Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (24. 6. 2020)

24. 6. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vytvoříme bootovatelný USB disk, vyzkoušíme čtečku elektronických knih, nastreamujeme si videa na Instagram a řekneme si o komunikačním klientu, který používá SIP protokol.

Ventoy

Nástroj na vytvoření bootovatelného USB disku. Díky němu nemusíte USB disk znovu a znovu formátovat, stačí na něj nakopírovat ISO soubor s operačním systémem. Na jeden disk pak můžete umístit tolik ISO souborů, kolik vám jeho kapacita umožní (testováno s 260 soubory) a z nich vám pak tento nástroj vytvoří bootovací menu. Podporuje jak starý dobrý BIOS, tak UEFI.

www.ventoy.net, 1.0.13

Thorium Reader

Jednoduchá čtečka elektronických knih ve formátu EPUB. Její tvůrci se chlubí tím, že je to první čtečka formátu EPUB 3 pro PC. To umožňuje použití velkých displejů, což ulehčuje čtení elektronických knih lidem se zrakovými vadami. Kromě toho pro tyto uživatele navíc nabízí i možnost strojového čtení textu.

www.edrlab.org/software/thorium-reader, 1.3.0

Streamon

Program pro streamování videí na sociální síť Instagram. Za použití externích nástrojů pro streamování umožní jednoduché sdílení na Instagramu jedním kliknutím. Můžete tak na této sociální síti jednoduše sdílet živé přenosy z konferencí, z her nebo z koncertů.

getstreamon.com, 0.1.4

Blink

Komunikační klient, který používá SIP protokol. Díky němu můžete komunikovat pomocí textu hlasu nebo videa. Stejně tak posílat soubory nebo sdílet vaši obrazovku. Celá komunikace je chráněná za pomoci koncového šifrování.

icanblink.com, 3.2.2

Blbinka

Konec světa v roce 2012 nevyšel. Tak snad to po korekci vyjde teď. I když pokud čtete tento článek, tak to zase neklaplo. 

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.