Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (19. 9. 2001)

19. 9. 2001
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Po delší odmlce je tu opět oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru.

Pondělí 17. 9.
Chybí vám v unxu nějaká přímočará obdoba DOSového hromadného přejmenovávání, respektive změny koncovky (ren *.txt *.bak)? Pak potřebujete utilitu ren, která přesně tohle zvládá a navíc zavádí i zpětné odkazování na vyhovující řetězce, takže lze provádět i složitější přejmenování. Zejména pokud nekamarádíte s regulárními výrazy, může být ren vhodná pomůcka.
Clip je GPL kompilátor kompatibilní s Clipperem a XBase pro Linux, FreeBSD a Win32. Zajímavé je, že obsahuje rozšíření pro objektově orientované programování a podporu SQL.
Problém s informacemi na Internetu je, že se nelze spolehnout na jejich autentičnost, a to zejména v případě různých mirrorů. V un
xovém světě se často při distribuci softwaru používají digitální podpisy (PGP/GPG), které značně zvyšují pravděpodobnost, že případné zásahy do distribučního balíčku budou odhaleny. Bylo zřejmě jen otázkou času, kdy někoho napadne používat podobnou technologii i pro webové stránky – i tam je přeci často žádoucí zjistit, jestli text vytvořil skutečně ten, kdo je pod ním podepsán. PGPHTML je skript, který slouží k snadnému přidání podpisu do stránky a také k jeho ověření. Podporuje jak PGP, tak GPG, takže podepisování stránek už nic nebrání. Jenom by neškodila nějaká podpora ověření v prohlížeči, protože málokoho asi nadchne ruční ukládání stránky na disk a následná kontrola podpisu.

Neděle 16. 9.
Postgresql backup je skript pro automatické zálohování databází z PostgreSQL, který umí vytvářet zálohy různého typu (např. čistý text nebo tar), podporuje gzip kompresi a poradí si s tzv. large objects.
Vyšla nová verze Galeonu. Kromě očekávané podpory renderovacího jádra z Mozilly 0.9.4 přináší například funkci pro obejití proxy i lokální cache při reloadu (sláva :), podporu automatické konfigurace proxy, lepší vyhledávací dialog, podporu Xineramy nebo prohledávání záložek.
Pod názvem Mango se ukrývá nástroj pro vedení databáze kuchařských receptů. Program zatím nabízí jenom základní funkčnost, ale poměrně rychle se vyvíjí. Mezi zajímavější funkce patří schopnost importovat i exportovat datový formát programu Meal-master či podpora importu formátu RecipeML.
Standardem pro návrh objektově orientovaných aplikací se stal formát UML. UML Modeller for Linux je vizuální modelář UML diagramů určený pro KDE 2.2 šířený pod licencí GPL. Program je podle autorů založen (předpokládám, že z hlediska funkčnosti a vzhledu, nikoliv kódu :) na známém (a pěkně drahém) produktu Rational Rose. Protože o UML skoro nic nevím, místo planého „plácání“ raději nabízím odkaz na seznam vlastností UML Modelleru.

Sobota 15. 9.
Název programu Qmail the easy way naznačuje poměrně přesně, co je jedním z jeho cílů, tedy co nejjednodušší instalace qmailu. Kromě qmailu (který se postará o SMTP a POP3) ovšem také umí instalovat djbdns, Courier IMAP a jedno ze dvou webových emailových rozhraní – buď SqwebMail a nebo IMP. Skript je natolik inteligentní, že si je schopen patřičné balíčky postahovat z Internetu, takže na uživatele skutečně mnoho práce nezbývá.
AikSaurus je thesaurus šířený pod GPL – nejde ovšem o program, ale o knihovnu určenou k zakomponování do různých aplikací. AikSaurus je postaven na jiném podobném produktu zvaném Moby Thesaurus List, který vznikl při projektu Guttenberg. Momentálně nabízí rozhraní pro GTK+, KDE a dokonce i PHP aplikace. V činnosti jej můžete vidět například v LyXu nebo AbiWordu. Otázka ovšem zní, zda někdy bude existovat také databáze českých synonym.

Pátek 14. 9.
aXon Linux je linuxová distribuce určená pro serverové nasazení v menších a středních společnostech. V základu nabízí například jádro 2.4 s žurnálovacím souborovým systémem XFS, může plnit funkci firewallu, maškarády nebo třeba NT Domain Controlleru, obsahuje GPL implementaci IPSECu FreeS/WAN, faxový server HylaFax, tiskový server CUPS, SMTP a POP3 server qmail, webové emailové rozhraní IMP, HTTP server Apache i vývojové prostředky (gcc, Java SDK, Python, …). Pro zájemce je tato distribuce vybavena i webovým konfiguračním rozhraním.
Množící se případy lavinového šíření emailových virů z poslední doby inspirují vývojáře k vytváření dalších a dalších systémů, které se snaží proti podobným útokům bránit. MIMEDefang je jedním z těchto nástrojů – pracuje na principu prohledávání zpráv na podezřelé přílohy, které může buď mazat a nebo pozměňovat do méně rizikové formy, případně celé zprávy rovnou odmítat, což je umožněno využitím nové funkce „milter“ Sendmailu 8.11.
Příznivce „Borlandích“ DOSových IDE jistě potěší editor Setedit. Jeho autor je podle svých slov přesvědčen, že Setedit je dnes lepší editor, než ten z Borland C++, který mu byl původně inspirací. Podle seznamu vlastností a funkcí se zdá, že možná opravdu příliš nepřehání. O vizuální podobnosti obou programů navíc není třeba pochybovat, takže mnoho „přeběhlíků“ z DOSu bude jistě maximálně spokojeno. Ale pozor, bavíme se zde o funkci editoru, nikoliv kompletního IDE, takže (zatím?) nepočítejte s podporou kompilátorů, debuggerů a podobně.
Netbrake je malá pomůcka, která umožňuje omezit maximální přenosovou rychlost pro jednotlivé programy bez nutnosti zásahů do systému či jádra. Vše je založeno na knihovně, která nahradí „normální“ síťové funkce těmi s omezením datového toku. Chceme-li pásmo pro některý program omezit, stačí mu pouze pomocí proměnné LD_PRELOAD tuto knihovnu vnutit a je to.

skoleni

Čtvrtek 13. 9.
Sc je jednoduchý tabulkový kalkulátor s konzolovým rozhraním a ovládáním vzdáleně připomínajícím vi a podobné programy. Uživatel zvyklý na StarCalc nebo Excel z něj nejspíš nebude příliš nadšen, ale pokud věnujete trochu času prvotnímu seznámení, zjistíte, že se s ním dá dělat poměrně hodně věcí. V případě, že se pohybujete pouze v konzolovém prostředí navíc ani mnoho jiných možností nemáte :)
Pokud provozujete rozsáhlejší sít s omezeným připojením k Internetu, uvítáte možná existenci nástroje IP Bandwidth Watchdog. Ten totiž dokáže monitorovat provoz na síti a pokud dojde k překročení nastaveného limitu na přenosové pásmo pro daný subnet, začne relevantní informace detailně zaznamenávat. Pokud se situace po zvolené časové periodě nezlepší, vygeneruje program podrobný report, který buď uloží do souboru a nebo jej pošle emailem administrátorovi.
Systémů pro rozkládání požadavků mezi více serverů (load balancing) existuje ve světě Open Source softwaru hned několik. Jedním takovým je i Pen. Jeho výhodou je, že zvládá i ověřovat, zda jsou jednotlivé uzly tvořící cluster „naživu“, takže kombinuje funkci rozkladu zátěže s vysokou dostupností (high availability). Za zmínku také stojí schopnost předávat požadavky od stejného klienta stále stejnému uzlu, což může být v některých aplikacích velmi užitečné.

A to je pro dnešek vše…

Autor článku