Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 5. 2015)

6. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na šikovný šifrovaný síťový kecálek, multiplatformní komprimační program, starší programátoři si mohou připomenout BASIC, výukový program na notové zápisy (zejména pro kytaristy) a na závěr si dáme logický rychlík na vyčištění hlavy.

BeeBEEP

Sítí pro IM a programů pro ně je bezpočet, ale co když pracujete ve firmě, kde jsou blokovány porty pro některou ze sítí a není ani spuštěna žádná vnitřní služba, mimo mailu, pro rychlou komunikaci a výměnu souborů? To je místo, kde může nastoupit program BeeBEEP, jenž je multiplatformní a je možné jej používat jako „portable app“. Komunikace je šifrována algoritmem AES, umí posílat zprávy skupině i jedinému uživateli, je možné sdílení souborů/adresářů. Program funguje v lokální síti, bez potřeby spuštěného serveru.

LAN kecálek BeeBEEP

BeeBEEP, QPL, verze 0.9.9

PeaZip

Mnohými je kritizovaný jazyk Pascal, a přesto v něm vzniká povedený software. Výhodou FreePascalu i GUI komponent je multiplatformnost, díky tomu bylo možné napsat i velmi příjemný PeaZip. Podpora cca 150 kompresních algoritmů (některé však jen pro dekompresi, kvůli jejich licencím), intuitivní grafické rozhraní i již zmíněná podpora různých operačních systémů (i velmi starých Win2k) jsou hlavními výhodami pro výběr PeaZipu. Aktuální verze 5.6.0 vylepšuje kontextovou nabídku dostupnou přes pravé tlačítko myši (pokud si jej asociujete), zavádí „tichý mód“ při konverzi archivů, nebo přidává plnou podporu archivního formátu BCM.

PeaZip má největší konkurenční výhodu v šíři operačních systémů, kde běží, takže uživatel nemusí tápat v rozličných rozhraních.

PeaZip

PeaZip, LGPLv3, verze 5.6.0

Nootka

Především pro studenty hry na kytaru (i basovou) je určen program Nootka, ale nejen jim. Program Nootka je vytvořen pro výuku klasického notového zápisu. Nootka je „klasický výukový program“, jenž studenta provádí celou výukou v lekcích. Právě vydaná verze 1.1.6 (neboli 1.2 RC1), přináší vylepšení především v oblasti podpory práce na více zvukových kartách.

Nootka – výuka not (nejen) pro kytaristy

Nootka, GPLv3, verze 1.1.6

FreeBASIC

Programujete a není vám cizí vyzkoušet programovací jazyk, který je považován za historickou záležitost? FreeBASIC vám dá tuto možnost a je kompatibilní s legendárním QuickBASICem Microsoftu, který byl svého času běžně rozšířen. V QB byla napsána i hra Gorillas, která byla tak často hraná jako později vydaný Solitaire. Nová verze FB přidává zkrácené podmínky (AndAlso, OrElse) i opravy a vylepšení grafických funkcí. Pokud jste s BASICem začínali a nebráníte se vyzkoušení, budete možná překvapeni i podporou moderních technologií (SQL databáze, XML, regulární výrazy).

comupterworld - webcast prosinec

FreeBASIC v akci

FreeBASIC v akci

FreeBASIC, LGPL v2, verze 0.20.0b

Blbinka

Snad žádná hra nebyla tolikrát naprogramována jako Tetris. Logický rychlík, dobrý pro vyčištění hlavy. Ale co když si jej nemůžete do počítače nainstalovat? Z nepřeberného výběru by mohla zaujmout třeba verze Twitch Tetris, která trochu mate hráče zobrazením.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Běžný desktopový uživatel GNU/Linuxu, jenž si nejlépe rozumí především s RPM distribucemi.