Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (21. 6. 2000)

21. 6. 2000
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

Úterý 20. 6.
PhpPgAdmin je další bratranec programu phpMyAdmin. Ti bystřejší již jistě pochopili, že v tomto případě jde o správu PostgreSQL. PhpPgAdmin umožňuje zakládat či rušit databáze i tabulky, upravovat indexy, editovat pole, administrovat uživatele a pochopitelně i vykonávat ručně libovolné SQL dotazy.
Program trplayer je konzolové rozhraní k RealPlayeru 7.0, které umožní vychutnat si možnosti RealPlayeru i lidem, kteří nechtějí nebo nemohou používat rozhraní grafické.
Možnosti PHP o podporu POP3 protokolu rozšiřuje projekt phPOP3. Co více k tomu říct?
Blíží se doba dovolených a tak se možná leckomu bude hodit modul VacationAdmin pro Webmin, který umožňuje pohodlně konfigurovat automatické odpovědi pro jednotlivé uživatele.
Pod názvem Titano se ukrývá docela pěkné integrované vývojové prostředí pro Gnome (aby nedošlo k omylu, tím není míněn vývoj Gnome aplikací, ale prostě pro běh v prostředí Gnome). Projekt je zatím v raném stádiu vývoje, ale rýsují se v něm docela pěkné (a potřebné) funkce – správa projektů, dobrý editor, přímá podpora kompilace, vícejazyčná podpora atd. I když v této oblasti je poměrně dobrý výběr, další konkurence jistě neuškodí :)

Pondělí 19. 6.
Dalším v Linuxu podporovaným digitálním fotoaparátem je Canon PowerShot S10 a S20. Ovladač S10sh funguje poněkud odlišně oproti programu gPhoto – funguje totiž jako DOS filesystém.
ChBg je další program Števa Ondrejičky. Tentokrát jde o hračku pro uživatele, které nudí stále stejné pozadí (tím je míněn ten obrázek, který vidíte, když zavřete v Xkách všechna okna, nikoliv ta část těla, na níž se obvykle sedá :). ChBg vymění pozadí vždy po uplynutí časového úseku, který může být pro každý obrázek jiný. Výměna může být navíc provedena pomocí různých přechodových efektů a podklad (v případě, že obrázek je menší než obrazovka) lze dynamicky generovat (různé fraktálové efekty a podobně). A to jsem popsal jenom několik nejzajímavějších funkcí, program toho umí ještě více – musím říct, že je až s podivem, co všechno lze „napěchovat“ do takové navenek jednoduché záležitosti.
Měl jsem fixní ideu, že program Webmin byl šířen pod nějakou ne zcela free licencí. Možná jsem se spletl, možná se to změnilo, ale v každém případě můžete tento zdařilý webově orientovaný konfigurační nástroj pro un*xové operační systémy používat i modifikovat prakticky neomezeně, což zajišťuje BSD licence.
Kdo někdy dělal něco s DHTML, mohl si z této zkušenosti odnést dva zásadní poznatky. Zaprvé: dají se v tom děla opravdu skvělé věci, zadruhé: udělat něco tak, aby to fungovalo ve všech používaných prohlížečích je peklo. Ale řešení existuje. Jmenuje se DX0 a je to knihovna pro PHP, která definuje abstraktní rozhraní a jejímž výstupem je DHTML přizpůsobené potřebám použitého prohlížeče. Vzhledem k situaci s (ne)dodržováním standardů a k faktu, že náprava je zatím v nedohlednu, jde dle mého názoru o docela geniální řešení. Je rozhodně lepší vyřešit problém nekompatibility jednou a pak už mít po starostech :)
Pokud není váš správce okének dodáván s dostatečným množstvím ikonek, můžete se dovybavit sadou Korseby Icons, která obsahuje něco okolo 450 kousků, i když každý motiv se opakuje čtyřikrát na různém pozadí.

Neděle 18. 6.
Pokud potřebujete náhled všech vašich fontů, můžete zkusit CGI skript SimpleFontList. Jak výstup vypadá, to nevím, neboť se přiznám, že jsem nenašel odvahu skript vypustit na svých 1700 fontů :)
Každému adminovi se jistě už někdy stalo, že místo na disku se začalo podezřele vytrácet a určitě si také pamatují, jak špatně se hledá, kdo nebo co za to může. Prográmek DiskFree je velmi užitečná pomůcka, která přesně tento problém řeší. Dokáže totiž zjistit objemy všech adresářů, porovnat velikosti se staršími hodnotami a upozornit na (potenciálně) nebezpečné změny. Program je určen pro spouštění z crontabu.
Zejména pro psaní různých, třeba instalačních, skriptů je vhodný program Guimaker, který (jak název napovídá) umožňuje vytvářet všemožné dialogy. Jeho použití je opravdu velmi jednoduché a z přiložených příkladů jej pochopí jistě každý. Guimaker používá Gtk+.

Sobota 17. 6.
Pokud znáte debianovský program apt, víte přibližně, co můžete očekávat od utility fbsd-apt. Hlavní rozdíl je v tom, že fbsd-apt není určen pro Linux, ale pro FreeBSD. Umí pochopitelně instalovat a odinstalovávat balíčky, upgradovat je či o nich zobrazovat informace.
Grafický a (volitelně) nezávislý na X11, to je WWW prohlížeč Zen. Pro zobrazení používá linuxový framebuffer, ale existuje i Gtk+ rozhraní a do budoucna pravděpodobně přibudou další (ncurses, GGI). A odkud že má ten zvláštní název? Inu, opravdu od onoho známého filosoficko-náboženského směru. Holt nejenom Richard Gere propadl východní filosofii :)
Hm, dnes je na prohlížeče asi dobrý den. Další se jmenuje Dillo a je to úplná novinka. Je třeba podotknout, že Dillo je teprve na začátku vývoje, takže toho zatím ani moc neumí (asi nejvíce chybí podpora tabulek, snad se brzy objeví). Rozhraní je Xkové (Gtk+).
Objevil se nový textový editor (respektive word processor) Lexi. Je kompletně napsaný v Javě 2, což znamená poněkud vyšší hardwarové požadavky, ale tak náročné, jako StarOffice, to snad ani být nemůže, takže mě to nechává klidným. Nativním datovým formátem bude RTF, jehož podporu minimálně jako doplňujícího formátu považuji za velmi vhodnou.
Například pro poskytovatele prostoru může být užitečný patch Transparent compression for Qmail, který přidá do Qmailu podporu komprimovaných zpráv v maildiru. Výhody jsou zřejmé – úspora místa na disku či možnost nabízet „virtuální prostor“ (zaručena je jistá velikost, ale při dobré konstalaci se může vejít třeba až dvojnásobek). Nevýhodou naopak je, že zůstanete napevno svázání s Qmailem, protože s gzipovanými zprávami si, pokud je mi známo, neporadí žádný jiný POP3/IMAP server, poštovní klient či lokální doručovací agent.

Pátek 16. 6.
Přídavný modul pro XMMS nazvaný xmms-crosfade slouží k prolnutí zvuku při přechodu mezi dvěma přehrávanými soubory, ale navíc umožňuje také odstraňovat prodlevy mezi skladbami, takže můžete poslouchat vaší kolekci zcela bez přerušení.
Open Source strategická hra Xconq toho nabízí poměrně hodně. Vlastně nejde o jednu hru, ale o engine, který umožňuje vytvářet další a další simulace válek a bitev. Výběr je opravdu veliký, jsou zde bitvy z druhé světové války vedle napoleonských válek či střetů z dob Říma, ale i vymyšlené konflikty ve stylu sci-fi či fantasy. Nejde o hru v reálném čase, ale o kolovou strategii, která se odehrává na hexagonálním herním plánu proměnlivé velikosti. Kdo má zájem, může tvořit nové hry včetně grafiky, jednotek a jejich interakcí, map atd.
Občas se stane, že nějaký manuál či jiný dokument máte k dispozici pouze ve formátu DVI (device independent) a potřebujete do něj zrovna nutně nahlédnout, když nemáte k dispozici X11 a grafický prohlížeč. Jedno z řešení se jmenuje catdvi a jde vlastně o konvertor DVI na čistý text, který lze prohlížet či editovat libovolným programem. Program by měl být velmi portabilní.

Čtvrtek 15. 6.
Dalším přenosným MP3 přehrávačem, který se dočkal linuxové podpory, je Personal Jukebox od Compaqu. Pohříchu se o to opět musel postarat dobrovolník z řad publika", až na výjimky je podpora newindowsoidních OS u velkých dodavatelů hardwaru stále mizerná :( Program pjbmanager nabízí momentálně poměrně omezené spektrum funkcí, ale základ, tedy nahrávání MP3 souborů do přehrávače zvládá. V budoucnu by se měla funkčnost vyrovnat originálnímu softwaru pro Win98, který se s programem dodává. Drobnou nevýhodou je fakt, že vzhledem k použití USB program vyžaduje jádro 2.3.x, ovšem poslední verze jsou už celkem odladěné, takže to není zásadní problém.
Objevil se další otevřený systém pro e-commerce nazvaný Symphero. Je založen na XML, umožňuje snadnou správu obsahu, personalizaci, obsahuje funkce pro vyhledávání a generování statistik. Ještě jedna věc jej ale činí zajímavým. Vytvořila jej totiž společnost, která se zabývá elektronickou komercí již několik let a momentálně působí jako konzultant v této oblasti.
Tiara je náhrada za BIOS pro základní desky SiS 530/5595, která umožňuje bootovat standardní linuxové jádro přímo z pevného disku nebo ethernetu. Program, který se vejde do 128 KB flash paměti, je vlastně kombinací tří projektů: Openbiosu, Grubu a PForthu.

CS24_early

Středa 14. 6.
Nová verze LICQ přináší zajímavé vylepšení, kterým je podpora šifrované komunikace (Diffie/Hellman + DES XCBC). O „bezpečnosti“ protokolu ICQ toho bylo již napsáno mnoho, takže to netřeba dále rozvádět, a proto je šifrování vítaným vylepšením. Ovšem je třeba podotknout, že tato funkce je podporována pouze a jedině LICQ klientem a proto je vhodná například pro interní komunikaci mezi lidmi, kteří se shodnou na použití stejné verze programu. Systémově čistějším řešením by asi bylo přejít na jiný komunikační systém :)
Prográmek wapstat je velmi primitivní monitorovací program, který vám ohlídá SMTP, POP3 a HTTP server. To, co jej činí zajímavým je fakt, že (jak název napovídá) generuje WML dokument, který lze prohlížet z PDA či mobilních telefonů vybavených WAPem.
Kromě shopů, publikačních systémů, diskuzních fór a chatů už existují i otevřené programy pro provoz webových aukcí. Jedním z nich je i PCAC (Pretty Cool Auction Client). Skripty jsou napsané v PHP a používají MySQL.
Nová verze grafického rozhraní k GPG Seahorse obsahuje českou lokalizaci.
Vyznavači Pythonu už nemusí svým kolegům, kteří preferují Perl, závidět modul mod_perl pro Apache, který umožňuje perzistentní běh perlových skriptů. Modul nazvaný mod_snake totiž umožňuje zhruba totéž i programátorům v Pythonu. Kromě toho umožňuje tento modul tvořit i rozšiřující moduly pro Apache v Pythonu a vkládat části pythonovského kódu přímo do stránek. Jeden háček v tom ale je – modul je určen pro Apache 2.0, který je teprve v alfa stádiu.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku