Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (15. 10. 1999)

15. 10. 1999
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Asi jste si všimli, že minulý týden Softwarová sklizeň nevyšla. Pokud jsem tím někomu způsobil psychickou újmu, prosím za prominutí. Snad si to dnes vynahradíte. Takže hurá na to, čeká Vás celkem 11 006 znaků, popisujících ty nejzajímavější aplikace, jaké se v poslední době vylíhly :)
Čtvrtek 14. 10.

S rostoucím zájmem o Linux v oblasti desktopových systémů logicky také roste poptávka po aplikacích z dosud nepříliš žádaných oblastí. Jednou z nich jsou i groupwarová řešení, neboť spolupráce ve skupinách je samozřejmě trendem poslední doby, individualistům je odzvoněno. Zatím spíše zárodkem groupwarového rozhraní je systém JetSpeed. Nyní toho mnoho nenabízí, ale plány mají autoři smělé. A čím mě JetSpeed tak zaujal, že jsem mu věnoval tolik místa? Zejména tím, že autoři zvolili sympatickou filosofii „proč psát znovu něco, co už někdo napsal?“ a tak tvoří převážně pouze zastřešení pro existující nástroje.
Podle často se opakujících dotazů v linuxové konferenci je jasné, že ani v době, kdy se v drtivé většině případů používají pro ukládání dat SQL servery, není odzvoněno formátům jako je dbase/foxbase nebo paradox. A právě pro práci se soubory v posledně jmenovaném formátu slouží kolekce programů pxtools. S nimi dokážete získávat jednak informace o tabulce a jednak i samotná data ve formátu SQL dump (sekvence SQL dotazů, které vytvoří potřebnou tabulku a pomocí INSERT do ní umístí i data).

Středa 13. 10.
Veganizer je celkem šikovná pomůcka. Stačí mu „předložit“ nevyžádaný email (spam) a Veganizer projede všechny jeho hlavičky, najde v nich servery, přes které email připutoval (pokud jde o IP adresy, převede je na jména), pomocí whois databáze získá kontaktní informace a pokud si to přejete, zašle na ně email s informací, že uvedený server byl použit při spammingu. Pokud chcete spam opravdu rozebírat, Veganizer vám pomůže, ale pozor, není to hračka pro toho, kdo neví co dělá – mohli byste třeba také vynadat nepravému!
Jak jste možná zaznamenali, licence zdrojových kódů hry Doom byla změněna na GPL. Výsledkem je samozřejmě i GPLizace (češtináři prominou :) jeho klonů, jako je například LxDoom, který mimo jiné podporuje i hru po síti.
Nová verze mailového klienta PINE, konečně podporuje použití barev v prostředí. Sice ještě ne úplně tak, jak bych si představoval, ale pokrok to je.

Úterý 12. 10.
Jedním z předmětů sporů příznivců a odpůrců grafického toolkitu Gtk+ bylo, jestli je dobře, že Gtk+ je napsáno neobjektově v C. Zastánci této koncepce argumentovali rychlostí a odpůrci zase složitostmi, které by se s prvky typickými pro OOP, jako je dědičnost, zapouzdření a podobné, řešily velice elegantně. Dnes už není třeba se dohadovat, existuje totiž Gtk–, objektové C++ rozhraní ke Gtk+. To existuje už poměrně dlouho, ale posledních několik měsíců se s ním nic nedělo. Alespoň navenek, ale tým programátorů mezitím tvrdě dřel a výsledkem jsou značné změny v kódu, které by samozřejmě měly být k lepšímu. Také přibylo mnoho příkladů.
KBind je grafické rozhraní ke konfiguraci nameserveru Bind. Vypadá hezky, to ano, ale ruku na srdce, komu běhají na serveru Xka? Možná se pletu, ale tak častá kombinace to zase asi nebude, i když například v malé firmě, kde desktop třeba funguje i jako proxy by tato situace nastat mohla. No nic, užitečnost tohoto rozhraní už nechám posoudit vás. Jenom ještě doplním, že zatím existuje podpora pouze pro Bind 4.9, na verzi 8.x se pracuje.
Rychlost připojení k Internetu po běžných linkách nebývá valná. Proto se někdy používá takzvaný load balancing, který rozděluje požadavky na dvě nebo více linek. V linuxovém jádře je za tímto účelem ovladač EQL, který má ale tu nevýhodu, že linky se musí na druhé straně zase spojit v zařízení, které si s EQL poradí. Proto vznikl jaderný patch eqlplus, který kombinuje EQL a masquerading a umožňuje tak toto omezení obejít. Pokud situaci správně chápu, mohou vést linky, na něž se požadavky rozdělují, třeba každá k jinému ISP, protože eqlplus pracuje na úrovni spojení a nikoliv paketů. To zase ale znamená, že více linek se využije pouze při existenci souběžných TCP spojeních.

Pondělí 11. 10.
Pomůckou zejména pro začínající uživatele by měl být program gman. Jeho cílem je usnadnit orientaci v manuálových stránkách.
Že mají lidi rádi všelijaké blikající a točící se věci asi nemusím nikoho přesvědčovat, koneckonců mnoho www stránek je toho bohužel důkazem. Z této záliby nejspíš také plyne potřeba vytvářet/instalovat všelijaké pluginy pro MP3 přehrávače, které rotují, blikají, vlní se, přelévají a svíjejí, poskakují nebo se přebarvují a to vše v rytmu hudby. Praktické použití žádné, ale jak hezky to vypadá :). No nic, kdo chce kam, pomozme mu tam. Na této stránce naleznete dva vizualizační pluginy pro xmms, oba napsané s využitím OpenGL.
Znáte hru Solitair? Teď myslím tu karetní, i když pro mě byl před příchodem Windows Solitair vždycky taková ta hra s přeskakováním figurek tak, aby nakonec zbyla jenom jedna. Asi znáte, kdo by také neznal. Její modifikace Lazy Solitair mě opravdu pobavila. Je totiž určena líným lidem! Pokud vás hra už nebaví, ale neradi prohráváte, stačí jediný stisk klávesy a počítač hru dohraje sám :)
Společnost Loki Entertainment Software, která je známá hlavně svými porty komerčních her na Linux, uvolnila pod licencí LGPL instalátor nazvaný prozaicky setup. Setup umí instalovat a odinstalovávat programy jak v prostředí X, tak na konzoli. Popis instalační procedury je tvořen XML dokumentem.

Neděle 10. 10
PsiLin slouží k připojení PDA firmy Psion k linuxové pracovní stanici. Kromě přenosu souborů by snad měla fungovat i konverze datových souborů z EPOC aplikací do „něčeho čitelného“. Bohužel, Psiona nemám a z domovské stránky se nic detailnější nedozvíte, pokud neovládáte francouzštinu :(.
Na něco, jako je projekt OpenH323, myslím čekalo mnoho lidí. Jde o volně šiřitelnou implementaci protokolu H.323 pro Windows, Linux, FreeBSD a Solaris (řekl bych, že možná i další un*xy). Že vám zkratka H.323 nic neříká? A když řeknu, že jde o protokol pro hlasovou komunikaci po Internetu, který používá mimo jiné i NetMeeting? To už je jiné kafe, že? Součástí balíku je i klientská aplikace, která prý proti NetMeetingu funguje.
Původní předpoklad, že při číslování vývojářských verzí prohlížeče Mozilla se desítka přeskočí a půjde se rovnou na jedenáctku se nepotvrdil. Mozilla M10 je na světě. Pokud mě pamět neklame, tak verze M10 je první, která je k dispozici o pro OpenVMS.

Sobota 9. 10.
Oba na Linuxu nejčastěji používané ftp servery wu-ftpd a ProFTPD se v poslední době „blýskly“ několika príma bezpečnostními chybami a protože to nebylo poprvé, mnoho adminů je už zřejmě na vážkách, jestli není něco lepšího. Jednou z možností je ftpd-BSD, port ftp serveru z OpenBSD, který si za cíl klade právě bezpečnost. Port pro Linux by měl být prakticky totožný s originálem, pouze byly vyměněné BSD specifické funkce a přidána podpora PAM.
Nová verze www prohlížeče w3m navzdory tomu, co se psalo v dokumentaci verze minulé, obsahuje nové funkce. Autoři asi četli moji recenzi, protože přidali právě to, po čem jsem v ní volal: cookies a (zatím experimentální) podporu SSL (ta mi nějak nefunguje, ale to snad přijde). Ještě vychytat pár drobností v ovládání a Lynx pro mě přestává existovat :)
Majitele tiskárny Lexmark 2070 jistě nedávno potěšilo, že se objevil patřičný linuxový ovladač, ovšem ten umožňoval pouze černobílý tisk. Ovladač c2070 si už poradí i s barvou.
Je opravdu neuvěřitelné, pro co všechno existují linuxové aplikace. FreeVet je aplikace pro řízení veterinární praxe! To jsou věci. Zajímalo by mě, jestli tento program lze použít i pro „lidské“ doktory :)

Pátek 8. 10.
Pokud často cestujete a vlastníte nějaký PDA (nejlépe Palm Pilot), možná uživíte program Sitescooper. Ten totiž umí stáhnout články z různých serverů, okleštit přebytečné HTML tagy a zkonvertovat je do některého z podporovaných formátů (text, HTML(?), iSilo, DOC (nikoliv z M$ Office, ale čitelný na Pilotu) a ReachRider). Ty pak můžete nasypat do Pilota vesele si na cestách číst. Pokud by vám náhodou nevyhovoval žádný z uvedených formátů, lze využít externích utilit pro konverzi z HTML přes pipe mechanismus.
Poslední verze 2.6 word processoru Ted podporuje konverzi mezi kódováními CP1250 a ISO-8859–2.
LeoCAD se sice vydává za CAD, ale spíše by mu možná slušelo označení VS (virtuální stavebnice :). Modely totiž nesestavujete z obvyklých primitiv, jako jsou kvádry, koule, plochy a podobně, ale z kostiček a'la Lego. Na co všechno lidi nepřijdou…

Čtvrtek 7. 10.
Na serveru Fortify naleznete patch, která upraví Netscape Navigator tak, aby umožňoval použití silného 128bitového šifrování, které je nám, nepřátelům Ameriky, za normálních okolností odpíráno.
Pod poetickým názvem BlueFish (modrá ryba) bych rozhodně nehledal HTML editor, ale budiž, zase to není taková nuda :). I přes rané stádium vývoje se nezdá být vůbec špatný. Již nyní podporuje zvýraznění syntaxe, vkládání obrázků (pochopitelně s náhledem a doplněním rozměrů), PHP3, SSI a mnoho dalšího.
Vyšla nová verze GIMPa – 1.1.10. Jde o feature freeze verzi, takže už nebudou přidávány nové vlastnosti. Jenom je mi divné je, že feature freeze byla i verze 1.1.9 :). Nicméně 1.1.10 přidává kontextovou nápovědu na klávesu F1.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku