Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (17. 9. 1999)

17. 9. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

(Ne)pravidelný přehled nových programů a skriptů a aplikací a ... a vůbec, pojďme rovnou na to!
Čtvrtek 16. 9.

Hypersrc

je pomůcka, kterou ocení nejeden programátor. Pomocí programu ctags sestaví hypersrc seznam všech funkcí, proměnných, konstant, maker atd. Po kliknutí na zvolenou položku se pak zobrazí zdrojový kód, kde je symbol definován. Docela užitečné, hlavně pro opravdu velké projekty, kdy už autor zvolna ztrácí přehled, kde co vlastně definoval.
Konfigurace tiskárny může být pro začátečníka poměrně ošidnou záležitostí a tak není na škodu, že existuje program KPCWizard, který se podobně jako redhatí printtool postará o vše potřebné po vyplnění několika málo voleb. KPCW je určen pro KDE a rozhodně je alespoň na pohled krásnější, než printtool.
Flash je jméno nového shellu, který by měl usnadnit práci administrátorům systému. Umožňuje totiž definovat povely, které smí uživatel používat a navíc je zpřístupňuje přes ncurses menu, takže je i uživatelsky přítulný.

Středa 15. 9.
Často slyším nářky, že na Linuxu není pořádný file manager (a obvykle je tím míněn grafický, a'la WinCommander a spol.). No nevím, ale Worker je už minimálně čtvrtý nebo pátý program tohoto typu, o kterém se v této rubrice zmiňuji. To by v tom byl čert, aby některý z nich nebyl dostatečně dobrý. Worker vypadá celkem pěkně a ani na funkce není nejchudší (i když na Midnight Commandera asi mít nebude).
Fletch je docela šikovná pomůcka pro pracoviště bez trvalého připojení k Internetu. Stará se totiž o frontu požadavků na FTP či HTTP servery a po připojení pak všechny žádané soubory stáhne. Umožňuje přidávání, mazání i reorganizaci požadavků, zobrazování obsahu fronty i základní statistiku přenosů. Samozřejmostí je dnes už i podpora obnovování přenosů (reget).

Úterý 14. 9.
Pokecat si s přáteli po Internetu není od věci a tak se mi docela líbí program Gnome-o-phone. Prostředí má zatím mírně řečeno spartánské, ale na druhou stranu implementované funkce jsou celkem slušné. Posuďte sami: GSM komprese postačuje k hovoru i přes modem, program podporuje full duplex zvukové karty, kompatibilita s programem SpeakFreely… Docela mě pobavila věta doprovázející aktuální verzi 0.2: „vývoj této verze trval poněkud déle než se předpokládalo, protože jsem se mezi tím ženil, trénoval na triatlon Ironman a také se věnoval svému zaměstnání“ :)
hc-cron je velice šikovný program pro pracovní stanice. Běžně používaný cron od Paula Vixieho totiž spoléhá na to, že počítač běží bez přerušení. Když je vypnutý, joby se prostě nevykonají. Oproti tomu hc-cron pozná, které joby se neprovedly v době jeho neaktivity a po opětovném spuštění je vykoná. Tak lze například zajistit, že databáze pro povel locate se bude updatovat, i když stroj nepoběží 24 hodin denně.

Pondělí 13. 9.
Jako anonymizer nebo třeba jako proxy pro přístup k FTP přes HTTP protokol může posloužit CGIProxy. Zadáte pouze URL a od té doby už se vše tváří, jako kdyby žádná proxy ani nebyla. Ve stahovaných stránkách se automaticky upravují odkazy tak, aby se použila proxy. Lze nastavit ignorování obrázků a rovněž jednoduché filtrování URL.
PDF je cross-platformní formát a lze říci, že pdf dokumenty vypadají všude téměř stejně. To je kladná stránka věci. Ta záporná je, že neexistuje mnoho prostředků na jeho vytváření a ty od Adobe jsou pekelně drahé. Proto si možná leckdo pořídí program txt2pdf, který konvertuje textové dokumenty do pdf, ačkoliv jde o shareware v ceně 25 dolarů za licenci. Txt2pdf však umí například tvorbu dvou-sloupcových dokumentů, podporuje jednoduché tagy pro uživatelem definované formátování textu, hlavičky a patičky, url atd. Program, který je napsaný v Perlu, si můžete samozřejmě bezplatně vyzkoušet.

Neděle 12. 9.
Zdarma pro nekomerční použití je produkt BestCrypt. Ten umožňuje vytváření šifrovaných virtuálních svazků na disku. Svazek je tvořen souborem, který může být, samozřejmě za předpokladu, že znáte heslo, přimountován do libovolného adresáře. Zajímavé je, že virtuální oddíl může obsahovat v podstatě libovolný filesystém – je jedno, jestli to bude ext2, minix nebo fat32. Skvělé je také to, že soubor lze najednou vzít a třeba vypálit na CD, aniž by se to dotklo jeho funkčnosti. Podobně lze data přenášet mezi platformami, pro něž existuje BestCrypt. Podporované šifry jsou GOST, Blowfish, DES a Twofish. BestCrypt je určen pro jádra 2.2.
Prográmek swap je velice jednoduchý, skoro se chce až říct, že je to jenom taková blbinka, ale rozhodně potěší. Jediným povelem totiž provedete vše nutné k výměně CD. Swap CD odpojí, vysune vozík mechaniky, počká na jeho opětné zasunutí a pak jej zase připojí. Jak se říká, v jednoduchosti je síla :)

Sobota 11. 9.
Keystone je webovská aplikace pro synchronizaci úkonů v pracovních skupinách. Podporovaných funkcí je dost, doporučuji prohlédnout si screenshoty.
Posílání obsahu formulářů na www stránkách emailem je dnes už naprosto běžná záležitost, ale posílání na ICQ, to je něco nového. Umožňuje to cgi skript CGICQ, stačí mu pouze říct, na jaké UIN má zprávu poslat.

Pátek 10. 9.
Protože jsou často výrobci hardwaru na slovo (nebo spíše technickou dokumentaci) skoupí, nezbývá někdy jiné možnosti, než se věnovat „zpětnému inženýrství“. Pokud jde o sériovou komunikaci, mohl by pomoci program sersniff. Jeho jedinou ambicí je nabídnout nástroj, který umožní disassemblovat a rozlousknout neznámý sériový protokol.
Gnuvoice je pokračovatel programu xcallerid. Kromě té nejzákladnější funkce, kterou je identifikace volajícího (pokud to modem umožňuje), podporuje i hlasovou poštu (voice mail), ovšem pouze s modemy USR Sportster.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku