Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (25. 8. 1999)

25. 8. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Týden se sešel s týdnem a tak opět nahlédneme pod pokličky v kuchyních pánů programátorů (případně slečen či paní programátorek :)
Úterý 24. 8.

Pod záhadným názvem NAMG se skrývá program, který dokáže stáhnout poštu ze služby NetAddress a doručit ji do lokálního mailboxu. Tím do jisté míry supluje POP3 protokol, který je již několik měsíců na NetAddressu placenou službou. Nejnovější verze zvládá i přílohy.
Zajímavým programem je bidwatcher. Jde o nástroj, který umožňuje sledovat vývoj aukcí na známém aukčním serveru eBay. Pravda, našinec jej asi příliš nevyužije, ale to neubírá na jeho zajímavosti. Bidwatcher nabízí možnost sledovat vývoj různých aukcí nebo třeba načasovat přihození na poslední vteřinu před uzavřením aukce.
A teď něco pro administrátory. Mon – Service Monitoring Daemon je démon, který s pomocí tzv. klientů testuje funkčnost téměř libovolných služeb – např. ICMP echo (ping), FTP, HTTP, DNS, lze ověřovat různé údaje získávané přes SNMP a nebo třeba ohlídat i velikost volného diskového prostoru. Pokud něco selže (například není dostupný web server), spouští se tzv. alert, tedy definovaná akce, která například upozorní admina emailem. Mon není žádný hlupák, lze například určit vazby mezi službami, takže pokud hlídáte funkčnost routeru i serveru za ním, oznámí mon v případě výpadku routeru jeho nefunkčnost, ale už nebude obtěžovat hláškou, že nejede webserver. Docela užitečná věcička.

Pondělí 23. 8.
Hře Backgammon jsem nikdy nepřišel na chuť, ale pokud vy ano, máte možnost stáhnout si program KFibs. Jde o grafické rozhraní k serveru FIBS – First Internet Backgammon Server – pro KDE, které obaluje poměrně nudné povely typu „move 3–6 8–13“ pohledným designem a nezapomíná ani na možnost pokecat si s ostatními hráči v herním chatu.
The I Computer (nebo též Project I) je v Javě napsaný simulátor, který umožňuje detailněji a samozřejmě pohodlněji studovat procesy odehrávající se uvnitř počítače. Konec konců, je to určitě levnější (rozuměj zadarmo :), něž doplňovat skutečný hardware zničený neopatrnou manipulací studentů se šroubováky :)

Neděle 22. 8.
K4DE je KDE 3D modelář pro vytváření scén ve formátu PovRay. Program vypadá docela sympaticky a rovněž podpora objektů je již docela dobrá (kromě běžných objektů jako je kvádr nebo koule podporuje i bloby nebo rekurzivní struktury).
Sysinfo.app je Xová náhrada za konzolový top. Program je napsaný s knihovnou WINGs, což jej předurčuje k použití v prostředí Window Makeru (ale není to samozřejmě podmínkou). Umožňuje vše, jako top, včetně zabití procesu, změny jeho priority (nice) atd. Poněkud mi chybí možnost třídění procesů podle jednotlivých položek výpisu.
FreeMWare je pokus o vytvoření projektu virtuálních platforem a'la VMWare s tím rozdílem, ze FMW je zdarma a dokonce open source. Na domovské stránce projektu je již ke stažení první verze, ale jde opravdu o preprepre verzi, která se rozhodně nedá srovnávat s VMWare a je určena spíše vývojářům.

Sobota 21. 8.
Programátorům jistě udělá radost knihovna SASL (Simple Authentication and Security Layer), která umožňuje snadno přidat do programu autentifikaci pomocí různých metod (MD5, Kerberos, …).
KHexEdit je hexadecimální editor pro KDE. Umožňuje v podstatě to samé co jiné podobné editory, zajímavou funkcí je možnost exportu do HTML a rovněž integrovaný kalkulátor a nástroj pro konverze mezi číselnými soustavami nejsou k zahození.

Pátek 20. 8.
A máme tu další příspěvek do početné rodiny programů souvisejících s hledáním UFO. Wmseti je, jak název napovídá, applet pro Window Makera, který zobrazuje statistiky „vysosnuté“ ze SETI@home klienta.
Ani na milovníky her dnes nezapomeneme: port populárního Heretica na Linux je hotov, včetně podpory zvuku, hudby a dvou typů síťové hry (IPX, UDP). Méně radostná je zpráva, že ačkoliv program je zdarma, ke hře vlastní potřebujete datové soubory, které získáte jedině koupí normálního Heretica, případně stažením sharewarové verze, na níž naleznete odkaz na domovské stránce portu.
Mp3Maker.app je front-end k několika nástrojům, které dohromady tvoří komplet pro převod digitálního audia z CD do formátu MP3. Rozhraní Mp3Makeru je vytvořeno s využitím knihovny WINGs, takže vzhledově zapadne do Window Makeru.
Příznivce window manageru Enlightenment jistě potěší editor jeho témat Themble.

Čtvrtek 19. 8.
IRC klientů pro Linux existuje více než dost. Jedním z nich je i Sula Primerix II, klient, který je maximálně konfigurovatelný a rozšiřitelný (a to hned několika způsoby, například pomocí programovacího jazyku Guile nebo libovolné externí aplikace přes standardní vstup/výstup).
wmG je úsporný, minimalistický window manager, který se může pochlubit plnou slučitelností s Gnome.

Středa 18. 8.
A opět jedna hra. Twintris je další port Tetrisu umožňuje hru více hráčů.
MindTerm je javovská implementace SSH (Secure Shell) klienta. Samozřejmě, proč používat nenažranou Javu, když nativní klienti existují už dnes pro vícero platforem. Hlavní výhoda tohoto řešení je ale jinde. Klient totiž existuje i v podobě appletu, takže umožňuje používat SSH i tam, kde je k dispozici jenom webovský prohlížeč (například internetové kavárny a podobně).
Šikovnou pomůckou je MagiCapture, nástroj na snímání obrazovky v X11. Dokáže „grabnout“ jedno okno s i bez dekorací, obdélníkovou plochu nebo celou obrazovku. Výsledný obrázek je uložen do souboru ve zvoleném formátu. Docela šikovné, pokud zrovna nechcete kvůli sejmutí obrazovky spouštět třeba Gimpa.

A to je pro dnešek dočista vše…

Autor článku