Hlavní navigace

OpenWeekend 2005

Tisková zpráva 29. 9. 2005

Skalním příznivcům otevřených technologií asi nebude potřeba mezinárodní akademickou konferenci OpenWeekend, zaměřenou právě na free software a otevřené technologie, nijak zvlášť představovat. Letos na podzim pro vás Studentská unie ČVUT, klub Silicon Hill, ve spolupráci s katedrou počítačů FEL ČVUT, sponzory a partnery připravili již pátý ročník této oblíbené přednáškové akce. Bude se konat ve dnech 15. a 16. října v posluchárně K1 v budově Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Trocha historie na úvod

Myšlenka uspořádat první OpenWeekend se zrodila na podzim roku 2001, kdy po úspěšném Installfestu ve strahovské menze organizátory této akce napadlo zorganizovat přednáškovou akci pro pokročilé uživatele. Tak vznikla konference OpenWeekend – víkend zaměřený na otevřené technologie, svobodný software a bezpečnost počítačových systémů. Již první ročník přilákal mnoho zájemců, a proto se studenti z klubu Silicon Hill rozhodli v OpenWeekendech pokračovat. Druhý ročník se nesl ve znamení bezpečnosti a bezpečnostních systémů pro linuxové jádro. Pozvání přijali vývojáři z projektů Medusa, RSBAC, a LIDS. Třetí OpenWeekend nabídl účastníkům nejen žhavou diskusi na téma “Otevřené technologie ve státní správě”, ale i přednášky o XML, document managementu, bezpečnosti wi-fi sítí nebo o revolučním objevu v kryptoanalýze. Čtvrtým a zatím posledním ročníkem se neslo téma otevřených multimédií. Se svými příspěvky vystoupili vývojáři kodeků Ogg Vorbis a Theora. Prostor dostala také přednáška a praktická ukázka na téma Mikrojádro operačního systému GNU Hurd.

Root.cz je hlavním mediálním partnerem akce. Pokud vás zajímají předchozí ročníky, přečtěte si reportáže: 2004 (sobota, neděle), 2003 (sobota, neděle), 2002 a 2001.

OpenWeekend letos slaví již pět let od svého vzniku. Postupně vyrostl a přivítal přednášející hned z několika kontinentů. OpenWeekend nejen překonal prostorové vzdálenosti prostřednictvím živého vysílání po Internetu, ale stal se i důležitým místem pro setkání všech příznivců otevřených technologií.

Program letošního ročníku

Nyní kráčíme k OpenWeekendu 2005 a snažíme se udržet velmi vysokou kvalitu celé akce. Na co se tedy můžete těšit? Hlavním tématem ročníku je operační systém OpenSolaris. Bude představen diagnostický nástroj Dtrace a bezpečnostní prvky OpenSolarisu (containers/zones, RBAC, kryptografické nástroje). Praktický workshop bude zaměřen na jádro tohoto operačního systému. Součástí OpenWeekendu bude také ustanovující setkání právě vznikajícího sdružení uživatelů OpenSolarisu (Czech OpenSolaris Users Group).

To ale není všechno. Příznivci mobilních zařízení by si určitě neměli nechat ujít přednášku o Linuxu a free softwaru na PDA. Hardwarových témat se dotkne také prezentace lm_sensors – zdraví vašeho počítače či přednáška o technologii bluetooth. Bleeding edge databázové technologie budou zastoupeny hned dvěma přednáškami na téma PostgreSQL. V sekci “Život a správa open-source projektu” promluví zástupci společnosti Liberix, která je jedním z partnerů letošního ročníku konference o podpoře těchto projektů neziskovými subjekty a o jejich reálném nasazení v praxi. Prezentovat se budou také systémy na správu verzí. Perličkou letošního ročníku je workshop na téma Usability za účasti vývojářů projektu openusability.org.

Přímé přenosy z konference na Internetu, které zajišťuje Audiovizuální centrum Silicon Hill. Letošní ročník samozřejmě nebude v tomto směru výjimkou.

A na závěr …

Rádi bychom poděkovali škole a všem partnerům a sponzorům za to, že nás podporují. Dík patří také přednášejícím, kteří se na OpenWeekendu dělí o své znalosti a zkušenosti s komunitou, a v neposlední řadě publiku – všem účastníkům konference, kteří nám již pět let zachovávají svoji přízeň.

A co vy? Zúčastníte se letošního OpenWeekendu? I když si cestu do posluchárny nenajdete, ještě stále můžete sledovat dění na OpenWeekendu z pohodlí domova prostřednictvím přímého přenosu na Internetu. Těšíme se na vás!

Anketa

Budete na OpenWeekendu 2005?

Našli jste v článku chybu?

30. 9. 2005 21:50

Ještě byl dodala, že na OpenWeekendu bude kromě výše zmíněných přednášek možnost navštívit workshop zaměřený na implementaci $subject v linuxovém jádře. V čase uzávěrky této tiskové zprávy jsme jej ještě neměli přihlášený.
Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR