Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (21. 2. 2018)

Filip Zatloukal

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme nástroj na plánované vypnutí PC, upravíme si PDF dokumenty, podíváme se na evidenci zemědělských prací a zahrajeme si jednu RPG.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hsiu-Ming's Timer

Grafický plánovač vypnutí počítače pro Linux a Windows. Umožňuje jak úplné vypnutí PC, tak jen vypnutí monitoru, restart, přehrání zvukového souboru nebo spuštění vybraného programu po uplynutí nastaveného času v rozmezí od 1 sekundy do 99 hodin. Je napsaný v C++ a Qt a vyvíjený pod licencí GNU GPLv3.

hsiumingstimer.sourceforge.io, 2.4.2

krop

Jednoduchý grafický nástroj napsaný v Pythonu na úpravu dokumentů ve formátu PDF. Nabízí základní funkce jako zvětšování, zmenšování, rotaci, oříznutí a spoustu dalších. Jeho unikátní vlastností je možnost automaticky rozdělit jednu stránku na několik podstránek o určité velikosti. Tato vlastnost je dobrá, pokud vlastníte zařízení (např. elektronickou čtečku knih), které nepodporuje pohodlné rolování.

arminstraub.com/software/krop, 0.5.0

LASK

Linux Ackerschlagkartei je software původem z Německa pro evidenci zemědělských prací. Můžete v něm spravovat svoje pole, zemědělské stroje, zaměstnance, osiva, hnojiva a spoustu dalších zemědělských záležitostí. Projekt je k dispozici pod licencí GNU GPL v2. Zatím existuje verze pouze pro Linux, na podpoře dalších operačních systémů autor momentálně pracuje.

launchpad.net/lask, 0.6.0

Stendhal

RPG hra vyvíjená od základu, ve které hráči budou prozkoumávat města, jeskyně, lesy a pláně, kde se budou setkávat se stovkami cizích postav. Dále budou pomáhat lidem zbavit se draků, plnit úkoly, řešit hlavolamy, vylepšovat svou postavu a spoustu dalších věcí, které hráči RPG jistě důvěrně znají. Hra používá otevřený engine Arianne a je napsaná v Javě, PHP a Pythonu.

arianne-project.org/game/stendhal, 1.26

Blbinka

Kritici moderních technologií nejčastěji kritizují, že už neumíme komunikovat z očí do očí, ale už jen přes internet. Do budoucna nám ale i tento způsob komunikace odpadne a pak už nebudeme muset komunikovat vůbec.