Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (4. 5. 2016)

4. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme desktopové rozhraní pro MySQL, vyčistíme svou RPM distribuci, pokusíme se předejít RSI a nakonec si ukážeme jeden zálohovací program.

MyJgui

Díky velké oblibě mezi webovými vývojáři, podmíněné snadnou dostupností, je MySQL patrně nejpoužívanější databází na světě. Mezi nástroji pro MySQL je relativně nový přírůstek MyJgui, napsaný v Javě. Do schopností MySQL Workbench mu chybí mnohé, ale díky využití Javy jej lze používat jako portable aplikaci. Pro mnohé bude použitelnější, než některé PHP řešení, vyžadující běžící webserver. Mezi možnostmi jsou paralelní připojení k více serverům, CSV exporty či průvodci vytvořením databází/tabulek.

MyJgui, GNU GPL, verze 0.7.4.10

rpmorphan

Kdo rád experimentuje, snadno dojde do stavu, kdy má v systému bezpočet balíků, které již žádný program nepotřebuje. Program rpmorphan je pro uživatele RPM distribucí („rodina Red Hat“, SUSE, Mageia, …), uživatelé debianovských distribucí mají program deborphan, jenž je předlohou. Program umí TUI (Curses)/GUI (Tk) rozhraní  i normální příkazový mód. Ale při čištění buďte opatrní, ne každý balík, pro nějž není závislost, je možné smazat.

GNU remotecontrol, GNU GPL, verze 2.0

Workrave

Při kancelářské práci jsme ohroženi „poškozením z opakovaného namáhání“, protože dlouhé hodiny sedíme ve strnulé poloze (paradoxně kuřáci budou méně ohroženi). Program, který upozorní na pravidelné pauzy, se může hodit (časem jej možná někdo navrhne jako povinnou součást OS). Aplikace multiplatformní, pro uživatele MS Windows je připraven binární instalátor, pro ostatní jsou k dispozici zdrojové kódy.

Workrave, GNU GPL, verze 1.10.12

Disk ARchive

Jsou 2 druhy uživatelů, jedni zálohují a druzí ještě nepřišli o důležitá data kvůli selhání úložiště. Pokud se chcete přiřadit k první skupině, terminálový DAR je dobrým pomocníkem. Není natolik komplexní jako populární Bacula, ale svůj úkol splní. Podporuje šifrování i rozdělení archivů na části a problém není ani vzdálené úložiště (např. ssh). Podporován je plný, [in/de]krementální, či rozdílový typ archivace; mezi podporovanými kompresními algoritmy si asi vybere každý. Ideální nástroj pro přidání do cronu (systemd timeru).

Screen programu jsem nevytvářel, byl by to jen konkrétní příklad.

DAR, GNU GPL, verze 2.5.4

Linux tip

Blbinka

Pokud vás zajímají a ještě stále baví levné mikropočítače, neměl by vám uniknout počátek dodávek PocketCHIP, které použijete třeba na levné VR (viz konec článku).

Pokud se nejedná o žert, měli by velmi zpozornět milovníci starých platforem. Dost možná se chystá reinkarnace legendárního Sinclaira ZX-Spectrum. Řešení HDMI (RPi Zero jako dceřiná deska) je poměrně zvláštní, když by stačilo na emulaci nejen Sinclaira.

Autor článku

Běžný desktopový uživatel GNU/Linuxu, jenž si nejlépe rozumí především s RPM distribucemi.