Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (21. 2. 2018)

21. 2. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme nástroj na plánované vypnutí PC, upravíme si PDF dokumenty, podíváme se na evidenci zemědělských prací a zahrajeme si jednu RPG.

Hsiu-Ming's Timer

Grafický plánovač vypnutí počítače pro Linux a Windows. Umožňuje jak úplné vypnutí PC, tak jen vypnutí monitoru, restart, přehrání zvukového souboru nebo spuštění vybraného programu po uplynutí nastaveného času v rozmezí od 1 sekundy do 99 hodin. Je napsaný v C++ a Qt a vyvíjený pod licencí GNU GPLv3.

hsiumingstimer.sourceforge.io, 2.4.2

krop

Jednoduchý grafický nástroj napsaný v Pythonu na úpravu dokumentů ve formátu PDF. Nabízí základní funkce jako zvětšování, zmenšování, rotaci, oříznutí a spoustu dalších. Jeho unikátní vlastností je možnost automaticky rozdělit jednu stránku na několik podstránek o určité velikosti. Tato vlastnost je dobrá, pokud vlastníte zařízení (např. elektronickou čtečku knih), které nepodporuje pohodlné rolování.

arminstraub.com/software/krop, 0.5.0

LASK

Linux Ackerschlagkartei je software původem z Německa pro evidenci zemědělských prací. Můžete v něm spravovat svoje pole, zemědělské stroje, zaměstnance, osiva, hnojiva a spoustu dalších zemědělských záležitostí. Projekt je k dispozici pod licencí GNU GPL v2. Zatím existuje verze pouze pro Linux, na podpoře dalších operačních systémů autor momentálně pracuje.

launchpad.net/lask, 0.6.0

Stendhal

RPG hra vyvíjená od základu, ve které hráči budou prozkoumávat města, jeskyně, lesy a pláně, kde se budou setkávat se stovkami cizích postav. Dále budou pomáhat lidem zbavit se draků, plnit úkoly, řešit hlavolamy, vylepšovat svou postavu a spoustu dalších věcí, které hráči RPG jistě důvěrně znají. Hra používá otevřený engine Arianne a je napsaná v Javě, PHP a Pythonu.

CS24_early

arianne-project.org/game/stendhal, 1.26

Blbinka

Kritici moderních technologií nejčastěji kritizují, že už neumíme komunikovat z očí do očí, ale už jen přes internet. Do budoucna nám ale i tento způsob komunikace odpadne a pak už nebudeme muset komunikovat vůbec.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.