

Pod články je k nalezení podobný oddíl pro zprávičky a diskuse. Zpráviček je osm, diskuse jsou čtyři poslední. V obou případech má systém implementované inteligentní zkracování, které zajistí, že jsou delší příspěvky zkráceny a je k nim přidán odkaz na celý text.

Inteligence tohoto zkracování spočívá v tom, že nejsou jen hloupě počítány znaky, za kterými je text prostě odseknut, ale pokud by text měl být takto zkrácen jen o několik málo slov, bude ponechán kompletní, i když překračuje maximální délku. Nemůže se tedy stát, že budete rozklikávat zprávičku jen kvůli dvěma posledním slovům.

U všech obsahových textů (články, zprávičky i diskuse) naleznete kromě autora také sekci a rubriku, do které patří, ale i datum a čas vydání a počet reakcí.

Pod obsahovou částí najdete už jen odkaz na archiv a přidání zprávičky. Ty už ale vedou hlouběji a budeme se jim věnovat jindy.

Pravý sloupec

Ještě jsme z titulní strany neprobrali pravý sloupec. Jedná se o jakýsi obsahový navigátor, který vám nabízí rychlý přístup k mnoha funkcím. Je rozdělen na čtyři menší části.

Vyzkoušejte na Root.cz

Tato část je rozcestníkem na jednotlivé části portálu. Zkuste si je proklikat, zavedou vás na zajímavá místa. O těch si ale budeme povídat v dalších dílech.

Nejčtenější, nejdiskutovanějsí, nejžhavější

Jsou tři zajímavé bloky, které uvádějí vždy pět nějčtenějších a nejdiskutovanějších článků a nejžhavějších diskusí s největším počtem reakcí. U každé položky je k vidění přesný počet zobrazení/reakcí. Žebříček se vztahuje k nejčtenějším textům za posledních 30 a nejdiskutovanějším za posledních 50 dní.

CS24_early

Články z Lupy

Úplně dole je pak poslední box s články ze serveru Lupa.cz. Lupa je nám ze serverů Internet Info s.r.o. obsahově nejbližší a velmi často spolupracujeme na tvorbě obsahu i výměně informací. Proto si myslíme, že je důležité vás informovat i o jejím obsahu.

RSS exporty

Nakonec se ještě zmíním o posledním odkazu, který najdete úplně dole na stránce. Jsou to RSS exporty. Ty můžete přidat do své oblíbené RSS čtečky, a získávat tak informace o nových článcích, zprávičkách a diskusích. Pokud nevíte, k čemu RSS je nebo jakou čtečku si vybrat, přečtěte si třeba o Sage.

Myslíte si, že znáte všechny funkce, které server nabízí?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.