Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (17. 6. 2020)

17. 6. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes budeme sledovat využití systémových prostředků, nainstalujeme deb balíčky, představíme si emulátor pro Wayland a nakonec si zazálohujeme fotografie z Instagramu.

LikeTaskManager

LikeTaskManager do určité míry napodobuje správce úloh z Windows. Umožní sledovat využití systémových zdrojů (CPU, RAM, disk, síť), vizualizovat průběh zatížení prostředků v čase pomocí grafů, či procházet seznam spuštěných procesů a řadit je podle několika atributů (využití CPU, paměti, disku nebo sítě; název, PID nebo UID). Tato mírně osekaná verze správce úloh je distribuována ve formě AppImage.

github.com/rejuce/LikeTaskManager/, v2

DEBiTool

DEBiTool, jako jedna z alternativ pro GDebi-GTK nebo GDebi-KDE, umožňuje instalovat, reinstalovat nebo mazat deb balíčky. Nabízí jednoduché použití z kontextového menu nebo z příkazové řádky. Nástroj je určen pro distribuce založené na Debian/Ubuntu, tedy včetně distribuce SparkyLinux od autorů DEBiTool.

sparkylinux.org/debitool/, 0.1.6

foot

foot je terminálový emulátor pro Wayland. Podporuje všechny fonty, s nimiž si poradí FreeType, včetně bitmapových fontů nebo emoji fontů. Nabízí několik výchozích klávesových zkratek pro kopírování textu do schránky, vkládání ze schránky, zvětšení fontu, zmenšení fontu, obnovu výchozí velikosti fontu či vyhledávání. Emulátor lze spustit standardním způsobem nebo v režimu serveru (démona).

codeberg.org/dnkl/foot/, 1.3.0

InstaLooter

InstaLooter je nástroj pro (slušně řečeno) ukládání a zálohování fotek z Instagramu. Jedná se o reimplementaci InstaRaideru. Umožňuje ukládat fotografie a videa dle uživatele, hashtagu nebo příspěvku (identifikovaného URL adresou). Lze předávat argumenty určující počet uložených souborů nebo cestu ke konfiguračnímu souboru pro uložení obsahu z více zdrojů.

github.com/althonos/InstaLooter, 1.2

Blbinka

V Las Vegas se dá prohrát během krátké doby celé jmění. Díky inovacím Elona Muska to půjde ještě rychleji.

Autor článku