Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (9. 9. 1999)

9. 9. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Na dnešek je plánován konec Světa. Pět devítek v datumu značí zřejmě něco záhadného až magického. Předpokládám, že Svět se odebere na Onen Svět nejspíš v 9:09:09 hodin. Pokud je 9:09:10 nebo více a vy čtete dnešní Sklizeň, nechte toho, nemá to cenu neboť jste mrtvý...
Středa 8. 9.

Po delší odmlce je na světě druhá beta verze nelineárního střihového systému Broadcast2000. Rozhodně nejde o nějakou hračku, systém nabízí i takové funkce jako je například realtimová kompozice či filtry, plný duplex pro audio i video nebo skriptem ovládané snímání videa. Na stránkách projektu Broadcast2000 najdete i program Split2000 pro neztrátovou kompresi audia, který dosahuje kompresního poměru okolo 60%.
Objevila se i další verze ftp démona ProFTPD, která hlavně záplatuje chyby z posledních dní (download zde). ProFTPD je vysoce flexibilní ftp server, který používá konfigurační soubory s podobnou syntaxí jako web server Apache. Vyzdvihl bych u něj mimo jiné i bezproblémovou funkci chroot (změnu kořenového adresáře na domovský adresář uživatele).

Úterý 7. 9.
Pro pracoviště bez permanentního připojení k Internetu je určen MTA MasqMail. Pokud spojení neexistuje, ukládají se všechny maily do fronty a po připojení se odešlou na zvolený SMTP server. MasqMail dokáže používat více konfigurací, pokud máte například více poskytovatelů. Samozřejmě, že rozlišuje poštu pro lokální síť – tu doručuje ihned nezávisle na stavu připojení.
Qvwm je window manager pro X11, který se snaží věrně napodobit vzhled Windows95/98/NT. Je pravda, že to může pomoci začínajícímu uživateli usnadnit přechod na Linux (ale je také pravda, že často časem zjistí, že existují i jiné, efektivnější/e­fektnější volby :).

Pondělí 6. 9.
gPS je Gtk alternativa ke konzolovému programu top. Zobrazuje běžící procesy, informace o nich, dokáže posílat signály nebo nastavovat prioritu procesu (renice). Samozřejmostí je možnost nechat seznam procesů setřídit podle různých kritérií.
Prakticky totéž umí i program GProc, který je ovšem určen pro Gnome a funguje jako applet pro jeho panel. Zřejmě nejzajímavější je na něm stromové orientovaný pohled na seznam procesů.

Neděle 5. 9.
Jedním z aspektů dnešní doby, umožněných existencí Internetu, je vznik skupin či týmů, jejíž členové jsou doslova rozházeni po celém světe. V takových případech pak vyvstává otázka, jak vyřešit spolupráci účastníků na jednom projektu. K podobným účelům slouží program TWiki, který je zaměřen na tvorbu a údržbu Inter-/Intranetových řešení. Celé to funguje tak, že udržované stránky obsahují na konci navíc volbu Edit, která umožní opravit obsah stránky přímo v prohlížeči. Kromě uvedeného umí TWiki například fulltextové prohledávání dokumentů, emailovou notifikaci při změně obsahu dokumentu, upload souborů pomocí prohlížeče a podobně.

Sobota 4. 9.
AutoInst je pomůcka pro Netscape Navigator, která zajišťuje, že po stažení RPM balíku dojde k jeho instalaci.
Usnadnit instalování aplikací se snaží projekt GIP (Gnome Install Project). Dokáže instalovat a odinstalovávat programy buď ze zdrojových kódů nebo z RPM, případně i konvertovat mezi různými typy souborů. Navíc disponuje i pěkným rozhraním.

Pátek 3. 9.
Aglaophone je soubor navzájem propojitelných modulů pro nahrávání, zpracování a přehrávání audia. Dokáže zobrazovat různé spektrogramy a osciloskopy v reálném čase a mnoho dalších věcí, kterým nerozumím :). Zajímavou funkcí je funkce porovnámé mp3 audia s originálem z CD, což umožňuje udělat si představu o míře ztrátovosti komprese.
Společnost Macromedia uvolnila přehrávač Flash animací 4.0 pro Linux v podobě pluginu pro Netscape Navigator.

Čtvrtek 2. 9.
Vyšly nové subverze vývojové i stabilní řady XFree86. Stabilní 3.3.5 nyní obsahuje například podporu čipu S3 Savage4. Vývojová řada 3.9 (nadcházející 4.0) je zatím určena zejména beta-testování.
Nesmíme zapomenout ani na trochu zábavy. BZFLAG je plně 3D tanková bitva s podporou hry pro síti (buď přes veřejné servery na Internetu nebo přes vlastní server). Heterogenisty (to jsou ti, kdo pracují v heterogenním prostředí :) potěší, že existují verze pro Linux (i386 a ppc), Irix a Windows . K dispozici jsou i zdrojové kódy, takže provoz na jiných un*xech není vyloučen.
QDraw je nové api pro 3D grafiku, které mají na svědomí titíž lidé, jako Direct3D. Tentokrát však jde o multiplatformní open source produkt.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku