Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (25. 7. 2001)

25. 7. 2001
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru.

Pondělí 23. 7.
MusicStorm je linuxový jukebox, který nabízí zajímavou funkci. Uživatelé do něj mohou nahrávat své vlastní MP3 soubory a až na ně dojde řada, MusicStorm jim je přehraje – je to podobné, jako když vhodíte do „normálního“ jukeboxu mince a pak čekáte, až se odehrají skladby, které si vyžádali ti před vámi. Možná to nejzajímavější je, že autor programu se rozhodl nevymýšlet vlastní složitý systém a napsal přehrávač nad běžnou tiskovou frontou, což považuji za originální i velmi nápadité řešení.
Že vývojářům nedochází fantazie dosvědčuje i další dnešní program nazvaný davfs. Přesněji řečeno, je to ovladač pro linuxové jádro, který umožňuje připojit WebDAV server jako obyčejný disk. Každý si tak může vybrat nástroj, kterým bude svůj web spravovat – může to být takřka cokoliv od cp přes Midnight Commander až po Konqueror. Pro nezasvěcené připomínám, že WebDAV je rozšíření protokolu HTTP, které umožňuje vzdáleně spravovat obsah webu.
Mozilla zatím nemá příliš dotažený tisk v různých národních znakových sadách, ale naštěstí není nic ztraceno. Již jsme zmiňovali program počešti od Arachne Labs a existuje i další možnost – filtr nazvaný WorldPrint. Ten používá pro tisk TrueType fonty a lze jej použít jak pro Netscape, tak pro Mozillu.

Neděle 22. 7.
Petr Mach se pustil do vývoje aplikace podobné windowsovskému Connection Metru. Program se jmenuje iCM, což je zkratka pro internet Connection Manager, a je teprve v plenkách, ale funkce budou jistě rychle přibývat. Zatím jen počítá dobu připojení, čas do konce impulzu a provolané peníze, a to vše jenom v nejlevnějším tarifním pásmu.
Příznivce hry Elite by mohla zajímat existence projektu Voyager. Ten si klade za cíl vytvořit podobnou hru, ovšem se dvěma podstatnými odlišnostmi – boje se odehrávají ve 2D a hra je zasazena do vesmíru ze StarTreku.
Nevyhovuje-li vám rozhraní konfiguračního nástroje Webmin, můžete zkusit jiné téma nazvané Webmin Navigation and Layout. Jeho cílem je vytvořit nový, efektivnější vzhled programu.
FLAC je další otevřený neztrátový kompresní algoritmus určený pro audio data. Jeho hlavní výhody jsou (kromě otevřenosti) podpora streamování, schopnost libovolného posouvání v rámci stopy (seek) nebo schopnost připojovat různá metadata, včetně ID3 a ID3V2 tagů.

Sobota 21. 7.
Pokud se vám někdy zasteskne po starém dobrém Atari ST, můžete zkusit jeho GPL emulátor SToneX. Ten emuluje procesor MC68000, 4 nebo 14 MiB RAM, barevný i monochromatický grafický režim, zvukový chip, sériový i paralelní port (částečně), joystick, floppy drive a další funkce. Takřka nic vám tedy nebrání zkusit si, jaké to bylo, když se na ST třeba dělala hudba :)
BSDftpd-ssl je klon FTP serveru z FreeBSD obsahující podporu SSL, a to jak pro řídící, tak pro datové spojení. Slabší je to ovšem s un*xovými klienty – Ti většinou SSL nepodporují, a tak musíte vzít zavděk upravenou verzí klasického řádkového ftp. Ve Windows je situace o něco lepší neboť prý existuje modifikovaná verze knihovny winsock.dll, která přidá podporu SSL do libovolného programu.
Kytaristům, zejména těm zapomnětlivým, je určen program Gnome-Chord. Je to vlastně jednoduchá databáze akordů, která vám usnadní život a napoví pokaždé, když si nebudete moci zrovna vzpomenout, jak se mačká to či ono :) Soudě podle screenshotu ale zatím obsahuje od každého základního tónu pouze tři akordy – durový, molový a „sedmičku“, což je trochu málo.

Pátek 20. 7.
Projekt FreeCraft (dříve nazývaný ALE Clone) se má poměrně čile k světu. Tento otevřený engine pro tvorbu realtimových strategických her ve stylu WarCraftu a jemu podobných se poměrně rychle vyvíjí a přibývají i související nástroje a programy. Posledním přírůstkem je editor levelů nazvaný CraftED, který dokáže upravovat i úrovně přímo z WarCraftu II.
Jestli se rádi díváte na noční oblohu, ale pokaždé vás od romantiky odvádí stále se vracející dotěrná otázka, která že je to vlastně ta Polárka, potřebujete program jako je KStars. Ten totiž umí zobrazit hvězdnou oblohu tak, jak by měla vypadat při pohledu z libovolného místa na Zemi ve zvoleném čase. Hledanou hvězdičku tak snadno identifikujete a můžete se plně oddat snění pod noční oblohou :)
muTelnet je jednoduchý telnet určený pro přenosné systémy (PDA, mobilní telefony), na nichž lze provozovat „malou Javu“ – J2ME nebo MIDP (např. PDA s PalmOSem). muTelnet je kompatibilní s ANSI, ovšem je to kompatibilita poměrně svérázná, protože ANSI sekvence jsou prostě potichu ignorovány. Přesto je podporováno základní formátování obrazovky. Praktický je buffer, který umožňuje zpětně scrollovat, a to je asi tak vše, co může program v tuto chvíli nabídnout. Časem zřejmě přibude lepší podpora formátování, takže bude možné spouštět aplikace, jako je vi či Emacs.

Čtvrtek 19. 7.
Již samotný název mpg321 naznačuje, co je tento program zač a kde čerpal inspiraci. Ano, pokud jste ihned pomysleli na mpg123, nemýlili jste se. mpg321 je rovněž konzolový přehrávač MP3 audio souborů a dokonce používá i stejné volby a přepínače. Jeho autor se totiž snaží o jediné – napsat zcela otevřený program, který bude schopen mpg123 transparentně nahradit.
Darkstat je nástroj pro zpracovávání a zobrazování statistik o síťovém provozu. Měl by být podobný populárnímu ntopu, ovšem při znatelně nižších paměťových nárocích. Existují i další rozdíly mezi oběma programy – darkstat pracuje pouze s protokoly z rodiny IP, zatímco ntop „umí“ například i ARP protokol, naopak navíc zvládá počítat přenosy podle jednotlivých portů.
Snort je „network intrusion detection system“, tedy nástroj, který se pokouší odhalit všemožné nepravosti, které s vaším serverem může někdo po síti provádět. Odhaluje různé sondy (portscan), pokusy o útok na CGI skripty, snahy o zjištění operačního systému a podobně. No a právě pokud Snort používáte, je pro vás určen program snort-rep, který ze všech logovaných událostí generuje přehledný souhrnný report, a to ve formátu HTML nebo TXT.

skoleni

Středa 18. 7.
O steganografii, tedy ukrývání tajných informací do neškodných dat, jako jsou obrázky či audio, se začalo více mluvit a psát teprve nedávno a vzápětí se objevilo množství otevřených programů, které tuto metodu umožňují vyzkoušet. Stegdetect je ale myslím prvním open source programem, který se snaží o opačnou věc – o vyhledávání steganograficky ukrytých dat v obrázcích. Momentálně umí detekovat tato schémata: jsteg, jphide, invisible secrets a outguess 01.3b.
Mpterm je emulátor terminálu pro GNOME, který se odlišuje od podobných programů (xterm, rxvt, …) zejména tím, že v jednom okně může běžet více terminálů, mezi kterými lze přepínat myší nebo klávesovými zkratkami. Pokud jste ten typ, který má během půl hodiny práce zotvíraných deset xtermů, může být mpterm pro vás ten správný způsob, jak trochu na desktopu uklidit. Na druhou stranu je ale napsaný v Pythonu, takže je otázka, jak je na tom s rychlostí a paměťovými nároky.
Pod názvem ICQ Serv se ukrývá brána mezi ICQ a IRC, která umožňuje zasílat z IRC krátké zprávy na ICQ. Na nějaké to „pojď na pivo“ to asi bude stačit, ale pro časté používání si umím představit lepší způsoby komunikace :)

A to je pro dnešek vše…

Autor článku