Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (27. 1. 2016)

27. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme jak na poznámky, které mají hierarchickou strukturu, vyléčíme PC napadené škodlivým softwarem, pomůžeme s výběrem jednoduchého poštovního klienta a zahrajeme si hru, zcela absurdní myšlenkou i provedením. Nebude chybět ani blbinka.

CherryTree

Pro zápis poznámek, kde je žádoucí nějaká hierarchie, poslouží program CherryTree. Je napsán v Pythonu 2, vedle balíků pro GNU/Linux existuje i instalátor pro MS Windows (dá se očekávat, že bude fungovat i na *BSD nebo Mac OS X). Formátování textu, možnost vkládání obrázků i hypertextových odkazů jen zpřehlední zápisky. Uložení je možné do SQLite; nebo XML; souboru s možností šifrování. ToDo seznam na webu programu naznačuje zajímavý potenciál.

CherryTree, GPLv3, verze 0.36.4

Antivirus Live CD

Kombinace osvědčeného svobodného antivirového software ClamAV a malé distribuce 4MLinux dala vzniknout živé distribuci, která může pomoci se záchranou dat z napadeného počítače. Distribuce automaticky připojuje běžné souborové systémy a automaticky si aktualizuje otisky škodlivého software. Díky malé velikosti ISO lze udělat „záchrannou flash“ ze starších (dnes již kapacitně nedostačujících) zásob.

Antivirus Live CD, mix licencí, verze 16.0–0.99

Trojitá

Přestože někteří odsouvají klasické mailové desktopové klienty do propadliště dějin, tak jejich vývoj tomu nenasvědčuje. Program Trojitá míří na uživatele, kteří chtějí jen mailového klienta, nepotřebují „velký PIM“ a jejich mailové účty si rozumí s IMAP/SMTP. Od podzimu 2012 je oficiální projektem KDE; jeho název ukazuje na české kořeny. Aktuální verze je poslední s podporou Qt4.

Trojitá, GNU GPL, verze 0.6

Pokud preferujete GTK desktop, můžete nasadit podobně lehkého klienta Sylpheed, který byl vydán ve verzi 3.5

Yourik The Intergalactic Rabbit

U hry Yourik The Intergalactic Rabbit je na místě zamyšlení, zda by neměla být uvedena jako blbinka. Infatilní grafika a poněkudsi šílená idea je to, co hru charakterizuje. Hráč musí zachránit králíka před šílenými vědci. Kousek inspirace našel autor v legendárním PacManovi, ale chybí mu bludiště. Zvuková stránka asi není něco, co by normální člověk vydržel dlouho poslouchat. Do zásoby absurdit, které jsou v Yourikovi k vidění, patří i velikost.

Tip do článku - TOP100

Yourik The Intergalactic Rabbit, Public Domain, verze 2.0

Blbinka

Jedno z velmi netypických a přesto používaných rozložení klávesnice je francouzské „AZERTY“. Pokud jste se s ní setkali, pravděpodobně jste měli problém napsat smysluplný text. Překvapivě není klávesnice problém jen pro uživatelé zvyklé na klasické QWERT[Y/Z] rozložení, ale i pro francouzsky píšící.

Autor článku

Běžný desktopový uživatel GNU/Linuxu, jenž si nejlépe rozumí především s RPM distribucemi.