Hlavní navigace

Project: starfighter - bitvy ve hvězdách

12. 6. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dnes se podíváme na jednoduchou 2D akční hru, v které sednete do kokpitu hvězdné lodi a začnete zachraňovat hvězdné systémy od nadvlády společnosti WEAPCO, která je zlým vládcem celé galaxie. Při prolétávání solárních systémů máte navíc možnost vylepšit si loď, a tak hurá na záchranu vesmíru.

Project: starfighter je 2D akční hra, v které se ujmete pozice pilota hvězdné lodi Firefly, se kterou se budete utkávat s loďemi nepřátelské společnosti nazývané WEAPCO. Nejprve sám, ale poté i s pomocí dalších pilotů budete ničit nepřátele a pokoušet se o osvobození mnoha systémů od nadvlády společnosti. Ve hře jsou velice různorodé mise, od záchrany NPC přes ničení lodí WEAPCO po dolování rudy z asteroidů a bitvy s bossy.

Project Starfighter

Po misích si můžete navíc v obchodě vylepšovat zbraně na lodi, což nebývá ve hrách často. Velmi potěší množství úkolů, kterých je 26 a jsou rozsety po 4 planetárních systémech. Velké množství misí vám zaručí to, že hru jen tak nevyhrajete. Další věc, která stojí na povšimnutí, je elektronická hudba na pozadí, která se díky třinácti skladbám neohraje nijak lehce. Grafika hry není nijak dobrá a obsahuje několik malinkých chybiček, přesto si ji dokážete oblíbit a nejen díky tomu budete u hry trávit velmi dobré chvíle.

Project Starfighter

Ovládání směru je řešeno směrovými klávesami, Levým Ctrl střílíte základní zbraň a mezerníkem sekundární. Dále můžete využít shift pro změnu střelby mezi koncentrovanou palbou či rozšiřující, to však platí pouze u vyšší úrovně zbraní. Mezi misemi se dostanete do menu, v kterém si můžete vybrat další planetu, u které budete plnit misi a vylepšit zbraně na lodi. Pokud vyhrajete všechny mise v planetárním systému, přesouváte se do dalšího, v kterém jsou další úkoly. Bohužel, při plnění misí jsem nenašel možnost pro vstup do menu, a tak při hře je jediná možnost na ukončení vyhrát misi či zničit svou loď.

Menu

Při spuštění hry se vám objeví klasické menu a na pozadí poletující lodě, v menu jsou následující položky:
Start new game – spuštění nové hry
Load game – načtení hry z jednoho z pěti ukládacích slotů
Continue current game – pokračování hry od posledního uložení
Options – nastavení
Quit – vypnutí hry

Project Starfighter

V menu Options najdete bohužel jen zapínání a vypínání zvuků a hudby, nastavení fullscreenu a automatického ukládání, které je obvykle vypnuto. Hodilo by se další nastavení, jako například ovládání hlasitosti, u hudby je pouze možnost nastavení hlasitosti a ne pouze vypínání a zapínání. Další věc, která může zarazit, je neukládání – nastavení automatického ukládání, které se po každém spuštění vypne.

Instalace

Máte v zásadě dvě možnosti: ze stránek hry si stáhnete zdrojové kódy a často používaným spojením příkazů configure, make a make install hru přeložíte nebo si stáhnete jeden z mnoha předpřipravených balíčků (včetně .deb a .rpm). Hra byla portována na velké množství platform včetně Windows, Linux, Mac OS X, Playstation Portable, Amiga OS4 a QNX. Dále byla hra portována na Xbox, ale není mi známo, kde hru pro tuto platformu získat. Pokud je pro vás ale hra moc obtížná, či jen nemáte náladu na složité procházení misemi, nezoufejte, můžete využít cheatu a v menu napsat na klávesnici humansdoitbetter (neboli „lidé to umí lépe“). Po napsání tohoto cheatu se v menu zobrazí položka cheat options, v kterém si můžete nastavit neomezené peníze, štít, náboje a neomezený čas na mise.

Project Starfighter

Plusy: Velké množství misí, hudba, různorodost misí, velké množství portů
Mínusy: Málo možností nastavení, nejde vypnout hru při bitvě.
Verdikt: Velice dobrá hra, která zaujme jak množstvím misí a hudbou, tak i hratelností.

Autor článku