Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 5. 2015)

Marek Olšavský

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na šikovný šifrovaný síťový kecálek, multiplatformní komprimační program, starší programátoři si mohou připomenout BASIC, výukový program na notové zápisy (zejména pro kytaristy) a na závěr si dáme logický rychlík na vyčištění hlavy.

BeeBEEP

Sítí pro IM a programů pro ně je bezpočet, ale co když pracujete ve firmě, kde jsou blokovány porty pro některou ze sítí a není ani spuštěna žádná vnitřní služba, mimo mailu, pro rychlou komunikaci a výměnu souborů? To je místo, kde může nastoupit program BeeBEEP, jenž je multiplatformní a je možné jej používat jako „portable app“. Komunikace je šifrována algoritmem AES, umí posílat zprávy skupině i jedinému uživateli, je možné sdílení souborů/adresářů. Program funguje v lokální síti, bez potřeby spuštěného serveru.

LAN kecálek BeeBEEP

BeeBEEP, QPL, verze 0.9.9

PeaZip

Mnohými je kritizovaný jazyk Pascal, a přesto v něm vzniká povedený software. Výhodou FreePascalu i GUI komponent je multiplatformnost, díky tomu bylo možné napsat i velmi příjemný PeaZip. Podpora cca 150 kompresních algoritmů (některé však jen pro dekompresi, kvůli jejich licencím), intuitivní grafické rozhraní i již zmíněná podpora různých operačních systémů (i velmi starých Win2k) jsou hlavními výhodami pro výběr PeaZipu. Aktuální verze 5.6.0 vylepšuje kontextovou nabídku dostupnou přes pravé tlačítko myši (pokud si jej asociujete), zavádí „tichý mód“ při konverzi archivů, nebo přidává plnou podporu archivního formátu BCM.

PeaZip má největší konkurenční výhodu v šíři operačních systémů, kde běží, takže uživatel nemusí tápat v rozličných rozhraních.

PeaZip

PeaZip, LGPLv3, verze 5.6.0

Nootka

Především pro studenty hry na kytaru (i basovou) je určen program Nootka, ale nejen jim. Program Nootka je vytvořen pro výuku klasického notového zápisu. Nootka je „klasický výukový program“, jenž studenta provádí celou výukou v lekcích. Právě vydaná verze 1.1.6 (neboli 1.2 RC1), přináší vylepšení především v oblasti podpory práce na více zvukových kartách.

Nootka – výuka not (nejen) pro kytaristy

Nootka, GPLv3, verze 1.1.6

FreeBASIC

Programujete a není vám cizí vyzkoušet programovací jazyk, který je považován za historickou záležitost? FreeBASIC vám dá tuto možnost a je kompatibilní s legendárním QuickBASICem Microsoftu, který byl svého času běžně rozšířen. V QB byla napsána i hra Gorillas, která byla tak často hraná jako později vydaný Solitaire. Nová verze FB přidává zkrácené podmínky (AndAlso, OrElse) i opravy a vylepšení grafických funkcí. Pokud jste s BASICem začínali a nebráníte se vyzkoušení, budete možná překvapeni i podporou moderních technologií (SQL databáze, XML, regulární výrazy).

FreeBASIC v akci

FreeBASIC v akci

FreeBASIC, LGPL v2, verze 0.20.0b

Blbinka

Snad žádná hra nebyla tolikrát naprogramována jako Tetris. Logický rychlík, dobrý pro vyčištění hlavy. Ale co když si jej nemůžete do počítače nainstalovat? Z nepřeberného výběru by mohla zaujmout třeba verze Twitch Tetris, která trochu mate hráče zobrazením.

Našli jste v článku chybu?

6. 5. 2015 13:33

Osobně preferuji multiplatformní nástroje a pokud to půjde, budu tím řídit i moje týdny v SW sklizni. Už jsem moc starý na to, abych vedl flamewars za „jediný správný OS“ a vyhovuje mi mít stejný program napříč různými OS, jež používám.

PeaZip je, navíc, i pěkná ukázka, že v ObjectPascalu se dají psát dobré programy a není to prehistorický relikt, nevhodný ani pro výuku.

12. 5. 2015 20:30

Multiplatformní aplikace a bezbolestně? Záleží na výkladu slova "bezbolestně" ... pro některé uživatele by bylo bolestné i to, že dialogy mají přehozená Ano/Ne tlačítka (na Windows jsou "Ano" vlevo, na Linuxu/MACu vpravo).

Nejlepší zkušenosti mám právě s mnohými kritizovanou Javou. Když se "přibalí" JRE k aplikaci, funguje bez problému a díky NetBeans Platform (platforma pro vytváření desktop aplikací postavená nad Swingem, využívá ji m.j. i NetBeans IDE) lze v relativně krátkém čase vytvořit d…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte