Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (23. 12. 2015)

23. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si navrhneme elektronické schéma a PCB, vyzkoušíme nástroj pro digitální podepisování Java aplikací, otestujeme čtečku magnetických karet a nakonec aplikujeme ochranu hostitelů v jedné podsíti proti ARP spoofingu. Nebude chybět ani blbinka.

FidoCadJ

Návrhář pro kreslení nejen elektronických obvodů a desek plošných spojů (PCB), spadající do kategorie programů EDA (Electronic design automation). Poskytuje kompletní knihovnu symbolů. Veškeré návrhy a schémata jsou ukládány ve formě kompaktního textového souboru – za účelem snadného kopírování / vkládání na fórech a prostřednictvím Usenet zpráv. Nutno zmínit také kompatibilitu s aplikací FidoCad, dostupnost uživatelského prostředí v českém jazyce nebo možnost multiplatformního využití (Linux, OS X i Windows).

darwinne.github.io/FidoCadJ/, 0.24.5

KeyStore Explorer

Grafická aplikace nahrazující dvojici Java utilit keytool a jarsigner, dostupných v příkazové řádce. Zajišťuje jednodušší vývoj softwaru v Javě, zejména v oblasti generování dvojic klíčů nebo kódového podepisování. Slouží také pro vytváření a navigování napříč KeyStory. Jejich obsah lze kdykoliv modifikovat nebo doplnit, případně exportovat či importovat. Digitální podepisování je možné aplikovat na Java aplikace v JAR i J2ME podobě. Důležitou vlastností je i rozsáhlá podpora formátů KeyStorů, dvojic klíčů, privátních klíčů a certifikátů. Opět jde o program kompatibilní s různými operačními systémy.

www.keystore-explorer.org/, 5.1.1

Magstripper

Software sloužící jako čtečka magnetických karet a dekodér, umožňující získávat surová data prostřednictvím magnetické čtecí audio hlavy připájené přímo na mono audio jack, a tato data dále zpracovávat přes mic vstup. Magstripper je mj. vybaven také přístupovým systémem určeným pro obsluhu různými uživateli.

sourceforge.net/projects/mag­stripper/, 0.3

ARP AntiSpoofer

Utilita pro detekování a odolávání proti BIDIRECTIONAL ARP spoofingu. Poskytuje služby anti-spoofingu nejen pro lokální hostitele, ale i další hostitele ve stejné podsíti. Ve zkratce se jedná o pomocníka pro gatewaye (brány), které nefungují příliš dobře s ARP protokolem. Nechybí ukládání událostí do log souboru, podpora vzdáleného řízení (Telnet) nebo možnost spuštění jak na Linuxu, tak na Windows. V případě druhé volby OS jsou k dispozici binární soubory pro 32 i 64bitovou architekturu.

cyber23

sourceforge.net/projects/ar­pantispoofer/, 1.0.1

Blbinka

Na bilancování letošního roku máme ještě pár dní času, nicméně připomenout si zásadní odchody technologických služeb a produktů do věčných lovišť nemusí být úplně od věci. Zvláště když si většina z nich malovala růžovou budoucnost.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku