Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (28. 4. 2021)

28. 4. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si prohlédneme záznamy z navigací, obejdeme internetovou cenzuru v Íránu, očistíme signál od šumu a vytvoříme si scény pro virtuální realitu.

GPXSee

Prohlížeč záznamů a map z GPS navigací. Umí otevřít a zpracovat data z navigačních přístrojů, z online map definovaných uživateli a stejně tak i z offline map. Ze záznamu trasy dokáže extrahovat převýšení, rychlost, teplotu nebo srdeční tep. Zvládá i více tras v jednom zobrazení, které pak umí exportovat do formátů PNG a PDF. 

www.gpxsee.org, 9.0

Toosheh for Linux

Neoficiální toosheh klient pro Linux. Toosheh (perský výraz pro batoh) je satelitní technologie pro přenos dat používaná v Íránu a na Středním východě, která zajišťuje internet přes satelitní připojení. Tento sytém byl vyvinut proto, aby obešel internetovou cenzuru v Íránu. Pro přenos používá satelit Spojených arabských emirátů, který pokrývá tento region a je těžké jej blokovat. Pokud tedy hodláte navštívit Írán, tak díky tomuto nástroji třeba budete moct sdílet fotky z věže Milad na Facebook.

gitlab.com/toosheh/toosheh-for-linux, 1.1.3

pktvisor

Nástroj pozorovatelnosti, který umí vyhodnotit silný a hustý datový tok a oddělit ho od toho slabého. Jeho hlavním cílem je očistit signál od šumu a dostat se ke zdroji tak blízko, jak to jenom jde. pktvisor (vyslovuje se jako „packet visor“) byl primárně navržen pro pozorování kritické internetové infrastruktury kvůli ochraně před DDoS útoky.  

github.com/ns1labs/pktvisor, 3.2.0

LÖVR

Framework, který umožňuje tvorbu virtuálních světů bez nutnosti mít bohaté programátorské zkušenosti. Je otevřený, rychlý a multiplatformní, takže podporuje jak několik operačních systémů, tak i několik zařízení pro virtuální realitu. Umí importovat modely i zvukové soubory v řadě formátů a má i vlastní VR simulátor. Je přátelský k začátečníkům, na vytvoření jednoduché scény stačí pár řádků kódu v jazyce Lua.

skolení ELK

github.com/bjornbytes/lovr, 0.15.0

Blbinka

Jak nejlépe oslavit Den Země. Když už vás nic lepšího nenapadne, tak aspoň vhodným sloganem

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.