Hlavní navigace

OpenWeekend 2005

29. 9. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Skalním příznivcům otevřených technologií asi nebude potřeba mezinárodní akademickou konferenci OpenWeekend, zaměřenou právě na free software a otevřené technologie, nijak zvlášť představovat. Letos na podzim pro vás Studentská unie ČVUT, klub Silicon Hill, ve spolupráci s katedrou počítačů FEL ČVUT, sponzory a partnery připravili již pátý ročník této oblíbené přednáškové akce. Bude se konat ve dnech 15. a 16. října v posluchárně K1 v budově Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Trocha historie na úvod

Myšlenka uspořádat první OpenWeekend se zrodila na podzim roku 2001, kdy po úspěšném Installfestu ve strahovské menze organizátory této akce napadlo zorganizovat přednáškovou akci pro pokročilé uživatele. Tak vznikla konference OpenWeekend – víkend zaměřený na otevřené technologie, svobodný software a bezpečnost počítačových systémů. Již první ročník přilákal mnoho zájemců, a proto se studenti z klubu Silicon Hill rozhodli v OpenWeekendech pokračovat. Druhý ročník se nesl ve znamení bezpečnosti a bezpečnostních systémů pro linuxové jádro. Pozvání přijali vývojáři z projektů Medusa, RSBAC, a LIDS. Třetí OpenWeekend nabídl účastníkům nejen žhavou diskusi na téma “Otevřené technologie ve státní správě”, ale i přednášky o XML, document managementu, bezpečnosti wi-fi sítí nebo o revolučním objevu v kryptoanalýze. Čtvrtým a zatím posledním ročníkem se neslo téma otevřených multimédií. Se svými příspěvky vystoupili vývojáři kodeků Ogg Vorbis a Theora. Prostor dostala také přednáška a praktická ukázka na téma Mikrojádro operačního systému GNU Hurd.

Root.cz je hlavním mediálním partnerem akce. Pokud vás zajímají předchozí ročníky, přečtěte si reportáže: 2004 (sobota, neděle), 2003 (sobota, neděle), 2002 a 2001.

OpenWeekend letos slaví již pět let od svého vzniku. Postupně vyrostl a přivítal přednášející hned z několika kontinentů. OpenWeekend nejen překonal prostorové vzdálenosti prostřednictvím živého vysílání po Internetu, ale stal se i důležitým místem pro setkání všech příznivců otevřených technologií.

Program letošního ročníku

Nyní kráčíme k OpenWeekendu 2005 a snažíme se udržet velmi vysokou kvalitu celé akce. Na co se tedy můžete těšit? Hlavním tématem ročníku je operační systém OpenSolaris. Bude představen diagnostický nástroj Dtrace a bezpečnostní prvky OpenSolarisu (containers/zones, RBAC, kryptografické nástroje). Praktický workshop bude zaměřen na jádro tohoto operačního systému. Součástí OpenWeekendu bude také ustanovující setkání právě vznikajícího sdružení uživatelů OpenSolarisu (Czech OpenSolaris Users Group).

To ale není všechno. Příznivci mobilních zařízení by si určitě neměli nechat ujít přednášku o Linuxu a free softwaru na PDA. Hardwarových témat se dotkne také prezentace lm_sensors – zdraví vašeho počítače či přednáška o technologii bluetooth. Bleeding edge databázové technologie budou zastoupeny hned dvěma přednáškami na téma PostgreSQL. V sekci “Život a správa open-source projektu” promluví zástupci společnosti Liberix, která je jedním z partnerů letošního ročníku konference o podpoře těchto projektů neziskovými subjekty a o jejich reálném nasazení v praxi. Prezentovat se budou také systémy na správu verzí. Perličkou letošního ročníku je workshop na téma Usability za účasti vývojářů projektu openusability.org.

Přímé přenosy z konference na Internetu, které zajišťuje Audiovizuální centrum Silicon Hill. Letošní ročník samozřejmě nebude v tomto směru výjimkou.

skoleni

A na závěr …

Rádi bychom poděkovali škole a všem partnerům a sponzorům za to, že nás podporují. Dík patří také přednášejícím, kteří se na OpenWeekendu dělí o své znalosti a zkušenosti s komunitou, a v neposlední řadě publiku – všem účastníkům konference, kteří nám již pět let zachovávají svoji přízeň.

A co vy? Zúčastníte se letošního OpenWeekendu? I když si cestu do posluchárny nenajdete, ještě stále můžete sledovat dění na OpenWeekendu z pohodlí domova prostřednictvím přímého přenosu na Internetu. Těšíme se na vás!

Budete na OpenWeekendu 2005?