Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 6. 2001)

6. 6. 2001
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru.

Pondělí 4. 6.
Sedíte-li příliš často a příliš dlouho u počítače, může u vás jméno programu dailystrips vyvolat asociaci s obrázky odhalujících se žen (či mužů :). U některých jedinců se dokonce může stát, že začnou usilovně myslet na odstraňování nepotřebných symbolů z objektových souborů, ale ti už jsou na tom fakt špatně :). Skutečnost je ovšem taková, že tento perlový skript dokáže stahovat nejnovější vydání všemožných na webu publikovaných komiksů (comic strips) a vytvořit z nich jakýsi index. Můžete jej například spouštět z cronu a mít tak své oblíbené komiksy připravené už k ranní kávě :)
Nová verze populárního stahovacího programu wget přináší podporu SSL, umí používat funkci Keep-Alive HTTP protokolu a poradí si i s cookies, které zvládne jak přijímat, tak i odesílat, a případně ukládat na později.
Vyšla nová verze XFree86 4.1.0.
ExportSQL je modul pro M$ Acess, který umožňuje exportovat data z tabulek do textového souboru obsahujícího sekvenci SQL příkazů. Tento soubor pak lze přímo použít pro import dat do MySQL, mSQL a PostgreSQL, a s drobnými úpravami nejspíš i dalších SQL databází.

Neděle 3. 6.
Měl jsem pocit, že projekt FREEdraft, kladoucí si za cíl vytvořit jednoduchý, ale použitelný 2D CAD program, je mrtev, ale opak je nejspíš pravdou – právě vyšla další verze, která ovšem nic nemění na tom, že k ostré verzi je nejspíš ještě poměrně daleko.
Freeside je open source účtovací software pro ISP napsaný v Perlu s webovým konfiguračním rozhraním. Mezi jeho zajímavější funkce patří například podpora spolupráce se systémy ICRADIUS a Radiator pro přímou autentizaci proti SQL databázi, schopnost exportovat uživatele do /etc/passwd (a /etc/shadow) či automatické generování konfigurace Sendmailu nebo qmailu, BINDu a Apache.
Pod názvem X/lang se ukrývá programovací jazyk pro psaní multiplatformních aplikací, a to jak s GUI, tak s CLI rozhraním. Momentálně podporuje platformy UNIX/X11 a Win32 a funguje pouze s interpretem. Kompilátor a také debugger se připravují. Zvláštní na X/langu je to, že není omezen jednou syntaxí jazyka, takže si programátor může vybrat, jestli bude používat například C nebo Basic styl.

Sobota 2. 6.
S programem LDAP Browser/Editor by měl zvládnout práci s obsahem LDAP serveru i naprostý laik. Rozhraní připomíná Explorer z Windows a jemu podobné programy – v levé části okna prochází uživatel stromovou strukturou, zatímco v pravé se objevují vlastní data, která je možné i libovolně modifikovat, mazat, přejmenovávat, kopírovat či přesouvat. Podporován je i LDIF formát, a to jak pro export jednotlivých záznamů, celých větví i výsledků hledání, tak pro jejich import. Pro vstup dat je možné používat šablony objektů, které lze snadno vytvořit z již uložených záznamů. K přístupu na server je možné používat i šifrovanou SSL komunikaci. Program je napsaný v Javě a může fungovat i jako applet.
The Zope Shell je objekt pro aplikační server Zope, který umožňuje vytvářet dynamický obsah voláním libovolného externího programu jako v shellu. Při každém volání se samozřejmě provádí bezpečnostní kontroly, takže by nemělo hrozit, že si obyčejný uživatel bude spouštět, co ho napadne. I tak je v tom však jistě riziko.
Pokud při psaní svých céčkových programů nemyslíte na zadní kolečka, zřejmě jste se už dostali do situace, že jste do rozsáhlého programu zuřivě přidávali ladící výpisy až po několika týdnech nebo měsících práce. A právě pro tyto případy je určen program ctrace, který tuhle otravnou práci udělá za vás. Výstupy mohou být buď normální nebo obarvené. Pěkné, ale upřímně řečeno, na toto by měl asi programátor myslet dříve, než začne vůbec něco programovat :)

Pátek 1. 6.
Z našich luhů a hájů pochází dokumentační nástroj Medoosa pro C++. Zajímavé na něm je to, že umí generovat UML diagramy, které lze následně editovat pomocí programu Dia a změny v nich provedené promítnout zpět do zdrojového kódu v podobě komentářů ve stylu Javadocu.
Většina linuxáků asi bude znát projekt WINE umožňující spouštět windowsovské aplikace na různých un*xech. Na druhou stranu si dovolím vyjádřit pochybost, že by většina wokýnkářů znala inverzní program LINE, který naopak dokáže spouštět linuxové aplikace ve Windows. Přiznám se, že jsem o něm sám doposud neslyšel, takže jsem čekal nějaký nevyvinutý zárodek, ale podle screenshotů pod LINE fungují i takové programy, jako je například Netscape Communicator, ghostview, xv nebo xpaint. Pikantní je situace, kdy si pod Windows spustíte linuxové gcc a zkompilujete novou linuxovou binárku :)
Název SlackReiser prozrazuje na svého nositele takřka vše – jde o obrazy disket umožňující nainstalovat distribuci Slackware Linux 7.0 nebo 7.1 na diskový oddíl se souborovým systémem ReiserFS. Případní zájemci si mohou zvolit ze dvou vývojových větví – první je maximálně kompatibilní s originálními instalačními disky a druhá je naopak progresivní a používá vždy nejnovější jádra apod.
Vyšlo OpenBSD 2.9. Mezi nejpodstatnější inovace patří citelné zrychlení souborového systému, update některých balíčků (XFree86 4.0.3, Apache 1.3.19, Sendmail 8.11.3, OpenSSH 2.9, …) a samozřejmě i vylepšená podpora hardwaru.

Čtvrtek 31. 5.
Provozovat CD server je poměrně drahá záležitost – pro každé CD, které chcete mít k dispozici, pochopitelně potřebujete mechaniku, což dnes znamená bratru tisíc korun za kus, i když koupíte ty nejlevnější, které jsou na trhu. A to nemluvím o tom, že s IDE zařízeními nejdou dělat zázraky, takže se přes určitý počet nedostanete. Možným řešením je projekt cd-server, což je vlastně takový emulátor skutečného CD serveru. Pro něj potřebujete jenom jednu mechaniku a dostatečně velký disk. Program totiž každé vložené CD zkopíruje na disk ve formě ISO obrazu, který pak mountuje přes loopback zařízení. Sdílení těchto „virtuálních“ CD probíhá přes Sambu nebo NFS. Ne vždy je asi toto řešení vhodné, a to zejména z výkonnostních důvodů, ale leckde by mohlo ušetřit pěkných pár tisíc korun.
hpgs je tiskový ovladač, který si klade za cíl jedinou věc – přepnout tiskárnu z řady Hewlet-Packard 6×x před tiskem do ekonomického režimu.
Příznivcům hry Battle Isle jistě udělá radost projekt Crimson Fields. Pro ty, kdo Battle Isle neznají připomenu, že šlo o válečnou strategickou hru odehrávající se na mapě tvořené hexagonálními poli. Crimson Fields se nepouští zbytečně do nějakých inovací, naopak se snaží co nejvíce podobat prvnímu dílu zmíněné série, a to zejména v oblasti základních herních pravidel. Hra samotná disponuje poměrně příjemnou grafikou, což jistě potěší.

CS24_early

Středa 30. 5.
mbsyslog je alternativní logovací démon (syslog), jehož primárním cílem je dosáhnout co možná nejvyšší bezpečnosti. Program je rozdělen do několika komponent, které běží v chrootovaném prostředí, a většina z nich navíc pod neprivilegovaným uživatelem.
Nevyhovuje-li vám stav STL knihovny vyvíjené společně s gcc, můžete zkusit alternativní implementaci na bázi STL od SGI nazvanou STLport. Její hlavní devizou by měla být rychlost a kompatibilita se standardy a programátoři jistě nepohrdnou ani jejími speciálními funkcemi pro ladění programů.
Chcete-li urychlit své skripty psané v jazyce AWK, můžete zkusit program zvaný Awka. Základní rozdíl mezi ním a interprety typu gawk je v tom, že Awka skript zkonvertuje na zdrojový kód v jazyce C a zkompiluje jej do nativní binárky. Podle srovnávacího grafu na domovské stránce programu je Awka ve velké většině případů citelně rychlejší, než interpretovaný AWK či podobný program napsaný v Perlu nebo Tcl.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku