Tiež mám ten pocit. A keď ešte vidím, čo Apple robí (okolo tých dvoch vecí, čo začínajú na malé i), tak radšej od Apple nič nechcem. Možno to niekomu nevadí, ale ja sa Apple vyhnem.
Bohužel si myslím, že v mnoha případech vyjde OS windows levněji než nasazení Linuxu. Co se týk Apple, neznám, nevím, jen mne překvapilo, že vede nad linuxem
Apple je stalice, je to sen vsech grafiku:) a tak ho pouzivaji graficka studia uz leta, filmovy prumysl nevyjimaje. Linux ma naopak studentskou zakladnu:)
Filmova studia pouzivaji i Linux. Tusim, ze treba Pana prstenu nebo Final Fantasy pocitaly linuxove farmy a vypocet zabral tusim az nekolik mesicu. Nevim, jak by si v tomhle stal OS X, rekl bych ale, ze farma OS X masin by mohla byt v nakladech na film jiz docela znat. A na Windoze by takova vec vubec nesla realizovat. Kvuli mizernemu vykonu by bylo treba nejmene 2x tolik pocitacu. A rebootovat celou farmu Windows nejmene 1x za tyden by bylo docela huste.
Co potřebujete, abyste mohl rendrovat film? Farmu HW s co nejlepším poměrem cena/výkon. A co musí umět SW? Umět zavést jeden proces, provádět správu paměti, implementovat TCP/IP. To uměly počítače již v době dřevních unixů (jen ten HW byl slabší a dražší), takže není důvod nepoužít nejlevnější systém zdarma; typicky Linux, FreeBSD apod. A co vám přinese navíc, když na těch pár tisíích strojů budete mít místo Linuxu Windows XP? Budete mít slušné GUI (které nepotřebujete), možnost používat hromadu aplikací (které nechcete), podporu velké spousty HW (který nemáte) atd. Jinými slovy Windows v tomto případě nic navíc nepřinesou.
Ale stojí za zmínku, že MS uvedl Windows Compute Cluster Server 2003 (a nová verze je za rohem). Vydělat v tomto případě hodlá na SW pro řízení clusteru. API je implementací MPI2 (de-facto standard v této oblasti), takže je zajištěna podpora hromady aplikací. A možnost poskládat a rozchodit cluster bez velkého úsilí, vyvíjet pro něj aplikace ve Visual Studiu, a třeba cluster debuggovat ve Visual Studiu, to by prý pro zákazníky mělo být atraktivní. Osobně mám za to, že třetí verze buď převálcuje trh, nebo bude poslední ;)
S tím rebootováním Windows už můžete přestat. Dnes vám takový FUD už nikdo neuvěří. Vždyť řada uživatelů své počítače nevypíná, jen hibernuje, nebo je nechává běžet. A když je rebootují, tak kvůli patchům. Někteří pravda z lenosti či neznalosti - seklou aplikaci reboot "vyléčí", a jsou to jen tři kliky myší (najděte efektivnější řešení problému).
Klid voe, ja pouzivam 10 let Debian. :) Ale OS X se mi libi, neni to zle. Je to jediny prijatelny UNIX pro uzivatele. Linux na desktop nepatri, to je jen sen potouchlych uhrovitych magoru. :)
Ha ha ha.
Max OS X je určitě lepší než Wista, ale má jednu fatální nevýhodu. Neběží na dnes nejrozšířenějším HW (a ten jejich je drahý). Proto taky na sestřině notebooku zůstanou (asi navěky) WinXP, linux není nic pro ni.
Linuxy mají tu obrovskou výhodu, že běží na mnoha HW, proto jsou lepší než MacOSX :-).
Asi se podíval do ceníku jakéhokoli prodejce a zjistil, že když chce macbook nebo notebook, vyjde ho 100% levněji notebook (i686, ...) bež mac za 80 tisíc, pakliže chce úhlopříčku LCD 17 palců ... notebook se 17 pacema na LCD vyjde v klidu do 40 tisíc s DPH, což se u mac booku opravdu nestane, a Linuxové distribuce jsou vesměs zdarma a placené programy (alespoň já) většina oss os uživatelů nepotřebuje.
Jen k tomu MAc OS. Mac OS je spickovy dektopovy UNIX system. Proste nejlepsi ...
1. Je nejlepsi prave proto, ze je to UNIX a BEZI na specifickem HW ...
2. Je LEVNY, nebot i to HW je levny, nebo se Vam zda naslaplej MacBook se vsim vsudy za 20 000 - 25000 drahy ??? Me tedy ne ... Ano mluvim v dolarech, to ze je tady predrazeny - to je UPLNE jina vec ...
3. Opravdu je to HW lepsi ?? Tak to je zvlastni, proc MacBook Pro je nejvykonnejsi notebook pro visty .... :-D
Visty jsou nenažraný, neuvěřitelně líný a pomalý systém s mizernou a nevypočitatelnou zpětnou kompatibilitou aplikací. Není divu, že i přes ohromnou marketingovou masáž M$ se do nasazení nikdo nehrne.
Myslím, že kdyby se dalo při koupi nového počítače vybrat jaký OEM systém si tam zákazník přeje, tak by se nad hlasem lidu M$ podivil.
XP naopak znamenaly opravdový pokrok - minimálně pro domácnosti určitě.
A jejich zpětná kompatibilita byla v praxi lepší, než u 2kPro (byť občas za cenu o něco horší stability).
To je pravda. WXP oproti W98 znamenaly obrovský pokrok (Pomíjím 2k, tam je situace jiná). Co do instalace, tak údržba, spolehlivost, prostě všechno. Windows používám málo, ale pokud se k nim dostanu, tak ten rozdíl ocením. Naproti tomu WXP x WV již takový rozdíl není. Jde především o marketingovou záležitost - firma přece nemůže být dlouhou dobu bez nového produktu. Tomu rozumím. MS v budoucnu se neobejde bez OSS, bude muset k tomuto fenoménu změnit taktiku, jinak bude hrozit, že jeho vývoj zaostane.
Vista je vlastne jenom trochu upraveny XP....hlavne vzhledove(to umi compiz uz davno).Jinak co se tyce systemu, tak je strasne mizerne postavenej(kdyz uz konecne vyjde aktualizace,tak prestane fungovat neco jinyho)-vlastni zkusenost;) nemluve o tom, ze vzhled visty je spis jenom obaleni uz tak velky patlaniny. Nejvic me ale stve, ze je strasne rozsirenej a kdyz jdeme v ZS na pc(parkrat za skolni rok),tak jedine winDOwS - zadny dalsi plochy,compiz,java...jenom blby XP kde si nemuzu ani nastavit synchronizaci casu podle jinaciho serveru - na notebooku sem nenapadne nastavil ten z ubuntu(praha) a absolutni spokojenost;) na XP bez admina se neda pracovat - dokonce zaheslovali i BIOS!!!
Toto moze napisat uzivatel co videl Vistu akurat z rychlika parkrat si v nej (mozno) klikol a to je tak vsetko.. da celkom zabrat vytunit Vistu na pouzitelnost XP a povypinat vsetky "uzitocne" featury ako windows error reporting ap.
Lol, nenazrany jsi mozna ty:o) Co se tyce realnych naroku, tak jsou na tom v porovnani podobne jak XP, kdyz se vypnou aera a podobne kraviny. Obecne tyhle 3D desktopy zadnou budoucnost nemaji, to ukazal linux, kdyz se chtel "pochlapit" se svym 3D desktopem, ze ktereho se stal naprosty propadak...uprimne, to 3D ve vistach, co neni vlastne ani moc 3D je tim padem vlastne i celkem pouzitelne, aspon chvili:) Ta zpetna kompatibilita byla v RC2 (nebo 1?) naprosto v pohode, az s prichodem finalni verze zakazali vypis do offscreen, takze nefungovalo treba Kerio, ale jinak mi jelo vsechno. Subjektivne na tom byli XP o neco lip, ale bude to nejspis tim, ze uz jsou tu 7 let a clovek tyhle veci davno neresi, nicmene ve vistach neni problem rozjet veci z 3.11:) Osobne neznam lepsi OS nez windows co se tyce zpetne kompatibility. Pravda, nevim jak je na tom OSX, ale linux a zpetna kompatibilita....no rekneme, ze LOL:)
A jak jsou na tom teda ty Wisty s nároky na HW, když se povypínají ty nesmysly? Kolik toho potřebuje... ??
WinXP se daly provozovat na CPU: 75MHz, RAM: 64MB a HDD: 2GB, 5400RPM (startovalo to 4 minuty, ale jelo to a dalo se na tom dělat).
Btw, 3D desktop na linuxu měl HW nároky jen na grafárnu, jinak byl velice skromný a dal se taky provozovat i na starém PC (cca 300MHz, 128MB RAM) aniž by jeho chod zpomalil.
P CPU 75MHz? P1 Celeron 300MHz? No nevim:) V dnesni dobe je to hodne irelevantni. Ja jel XP na XP2000+ (v dnesni dobe uz srovnatelny s tim pentiem 75) a ve vistach jsem nevidel zadny pokles vykonu. Prave naopak, treba co se tyce sitove komunikace. A i jista DX5 hra jela rychlej nez v XP:) Takze asi toliko k teorii, tohle je realita. Vsem prispevatelum bych doporucoval se nejdriv s Vistama seznamit nez delat smesne zavery vyctne z portalu typo root nebo slashdot:)
Ses zblaznil ne? Si kup nebo sezen. A jestli na nemas nebo se ti nechce shanet, tak tu kuwa nekecej kraviny, kdyz si je ani nemel nainstalovane .... docela me bavi to jak, tu kazdy vychvaluje to priblblo OSX a to tu nemel nainstalovane nikdo uz tim tuplem:o)
Ty jsi ale poleno. Pokud sis nevšiml tak jsem se do této diskuse zapojil právě pouze tímto komentářem. K Vistám se nevyjadřuji, protože jsem je nevyzkoušel a ani to nebudu dělat, protože bych si je musel koupit a k tomu nemám žádný důvod. A k OSX: s tím jsem měl možnost půl roku pracovat v jedné zahraniční firmě a musím říct, že se v něm pracovalo velmi příjemně. Další domácí počítač (cca za 3 roky, až ten stávající doslouží - to mu bude cca 7 let) budu určitě pořizovat Ntb od Apple.
Panecku ty jsi frajer, a co ti rika vzhled OSX a Visty - vyslo par docela nadhernych videi, ktera ukazuji, jak M$ resi sve problemy s OS. Ty jsi asi toho nazoru - kdo tvori, je debil a kdo krade je kral. Sam jsi nikdy nemel nainstalovany OSX a neporovnaval jsi. Neznas fakta o Windows Vista - zrejme jsi hloupy ty sam.
Nechci se vkládat do vaší emotivní debaty, ale koncepty použité ve Vistě pocházejí z dílny MS, od třetích stran, a určitě i od Apple. Ovšem taková nabídka Start, Task Bar a Systray pocházejí ve všech systémech z Windows (dá se dohledat, jak MS tyto věci designoval, jaké byly alternativy, a jak testoval na uživatelích). Idea akcelerovaného desktopu byla Microsoftem prezentována léta předtím, než něco podobného uvedl Apple. Windows 2000 měly fulltext indexing engine, a MS k němu dodával (jako zvláštní download) i uživatelsky příjemný interface. Pro NT4 byl Index Server downloadem zdarma. Ano, Apple vyhledávání jako první obalil do pěkného GUI rovnou v základní instalaci. Ovšem Apple je malá firmička, může si dovolit experimenty (třeba příšernou klávesnici MacBooků) i rychlejší vývojový cyklus. Navíc na rozdíl od Microsoftu pravidelně hází uživatele přes palubu (přechod z Motorola na PowerPC, přechod na MacOS X, přechod na Intel).
Kdybych nepoužíval Windows, MacOS by (přes všechny své problémy) asi byl mojí volbou.
Vista maji nove jadro. To, ze budou navenek vypadat stejne jako XP !neni! na skodu, prave naopak! Ale tady vysvetlovat, proc je dobre mit stale stejne ovladani, o to vic v dobach gnome, kde a dalsich 20ti nesmyslnych rozhranich, je celkem nesmyslne:) Jinak, kdybych byl exot jako vetsina populace v diskuzich rootu, tak bych si asi visty taky nenainstaloval, ale asi bych mel tolik rozumu, abych se k nim nevyjadroval, kdyz o nich nic nevim .... pro zbytek (verim, ze se nekdo najde) bych doporucil si visty nainstalovat, nez budete psat podobne "informativni" zpravy jako blesk.....
A co zrovna velkého diskutéra MELKORa (který strávil dlouhá léta flamováním o operačních systémech) vede k názoru, že jsem autorem výše zmíněného příspěvku?
Při údržbě menší wifi sítě se občas zapletu do různých problémů s PC. Třikrát jsem narazil na Visty. Protože byly legální - koupené s novým PC, tj. zaplacené - snažil jsem se problém vyřešit, ale jednou se zaboha nepovedlo rozchodit PC Navigator, podruhé sdílení v domácí síti. Možná jsem Windows lama, ale s XP se mi to nestalo.
Nove jadro? Ne. Jen upravene NT jadro, verze 6.0. Neco prepsane a pridana lahudka pro vsechny vyvojare AV softu - PatchGuard. Nejhorsi je ale nutnost podepisovat ovladace. Tim se Vista stala pro bastlire nepouzitelna, k hw tezko nekoho pusti. V tomhle jsou XP zlate, navic se zdrojovym kodem legalne a zdarma.
kdyz se nad tim, co jste napsal, zamyslite, tak urcite brzo dospejete k nazoru, ze je to nesmysl... Nepredpokladam, ze by najednou MS zacal psat ovladace uplne vsem, kdo ho o to pozada :-) (krom toho, DDK pro Visty je ke stazeni, tak tezko by si to bastlir pak nemohl vyzkouset...)
Samozřejmě nové jádro Visty je novým jádrem řady NT. Snad jste si nemyslel, že ho MS napsal pro Vistu znovu? ;)
Pro multimediální aplikace se velmi hodí třeba říení priority I/O operací (věc, kterou Linux nemá). Můžete si nastavit, že vaše aplikace chce mít zajištěn 2MB/sec z příslušného disku, a má je rezervované - nikdo je neukradne. I/O operace typu swapování a indexace běží s nižší prioritou (snížit prioritu procesu jak známo nestačí). Hlavně tento koncept systém používá (swapování, indexace, přehrávání multimédií), nejde jen o teoretickou možnost.
Nutnost podepisovat ovladače je pouze u 64-bit verze Visty. Osobně bych byl pro vynucené podepisování i 32-bit driverů. Problém je v tom, že Windows XP padají dnes primárně kvůli chybám driverů. Co já si užil s drivery zvukové karty na současném poči, a co s drivery grafické karty na starších počích... Vynucené podepisování autory donutí k certifikaci driveru, což zvýší spolehlivost systémů. Prostý Lojza totiž nekupuje HW, který má na krabici napsáno Designed for Windows, ale takový HW, který je nejlevnější.
Bastlíře to nijak neohrožuje. Pokud si vyrobíte vlastní HW, můžete použít 32-bit verzi Visty, nebo driver certifikovat a podepsat. Pro průmyslové moduly vyvinou drivery jejich výrobci (což už asi udělali).
Vaše představy ohledně podpisů jsou poměrně naivní, protože my si naše ovladače podepisovat necháváme a také občas padají. Podpis ovladače nerovná se záruka nepadání, ale pouze to, že v nějakém předem určeném testu ovladač uspěl. A žádný test ani s použitím heuristiky nemůže na 100% říct, že tohle spadne a tohle ne.
Presne tak, podpisovani je jen dalsi cesta jak tahat z lidi prachy, tim jejich verifierem proleze kde co. Diskuze k podepisovani se vedly dlouho, ja se ztotoznuji s nazorem Rutkowske, Skywinga & spol.
Ale to zase ne, tolik to nestojí, nějakou práci s tím mají, nemyslím, že by šlo primárně o prachy.
Problém je, že ověřují hlavně to, zda váš ovladač nemá obecné problémy, např. zda přežije hibernaci, zda ho nerozhází jiná zařízení na stejné sběrnici apod. Rozhodně je to lepší než nic, ale žádnou záruku nepadání tam nemáte.
Jak jsem psal výše, kolo upadne i vozu, který má technickou. Přesto je dobré pouštět na silnice jen vozy s technickou, protože to obecně zvyšuje jejich technickou způsobilost (byť ji to nemůže garantovat). Ve spotřebě benzínu a tvaru volantu paralelu nehledejte, není tam :)
Takže říkáte, že technické kontroly automobilů nemají smysl, protože kolo klidně upadne i vozu, který má technickou? :) Rozlišujete všechno stylem "problém není vůbec řešen"=="problém není řešen na 100%"? Co řeknete k tomu, že většina pádů Windows je dnes způsobena drivery?
Podepisování ovladačů je cesta, jak zvyšovat kvalitu ovladačů. Navíc (s dalšími opatřeními) brání instalaci kernelových rootkitů.
Co řeknete k tomu, že většina pádů Windows je dnes způsobena drivery?
Netvrdil jste náhodou, že Windows používají mikrokernel a ne monolitický kernel? Já k tomu řeknu jen tolik, že když někdo podporuje uzavřené ovladače, dobře mu tak.
Mimo to je vcelku důležité vědět, že tyto testy máte plně k dispozici, takže je v případě průseru možnost problematické části dočasně (např. časově či způsobem přístupu) deaktivovat tak, aby se během testování neprojevily.
O I/O radsi mlcte. Co takhle DPC s vetsi prioritou nez realtime a reseni v podobe kvot --- vysledkem bylo pomalejsi pripojeni k internetu pri spustenem W Media Playeru a vysmech ze vsech stran. Diky, nechci.
"můžete použít 32-bit verzi Visty" --- a nebo W XP :)
Jestli tomu chcete říkat "jádro XP beze změn", prosím.
I/O: nesmysl. Výsledkem bylo zpomalení *gigabitového* síťového připojení, pokud měl počítač více interfaců, a přehrávala se multimédia (což je bug, který bude opraven - pokud se tak nestalo). Možná se k vám místo fkt dostal nějaký FUD, nebo mluvíte o něčem jiném. Ale když jsme u toho, jak se na Linuxu garantuje, že se multimédia při zatížení disku a CPU přehrají bez škubání? Odpovím sám: žádný koncept neexistuje, natož aby byl použit. Děkuji, nechci.
Neodvadejte pozornost na linux. Odpoved jste navic dostal od kolegy ~.
DPC je pouzito pro implementaci casovacu v NDIS. Tudiz, kazda sitova karta, ktera pouziva casovac z NDIS, byt pro uplnou zbytecnost, preplanuje i "real time priority" thread. A reseni? Zavedeme kvoty.
Mimochodem, verifikuje se jen delka vykonavani kodu DPC. Ne uz, jak casto je DPC spustena. Verifikace - StarForce 0:1
> Nutnost podepisovat ovladače je pouze u 64-bit verze Visty. Osobně bych byl pro vynucené podepisování i 32-bit driverů.
Doufam, ze antimonopolni urad zatrhne tento trik, pomoci ktereho MS diky svemu dominantnimu postaveni na trhu s OS ziska cast prijmu z prodeje hardware, ktery ani nevyrobil, ani nevyvinul.
Coz o to, vypnout se da vsechno, i Patch Guard...
Jasne, z bezpecnostniho hlediska to vitam (na stabilitu to imho vliv nema, kvalitni firmy maji dobre ovladace i bez certifikaci).
Abych tak řekl, M$ W. Vista bych si nenainstaloval na svůj HW ani smykem, ani kdyby mi ho někdo nabídl zdarma. Mluvím tak po vlastních zkušenostech s instalací a pokusu o používání toho "os". Člověk, jenž o počítačích moc nevěděl, měl ten systém po 3 dnech používání tak prolezlý viry, že jsem byl líný je odstraňovat a raději celý os přeinstaloval, neměl tam nic, čistá instalace tedy byla lepší. Po instalaci nefungovala řádně aktualizace a systém špatně detekoval zařízení, v počítači s nálepkou "VISTA READY". Nějak jsem zdárně systém zdolal, nicméně ne všechno detekoval správně a nějaké neznámé zařízení které se mi nezdařilo vůbec identifikovat (nemám rád zalepené počítače, když se nemůžete kouknout na železo). V manuálu to nebylo, výrobce předpokládal, že to nikdo nebude potřebovat. Nevadí. Všechno relativně fungovalo, bohužel na můj vkus velice pomalu (na silném stroji) a to po čisté instalaci. Ubuntu při čisté instalaci běhá krásně. Windows tedy ne. Nicméně nové features jsem nevypínal, můj počítač to nebyl. Pokus jsem se na tom pc vypalovat! !Neplacený! program na vypalování schopný fungovat bez potíží na Windows Vista jsem opravdu nenalezl. Visty neobsahují žádný výkonný vypalovací nástroj, stejně jako XP ne, to jistě uznáte, že vypalovat přetažením souboorů do složky a nemít možnosti jakékoli nastavení a pod není zrovna vhodné řešení.
Byl jsem s Vistama půl dne. Půl dne hrůzy. Samozřejmě jsem musel tomu člověku ihned naisnatlovat antivirový program, který neúměrně zatěžuje výkon počítače. Možná nějaký !palcený! antivirus by byl méně náročný. 150 okýnek ... stánka se chystá se zobrazit!! Povolit/zakázat? .. Není nijak příjemný způsob ochrany dat. Takže pa pa M$, používat tvůj systém nehodlám.
Mám Ubuntu a Arch Linux, jsem spokojený, programů mám tolik že nevím který si vybrat, téměř všechno funguje ihned, a to i přes malou podporu ze strany výrobců HW. Po instalaci mám ihned plně funkční a chopný systém, do kterého jsem kromě LAMPu, Inkspace, xmms2 a podobných běžně používaných programů nemusel nic ani doinstalovat. Samozřejmě v mém případě ještě FVWM-Crystal, ale to už je vedlejší. Vše zdarma, 100% legální, 98% open source (2% jsou mnou nainstalované kodeky a písma M$ abych mohl přehrávat i jejich formáty).
Nemám problémy s žádným M$ formátem, otevřu cokoli, přehraju cokoli, uložím cokoli. Mp3 připojím nahraju soubory, odpojím ... bez potíží .. vše. U Vist jsem zkoušel něco připojit ... nedetekovalo ;o). pa pa ;o)
Hehe, +1
Ač minulý uživatel Windows (6 let na Windows XP) ,musím souhlasit. Windows je pomalý,lehko zavirovatelný OS (to je dáno hlavně tím,že ve windows se instaluje software pomocí *.exe ,hrůza,když vidím,že i *.msi soubor se většinou spouští přes setup.exe i když to není třeba...) ,na který se nedá sehnat solidní opensource (nebo alespoň freeware) alternativa mnoha aplikací... ;-)
.msi balíčky nevyžadují setup.exe, ale podmínkou je, že na stroji musí být nainstalován Windows Installer. Setup.exe ho typicky detekuje, a případně nainstaluje či upgraduje.
Z bezpečnostního hlediska je úplně jedno, jestli vám v systému nadělá paseku setup.exe, nebo skript v msi balíčku.
Jako zkompilovani stareho jadra? Unix byl komercni, byl prakticky zkopirovan torvaldsem, tak proc by nemel byt kompatibilni? Cetl jsem zajimavou studii googlu (ne tady na rootu, ikdyz ta byla taky docela vypovidajici) o tom, jak je tezke neco na linux vyvijet, kdyz nema poradne vedeni a delaji se zpetne nekompatibilni hacky do jadra
Jasne, a proto ma gazda gamese v doporuceni pro vistu 2x vic RAM a 2x rychlejsi CPU. Nevsim sem si ze by gamesa ve fullscreenu pouzivala aero nebo nejaky dalsi vymozenosti. Taky bych chtel videt visty bezici na 51MB ram samo vcetne M$ office + outlook, coz je bezna a pro praci celkem dostatecna konfigurace pracovnich stroju.
O naprosto nepouzitelny siti a dalsich zasadnich chybach, ktery tenhle system pro firemni vyzuiti uplne diskvalifikujou nema ani smysl mluvit.
51MB:) No tak jsme doma! Pan prave slezl ze stromu a pise na root, no ver mi, pro takove lidi jak si ty uz se hold operacni systemy dobrych 8 let nepisou. Jinak s tema gamesama si pobavil, fakt, skoro bych se chtel zeptat, kde na podobne vyblitky chodis, ale asi mate nejaky vlastni informacni linuxovy trotlokanal:o)
Nereauguju na to 51 :o) ... ale na toho co napsal to s těmi stromy ...
Milý zlatý :o) můj PC se 192 MB paměti a CPU 500MHz dokázal ještě před 3 měsíci provozovat Ubuntu (GNU/Linux distro. kdyby jste znal jen M$ Windows Vista) včetně 3D desktopu (Beryl) pro běžnou práci (vše co potřebuji k vývoji v PHP, C++). Windows Vista na mém stroji zaručeně nespustíte a když ano, budou nepoužitelné.
Teď by to můj starý stroj zvládl také (podlení verzi Ubuntu), ale už mám nový stroj.
Já provozoval Windows 2000 na Pentiu 233MHz, tuším s 256MB RAM (dříve s méně RAM), a mimo jiné jsem jel Visual Studio. Déle to startovalo, déle se kompilovalo.
Myslím, že kdyby se dalo při koupi nového počítače vybrat jaký OEM systém si tam zákazník přeje
To je divné, zrovna teď kupuji nový notebook a opravdu si mohu vybrat, jaký OEM systém si tam přeji. Na výběr mám, co jsem koukal, žádný OS (OEM verzi si koupím a nainstaluju sám), Linux, Wokna XP a Jehovistu. Kde kupujete vy, že na výběr nemáte?
"Kde kupujete vy, že na výběr nemáte?" - tam kde vsichni ostatni... to neni na prodejci jestli ze si muzes vybrat, prodejce nemuze ani prd s timhle nadelat. To jen par vyrobcu notebooku dostupnych v CR (ani ne pocet prstu na jedne ruce) dava moznost vyberu OS nezavisle na stroji. Vetsina ale uz predinstalovava a praveze predinstalovava MS produkty, pak jsou tu jeste vyjimky kdy predinstaluje Linux na par vybranych modelu a nebo je prodava bez OS. Ale spousta notesu se bez MS systemu sehnat ani neda a to je holy fakt, at budes nakupovat kde chces...
Tak moment. Počítač si vybíráte dle celé řady kritérií. Pokud je jedním z kritérií i konkrétní OS či bez OS, pak se vám logicky zmenší počet modelů, ze kterých vybíráte. Ale na výběr prostě máte.
Pokud se mi děsně líbí notebok AAA firmy BBB, který však nemá webkameru a kterou já nutně potřebuju, taky nebudu chodit psát na diskuze, že se u nás nedá koupit notebook s webkamerou, ale vyberu si z modelů, které jí mají.
Nechci se povysovat, a nebo vychloubat... ale o tematiku,kvalitu a vyber notebooku se mirne zajimam, a ten tvuj vyber je moc moc zjednodusenej, vyber notebooku neni jako vybrat si grafiku od Nvidie nebo od ATI? Presne jak rikas... notes se vybira podle rady kriterii... ale taky hodne podle znacek... ono totiz znacka AAA se stejnymi parametry neni to same co notes od BBB. Pak kdyz se k tomu pricte omezeni ve forme nemoznosti si vybrat OS zacina se tu rysovat docela problem. Ukaz mi eshop kterej nabizi Thinkpad bez OS popr. s Linuxem... usetrim ti hledani, nenajdes ho. Lenovo totiz dava do Thinkpadu pouze OS od MS. Ok ok, takze najdem podobny notes od jine firmy... ouha, problem... ono tezko hledat konkurenci k nejakejmu Thinkpadu, mozna v nejakem HPcku... a zase hele dobry kousek ktery se vyrovna kvalitnim zpracovanim Thinkpadu... ouha, zase pouze s Windows? Samozrejme, ve skutecnosti HP ma ten vyber OS trosku liberalnejsi a je mozne sehnat i bez Woken... ale uz je to zas hledani kompromisu a treba se tim vyberem pripravis o 200Mhz na CPU, protoze model s tim lepsim procesorem se dodava jen s Windows. A takhle ten vyber na trhu opravdu je... samozrejme jak sem rikal vis, daj se sehnat dobry notesy, s dobrymi parametry(resp. vyhovujicimi pro danou osobu), s kvalitnim spracovanim... a treba bez placenyho OS ci uplne bez nej. Ale to aby se clovek trefil primo do takoveho notesu chce mit stesti na svoje pozadavky a nabidku. Taky nemuzem zapomenout servis... kterym clovek treba uz v uvodu odepise 2 znacky... Acer je nechvalne znamy svym pomalym servisem a nekdy i odflaknutym, a to se vubec nezminuju o financni otazce, ono totiz ne kazdy muze vybirat z kompletni nabidky, ale treba jen z 1/4 protoze na ty drazsi proste nema
Zapomnel sem zminit znacku DELL... kvalitni notesy, daji se konfigurovat a pry nabizeji i Ubuntu(v zakladni konfiguraci sem si toho nevsiml, ale je to pry mozne, oni i prijimaji vlastnorucne delane konfigurace, a pak i sami urcuji cenu, nekdy byva milosrdnejsi nez cena co vyjede z jejich konfiguratoru), jsou spolehlivy a kvalitni servis... DELL je velka znacka vedle Lenova(IBM) a HP... ale zase se vetsinou za jejich notesy taky plati pekny castky... a to si zas ne kazdy muze dovolit... a pak je tu jeste cekaci doba nez notes sestavi a odeslou, nekdy clovek ceka od 1 az do 2mesicu
Dobře, ale to, co zmiňujete, je problém obecný. Třeba při výběru mobilního telefonu mně všichni omezují. Telefon výrobce A, který se mi zamlouvá vzhledem, funkcemi a výdrží, má debilně řešené ovládání, telefon výrobce B, který má dobré ovládání, výdrž i vzhled nemá všechny funkce, které bych chtěl. Poskládat si telefon tak, aby mi 100% vyhovoval, nejde. Ale taky si kvůli tomu nestěžuju, že si nemůžu vybrat telefon. Prostě na výběr je, ale holt musím dělat kompromisy. Jako většinou v životě. Třeba při výběru partnerky (naštěstí nemám poruchu osobnosti :-)
Celý váš povzdech je totiž o tom, že ideální notebook s vlastnostmi, které bych chtěl za peníze, které mám, se nedá sehnat. Ale to není problém předinstalovaných Windows apod., ale derivát výše uvedeného.
Podle me se neda srovnat vyber mobilu s notesem, protoze notes je mnohem volneji resen nez mobil(samozrejme budem se bavit o normalnich mobilech a ne nejakych sofistikovanych PDA/MDA, ktere jsou ale stejne vetsinou reseny jako celistva platforma, tj. specificky HW a s tim spojeny specificky SW (rozumej OS) mas hlavni tahouny Palm OS a Windows Mobile, a je tezky narvat na Windows Mobile PDA(MDA) jiny OS, treba zrovna Palm OS. Samozrejme je tu snaha vytvaret Linuxove systemy pro tyhle kapesni kamarady... ale PDAcka jsou uplne jina liga, pro uplne jinou cilovou skupinu nez jsou standardni notebooky. Mobily se taky vybiraji podle jinych parametru, jsou komplexne reseny, tzn ze kompromisy jsou temer samozrejmost. Prakticky neexistuje stejny model mobilu akorat s ruznymi doplnky podle cenove relace... ze by mel navic kameru, vetsi pamet, lepsi displej... (samozrejme nepocitam sofistikovanejsi stroje)
Prece tenhle "idealni" notebook neni zadna utopie... ale ze vyber na ceskem trhu je docela slusne omezen pro "vybiravejsi" lidi, je proste skutecnost a to z toho tu utopii skoro dela... MS diky svy politice dokaze byt velmi agresivni a vnucujici. Ja si napr. vybiral z levnejsich notesu, a chtel sem prave bez OS nebo s linuxem a to stesti sem mel, sice nemam tak kvalitni notes jako bych mel za lehce drazsi model ktery by tolik ale stal bez MS OS. S MS OS uz byl 1) podstatne drazsi(je rozdil investovat do dobreho notesu 1k nebo 3k a to jen proto ze mi nekdo nuti neco co ani nechci 2) nejsem masochista ktery by si koupil za 2k Vistu a pak ji smazal...
jestli muj prispevek nekde nedava smysl nebo zacinam blabolit, tak mi na to upozorn... poruchu osobnosti sice nemam, ale momentalne sem docela unavenej a zhulenej :)
Já nesrovnávám mobil s notesem, ale požadavky na notes s požadavky na mobil. Prostě u notestu si představujete nějaké vlastnosti - jednak HW parametry (velikost disku, RAM, rychlost a typ CPU), integrované periférie (např. typ grafické karty, Firewire, bluetooth apod.), pak fyzikální parametry (rozměry, výdrž), softwarovou výbavu či podporu, servis, značku, vzhled apod.
U mobilu vybírám samozřejmě kritéria jiná, ale opět je to sada různých požadavků na HW parametry (u mobilu třeba velikost paměti, podpora karet, podpora aplikací apod.), vlastnosti (podpora BT, vodotěsnost, 3G....), taktéž rozměry, výdrž, servis, značku, vzhled. Já tam prostě vidím podobnost víc než malou.
Asi to nemá smysl dál řešit, pouze jsem se snažil uvést argumenty, proč nemám dojem, že by u nás člověk nemohl vybírat počítač, protože ke všemu cpou Wokna.
Jenze u mobilu neni takovy problem projizdet mobily napric spektrem znacek, u notesu je to podstatne slozitejsi... jsou znacky ktere vyradime z uvodu kvuli servisu... Acer, Asus... pak jestli dana znacka nabizi vubec linux... vyradime Lenovo, Sony aj., pak budem chtit i mit moznost si vybrat notes na AMD platforme... to zase vyradi treba to Lenovo, Sony, dale pak treba spolehlivost, kvalita provedeni... a tady chceme Lenovo kvuli Thinkpadu, ale ouha... ma to velka dve negativa. U mobilu... ktere jsou hlavne podstatne levnejsi... to jen na okraj... je ten vyber specifikovan praveze pouze vetsinou na HW parametry a ty vlastnosti, ale nikdo ti nenuti v 8 z 10 mobilu nejakou vec za kterou musis platit navic aniz bys ji treba vyuzil..to je ten rozdil a proto se to neda srovnavat s vybiranim notesu. Vem si treba priklad ze bys ke kazdemu mobilu musel za rekneme 1000korun koupit moderni kapsicku na ten mobil... funkci mobilu to primo neovlivnuje, a mobil funguje i s jinou kapsickou, dle tveho vyberu, nebo si mobil strcis do kapsy(nesrovnavej to UPLNE primo s OS, notes bez OS nebeha, narozdil od mobilu a kapsicky, ale to neznamena ze notes neni funkci)... a tu kapsicku by jeste pro ruzne druhy znacek delala stejna spolecnost..
Ale ten princip je tam pořád stejný. Je úplně jedno, jestli jsem omezen na notebooky pouze s AMD platformou, protože mi Intel nevyhovuje, nebo zda jsem omezen na notebook dodávané bez OS, protože mi Wokna nevyhovujou. Je úplně jedno, zda mi mobil nevyhovuje proto, že je na mně moc drahej nebo proto, že nemá vlastnost, kterou já požaduju.
Princip je pořád ten samej. Každý má řadu kritérií, dle kterých vybírá a to, že průnik všech výrobků tato jeho kritéria splňujících je množina prázdná neznamená, že u nás není z čeho vybírat, ale že je výběr buď malý a nebo jeho nároky extrémní.
> Dobře, ale to, co zmiňujete, je problém obecný. Třeba při výběru mobilního telefonu mně všichni omezují.
Rozdil je v tom, ze svazanost ostatnich parametru pri vyberu mobilu (nebo treba mainboardu) je zapricinena technicky (je efektivni vyrabet jen nejake male mnozstvi kombinaci), zatimco svazanost notebooku a licence Windows je ciste administrativni zalezitost.
I kdybyste měl pravdu, v principu je to pro vás jako pro zákazníka úplně jedno. Prostě notebooky pouze z Woknama nesplňují vaše požadavky a tak vybíráte z ostatních.
Mimochodem, třeba funkce AoC (odhad ceny hovoru) byla u Nokií v posledních modelech zrušena. A to přesto, že v předchozích fungovala a ostatní výrobci jí podporují stále. U Nokie šlo taktéž pouze o administrativní (řekněme politickou) záležitost, takže například proto si myslím, že pravdu nemáte. Ale jak píšu v úvodu, i kdybyste jí měl, stále je na výběr. Že si někdo navymýšlí takovou kombinaci, kterou u nás nežene, to se nedá nic dělat, ještě to přece neznamená, že si u nás nemůžete vybrat k počítači OS.
Budu reagovat zde... protoze Santiago odpovedel technicteji nez moje krkolomne obkecavani. K mobilu ti nikdo proste nevnucuje vec, ktera funkcnost daneho stroje neovlivnuje... notes/mobil bez procesoru by fungoval tezko a byl by povazovan za nefunkcni, bez OS/kapsicky :) uz tomu tak ale neni. Pochybuju ze Nokia vypustenim AoC zlevnilo mobily o velkou cast ceny. A na vyberu opravdu moc neni, pokud clovek od notesu... opakuju od NOTESU ne od systemu... coz jsou v pripade sofistikovane resenych notesu uplne dva odlisne produkty (mobil a jeho OS jsou v podstate jeden produkt, nemoznost preinstalovavat a zasahovat do systemu z toho delaji jednotnou vec) ... takze pokud clovek od NOTESU ocekava nejake vlastnosti jako parametry, vydrz na baterii, teplota, vydrz tela ma na vyber urcite dost notesu, ale razem kdyz ti k nim nekdo bude nutit vec za 2000korun kterou treba zrovna ani nemusis vyuzit, a ja nevim jak ty ale pro me jsou 2000korun vyhozeny docela velkej peniz, razem se z toho velkeho vyberu stava podstatne mensi. Ty kdyby si mel(budu se opakovat) svoji vlastni kapsicku na mobil, rad dal 1000korun za kapsicku kterou bys ani nechtel, a pak ti lezela doma? Nastesti tu ale prave tahle situace neni a ty si muzes v klidu vybrat ze siroke skaly mobilnich telefonu a nechat se jen omezovat normalnimi vecmi, podobnymi jako clovek pri vyberu notesu... ale to OS/kapsicka je ten podstatny a velky rozdil, ktery se neda ignorovat
Ne, pokud bych měl vlastní kapsičku na mobil, tak bych si vybral buď takovej, kterej by mi do mojí kapsičky pasoval a nebo bych si koupil jinej s vlastní kapsičkou, pokud by mi za to jeho ostatní vlastnosti stály. Ale nevytruboval bych, že není na výběr.
Jenze to delas kompromis zase... a naprosto zbytecnej, omezujes se jen kvuli tomu ze nejaka nabubrela spolecnost vnucuje drahe kapsicky i tem co je treba chtit nemuseji. Musis upravovat svuj vyber pouze na ty mobily bez kapsicek nebo s levnymi kapsickami, tim prijdes o radu dobrych modelu ktere bys vybral radsi nez to co se ti nabizi, a kdyz uz bys byl tak ochotnej kvuli tomu superuzasnymu stroji i klidne obetovat docela velkej peniz ... v podstate vhozen do kanalu... jen kvuli stroji, zjistis ze stroj s kapsickou prekracuje tvuj financni limit, ale bez te kapsicky by se tam jeste jakztakz vesel. Ale proste uz jen te fakt vyhazovat ty penize protoze chcem zrovna ten stroj, je masochismus a od te spolecnosti je to zlodejina, sprosta zlodejina
Mily Solitary, uz na prispavky uzivatele, ktery si pral zustat v anonymite nereaguj. Nade vsi pochybnost se jedna o zamestance firmy Microsoft a toho nepresvecis. Pozna se to podle toho, ze at se v teto diskusi mluvi o cemkoli, vzdy obhajuje pozice Microsoftu (a to az do krve). Nikdo me nepresveci, ze tomu tak neni!
K veci. Pri obhajobe svobodne volby OS jsi zapomel na podstatny argumet (anonyme, poslouchej). Zasadni rozdil mezi Mobilem a notebookem je v tom, ze mobil je specializovane zarizeni k jehoz provozu je zapotreby take specializovany software. Vzhledem k tomu, ze neni verejne dostupna specifikace HW toho mobilu, nemuze nikdo jiny nez jeho vyrobce vyrabet pro nej OS. U notebooku je tomu jinak. Jedna se o HW, ktery splnuje obecne zname standardy a proto na nej existuje mnoho softare od ruznych vyrobcu a ja, jakozto jeho uzivatel si mohu zvolit, jaky software na nem budu provozovat. Pokud se vyrobce HW dohodne s jednim vyrobcem SW, ze sve vyrobky budou prodavat vzdy jen dohromady, tak se nabizi otazka, zda v tomto pripade nedochazi k naruseni hospodarske souteze. Ve Spojenych statech to nespokojeni uzivatele kdysi resili (hodne se demonstrovalo) a nakonec dosahli toho, ze si mohou kupovat HW bez SW. My jsme si v nasi zemi toto pravo jeste nevydobili, bohuzel. Takze mame dve moznosti: bud koupit sunt nebo zaplatit vypalne Microsoftu :-).
A nazaver vzkaz vsem vyrobcum HW: starejte se o vyrobu HW a starosti o software nechte nam!
Howk.
PS: Jsem si vedom nekterych der ve sve argumentaci a jsem zvedav, co s nimi nas anoym udela :-)
Milý zcela neanonymní Přemku, jestli všechny tvoje argumenty jsou tak pravdivé jako to, že "nade vší pochybnost jsem zaměstnancem firmy Microsoft", tak jsi od počátku vedle jak ta jedle.
Nemá s tebou smysl diskutovat už jen z výše uvedeného důvodu. Jen proto, že mám jiný názor než ty, ze mně nedělá zaměstnance Microsoftu. Chápu, že raději bys na fóru viděl fanatika, který při jakékoliv zmínce o Microsoftu začne zvracet a prdět a při jakékoliv zmínce o Linuxu začne řvát "linux rulezzzz!" apod. Toho se ode mně (bohužel pro tebe, bohudík pro ostatní) nedočkáš.
Kdybys namísto spekulací, u koho jsem na výplatní pásce, lépe četl mé příspěvky, všiml by sis, že bundlování MS s notebooky nijak neobhajuju, nelíbí se mi (stejně jako jiné mnou uvedené příklady - škodovka a Nokia), ale nebudu jak blbec tvrdit, že si k počítači nemohu vybrat OS, když to není pravda. Například můj notebook jsem si koupil bez OS, hodil tam OpenSuse a nemám pocit, že bych musel platit Microsoftu výpalné a nebo kvůli tomu mít notebook šunt.
Víc k tomu nemám dodat, kdo chtěl, pochopil, kdo nechtěl, bude všude hledat spiknutí, tajné agenty a zaměstnance Microsoftu.
To ze sis ty vybral notebook bez OS v pohode neznamena ze ten vyber je v dobry... to ze tobe stacil nejspis nejaky Acer nebo Asus bez systemu, nebo plastove Lenovo 3000 s DOS licenci, nebo sis postavil VBIcko od Intelu mi neprijde jako cloveku co se o notebooky zajima jako dobry vyber, na Acer a Asus mam svuj nazor, bidny servis, Asus ma potize s teplotou(modely F3),Lenovo 3000, ackoliv ho vlastnim, kdyby nebylo MS mel bych nejspis Thinkpad, nebo HP, bohuzel byli diky tomu cenovemu rozdilu uz moc vysoko pro me, stal me 18k(+2k za 2x1GB RAM) 20k byl muj limit. Dobry vyber by byl kdyby se dalo bez problemu sehnat Sony VAIO bez OS, Lenovo Thinkpad bez OS, spousta modelu od HP bez OS, Dell se sehnat da, ale je podstatne drazsi... za cca 20k bych tezko sehnal dobry kus. Bez OS se da sehnat treba i MSI, nebo i Toshiba... to je sice vic znacek nez tech co se da sehnat s OS, ale ja rikam pouze znacky, spousta modelu tech znacek je s OS a nijak jinak. Ale porad ty znacky co tu jmenuju jsou nic moc... MSI, kvalita plastu... tezko mluvit. Toshiba (a jeji Satellite modely) leskle notesy, mala baterka, mekky plasty. Mozna tak Fujitsu-Siemens, ale od toho bych vzal jen Amilo PRO (jine Amilo ne, ty zas tak kvalitni nejsou) a pak drahe Lifebooky, ktere nevim jestli se u nas sehnat daji sehnat s linuxem, ale myslim ze ne. Takze kdyz z cele te skaly znacek(ktere vetsinou za moc nestoji), co nabizeji notebooky bez OS popr. s Linuxem , eliminujem jeste modely s MS OS, eliminujem modely s naprosto nevhodnymi parametry, eliminujem notebooky nelibive kvality tak ti zbyde stejnak docela ubohy vyber, ikdyz bude z 6 znacek, z kterych jediny opravdu kvalitni reseni je DELL, dal pak po nem Fujitsu a az pak daal jsou ty zbytky. Tomuhle ja vyber nerikam.
No jasně a jsme přesně tam, kde na začátku. To je jako kdybych tvrdil "u nás se nedá sehnat mobil" jen proto, že mé požadavky jsou 3G, odolnost na prach a vodu a AoC. A jedna velká, obrovská tečka za neplodnou diskuzí.
Jestli se neda sehnat, tak proc o tom vubec mluvis? Jenze notebook s kvalitnim sasim, parametry HW tak akorat a dobrym servisem se sehnat da... jenze vetsinou ne bez OS. Uz sme si predtim vyjasnili ze to nejde srovnavat s mobilem, ktery zadny takovyto problem s vnucenym druhym produktem(treba kapsickou) nema, takze jestli nejde sehnat vyse zmineny mobil, tak sehnat nejde... kdyz ho najdes, koupis si ho, ale nemusis k nemu kupovat neco navic.
Pochopte už konečně, že se tu bavíme o produktu, který má mít požadované vlastnosti, ne o tom, proč některé vlastnosti jsou takové a některé makové.
Vaše jsou kvalitní šasí, parametry HW tak akorát, dobrý servis a bez OS. Takový bohužel neexistuje. Kdybyste z některých vlastností slevil, našel byste ho. Záměrně nepíšu ze kterých, těch možností je totiž celá řada.
Já bych chtěl mobil, který umí 3G, má AoC a je odolný. Takový bohužel neexistuje. Kdybych z některých vlastností slevil, určitě bych nějaký našel. Třeba takový, co má 3G a umí Aoc, ale není odolný. Nebo takový, co je odolný, umí AoC a není 3G.
Situace je v obou případech zcela ekvivalentní, vy nemáte žádné právo povyšovat svoje představy nad moje tak, jak jste předvedl (na pitomé WAP tlačítko si zvykneš, AoC zrušili asi pro přehledný UI apod.). A přesto, kdybych tvrdil, že u nás se nedá vybrat mobil, asi byste mě měl za mamlase.
Ještě jednou a úplně na závěr - z principu jde úplně o ty samé věci. Produkt má OMEZENÍ (jako vše v životě, nic není ideální) a je na vás, zda to omezení je pro vás akceptovatelné či nikoliv. A mudrovat nad tím, že omezení je jen politické a technicky by to šlo je na houby, protože - jak už jsem taky psal asi 10x - ve výsledku je to pro zákazníka JEDNO, když jím požadované vlastnosti vinou (technického či politického) rozhodnutí produkt nemá.
Nepovysoval sem zadne predstavy, tlacitko na WAP je trebaze pitomost, stejne tak je ale pitomost vetsina rozlozeni klavesnic na notebooku... to je ale uz primo na tom danem stroji takto postaveno, clovek si muze najit jiny kus stroje nebo ne... to je ale porad jen obycejny regulerni vyber z nabidky, kdyz se nelibi jedno reseni, najde se jine, popr. jeste jine, na tom neni nic spatneho. Kdyz chces mobil s 3G, Aoc a odolny a nenajdes ho, tak neexistuje, nemuzes ho koupit a nemusi te nic trapit, najdes jiny, podobny... kdyby existoval ale sel koupit pouze za predpokladu ze ho musis koupit jeste s jinym produktem, tak by se ti to asi nelibilo, ne? (na internetu tykam kazdymu)
>>>Vaše jsou kvalitní šasí, parametry HW tak akorát, dobrý servis a bez OS. Takový bohužel neexistuje. Kdybyste z některých vlastností slevil, našel byste ho. Záměrně nepíšu ze kterých, těch možností je totiž celá řada.<<<
Takovyto PRODUKT EXISTUJE... ten PRODUKT je ten notebook, pocitac a tyto parametry se daji najit... ale placeny OS je zase jiny PRODUKT. OS Windows se da samostatne koupit jako produkt, nikdo ti k nemu nenuti notebook. A kdyz jde koupit samostatne, nevidim jediny obhajitelny duvod ho takhle vnucovat, a tim ze se nuti do spousty modelu, se vyber velmi zuzuje, neni tam svobodna volba a !!!!!clovek musi pak nekdy platit navic za naprosto jiny produkt nez ktery si primarne koupoval!!!! a to ze si pak muzu vybrat par notebooku ktere ten druhy produkt nevnucuji, ale zas nesplnuji pozadavky toho HLAVNIHO PRODUKTU o ktery mi jde predevsim, je blbost, kterou muze obhajovat jen blazen. Proc bych delal kompromis nad jednim produktem jen kvuli jinymu produktu ktery nema zadnou spojitost s tim hlavnim vyrobkem? Ukaz mi jak treba kupujes BT, AoC, vodotesnost k mobilu jako samostatny produkt.
(vyznacena veta naprosto vystihuje dany problem, tento problem u mobilu neni, nikdy tam totiz nekupujes naprosto jiny produkt nez ten ktery kupujes, koupis mobil a ten ma nejake funkce, vlastnosti, parametry, ale porad je to cely jednotny produkt = mobil) takze nesmysl to srovnavat... rekl sem to tu ja, i spoustu jinych, nechapu ze porad obhajujes to svoje.
Notebook s operačním systémem tvoří funkční celek (na rozdíl od notebooku a sady rtěnek), a je běžné je prodávat dohromady. Samostatně koupené Windows jsou spíše "náhradní díl". Podobně jako Windows se dá koupit grafická karta, display k telefonu, čip s BIOSem.
Nakonec je to ale všechno o poptávce. Zákazníci kupují modely s Windows, a jsou s tím šťastní. Pokud chcete notebook bez displaye, bez OS, bez víka, nebo jinou specialitku, musíte se smířit s tím, že poptávka takového druhu je velmi omezená (i když vám to tak subjektivně nemusí přijít); logicky je pak omezená i nabídka.
Notebook s OS netvori funkcni celek... notebook s CPU,deskou,grafikou,ram atd. tvori funkcni celek... notebook je ten hlavni produkt a bez OS je porad funkcni. Funkcni znamena ze kdyz ho zapojis do site(nebo v pripade notebooku klidne i na baterii) a pustis, bude fungovat... to ze tam nebudes mit system to neovlivnuje. Bez CPU ho nepustis, bez monitoru bys nemel notebook (notebook je pocitac s monitorem) bez monitoru(displeje) bys z toho mel nejaky... maly desktopovy pc. A tyto veci jako je displej, pocitac(myslim tim ty vnitrnosti), int. klavesnici k tomu nikdo nenuti navic za priplatek, TO JE ten notebook...
< ironie >to uz muzou rovnou zacit prodavat harddisky s preinstalovanyma woknama ne? Pak to bude vypadat tak ze kdyz se ti to nelibi, smaz si ten system... nebo si vyber jiny disk (pomalejsi nebo s mensi kapacitou) vyber je preci velky. Pokud chces disk bez ploten, bez OS, bez hlavicek... musis se smirit ze nabidka je omezena.< /ironie >
Samozřejmě notebook s OS je funkční celek. Nebo si myslíte, že si lidé kupují počítače proto, aby sledovaly POST screen následovaný hláškou typu "system not found"?
HDD se neprodávají s Windows, zato klíčenky se mnohdy dodávají se zálohovacím či jiným SW. Pokud by s tím zákazníci byli natolik happy, že by kupovali v podstatě výhradně klíčenky se zálohovacím SW, možná byste klíčenky bez SW vůbec nedostal. Už dnes některé konkrétní klíčenky bez SW nekoupíte.
Notebook bez OS ale jinak bez vady funkcni je, nove auto bez benzinu je taky funkcni... kola,motor,karoserii v poradku ma. Benzin je pak dalsi produkt diky nemuz auto ozije, a pokud to motor dovoluje, muzes si pak dle sveho uvazeni vybrat jaky benzin do sveho auta budes kupovat.
Kdyby to bylo tak jak rikas... "Samozřejmě notebook s OS je funkční celek. Nebo si myslíte, že si lidé kupují počítače proto, aby sledovaly POST screen následovaný hláškou typu "system not found"?"
Tak by se preci neprodavali zadne notebooky bez OS ;) jenze prodavaji, takze to ocividne jde.
No pochybuju ze ten software na klicence rapidne zveda cenu klicenky, nehlede na to ze jestli to bude 2GB klicenka za 500 a oni si za software preci jen neco nauctuji, bude to treba jen 50korun, coz se v tehle cene ztrati a pri drazsich klicenkach se ta 50koruna bude ztracet jeste vic. Tim nechci tvrdit ze 50korun nejsou zadne penize... ale priznejme si ze je to zanedbatelne, ikdyz ten soft nikdy nevyuzijem. Pokud by ten software stal pri 500,- klicence treba 500 navic... tedy jen kvuli softwaru by stala klicenka 1000,- tak uz by to nebylo moc dobry. Ale ikdyby tu cenu ten SW navysoval o hodne, a situace na trhu by byla obdobna jako s notebooky... tj. velke procento klicenek by obsahoval drahy a pro nektere lidi zbytecny SW ale dali se sehnat i nektere klicenky bez toho SW, nemuzem ignorovat ten fakt ze mezi ruznymi klicenkami je mene rozdilu nez mezi ruznymi notebooky. U klicenek je predevsim dulezita rychlost zapisu/cteni... a pak zpusob provedeni te klicenky a to je prakticky vse. A tyto parametry dokaze nabidnout spoustu znacek. Takze vybrat si klicenku A s drahym SW nebo klicenku B bez SW(nebo treba levnym SW) by nebyl temer zadny kompromis, o nic byses prakticky neochudil.
Ale no tak. Benzín je spotřební materiál. Chcete tvrdit, že operační systém je spotřební materiál?
S klíčenkami je to pěkný veletoč. Pokud by se prodávaly jen se SW, tak je to vlastně jedno, protože vám to nevadí :). Tak už si přiznejme na rovinu, že fakt, že prodejce prodává počítače jen s Windows, je naprosto v pořádku, jen se to vám konkrétně nelíbí.
Mě se také spusta věcí nelíbí, ale nemám potřebu je měnit. Jako extrémní příklad uvedu to, že náboženství považuji za nesmysl (byť chápu důvod jeho vzniku), a věřící za zaslepené, ale přesto bych byl mezi prvními, kdo by protestoval, kdyby měla být omezena svoboda náboženského vyznání. Představte si to: něco se mi nelíbí, a přesto bych to nezakazoval. Neuvěřitelné, že? Přemýšlejte o tom :)
Napadlo me to ze to zacnes srovnavat uplne primo, a chtel sem pripsat ze benzin sice spotrebni material je, ale rekl sem si ze snad to srovnani pochopis. Jde o to ze nekupujes auto abys mel benzin, ale proto abys mel auto... a ze auto je funkcni j
Klicenky jsou zas stejny problem jako mobily... zkratka a jasne nejsou to notebooky, to je naprosto odlisna liga elektrotechniky, mnohem komplexnejsi a v pripade notebooku(mobilni forma PC=osobniho pocitace) volne upravitelny a je na cloveku co si tam nainstaluje, muze si zmenit CPU, vymenit disk(u notebooku je to s tim upravovanim trosku slozitejsi, ale princip funkce je identicky s desktopem).
Treba MACINTOSH pocitace se prodavaji s MAC OS... to mi nevadi, je to jejich platforma at si tam davaji svuj software a OS a pak to s nim i prodavaji, na to maj nejsvatejsi pravo, ale PC neni zadna Windows platforma, tak nemaj zadne pravo to tak lidem podstrkovat. A jestli tvrdi nekdo neco jineho (a nezalezi na tom jestli se mi to libi ci v mem pripade nelibi) je proste dle meho uplny ignorant... to at se nikdo nezlobi, protoze to musi videt i ten nejzarytejsi Windowsak. A nehraju na to ze je to "pouze muj nazor a pravdu nemam", jde tu pouze o selsky rozum a ten mame kazdy, ve vetsi ci mensi mire.
Napadlo me to ze to zacnes srovnavat uplne primo, a chtel sem pripsat ze benzin sice spotrebni material je, ale rekl sem si ze snad to srovnani pochopis. Jde o to ze nekupujes auto abys mel benzin, ale proto abys mel auto... a ze auto je funkcni i bez benzinu, a prodava se i bez nej a netvrdi se o nem ze je nefunkcni. Nefunkcni je v te chvili kdyz ma neco treba rozbiteho nebo chybi neco z auta(primo z auta) tj. treba motor ci kola, volant...
A presne tak. Notebooky DELL jsou jejich platforma a co si do nich Michal Dell da, je jeho vec. Jestlize se rozhodne prodavat sve notebooky pouze a jenom s Windows Vista, je to jeho vec.
Stejne tak notebooky Acer jsou platforma Aceru. Notebooky IBM IBM, dnes spise Lenovo. Atd. atd.
Co je to platforma? Jsou jednotlive dily notebooku Acer zamenitelne s Dell? Jen velmi zidka, desku nezamenis, procesor taky ne, nekdy ani pamet; mozna tak disk. Stejne jako u auta, do Renaultu pouzijes volant ze Skody, ale tezko tam prohodis treba ventily.
Ze na tech noteboocich jede stejny sw? To je definice platformy? Nesmysl, na notebooku Acer nepojede nastroj na vypinani a zapinani WIFI z IBM. Cili opet je tam v nejake mire rozdilna funkcnost.
Chce-li tedy vyrobce prodavat svuj notebook jen s Windows, je to jeho svate pravo stejne jako kdyz se rozhodne prodavat to jen s SuSE.
Nelibi se ti to? Zacni vyrabet notebooky. Nebo si stezuj u evropske komise.
Nerekl bych ze jednotlive znacky notebooku jsou jednotlive platformy.. protoze se od sebe nijak technologicky nelisi a je mozne na ne nahrat ruzne OS. Vetsinou si tam vyrobce da svoji desku a zbytek je zamenitelny. Viz. konfigurovatelne notebooky VBI, ktere ale nastesti maj tu vyhodu ze nevnucujou placeny OS, ale lze si ho vybrat. To ze na jednom nepojede nejaky soft od jine znacky je spis vina ovladacu... platformy se rozdeluji obecne, na PC, MAC, pak treba konzole - XBOX, PS, PSP, kapesni pc - POCKET PC, PALM platforma. Jsou mezi sebou nekompatibilni, a jedna se prave o OS a jejich SW. PC je nastesti ze vsech platform nejflexibilnejsi, lze jeho sestavu lehce obmenovat, upgradovat, menit OS. Coz je sice u notebooku reseno trosku sloziteji, ale porad je to platforma PC, a je dost volne resena. U Macintoshe tezko vymenis procesor nebo grafickou kartu... nebo OS (jestli se nepletu je dnes mozne hodit Wokna na MAC, ale to je jen okrajove reseni a neni to pro to navrzeno)
Tak samozrejme vyrobce si muze delat co chce, ale slusne to od nej neni... a na vine neni jen vyrobce, ale jsou tam urcite i tlaky ze strany MS. Pristup vyrobcu je pak jeste o to horsi ze oni k notebooku ani nedodavaj medium s tim OS, ale schovaj ho na partisnu na disk, a clovek si to pak musi vypalit sam. Puvodni diskuze a to o cem sem tu hovoril bylo to ze ten vyber notebooku na trhu, aniz bychom chteli platit za neco co nechcem nebo nemuseli delat ubohy kompromisy, je mizerny a to prave diky temhle technikam ze strany MS a vyrobcu.
> I kdybyste měl pravdu, v principu je to pro vás jako pro zákazníka úplně jedno.
Ale neni. Jako zakaznik pochopim rozumne technicke duvody, proc nelze splnit me prani, ale nechapu (a irituji me) nesmyslne administrativni duvody pro technicky snadno realizovatelnou vec.
Nevim, jake duvody k tomu mela Nokie, ale preci jen se jedna o slozku ve vyvoji software, ktery je vyvijen jako celek, duvody mohly byt napr. pragmaticke - eliminace neprilis pouzivanych featur pro zjednoduseni QA. Oproti tomu notebook a jeho OS jsou jasne oddelene nezavisle vyvijene celky a prodat notebook bez OS jde snadno bez jakychkoliv technickych zasahu.
Jenže to byste se musel jít s tímto přístupem oběsit. Podobné problémy jsou, jak píšu, úplně všude a pro vás vyjde opravdu nastejno, zda důvod je finanční, technický nebo politický. Že někdy je to zřejmé a žere vás to je sice pravda, ale je tisíc dalších případů, o kterých nevíte. Výsledek je opakuji vždy týž = výrobek nesplňuje vaše kritéria a tudíž pro vás jako by nebyl. Proč však tato debata vznikla - protože teď zmíněný fakt neznamená, že prostě "nemáte na OS výběr". To platí pouze pro úzkou podmnožinu počítačů a je váš problém, že u ostatních, kde na výběr máte, se vám zase nelíbí jiné věci.
Vždyť netechnická omezení jsou všude kolem nás. Škodovka do lepších modelů nemůže dávat výbavu, kterou koncern má, protože by tím až moc konkurovala Passatu. Že výrobci mobilů dají na funkční tlačítko pod displejem "spuštění WAPu" a podobné nepoužívané hovadiny, protože je k tomu tlačí operátoři, aby lépe prodali služby, na kterých marži v tisících procentech. Intel pořádně nasadí cenu nových CPU, které by vám vyhovovaly po všech stránkách a to jen proto, že v dané oblasti nemá konkurenci a může si to dovolit. To to opravdu nevidíte?
>>>Vždyť netechnická omezení jsou všude kolem nás.....to to opravdu nevidíte<<<
Tohle je prece naprosto neco jineho... nikdo ti ten Intel CPU nevnucuje za ty penize k jinemu produktu, za tlacitko na WAP taky neplatis velke penize navic, pouze je to nejake reseni konceptu, to ze se ti nelibi je jedno. To je jako na notebookach klavesnice, viz. bud maly jednoradkovy enter, nebo ustrizenej levej shift... oboji je nesmysl ale ve vetsine pripadech se to tak resi, ale klavesnici pouzijes vzdycky, at uz je koncipovana jakkoliv. Je to jednolity produkt spolecne s celym sasi notebooku a jeho hw vnitrnostmi. Ty to fakt nechces pochopit, ze jo?
A co takhle se na hledání nb bez Woken vykašlat a prostě je zformátovat a dát si tam to svý.
Nevím nakolik se placený OS odráží ve finální ceně, ale pochybuju že nějak výrazně.
Visty jsou líný a pomalý systém... tohle je tvrzení lidí co to nezkusily jen reprodukují to co někdo řekl. nebudu se Vist zastávat používám je jako výchozí OS na notebooku a na PC mám linux a windows XP (který už vůbec nevyužívám). Visty mají už konečně moderní dekstop, podobající se těm které znám z (alternativních OS, linux /BSD, OS-X atd.)
Ale třeba zkusili, jenže to asi pro ně byl opravdu pomalý systém.
Krucinál, zkuste být v tomhle trochu otevření. To, že u vás Vista nejsou pomalé, ještě neznamená, že u nikoho jiného nejsou. (Ne že bych Vista vlastnil, HW ani náhodou nesplňuje požadavky :-)).
Pokud to pouziva jako firewall nebo domaci server, proc ne.
Pokud na tom bude chtit rozjet skutecne desktopove aplikace, pak mu ani linux nepomuze.
A skutecnou desktopovou aplikaci nemyslim vim.
Beru tedy, že uznáváte HW náročnost WV oproti GNU/Linuxu. Děkuji. A co se mne týče, já s GNU/Linuxem na desktopu problém nemám. "Skutečné desktopové aplikace" na něm provozuji bez problémů.
Z ceho dedukujete, ze uznavam HW narocnost?
A co je to HW narocnost GNU/Linuxu? Je to HW narocnost devet let stareho redhatu nebo nejnovejsiho kubuntu? Pocita se do narocnosti GNU/Linuxu i narocnost WM a nekterych ne zrovna optimalizovanych aplikaci? Nebo jde jenom o jadro?
Pokud nemate nekolik let stary system a ty aplikace, pak byste na stejnem zeleze jiste velmi svizne rozchodil i XP pripadne vistu.
Osobni zkusenost s vistou nemam, ale co jsem pred par lety zkousel ruzne linuxove ditribuce tak s gnome a o to vice s kde byly vzdy na stejnem zeleze pomalejsi nez windows (at uz obstarozni 98 nebo pozdeji XP).
Však já taky psal linux a ne distribuci. Což je podstatný rozdíl ;) Je jasný, že poslední Ubuntu, SUSE, Debian... na tom nepojede, ale pojede na tom nějaká minidistribuce s (což je podstatné) jádrem 2.6.x, např. zmiňovaný Gentoo, nebo něco z *BSD... + např. LAMP, takže člověk může mít absolutně zdarma např. jednoduchý nenáročný router i s kvalitním FW, nebo testovací server pro vývoj webu.
fakt je, ze ja bych takovy hw vyhodil. dela to hluk, spotrebovava energii a je to velike. radsi si koupim odpadni mipsoidni routerik s usb rozhranim a vecpu linux tam (to je aspon trochu zabava). i kdyz dneska by mi asi prislo zabavnejsi portovat tam ecos s par aplikacema.
btw, ms onehdy planoval, ze vyrobi windows pro stare pocitace, ale asi to moc nedopadlo, protoze se to neprodava.
Hmm, tak doma mám osobní na P200, hluk to nedělá vůbec žádný, ten minivětráček na procesoru slyšet není, velký to taky není a s nějakou tou spotřebou se prostě počítá... ale hlavně, bylo to nainstalovaný za 1/2 hodiny a od té doby to jede, žádné experimenty, na to bohužel nemám čas, i když bych si taky někdy rád zaexperimentoval :) Jo, jede na tom FreeBSD 6.2
> hm, to pochybuju. na tomhle hw debian nejde nainstalovat.
Debian v posledni verzi na to urcite nainstalovat pujde. Nevim, zda i pomoci instalatoru z CD, ale pomoci debootstrapu urcite. Nebo snad vis o nejakem duvodu, proc by nesel?
ma to malo ramky, na tom nebude fungovat dpkg (resp. skripty, ktere si dpkg pousti z balicku pri instalaci, protoze jim dpkg vyzere ramku).
pokud se smiris s tim, ze se vzdas debiani databaze balicku a budes je instalovat rozpakovanim a zkopirovanim, tak ti ten debian fungovat bude. trochu. ale bude divny.
pokud bys mel externi komp a (rekneme) nfs pristup do tehle masiny, instaloval bych ty balicky radsi z vetsi masiny skrz nfs.
> ma to malo ramky, na tom nebude fungovat dpkg (resp. skripty, ktere si dpkg pousti z balicku pri instalaci, protoze jim dpkg vyzere ramku).
Debian Sarge me bez problemu funguje na strojich, ktere maji 32 MB RAM a zadny swap. Na Etch jsem je jeste updatovat nezkousel, ale znam stroje, na kterych bezi Etch s 64 MB RAM a bez swapu. V obou pripadech se normalne pouziva dpkg.
Nevim, zda dpkg system v Etchu si vystaci s 32 MB RAM, ale i kdyby ne, tak swap to jisti, neni-liz pravda?
me tehda jeste nejaky debian 2.x nesel nainstalovat na i486/32MB ram. nekolik hodin to swapovalo a pak zkolabovaly instalacni skripty nejakeho balicku. ale je mozne, ze kdyz neinstalujes takove veci jako tex a prostredi pro perl a python, tak se to neprojevi.
btw, tvoji duveru ve swap bych chtel mit. swapovani v linuxu nefunguje tak dobre jako na windows -- protoze neni natvrdo propojena sprava virtualni pameti a swap. tj. muze se stat, ze linux zabije proces, i kdyz ho muze v pohode z velke casti vyswapovat.
Moc pekne vysledky :-D Jen je skoda, ze je to jen vyzkum. Obavam se, ze to v praxi dopadne zase jinak a MS skodny nebude :-( Ono je jedna vec, co rikaji IT a neco jineho, co na to vedeni... Jednou se rozhodne zustat z obav pred zmenami, jindy z duvodu pouzivani nejakeho specializovaneho SW apod... :-(
Zase platí jak jde. Nedávno jsem koupil na firmu nový počítač s Vistou. Vista tam není a okamžitě jsem využil legální možnosti downgrade na XP. Šlo jen o to, abych měl do budoucna licenci na Vistu pro toto PC a zatím nikdo neměl zbytečné problémy. To se ale už neprojevilo v papírech, které došly až k vedení,takže od vedení jsem se dočkal akorát otázky "Byla ta Vista opravdu nutná?".
A zrovna takovyhle postup me obvykle donuti k tomu postupovat jinak:
[1] "sehnat nekde" cd WinXP
[2] nainstalovat
Uz jsem od svych dvou zamestnavatelu dostal troje originalni windowsy, ale prave kvuli tenhle nesmyslum (nebo moji lenosti) to vzdycky sklouzlo k "jednodussimu" postupu.
Myslím že tento článek je spíš přání autora a lidí co fandí Linuxu než realita. To by musel být Linux na mnohem vyšší úrovni než je teď toho se podle mě nedá dosáhnout bez toho aby byl Linux komerční. Teprve až by firmy viděli že se na tom dá vydělat tak by úroveň stoupla . To je muj názor a přiznám se ani mě se nelíbí ale myslím že to tak je.
Článek není "přání autora", ale průzkum renomované firmy. Průzkumu se účastnili ti, kteří o té budoucnosti budou rozhodovat. Je tam odkaz na původní studii v angličtině.
Lenže Linux je na vysokej úrovni, možno ešte vyššej než win. Problém je v tom, že Linux nemá také tie pekné klikátka na všetko. (Za čo teda ja osobne ďakujem.) Linux a Windows sú dve odlišné filozofie, no a pre normálneho užívateľa (ála písár kancelársky alebo hráč tínedžerský) sú práve Windows. Pokiaľ sa nechcete/nepotrebujete vŕtať v systéme, stačí vám Windows, pokiaľ si chcete všetko nastaviť podľa seba, zožeňte si Linux (Mac OS X by som dal niekde do stredu).
>Linux a Windows sú dve odlišné filozofie, no a pre normálneho užívateľa (ála písár kancelársky alebo hráč tínedžerský) sú práve Windows
a tohle je podle mě ten důvod proč se linux tak pomalu rozšiřuje(a možná ani tak masově nerozšíří)...protože těch normálních uživatelů je zde naprostá většina a to se nezmění
Windows XP Home taky nemají klikátka na všechno. Když tam chceš vytvořit skupinu POWER USERS, nebo SUDO USERS, tak tě práce CLI nemine. REGEDIT taky nenecháš zahálet. Na to, že je tento OS určený pro domácí uživatele, je dost hard core. Kdyby nedělal MS takovou prasárnu, že každého nového usera pod Win XP nepřidal do skupiny ADMINISTRATORS, tak by ses divil, kolik blbečků by si stěžovalo, že Windows nemají na všechno klikátka.
Jojo a proto vetsina lidi (i podle te pochybne ankety - kdovi na co se vubec ptali)vytyka linuxu, ze neni nejak rozumne spravovatelny na dalku. At me zas nekdo neveme za slovo, ano je spravovatelny na dalku, dejme tomu pres pristup na konzolu, ale jenom jeden pocitac. Naproti tomu ve win mas RDP na vzdalenou spravu jednotlivych pocitacu a hafo systemove politiky, ktera se da nastavit pro celou domenu. Co vim, tak nic podobneho(podobne schopneho a globalniho) v linuxu neni a nedejboze, kdyby tam byly jeste rozdilne distribuce. Dyt v linuxu neni ani ta vzdalena plocha ... pokud teda nepocitame neskutecne narocny, pomaly, nepouzitelny a totalne obsolete xserver...
LOL :D
tak aby bylo jasno, já mám se vzdáleným X Serverem úplně opačné zkušenosti. Já jsem s ním běžel na pomalé lince (2Mbit up, 64kbit down) téměř stejně rychle jako kámoš se vzdálenou plochou na 100Mbit lince. Samozřejmě to záleží i na obsahu oken a nastavení, ale minimálně si troufám tvrdit, že jsou obojí stejně dobré.
ROFL, 2mbit?:o) Zkus treba modem!!! A pak mluv! Omg, a ta veta "téměř stejně rychle jako kámoš se vzdálenou plochou na 100Mbit lince" jako vypovida o cem?:o))) Teda krom toho, ze kamos ma 100Mbit, k cemuz mu vsichni gratulujem a tise zavidime!
heh.....asi neznáte jak to v *nixech je.... tak zaprvé nix mají jednu tajnou zbraň od Nomachine:) na to si windows, může nechat zajít chuť. za další , ssh server, mám okamžitě, připojím se na celou síť a všude spustím stejný skrpitík, nebo si na to udělám celý skriptík, a všude budu mít to samé, jako vy... jinak další věc... třeba Canonnical nabízí Landscape, Novell nabízí svoje kompletní technologie pro správu a na závěr tu máme skvělý Webmin.
a prý že tu nic není...no já vám řeknu, že win v žádném případě, nemá tak dobrou vzdálenou správu. Nehledě na to, že bezpečnostní nastavení je úplně někde jinde.
ssh, všude spustit skriptík... to je dost naivní přístup. Spousta lidí dnes není v práci, uživatelé notebooků jsou na cestách. Na některých stanicích skript projde, na jiných může vyhodit chybu. Co s tím uděláte? Asi nic. Budete muset napsat klienta, který se čas od času (při přihlášení uživatele, a pak několikrát za den) podívá na server, zjistí co má provést, a provede to. Samozřejmě pokud používáte různá distra, zapomeňte na jeden skript.
V Group Policy můžete vzít skupinu počítačů (třeba účtárnu), nebo skupinu uživatelů, a vybrat z GUI nastavení, nebo říci, jaký balíček se jim nainstaluje. Samozřejmě produkty typu Systems Management Server nad to staví další vrstvu.
nejde prece jen o sms. linux postrada registry, wmi a active directory (pripadne jejich linuxi ekvivalenty). linux proto neni a jeste dlouho nebude os vhodny pro plosne nasazeni ve firmach.
Videl jste snad nekdy podminku vyberu reseni pro firmu, aby server obsahoval "registry" nebo WMI? To jsou technologie, ktere tady pred 15 lety neexistovaly a za patnact let existovat treba taky nebudou. Vas pohled je prilis technokraticky. A vyzadovani a priory urcite technologie je pro spolecnost spis financni pritezi, ktera neresi jeji potreby.
a co jako? ta technologie usnadnuje praci. pokud chci neco zprodukovat, musim pouzivat soucasne technologie, ktere cosi prinasi. nemuzu uvazovat ve sci-fi rovine. pokud mam sit s vic nez 100 stroji, je wmi velmi vitanym nastrojem. to same registry, AD apod.
jinak tedy, vase argumentace mi prijde demagogicka. zejmena, uvazime-li, kolik zmen se za 15 let deje v IT oblasti.
ad usnadneni prace: ja uz jsem to nekde psal. treba registry. linux ma velky problem: textove konfiguraky. registry jsou konfiguracni databaze s jednotnym formatem (tj. neco, o cem se muze linuxu akorat tak zdat). pokud chci plosne zmenit nastaveni v registrech, napisu si skript, ktery mi skrz wmi nasype upravene klice do prislusnych pocitacu. tohle v linuxu neudelate. jediny zpusob, jak tohle udelat jednoduse a se srovnatelnym usilim je vyeditovat to sedem -- jenze tam je problem, ze sed zpracovava regularni vyrazy, kdezto konfigurak stoji na bezkontextove gramatice (tj. muze to obcas dopadnout velmi zajimave, coz je na produkcnich strojich nezadouci).
Spis bych rekl, ze je problem, kdyz konfigurak ma gramatiku kontextovou (jako je isc-dhcp, bind atd.). Jenze ona stromova struktura registru neni take idealni. A pokud se nepletu, tak ten kontext se tam take umele vytvari (prinejmensim ve forme odkazu). Takze se na to spolehnout muzete jen z casti (takze vlastne nemuzete). Navic ne vsechny aplikace vyuzivaji pro ulozeni konfigurace pouze registry atd. Tech problemu je i s registry cela rada. Jinak se ale tyhle (i kontextove) konfiguraky generuji z databazi (OSS resp. jinych podpurnych systemu), protoze je mate navazane na dalsi firemni procesy. Netvrdil bych, ze soucasny stav technologie registru je nejaka vyhra.
K WMI se bohuzel vyjadrit nemohu. Priznam se, ze mi neni znamo jak to funguje detailne. Ale distribuce informace napric infrastrukturou se provadi od 80. let.
ad scifi: to byl vtip (bez smajliku), nebral jsem tu vasi poznamku vazne.
ad registry: uz jsem na tohle hadam reagoval jinde. ja netvrdim, ze jsou registry dokonale. nicmene hromada textovych konfiguraku bez jednotne syntaxe mi prijde horsi (i kdyz je neco generuje, protoze tehdy zas je problem, ze generator vetsinou omezuje moznosti nastaveni).
ad wmi: v principu to je interface na ole2, tj. pokud neco na strane wmi "serveru" namapuje aplikaci do wmi namespace, jde to na dalku ovladat. podle me prave vzdaleny pristup do registru (http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa392388.aspx) a spousteni a ovladani aplikaci na dalku (treba jde spustit excel :-) a posilat mu prikazy) jde skrz wmi. jdou nad tim delat wql dotazy (http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa392902.aspx).
i kdyz je neco generuje, protoze tehdy zas je problem, ze generator vetsinou omezuje moznosti nastaveni
Stejně tak na Windows klikací nastavovátko omezuje možnosti nastavení proti přímé editaci registrů. Na druhou stranu pokud se ti nelíbí syntaxe konfiguráků nějakého programu, napiš si pro tu aplikaci třeba parser XML konfiguráku pomocí XML knihoven. Po nastudování konfiguračních možností a konfiguračního kódu v tom programu je to práce na pár hodin.
V čem jsou registry tak jednotné? To, že každá položka může mít jeden z asi deseti datových typů? Registry jsou asi stejně jednotné, jako vámi (oprávněně) kritizovaná "jednotnost" konfiguráků dhcpd.conf, passwd a smb.conf.
I ve Woknech si každej program ukládá hodnoty prakticky libovolně, znám řadu prasáckých, co si stejně všechno nacpou do binary nebo cpou čistě numerické údaje do SZ_STRING apod., takže o nějakém jednotném formátu zápisu do registrů se nenechte vysmát.
Většina rozumných adminů Linuxu má konfiguráky v nějakém systému pro správu verzi, takže jen změní danou věc v repozitáři, případně jí ještě namergují do pár větví a na všech počítačích spustí udate skript, který z repozitáře stáhne aktuální verzi konfiguráků a aplikuje pár lokálních patchů (jako třeba hostname a další věci, které mají význam jen na konkrétním počítači).
starat se o vetsi mnozstvi linuxich masin je utrpeni mj. z toho duvodu, ze to ma ty prasacke textove konfiguraky. zkuste si to nekdy po siti.
kazdy "developer" si vymyslel svoji vlastni syntaxi konfiguraku. tj. k tomu, aby se to dalo editovat, musi se vyrobit parsery na tolik jazyku, kolik existuje aplikaci. chybi tomu sjednoceni formatu konfiguracnich dat (nebo aspon rozhrani pro pristup k tem datum). misto toho, aby se konfiguracni data ukladala do nejake databaze (rekneme se sql rozhranim, nebo aspon do bdb), ma kazda aplikace svuj vlastni nablbly format.
oproti tomu registry jsou konfiguracni databaze, ktera je pristupna i po siti (s patricnymi opravnenimi samozrejme). tj. kdyz je potreba plosne upravit konfiguraci, lze napsat skript, ktery vsem strojum vecpe prislusne zmeny registru a neni potreba resit nejakou syntax konfiguraku.
ja netvrdim, ze je vnitrni usporadani registru dokonale. ms ma porad co zlepsovat. ale je tu silny tlak a oproti starsim windows ve win xp ty registry vypadaji uz celkem pouzitelne.
Valná většina textových konfiguráků má jednotný formát. Pro mě je zase utrpení něco hledat v registrech a procházet stovky až tisíce klíčů s formátem {AB752C5-blablabla}. Oproti tomu je čtení textových konfiguráků pohádka. Nehledě na to, že nepatrná změna hodnoty důležitého klíče (a že jich je) rozhodí kompletně celý systém. Další věcí je záloha konfigurace. Je rozdíl mezi zkopírováním konfiguračního souboru a exportem klíčů, které jsou poroztahovány po celých registrech. O konfiguraci na dálku mi tu vůbec nemluvte. Pokud chci například přidat virtuální server, nebo obnovit databázi, v linuxu mi na to stačí jakákoliv mašina s jakýmkoliv připojením na net, třeba i v inetcafe. U Windows jsem v pytli i celýma registrama.
ad textove konfiguraky: skutecne? tak se podivame:
fstab: komentace zacinaji krizkem. data ve sloupcich, bez popisu, kazdy sloupec ma jiny vyznam.
smb.conf: komentare krizkem i strednikem. format je ini-like (tj. sekce v hranatych zavorkach, prirazeni hodnot stylem 'klic = hodnota'.
resolv.conf: komentare krizkem, data ve sloupcich. prvni sloupec je nazev, dalsi sloupce meni format podle nazvu
nsswitch.conf: komentare krizkem, data ve sloupcich. prvni sloupec nazev, povinne na konci obsahuje dvojtecku. nasleduje N sloupcu, podle toho, jak je dane pole retezcu dlouhe.
passwd: dvojteckami oddelene polozky, vyznam polozky zavisi na poradi (hloupa textova db).
dhclient.conf: strukturovany format. nazev { polozky ... }. slozitejsi na popis.
totem.config: format objekt:hodnota, kde objekt je teckami oddelene jmeno objektu v hierarchii.
co vam na tom prijde jednotneho, proboha?
ad registry: jednak se (vicemene) vi, kam si programy ukladaji konfiguraci. druhak ty klice s tim UUID formatem normalne skoro nejsou potreba a ta UUID cisla jsou bud zdokumentovana, nebo vysvetlena primo v registrech. nikdo neceka, ze se v celych registrech budete hrabat rucne, vetsina uloh jde automatizovat (oskriptovat).
dale: kdyz si v linuxu zmenim obsah nektereho duleziteho init skriptu, nebo zmenim commandline kernelu, tezko si pak muzu stezovat, ze se mi tim rozhodil cely system. pokud tomu nerozumim, tak to nedelam, ze.. napr. pokud kernelu zmenim root=/dev/sda1 na root=/dev/sda tak se nemuzu divit, ze to nenabehne.
ad prace na dalku: neprijde mi, ze by to pod windows bylo nejak hrozne. pokud si odmyslim pristup z kavarny, tak to jde vetsinou spis lepe nez v linuxu.
Ja vam nevim. Prijde mi, ze se ta problematika trochu precenuje. Ja mam take radeji sysctl nez procfs, ale u konfiguracnich souboru, ktere obsahuji kolikrat komplexnejsi data nez sysctl bych podobny pristup necekal a tezko rict, zda uvital. Pak uz totiz fakt na to musite mit nejaky konfiguracni nastroj, protoze s textovym editorem to bude tezsi. Nehlede k tomu, ze verzovani se bude realizovat dost ztuha, nemohu si udelat varianty konfigurace, ktere jsou zakomentovane a podle potreby se aktivuji atd.
Takze si nemyslim, ze by to melo jednoznacne +. Urcite by stalo za to zkusit navrhnout nejakou formu sjednoceni, ale registry to uplne jednoznacne nejsou prave pro ty chybejici vlastnosti, ktere se dneska vyuzivaji a administratori o ne prijit nechteji.
v linuxu by se dal udelat fs, ktery by promital obsah konfiguracni databaze. ty komentace atd.. se tam daji urcite pridat. napr. rezervovat nejaky znak v nazvu souboru. pokud by se obsah toho fs svazal s nejakou databazi, mohl by umet vygenerovat i casti konfiguraku (s pevne danou syntaxi), takze by to slo editovat a zalohovat po vetsich castech.
akorat ze by nejdriv linuxova komunita musela pochopit, ze maji zajem prinejmensim na jednotne syntaxi konfiguraku. :-((
Cemuze by trochu mohl pomoci i ten fakt, ze v takovem pripade by byla mnohem jednodusi tvorba vsemoznych grafickych udelatek pro konfigurace cehokoliv.
Ale to by to ti, kteri jsou to schopni napsat museli citit nejakou potrebu (a tu oni u sebe nemaji protoze je prece jakakoliv prace s grafikou nehorazne zdrzuje)
Vy konfiguruje Totem na dálku nebo co? :DDD Do passwd taky ručně nezapisuju, formát fstab je velice dobře zdokumentovaný... hledáte problémy tam, kde nejsou.
Většina úloh jde oskriptovat i na txt kofigurácích.
To je teda srovnání... když někdo leze do /boot, tak musí očekávat případné následky, pokud neví, co dělá. V registrech vás nic neupozorní, ani vizuálně, ani jinak, že by mohl nastat problém. Navíc když něco změním v init scriptech, vždy to můžu vrátit zpět. Pokud dojde ke změnám v klíčích, nedá to dohromady ani Copperfield. Zažil jsem, vím, o čem mluvím, abyste si nemyslel, že jsem Windows viděl z rychlíku.
totem ne, jenom jsem vybral par konfiguraku kvuli vyvraceni hypotezy, ze linux ma nejaky jednotny format konfigurace.
tady si nerozumime v jedne veci. oskriptovat zmenu nastaveni na txt konfiguracich samozrejme jde. jenze k tomu, abych mohl delat stejne veci, jako s windows registry, musim si k tomu vyrobit parser (protoze registry jsou databaze, ktera umoznuje pristup k jednotlivym polozkam konfigurace primo). receno vice matematicky, textovy konfigurak je jazyk, ktery mi parser prevadi na graf. registry jsou databaze, ktera jiz tim grafem je. tedy, u registru mam praci jednodussi.
ale v tech konfiguracich vas take nic neupozornuje. vsechno je to jenom otazka cteni dokumentace a vedet, co ktera polozka dela. kazdopadne, vetsina lidi si konfiguraci systemu zalohuje, aby se podobnym stavum vyhnula (a to tedy na jakemkoli os).
No to si opravdu nerozumíme... já mluvím o konfiguraci obecně, vy o konfiguraci v grafice. Já dávám přednost textovému editoru před klikátky... samozřejmě mluvím o systémových věcech a serverech, na desktopu si tiskárnu taky přidám klikáním.
Právě že vás upozorní už to, že lezete do adresáře /boot. Navíc txt soubory bývají velice detailně okomentovány (zase mluvím o rozšířených aplikacích, u kterých se předpokládá konfigurování v negrafickém režimu).
Zálohování - to je jedna z nejpodstatnějších věcí, u kterých txt konfiguráky oceňuji, narozdíl od spatlaniny typu registry.
Klikatka stejne musi data nekam ukladat. Proc ne treba do jednotne strukturovanych, strojove i lidsky citelnych, snadno parsovatelnych (i necim jinym nez tim programem, pro ktery to je konfigurace) struktur.
To vypada skoro jako XML (uuu, casti hardcore systemakum se jezi vlasy). Ale je to tak. Je to otevrene, standardizovane (je kolem toho i spousta ISO standardu - ty jsou pry nejlepsi, to se bude libit) je to snadno dokumentovatelne, snadno zpracovatelne a i pri rucnim psani velmi efektivni (zejmena s pouzitim pekneho editoru, ktery umi nabizet mozne hodnoty dle aktualniho kontextu se znalosti schematu).
Jenom jeste nevim, jestli pouzijeme radeji dlouhe pekne lidske nazvy elementu a nebo radeji nejake kratke.
Smysl ukládání dat do databáze je mít co nejrychlejší přístup k datům a vytvářet mezi nimi složité vztahy. S databází pracujete průběžně, konfigurační soubor se načítá pouze jednou a dál se s ním (na Linuxu) nic nedělá. Pokud používáte nějakou relační databázi výhradně k občasnému čtení konfigurace, která navíc ani nemá žádné složitější vztahy mezi položkami, pak lovíte vrabce pomocí ICBM.
prave naopak. pokud potrebuji mit konfiguraci pristupnou na dalku (i po jednotlivych polozkach) a automatizovat spravu, bez te db se to dela dost spatne. pokud chci, ta db je navic schopna mi poskytnout celou zparsovanou konfiguraci najednou (pokud ji to vysvetlim).
priklad: pod windows existuje active directory. je to afaik ldap databaze, jejiz cast se prubezne replikuje do vsech stroju v domene. tj. lze distribuovat ruzne casti konfigurace do vsech stroju v domene naprosto trivialnim zpusobem. takhle se distribuuji napr. policies, pripadne jde timto zpusobem pridat tiskarnu do cele domeny apod (a pak jde take na dalku overovat, zda stroj konfiguraci akceptoval).
proti tomu je distribuce patchu na textove konfiguraky dost prasarna, ze?
btw, matne si vzpominam, ze os/400 ma take db na konfiguracni data.
na ta systemova nastaveni stejne potrebujete nejaky sw, v kterem se budou editovat. tedy, dokud bude dokumentovany, je uplne jedno, jestli to je, nebo neni textovy format.
pokud vam jde o zobrazeni na konzoli -- konzolova aplikace prece neni problem. nicmene co si vy neuvedomujete je duvod, proc se vlastne textove soubory, pipes atd.. do unixu dostaly. duvod je znamy, lze ho najit treba i v unix haters handbook. unix byl vytvoreny jako soucast systemu na praci s textem. proto jsou aplikace tak hodne textove orientovane. zadny jiny duvod v tom neni. to, ze je to dobre a spravne je zalezitost pozdejsi unixove mytologie.
pokud si tak prosazujete textove formaty -- proc se tedy v linuxu nepouziva textove rozhrani na komunikaci s kernelem? proc treba input core neposila do userspace _textove_ udalosti? vzdyt jde jen o trochu dat. jenom to, co leze z klavesnice, mysi a joysticku? proc to neni textove? hm? nekde je asi chyba, ze? :-)
> unix byl vytvoreny jako soucast systemu na praci s textem. proto jsou aplikace tak hodne textove orientovane. zadny jiny duvod v tom neni. to, ze je to dobre a spravne je zalezitost pozdejsi unixove mytologie.
Nicmene textove konfiguraky jsou plne v duchu unixoveho principu 'worse is better'. Koncepcne se sice zdaji byt lepsi nejaka binarni podoba strukturovanych dat, ale koncepcne horsi reseni (textove konfiguraky) se diky sve jednoduchosti ukazalo jako prakticky vyhodnejsi.
Nez se objevi konfiguraky v univerzalnich binarnich strukturovanych datech, tak bude treba provest evoluci nastroju pro praci s nima. Az bude nabidka tech nastroju takova, ze univerzalni binarni strukturovana data budou tak snadno zpracovatelna pro bezneho admina jako textove soubory, tak lze uvazovat nad prechodem na takove konfiguraky.
> pokud si tak prosazujete textove formaty -- proc se tedy v linuxu nepouziva textove rozhrani na komunikaci s kernelem?
Protoze ty jsou urcene pro zpracovani z C, nikoliv pro uzivatele. Tam je vhodna pevna struktura a binarni podoba.
Krom toho v systemu plan 9 (ktery je extrapolaci unixovych principu do extremu) by takove udalosti textove byly.
> Nicmene textove konfiguraky jsou plne v duchu unixoveho principu 'worse is better'.
Unixovy princip? Ehm..
Unix byl navrhovan pro stroj, ktery limitoval velikost jednoho programu na tusim 4kB
=> a) do toho mnozstvi pameti se slozitejsi parser nevejde (pokud ma ten soft jeste neco delat).
b) vznika rada malych programu
c) je potreba ty male programy nejak propojit
Cele to historicky vzniklo tak, ze lepsi reseni v podstate neslo vyrobit. Tj. z toho a z designoveho cile (system na zpracovani textu) vyplyvaji designova omezeni, mj. i jednoduche textove konfiguraky. Povysovat designove omezeni na princip mi prijde ponekud podivne.
>Protoze ty jsou urcene pro zpracovani z C, nikoliv pro uzivatele. Tam je vhodna pevna struktura a binarni podoba.
Hm.. opet: toto vzniklo diky vyse uvedenym omezenim systemu.
jsou, ale nemam je prozkoumane, tak se k nim nevyjadruji. snad i berkley db ma xml variantu.
on tam vzdycky nakonec vznikne strom (logicky, konfiguraky maji taky takovou vnitrni strukturu). tj. velice jednoduse udelat hash z nazvu cesty (tim zmizi struktura stromu) a ten pak pouzit jako id pro danou skupinu konfiguracnich promennych? napr. hash ze stringu '/software/samba/smb.conf/global/' (sekce [global] ze smb.conf) se pouzije jako id pro vsechny promenne, takze dana tabulka bude slozena ze sloupcu id, name, value. pricemz samozrejme jdou ukladat i dalsi pomocna data, tohle je jen priklad.
Super. Prvni.
Tak az budete mit nekdy volneji (treba mezi ctenim roota nebo tak :))) zkuste treba kouknout do hlavnich konfiguraku a zamyslet se nad moznym obecnym schematem konfiguraku v XML. Nebo projit weby, jestli uz nekdo s necim podobnym pokrocil. Zkusit to promyslet tak, aby to bylo zaroven prehledne a snadno editovatelne, ale mocne a dostacujici pro drtivou vetsinu pouziti.
Jestli treba nechybi nejake XML nastroje pro linux, ktere by se hodily. Jak jsou na tom s vykonem, co XML editory. Existuje nejaka podpora pro XML v puvodne textovych nastrojich? Slo by ji implementovat (takovy XML grep...)?
S cim nejlepe zacit? Je horsi konfigurak textovy, bashovy nebo javascriptovy?
Super, vsak s timhle MS dostaneme a navic jeho vlastnimi zbranemi (Bill je urcite i duchovnim otcem XML, ne?)
A to nemyslim az tak jako vtip, fakt by to chtelo s tim neco udelat.
ja mluvim mj. o konfiguraci na dalku. ta se ale bez zparsovani konfiguraku neda udelat -- jak chcete upravit jednu polozku ve strukturovanem konfiguraku?
je naprosto irelevantni, jestli ta data zpracovava skript, nebo 'graficka klikatka'. oba z tech programu musi konfiguraci nejak vnitrne reprezentovat. tj. oba zparsuji konfigurak, vyrobi si v pameti graf, ktery ho reprezentuje a delaji zmeny v grafu (a pak se presype z5 do textaku).
nicmene ve chvili, kdy mam konfiguraci ulozenou v cemkoli, co mi dokaze prislusny graf dodavat primo (jako treba databaze), dam prislusnemu enginu akorat prikaz a vrati mi odpovidajici polozky konfigurace. dam jiny prikaz, a upravi odpovidajici polozky konfigurace. tj. misto toho, abych resil nacitani a zapis textaku s nejakou syntaxi, jenom se soustredim na problem (a tim je zmena konfigurace).
databaze lze samozrejme uplne normalne zalohovat. konkretne, ty registry jdou zalohovat bud jako cele soubory, nebo exportovat do textu (pricemz oboji lze ukladat do versioning sytemu). neni problem (ale to asi vite) vzit libovolny hive (registry) soubor ze zalohy a udelat si z nej textovy .reg.
btw, ve windows jde z commandline resit prakticky vsechno a mnohdy je to pohodlnejsi nez pres gui aplikace. a co se spravy desktopu tyka -- kdyz jich je 100 a vic, je lepsi ty pocitace neobchazet a spravovat je tak nejak plosne (v cemz jsou windows vyrazne silnejsi nez linux).
Konfiguraci čeho? Žeby např. ssh > vi > změna > uložit > restart daemona? Vykonatelné z jakéhokoliv kompu, který má připojení k netu a SSH klienta. Nebo třeba i přes PDA :)
"ve windows jde z commandline resit prakticky vsechno" tak to je opravdu hodně silné tvrzení...
"v cemz jsou windows vyrazne silnejsi nez linux" o tomhle bych vám doporučil pobavit se s nějakým adminem, který spravuje ne dva, ale třeba 100 i více serverů. Bavíme se pořád doufám o serverech?
Už vidím, jak zálohujete nastavení něčeho, co dělá zápis do 150 různých větví v registrech.
Na spravu velkeho mnozstvi serveru uz bych asi nepouzil operacni system. Skoro bych zkusil nejaky nastroj pro systems management. Asi nebude zadarmo, ale pokud spravuji par set serveru, ak jsem bud firma, ktera je na nich zavisla nebo si na to vydelam.
Tedy za predpokladu, ze to neni 250 homogennich webserveru.
BTW vy fakt spravujete 100 serveru pres PDA? Neboli vas vecer trochu oci?
jenze ten regexp je v chomskyho hierarchii horsi, nez jazyk popisujici konfigurak. tj. dochazi tam k chybam, protoze regexp nepopisuje konfigurak, ale jen jeho malou cast. a nekdy to proste nevyjde.
prave proto rikam, ze reprezentovat tu konfiguraci v db je vyrazne lepsi pristup. i to xml je porad lepsi, nez soucasne konfiguraky (kdyby se aspon na nem linuxova komunita dokazala dohodnout jako na zakladu pro _vsechny_ konfiguraky.. :-( )
Coz ale neznamena, ze by to nekdo normalni delal proto, aby takhle menil konfiguraci nekolika malo polozek, ze? Natoz pro vsechny ruzne existujici syntaxe konfiguraku.
Mimochodem, pokud bystese do toho pustitl, pocitame s vami jako s odpovednou osobou pro konverzi dat do toho XML linuxu :))
Jistě, normální člověk použije vim/emacs a pokud potřebuje změnu nahrát do více počítačů najednou, udělá to přes nějaký systém pro správu verzí.
Počítat sice můžete, ale mám dost svojí vlastní práce a obyčejné textové konfiguráky jsou podle mě přehlednější než XML, takže zatím nemám důvod nějaký parser XML sám psát.
Pokud program používá jen konfiguráky ve vlastní syntaxi a já mu chci cpát konfiguráky v XML, tak musím napsat nějaké rozhraní mezi XML knihovnou a tím programem, tedy v podstatě část XML parseru. Lepší označení mě v tuto chvíli nenapadá.
Ja uz asi vim, proc se XML mezi open source komunitou moc nerozsirilo i kdyz je tak uzasne svobodne, univerzalni a zdokumentovane.
Je to malo oldskool, vyzaduje to trochu vic nez vim (nebo nejaky poradny plugin do nej). Oproti samotnemu textovemu konfiguraku se to zda ukecane (neze ten by takovy nebyl).
Jo a kazdy zacina tim, ze si pise vlastni parser.
BTW
A pak je to nejak moc napojene na komercni firmy - podivejte se ze vseho nejvic XML v dnesni dobe pouzivaji ruzne enterprise technologie.
A pritom je to tak otevrene a svobodne...
A treba ve spojeni se schematem mnohem vice informace. Napriklad jaka je struktura, jestli je konfigurak spravne syntakticky i semanticky, jestli jsou hodnoty ve spravnych mezich...
Hmm o a kolik znaku mene by bylo, pokud by to byla binarka? :)
Mnohem více pro člověka matoucích informací. V prvním příkladu je na první pohled vidět, že a=4 a b=5. V tom druhém to zjistíte až potom, co si to celé přečtete. Když takhle budete číst aspoň 50 řádků konfiguráku, tak někde v polovině zapomenete, co bylo na začátku.
jak jsem psal o tom, ze bych vecpal konfiguraci do db, tak tam mam vymyslene nasledujici reseni: napsala by se knihovna, ktera by se pro ten program tvarila jako yacc/bison (ktery rada programu pouziva). pricemz by puvodni nagenerovany bisoni parser pouzivala na konverzi puvodni konfigurace do sveho formatu. s tim xml konfigurakem to pujde dost podobne, jen tam bude misto db xml writer a parser.
Cituji: "linux postrada registry, wmi a active directory (pripadne jejich linuxi ekvivalenty)."
Pokusim se Vas vyvest ze zatracene velkeho omylu. V soucasne dobe dochazi k hromadnemu nasazovani tenkych klientu (TK) s Linuxem. Samozrejme je mozne je centralne spravovat. Napriklad TK od firmy IGEL maji konfiguracni data ulozena v registrech (Pokud neverite, tak si spustte IGEL Setup -> System -> Registry) Netvrdim, ze implementace je stejna jako o Windows, ale registry to jsou. Hodnoty tam muzete prohlizet a editovat. Nastroje pro centralni spravu pak maji kopie techto registru ve vlastni databazi. Bud muzete pouzit nastroje od vyrobce (http://www.igel.com/igel/live.php,navigation_id,21,_psmand,2.html), pripadne od tretich stran (http://www.cendio.com/products/thinlinc/features/tldc). ThinLinc od Cendio zminuji proto, ze ho kolega programuje. Kdyz se podivate do dokumentace, (http://www.cendio.com/support/tag) tak uvidite, ze muze spravovat i obycejne desktopy s KDE nebo Gnome.
Co se Active Directory tyce, tak obdobou je eDirectory od Novellu. Samozrejme to neni totez, protoze Active Directory ma sirsi zaber, ale eDirectory ve spojeni se ZENworks umoznuje centralni administraci linuxovych desktopu (napriklad SLED od Novellu).
Proste vase informace jsou zastarale. Pokud se chcete dozvedet, co soucasny Linux umi, tak se mrknete treba na Open Enterprise Server 2 od Novellu, http://www.novell.com/products/openenterpriseserver/, (Linux umi totez co Netware), eDirectory, ZENworks, a enterprise reseni od RedHatu. Teprve pak nam zde hlasejte sva moudra. Vyroky jako "linux proto neni a jeste dlouho nebude os vhodny pro plosne nasazeni ve firmach." jsou skutecne absurdni.
Na tech linuxovych tenkych klientech bezi Linux. Proc sem posilate tak hloupou otazku?
O Igelu jsem psal proto, ze jeho Linux pouziva registry. Tim jsem vyvratil tvrzeni, ze Linux registry nepouziva. Kdyby registry pouzivala Mandriva, tak bych psal o Mandrive. Sorry, ale takhle zakladni logika se uci na stredni skole ...
hm, ale jestli to chapu spravne, tak to je databaze, z ktere se generuje konfigurace. jenze to je uplne jiny princip, nez u windowsich registru. ty se pouzivaji nasledovne:
1. registry je databaze konfigurace, pouzivana primo aplikacemi
2. jsou pristupne na dalku (tj. jdou cist, jde do nich psat a jde v nich hledat)
problem toho suse reseni je v tom, ze pokud si upravim lokalne konfiguraci (a neudelam to pres zapis do db a nasledne pregenerovani konfiguraku), zmena neni na dalku videt a do te centralni db se neda promitnout.
cele mi to tedy prijde jako typicke polofunkcni opensource reseni (tj. na svych predchozich tvrzenich stale trvam).
btw, generovani konfiguraku byl jeden z duvodu, proc jsem odesel z RH a nikdy nepouzil suse linux. je to hodne omezujici.
No nechtel jsem to zminovat, protoze ten projekt je na zacatku a tezko rict, jestli se ujme, ale pro registry v linuxu existuje Elektra, kde jsou snad i patche pro nektere aplikace. Ale to spis jen tak na okraj.
Hele, anonyme, tux umi pro tvoji informaci i to RDP a uplne vpohode, zato widle Xserver neznaji, ssh jakbysmet, jejich konzola stoji za ....
A spravovat 10k PC na tuxovi jde uplne vpohode, protoze muzu uplne stejne jako na widlich pouzit LDAP (coz se pro M$ jmenuje DC) a kdyz se nebudu chtit s konfiguraci moc babrat, tak jednoduse nakopiruju prislusny konfiguraky na vsechny stroje, bez ohledu na HW, coz na widlich proste neudelam ani kdybych se po...
S RDP by mě to celkem zajímalo. Jak se připojit přes RDP k stroji s Linuxem? Problém je totiž v tom, že X11 protokol je neskutečně rozežraný a pomalý. Při připojení přes GPRS nebo dial-up je RDP naprosto v pohodě, a přes X11 ani náznakem se nedá pracovat (odezva na klávesnici v řádu sekund a déle).
Windows samozřejmě X11 neznají, protože je to naprosto příšerná technologie. A pochopitelně není problém nainstalovat X11 server třetí strany - některé jsou i zdarma (třeba cygwin).
DC (Domain Controller) není (jen) LDAP. Centrální správa účtů od nějakého rozsahu třeba výrazně těží z multiple master DB.
Konfiguráky můžete nakopírovat na všechny stroje, pokud mají stejnou konfiguraci (a ani tak ne všechny). To samozřejmě můžete udělat i ve Windows. I domácí uživatelé zpravidla vědí, že Registry lze importovat a exportovat.
Ale jo, pokud máte velmi tlustou linku. VNC je snad nejhorší technologie. Implementace je jednoduchá, ale kvalita úděsná. Zkuste si VNC přes dial-up ;)
Od dob co jsem bezel xserver na dalku bych snad ani to VNC nezatracoval:) Dyt je i pro linux a mozna se da rict, ze je prave pro linux, protoze na win nema smysl VNC pouzivat ... mozna tak na nejakou home edici co RDP mozna nema
Tak ted uz vylozene nesouhlasim. Nas zakaznik s hodne mizernym pripojenim k internetu ma u sebe spusteny RDP i VNC server a dlouhodobe se mi jevi jako komfortnejsi ovladat jeho pocitac pres VNC.
Jeste tady muzes na nas vybalit, jak ve Win skvele slape jejich VPN, kde mam taky o chlup lepsi zkusenost s OpenVPN.
A to pozor, pouzivam Win. V linuxu dokazu tak maximalne spustit "mc".
Zákazník je asi masochista. Nebo neumí RDP zprovoznit, vypnul si u něj kompresi, co já vím.
VPN klienta vestavěného ve Windows používám rád a často. K použití OpenVPN jsem neměl zatím důvod. Ne-MS VPN klienty nemám rád, protože typicky vyžadují restart při instalaci i odinstalaci (proboha proč?), a navíc se bijí (dva VPN klienti se často nesnesou, je třeba předchozí odinstalovat).
OpenVPN je spickova technologie a bezpecnejsi a jednodussi a rychlejsi, nez build in IPSEC ve Windows a OPRAVDU nemusite restartovat system ... Verim, ze jste na to u Windows casto zvykly, ale opravdu nemusite a Verte, ze to nema ani problemy s NATEm, A jeste poznamka k XMDP to umi byt i na dial up rychlejsi nez RDP a RDP je jen odvozeny protokol od ICA protokolu vyvyjeneho fa. Citrix a poskytnuteho MS .. MS ho sam neudelal .. :-) a ICA bezi taky lepe pod linuxem, nebo dokonce pod javou ...
NX jsem nezkoušel, ale četl jsem o něm. Viděl jsem i výsledky testů. Otázka je, jak jsou objektivní, a s čím se srovnávalo (například RDP dávno umí 24-bit color, testy zřejmě probíhaly proti 7,5 let starými Windows 2000).
Samozřejmě až instalace každého unixu bude obsahovat NX server, každý unixový desktop bude mít NX klienta, a technologie bude alespoň řádově srovnatelná s RDP, budu tleskat, a psát se "proč to kruci trvalo tak dlouho?".
Aha, pan chytry:) Ja te tipuju, ze pouzivas windows, nekdy jsi slysel o linuxu, ale ani jednomu ani zdaleka nerozumis. Jinak ano, pro linux je RDP klient, to mas pravdu, ale v cem pravdu nemas, ze pro win je taky hafo klientu na xserver ... kazdopadne, jestli se zvrhava debata k trapnemu srovnavani xserveru a RDP (a jeste k tomu na 2mbit lince:o), tak se jen pousmeju a pujdu v klidu dal, protoze s clovekem, co RDP nikdy nepouzil se nema smysl dohadovat o jeho prinosech
1. Napriklad vzdalena plocha pro administraci pomoci VNC je soucasti SUSE Linuxu po mnoho let. (Pri instalaci se musi zakliknout "umoznit vzdalenou administraci".)
Jen malo lidi si uvedomuje, k cemu v uplynulych 2 letech doslo: Novell, ktery byl v minulosti jednickou na poli adresarovych sluzeb a administrace podnikovych siti, portoval velkou cast sveho portfolia na Linux. Vysledkem je, ze eDirectory, ZENworks, ... bezi na Linuxu a podporuji Linux (ted hovorim o enterprise distribucich). Casopisy pro bezne uzivatele (vcetne ROOTu) o techto produktech neinformuji, protoze ty produkty maji vyznam jen pro vetsi site. (Samozrejme se daji provozovat i na mensich sitich, ale staci se podivat na cenu a hned pochopite, proc si to domu porizovat nebudete.)
RDP funguje z hlediska serveru (místa kde běží aplikace) jako driver grafické karty, který posílá drhé straně instrukce, co má kreslit. Nejprve si "grafická karta" s druhou stranou dohodne, co koncové zařízení umí (rastrovat bitmapy, kreslit obdélníky, psát text, viz operace podporované driverem). Veškeré operace prováděné nad obrazem se poté převádějí do primitiv, kterým "driver" rozumí, a posílají se druhé straně. Přenos používá kompresi a šifrování. Klient typicky umí cachovat bitmapy. Ve výsledku pokud chcete nakreslit okno, nepřenášíte ze serveru velkou část obsahu frame bufferu (jako v případě VNC), ale instrukce typu "obdélník bílé barvy s šedou čárou kolem od (100;100) do (400,300); obdélník s gradientem (barva1-barva2) na (101,101) až (400,110); text 'Window Title' fontem 'Sans Serif 8' na pozici (X,Y)" apod., jako byste krmil skutečný driver grafické karty. To je výrazně efektivnější, než VNC.
X11 podobně jako RDP přenáší grafická primitiva (byť chybí vrstva GDI a všechny s ní spojené features), ale má velmi vysokou režii. Výsledkem je situace, kdy RDP funguje dobře, VNC mizerně, a X11 podle nějakého zdejšího diskutujícího ještě hůře (já bych předpokládal, že VNC bude nejhorší).
Ano, presne, take jsem zlikvidoval v jedne rirme 7 let stary novell, abych ZJISTIL, ze Linux (obych, ne suse bez Enterprise) to NEDOKAZE nahradit, protoze proste NEMA ty moznosti ... A Windows s AD + Group polici je oproti cca 8 let staremu novell netware 5 ABSOLUTNI nula a to mi verte, ze vim moc dobre o cem MLUVIM, ale jelikoz jste nevidel Zenworks ani z rychliku, nema se cenu s Vami bavit.. Zenworks se vyhybaji, hlavne proto, ze nejsou kvalifikovani a mysli si, ze to vyresi pomoci blbech Windows jako Vy, az se aspon neco naucite a vyzkousite, pak, muzete zvatlat ..
1 - vzdalena sprava: Lezt do grafiky Unixoveho admina ani nenapadne, proc proboha?
2 - domena a politiky - hm, LDAP, Kerberos, skripty, automaticke distribuce... Pochopitelne tomu musite zpocatku venovat nejakou praci, pokud mate heterogenni prostredi, ale to windowsum take. Pokud srovnavate windows s unixovym svetem, srovnejte to treba s prostredim RHEL-only, FreeBSD-only, Solaris-only se znalym adminem. Tam vsude existuji moznosti, o kterych se vam (zrejme :-) ani nezda.
3 - "Vzdalena plocha" - VNC. Pro komercnomilne treba Citrix. Kdo by se s tim ale pytlil a proc? Snad leda VNC pro desktopy, aby spravce mohl vypomoci uzivateli na plose, kdyz uzivatel nevi, jak udelat odstavec :-). Ale urcite ne pro instalace, opravy apod, nerozumim, proc by tim mel admin ztracet cas? K cemu si mam vyvolavat vzdalenou plochu, abych nekomu neco opravil?
Kez by windows administratori zvladali administraci alespon nejakeho Unixu (a sitove protokoly) alespon tak, jako prumerny Unixovy admin zvlada spravu Windows!
Ale o cem bychom pak flamovali na forech?
1. Proč tedy jsou na linuxec všechna ta grafická udělátka, co mají sloužit k administraci? Nemusíte mi říkat, že jsou mizerná. Já jich pár zkoušel.
2. Ano, některé unixy umí i věci, které by od nich člověk nečekal. Nicméně co všechno musíte nainstalovat a nastavit, abyste na stanici zprovoznil Kerberos a LDAP? Ve Windows kliknete pravým tlačítkem myši na My Computer, vyberete Properties, a na kartě Computer Name zařadíte počítač do domény. Kolik balíčků jste u toho musel instalovat? Kolik konfiguráků upravovat, kolik jmen serverů znát?
K těm znalostem jsem chtěl říci, že unixoví admini mají často lepší znalosti. Administrovat Windows může každý, kdo umí klikat myší, a absolvoval třídenní kurz. Podle toho kvalita Windows taky-adminů často vypadá. Naštěstí jsou i takoví Windows admini, kteří vědí, co dělají. Některé menší firmy nemají žádného schopného admina. Ty pak mají buď kontrakt s někým, kdo umí, nebo mají veliké problémy. Znám případy, kdy zákazníci přišli o celkem velké peníze, protože neuměli administrovat své unixové systémy (samozřejmě u Windows se stává totéž).