Hlavní navigace

Stanovisko CZLUGu ke kauze SCO

22. 8. 2003
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dne 5.8.2003 představila společnost SCO Group, Inc. (dále jen SCO) licenci SCO Intellectual Property License for Linux (dále jen Licence). Koupí Licence SCO umožňuje legalizaci používání Linuxu verze 2.4 a vyšší, neboť SCO se domnívá, že používání Linuxu bez zakoupení Licence je nelegální. Své počínání podpírá tvrzením, že Linux obsahuje kód, který pochází z dílny SCO, a který byl do Linuxu vložen v rozporu s licencí tohoto kódu.

CZLUG sleduje tyto aktivity se znepokojením, neboť považuje postup společnosti SCO za značně nekorektní. Společnost SCO zatím nepředložila žádný důkaz, kterým by prokázala právo licencovat používání Linuxu. Nahlédnutí do kódu podmiňuje SCO podepsáním restriktivní smlouvy o mlčenlivosti (NDA). Takový závazek je však pro vývojáře Open Source Softwaru nepřípustný, neboť by jim téměř znemožnil další vývoj softwaru. Na žádost Open Source komunity o umožnění nahlédnutí do sporného kódu zatím společnost SCO nereagovala.

Zatím jediný kód, který neoficiální cestou pronikl na veřejnost (1, 2), je sice podobný kódu, který je součástí Linuxu, ale rozhodně s ním není totožný, neboť obsahuje syntaktické chyby, které dokonce znemožňují jeho kompilaci. Sporný kód má také spojitost s vývojem softwaru ve společnosti SCO, existuje však mnoho důkazů, že byl tento kód uveřejněn pod licencí, která umožňuje jeho zařazení do Linuxu, a k žádnému porušení licence tedy nedošlo.

CZLUG se proto domnívá, že kupovat Licenci, dokud nebude vyjasněno a potvrzeno nezávislými subjekty, že Linux obsahuje kód umožňující SCO licencovat používání Linuxu, je předčasné a zbytečné.

CS24_early

Za výbor CZLUGu
Dan Ohnesorg
předseda

O CZLUGu

České sdružení uživatelů operačního systému Linux (CZLUG) je zájmové sdružení uživatelů Linuxu zejména z České republiky. Další informace, jako jsou stanovy, přihláška za člena a podobně, jsou dostupné na adrese www.linux.cz/czlug.

Byl pro vás článek přínosný?