Hlavní navigace

Proč SCO žaluje IBM?

13. 3. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zřejmě největší díl pozornosti médií i čtenářů, zejména z Open source tábora, poutají v současné době aktivity firmy SCO. Ta zaútočila na největšího příznivců Open Source, na svého partnera, ale také konkurenta, firmu IBM. Žaluje Velkou Modrou o miliardu dolarů za snížení hodnoty intelektuálního vlastnictví spojeného s UNIXem.

Nejprve mi dovolte pár slov k historii SCO, jež je vcelku zajímavá. Santa Cruz Operations vznikla v dávných dobách v kalifornské garáži, jak je v těchto krajích zvykem, a stala se strategickým partnerem Microsoftu. V těch dobách si Bill Gates ještě myslel, že UNIX bude tím, co rozhýbe budoucnost It. To jej vedlo k portu unixového System V na x86 procesory pod jménem Xenix. Poté, co Microsoft změnil názor a Xenix zavrhl, SCO poskládala kód a začala jej prodávat komerčně.

Mezitím CEO Novellu koupil od Unix System Laboratoires (USL), které byly součástí AT&T, ochrannou známku UNIX a spojil System V s BSD do výsledného UnixWare. Jenže někdy kolem roku 1995 se Novell musel smířit s tím, že tady mu pšenka nepokvete, a komletní unixové intelektuální vlastnictví prodal firmě SCO. Tato práva zahrnují zdrojové kódy, dokumentaci, kontrakty na vývoj softwaru, licence a další intelektuální vlastnictví. SCO se tak stalo oficiálním potomkem AT&T, resp. Bell Labs, ve všem, co se týká UNIXu a klonů z původního UNIXu vycházejících. Tyto klony a licence k nim nyní vlastní například IBM, HP, Sun, SGI a mnoho dalších.

Ve čtvrtek 6. března 2003 pak firma SCO zažalovala firmu IBM právě v souvislosti s jejím UNIXovým intelektuálním vlastnictvím. SCO tvrdí, že IBM snížilo hodnotu tohoto vlastnictví a žádá odškodné ve výši 1 000 000 000 USD (miliardy dolarů). Tento vývoj byl předpovídán, neboť SCO již před nějakým časem prohlásilo, že svá práva bude hájit. Bylo tak jen otázkou času, koho zažaluje a z jakého konkrétního důvodu. Žaloba na IBM nemusí být poslední, pokud ji tedy samotné SCO vůbec přežije.

SCO se v žalobě opírá o dohodu, kterou v únoru 1985 podepsalo IBM s AT&T. Zde je řečeno, že když IBM kupovalo licenci na UNIX od AT&T se záměrem produkovat vlastní verzi UNIXu pod jménem AIX, souhlasilo s tím, že bude držet kód UNIXu v tajnosti a bude bránit jeho neoprávněné distribuci a vynášení informací do jiných produktů.

Firma SCO navíc kromě miliardy dolarů odškodného požaduje po IBM ukončení toho, co zve monopolními praktikami. Pokud IBM neposlechne, pak hodlá po 100 dnech od předání výzvy revokovat AIX licenci pro IBM. Historická fakta a pozadí případu přibližuje výborně článek na eWeeku. V češtině je k dispozici např. krátký článek na Živě, další články přinesl třeba PCLinuxOnline,CNet a TheInquirer.

Když před lety vznikla z bývalé Caldery SCO Group, tvářila se jako čistě linuxová společnost. Pokud tedy chce někoho žalovat za vynášení proprietárních složek z UNIXu do Linuxu, což je skutečným důvodem celé žaloby, pak by měla nejprve žalovat sebe sama. TheRegister si tudíž neodpustil mnohá rýpnutí ve svém příspěvku. Že je žaloba na IBM směšná, byť ne k smíchu, si myslí i autor článku SCO's lawsuit is funny, but not ‚ha-ha‘ funny.

Krok SCO pochopitelně vyvolal pozdvižení po celém IT světě. Není zvykem, že někdo žaluje IBM, navíc o takový balík. Se svým komentářemtak rychle přispěchali zástupci významných firem, například CEO SuSE, pan Richard Seibt. Soudí se, že případ by mohl narušit spolupráci mezi IBM a SuSE, protože distribuce SuSE patří do skupiny UnitedLinux, v níž je i SCO.

Podobně i Sun ihned představil své stanovisko. V krátkosti v něm tvrdí, že se obchodů firmy Sun Microsystems spor SCO vs IBM nijak nedotýká.

Pochopitelně největší odezva přišla ze strany samotného IBM, byť spíše zatím jako temná hrozba. IBM tvrdí, že žaloba je plná tvrzení, ovšem bez příslušných důkazů, které by je potvrzovaly. Odborníci odhadují, že IBM již sestavuje elitní letku právníků, která bude velmi agresivně chránit veškeré intelektuální vlastnictví firmy, stejně jako její fondy. Žaloba se již také odrazila na hodnotě akcií obou firem. Mnohému napovídá fakt, že akcie IBM rostou, zatímco akcie SCO klesají. Když jsme u financí, CEO IBM Brian Palmisano obdržel k platu bonus ve výši 4.5 milionu USD. Impérium sice úder teprve chystá, přesto již vydalo prohlášení, že licenční smlouvu IBM na UNIX nelze revokovat.

Velkým problémem budoucích dní může být rozpolcení linuxového světa na rozdílné tábory. SCO vrazila svou žalobou klín do poměrně harmonicky se vyvíjejícího světa komerčního Linuxu. IBM tvrdí, že ten klín je malý, ale je otázkou, zda tím SCO nespustí lavinu podobných žalob, na které v linuxovém světě nejsme příliš zvyklí. Na OSOpinion dokonce soudí, že Linuxu možná vyrostl nový úhlavní nepřítel.

CS24_early

K případu se již vyjádřily i přední osobnosti Open Source světa. Eric S. Raymond svůj názor dokonce publikoval dříve, než byla žaloba oficiálně podána. Název článku: ESR: „This is a Strike at the Heart of our Community“ (ESR: Toto je úder do samého srdce naší komunity) hovoří dostatečně výmluvně i bez dalších komentářů. Bohužel názor Linuse Torvaldse, který měl být na MozillaQuest se mi nepodařilo načíst, snad budete mít více štěstí.

Jisté je, že celá věc je tak neuvěřitelná, až je humorná. Svědčí o tom i humorný článek Microsoft files lawsuit against SCO (Microsoft žaluje SCO), podle nějž Microsoft žaluje SCO pro poškozování obchodní známky Most Hated Company of All Time, na níž má Microsoft patent, a poslední kroky SCO tento patent narušují.

Byl pro vás článek přínosný?