Hlavní navigace

SCO vlastní váš počítač

20. 6. 2003
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na serveru BYTE.com vyšel další rozhovor s Chrisem Sontagem (víceprezident SCO) a myšlenky jím přednesené jsou velmi nečekané. Osobně doporučuji celý článek přečíst, stojí to za to. Pro ty línější :) či zaneprázdněnější přinášíme to podstatné v češtině.

Na začátku AT&T přišlo se svým úhledným operačním systémem nazvaným Systém V, který si řada organizací přála licencovat a používat. A tak všichni rádi podepsali licenci, která směrovala veškerou odvedenou práci zpět k AT&T, licenci, která pokryla všechny „metody“ a „koncepce“ operačních systémů. Nyní tyto licence vlastní SCO a jeho tým právníků, kteří jsou si jisti, že AIX a všechny ostatní odvozené Un*x systémy patří jim. A SCO chce poplatky od všech uživatelů těchto systémů, především pak Linuxu.

Sontag věří, že technologie, jež byly zcizeny a zaneseny do systémů AIX, IRIX a odvozených UNIX like systémů (včetně Linuxu), jsou:

JFS(Journalling File System),NUMA (Nón Uniform Memory Access), RCU (Read-Copy-Update) a SMP (Symmetrical Multi-Processing).

Dále dokonce uvádí, že ani BSD nemusí zůstat zcela stranou zájmu SCO, neboť se nemuselo chovat docela podle všech dohod o urovnání (zřejmě narážka na spor s AT&T?).

Podle Sontaga Unix Systém V poskytl základní kameny pro všechny následující operační systémy a tyto jsou tedy z Unixu odvozené. A proto jsou SCO chápány jako jejich intelektuální vlastnictví.

Jedinou firmou, o které Sontag prohlásil, že je bez vady, je Sun. Odmítl se vyjádřit i k takovým firmám, jako jsou Apple a Microsoft.

Na Linux je útočeno jako na první díky otevřenosti jeho kódu. Právníci SCO v průběhu minulého roku hledali fragmenty a části totožné s kódem různých vydání Unixu. Ale SCO bylo ještě mnohem důkladnější. Sontag říká, že po prozkoumání e-mailové konference linuxových vývojářů má příklady programátorů z firem vlastnících licenci AT&T (tedy licenci k původnímu kódu) nabízejících psaní unixového kódu do Linuxu. A SCO je údajně schopno tyto části v Linuxu následně identifikovat.

Sontag také vysvětlil, že Linux nemá žádný kontrolní mechanismus, jenž by kontroloval kód do něj vstupující. Dále dodává, že SCO vždy Linux chápalo jako zájmový OS a že valná většina linuxových vývojářů jistě měla jen ty nejlepší úmysly. Ovšem nyní, když Linux vstupuje do komerční sféry, SCO požaduje své peníze.

Co více, SCO dokonce počítá s možnou podporou americké vlády, neboť Linux, dle Sontaga, umožňuje obcházet exportní zákony (vývoz technologií).

Co se GPL licence týče, i zde je Sontag poměrně klidný. Jak dále vysvětlil, licence jasně říká, že jen majitel copyrightu může přispět svým kódem. Ten, kdo vydal SCO kód pod GPL, tak ovšem učinil bez povolení SCO, a proto je tento akt neplatný. Tedy kód SCO proto nikdy legálně pod GPL licencí vydán nebyl.

cyber23

Tady končí rozhovor se Sontagem. Článek dále pokračuje analýzou celé situace.

Zdroj: BYTE.com

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku