Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (15. 3. 2000)

15. 3. 2000
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) open source softwaru.
Úterý 14. 3.

Amiga a hudba, to jsou pojmy, které odjakživa patřily k sobě jako Kain a Abel, Vinnetou a Old Shatterhand nebo Timur a jeho parta. O formátu TFMX (The Final Musicsystem eXtended) možná slyšíte prvně, ale skalním amigistům asi nebude tajemstvím, že jde o hudební formát používaný zejména v hrách. S přehrávačem TFMX-player si můžete připomenout, jak to znělo, když letěly herní hity, jako například Turrican nebo R-Type. Na výše uvedené adrese najdete také QT či KDE rozhraní k řádkovému přehrávači a hlavně pár odkazů na místa, kde si můžete stáhnout TFMX soubory.
Mám pocit, že jsem právě narazil na software s nejkratším názvem. J je v Javě napsaný programátorský editor s obvyklými funkcemi, jako je zvýraznění syntaxe, automatické odsazování (autoindent), editace více souborů atd. Navíc disponuje i některými vlastnostmi, které nejsou úplně běžné (ačkoliv by podle mě být měly). Mezi ně patří schopnost zotavení po násilném ukončení, hledání a nahrazování ve více souborech naráz, podporu regulárních výrazů a nebo možnost namapovat si klávesové zkratky podle svého.

Pondělí 12. 3.
Matrix stále ještě hýbe světem (proč?). Pokud patříte mezi jeho příznivce, můžete si stáhnout matrixfortunes, tedy soubor dialogů, monologů a citací z tohoto filmu ve formátu pro Fortune. Můžete se tak nechat oblažovat Morpheovými průpovídkami třeba při každém přihlášení. A nebo i častěji.
Docela pěkně vypadá HTML editor Screem. Disponuje celkem obvyklými funkcemi, srovnatelnými s podobnými projekty. Mezi ty zajímavější patří podpora zásuvných modulů, možnost filtrovat dokumenty přes externí aplikace či integrovaná ToDo funkce. Bohužel jsem nestihl tento program otestovat, ale zaslechl jsem, že je prý docela dobrý.
Objevila se nová betaverze RealPlayeru s číslem 7.0. Zdá se, že společnost Real se bude věnovat Linuxu o něco intenzivněji, než tomu bylo dříve, kdy nové verze vycházely s několikaměsíčními zpožděním oproti Windows.

Neděle 11. 3.
Lm_sensors je soubor modulů do jádra a aplikací, které umožňují monitorovat stav vašeho hardwaru, pokud samozřejmě disponujete patřičným vybavením. Lm_sensors je asi nejkomplexnější systém tohoto typu pro Linux. Pozor, v nových verzích již nenajdete podporu jader 2.1 a 2.0.
Hra Moon Buggy mě docela pobavila. Vzhledem k tomu, že binárka má 34 KB i s dokumentací, že námět je značně primitivní a že hra se odehrává v textovém módu jsem mnoho nečekal. Jednou věcí si ale tahle hra své místo ve Sklizni zasloužila. Princip hry spočívá v tom, že jedete autíčkem a přeskakujete krátery, které jsou pro vás smrtelné. A to, co mě tak pobavilo, že o této blbince píšu, je fakt, že autíčko po každém dopadu zapruží v pérování. Což je docela husarský kousek na to, že autíčko je tvořeno deseti ASCII znaky :)
A ještě jedna jednoduchá, ale o to populárnější hra. Jmenuje se GtkManix a není to nic jiného, než mutace populárního Pacmana, který si našel cestu snad na všechny platformy, co znám. Ani bych se nedivil, kdyby existovala nějaká verze pro mainframy :). Mimochodem, asi nejoriginálnější název měla tahle hra na PMD. Tam se jmenovala Duch & Pampuch :). Ale zpět k Manixu. Ten neoslňuje grafikou nebo zvuky, ale je celkem pěkně udělaný a hratelný. Nabízí deset levelů a nechybí v něm zřejmě nic z originálu.

Sobota 10. 3.
Kmpg je přehrávač MP3 audia (ze souborů i streamů), ale také MPEG videa (rovněž i streamovaného) či VideoCD. Pokud tedy chcete mít vše pohromadě a navíc s podporou skinů pro WinAmp, může být pro vás tento přehrávač to pravé ořechové. Kmpg je určen pro KDE.
Objevila se první alfa verze Apache 2.0. Od něj se očekává zejména podstatně zlepšení výkonu a samozřejmě zachování (nebo vylepšení) flexibility, stability a rozšiřitelnosti. Tento nelehký úkol se rozhodl tým vývojářů řešit zajímavou metodou hybridního používání více procesů a vláken zároveň. Chvályhodná je standardizace postupu při kompilaci – nyní je používán autoconf a libtool, jako u naprosté většiny ostatních aplikací šířených ve zdrojové podobě. Znatelných vylepšení by se měly dočkat verze pro ne-unixové platformy (Windows, OS/2 a nově i BeOS). Vylepšení se dočkalo i API pro psaní rozšiřujících modulů, ovšem teprve praxe ukáže, zda to také nezpůsobí příliš velké problémy ostatním vývojářům.
Vlastníte Zip nebo Jaz mechaniku od Iomegy a závidíte kolegům windowsákům pohodlné utility pro práci s médii i mechanikou samotnou? Už nemusíte, protože je tu program Lomega, který umí (skoro) totéž. Posuďte sami: podporuje mechaniky Zip a Jaz v provedení pro paralelní port, SCSI i ATAPI, umí zapínat i vypínat ochranu proti zápisu, připojovat a odpojovat disky, (malá vsuvka: jak se překládá eject? slovník říká vyhnat, vypudit, vystěhovat, sesadit, vyhazovat, vyhodit, vyvrhovat nebo chrlit, holt si vyberu to nejinteligentněj­ší), dokáže vychrlit disk z mechaniky, zálohovat na něj data v komprimované podobě atd. Součástí programu je i jednoduchý souborový manažer.

Pátek 9. 3.
Jpilot je možná nejpoužívanější open source program, umožňující synchronizovat PDA Palm se stolním počítačem i na un*xech. Jpilot-mail pak rozšiřuje jeho možnosti o přímou podporu synchronizace pošty s vaším mailboxem. Při jeho použití se během synchronizace nahrají do Pilota zprávy z vaší schránky a naopak zprávy připravené v Pilotovi se odešlou přes SMTP. Jpilot-mail je poměrně čerstvá záležitost, a tak má nějaké ty mušky, ovšem i tak je fajn, že něco podobného existuje.
Pod názvem Gdam se ukrývá nástroj pro digitální audio mixování vhodný i pro živé vysílání. Ačkoliv se tento program tváří jako novinka, ve skutečnosti má za sebou skoro dva roky vývoje, o čemž svědčí i podporované funkce: mixování z neomezeného počtu zdrojů, dynamické vkládání a odstraňování filtrů, podpora hardwarových zařízení (MIDI atd.), cachování, podpora pluginů, atd, atd, atd.
Ctheme je jednoduchá utilitka, která vám umožní namíchat si vlastní paletu pro barvy na linuxové konzoli podle vašich představ.
Java jakoby nabrala druhý dech s příchodem XML. Bezpochyby je to právě Java, pro níž vznikají nejdříve a v největším množství knihovny i aplikace pro práci s tímto fenoménem dneška. I GUI editory XML dokumentů se píší převážně v Javě. Dalším z nich je GEXml, pro jehož provoz budete potřebovat JDK 2.

Čtvrtek 8. 3.
Největší událostí tohoto dne je bezpochyby uvolnění XFree86 4.0. Tato verze se radikálně odlišuje od řady 3.x v mnoha ohledech. Asi nejočekávanější byla změna struktury umožňující naplno využívat možnosti moderních akcelerovaných grafických karet a další podstatnou změnou je použití jediného xserveru s dynamicky vkládanými ovladači pro konkrétní hardware. Uvidíme, jak se nová verze osvědčí v praxi.
Přihlášení do systému nemusí vypadat tak nudně, pokud použijete místo obyčejného loginu Fancylogin. Ten kromě funkcí, které od programu tohoto typu očekáváme, umožňuje i přizpůsobit si vzhled přihlašovací obrazovky pomocí témat. Těch zatím není mnoho, ale můžete si snadno vytvořit vlastní.
Společnost Fifth Dimension zabývající se aplikacemi virtuální reality vytvořila linuxové ovladače pro svou datovou rukavici. Ne že by se tady v ČR našlo mnoho majitelů této vymoženosti, ale je docela zajímavé, co všechno se na Linux portuje.

Cloud23

Středa 7. 3.
Docela šikovná je utilitka watchfm. Umožňuje vytvořit si seznam preferovaných aplikací z Freshmeatu, o jejichž změnách vás pak následně informuje. Pokud nestíháte server sledovat průběžně, může se takový prográmek docela hodit.
Pokud vás netěší, že většina nově vznikajících her vyžaduje hardwarové akcelerovanou 3D grafiku, můžete zkusit závodní hru SpeedX. Její autor si klade za cíl vytvořit zábavnou a dobře vypadající hru s malými nároky na hardware. Zatím jde spíše o zárodek s mnoha mouchami, ale na druhou stranu bych řekl, že se zde rýsuje docela zdařilá, i když nijak převratná hra.

A to je pro dnešek vše…

Autor článku