Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 7. 2011)

6. 7. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme převážně na desktopové aplikace a jednu vyhraněnou distribuci. Začneme nástrojem pro změnu pozadí desktopu, aplikací pro omezení času stráveného u počítače a čeká nás i kalendář. Pochopitelně nebude chybět ani blbinka.

GnomePhotoFrame

Gnome Photo Frame je pomocník pro nastavení dynamického pozadí na desktopu. Obrázky či fotky si umí brát z lokálních složek, ale také z Facebooku, Flickeru, RSS či databází F-Spotu a Shotwellu. Nejde ale jen o o nastavení pozadí plochy – Gnome Photo Frame doplní ovládací prvky pro integraci se sociálními sítěmi a informace o zdroji obrázku. Jak to vlastně vypadá, objasní screenshot níže. Napsaný je v Pythonu, k běhu budete ještě potřebovat (Py)GTK knihovnu, Twisted framework (internet a web) a PyXDG.

code.google.com/p/gpho­toframe/, 1.4, GPLv3

Charity Linux

Charity Linux je distribuce pro ty, co chtějí obdarovat potřebné (většinou) starším počítačem. Tomu odpovídají i minimální požadavky – procesor Pentium Pro (pokud mě paměť nešálí, to byly procesory od frekvence 233 MHz) a 128 MB RAM. Slepený je ze tří distribucí – Slackware Linux, TinyCore Linux a Sous-marin Linux. Instalační image má cca 100 MB, na disku zabere cca 500 MB a nechybí asi nic podstatného. Obsahuje webový prohlížeč, textový editor a přehrávač médií. Charity Linux se snaží být „čistý“ ve smyslu licencí a omezení pro export šifrovacích algoritmů. Na domovském webu projektu najdete jen velmi strohé info. Mimo jiné i velice optimistický komentář, že byste měli být schopni během během 90 minut Charity Linux nainstalovat, vyčistit počítač od starých dat a otestovat hardware na stabilitu.

charitylinux.sou­rceforge.net/, Beta 02, GPL (+ individuální licence obsažených balíků)

KChildLock

KChildLock je způsob, jak omezit čas malého závisláka u počítače. Úzce se integruje s prostředím KDE, lze dokonce nastavit jak dlouho budou běžet jednotlivé aplikace. Čas u počítače lze omezit jak denně, tak například v součtu delšího času (týden). Osobně mám k těmto programům velice vřelý vztah, ale asi z jiného důvodu, než byste tipovali. Je to totiž časem shora omezená hackovací soutěž. Jak celý systém oblbnout, aby uživatel dostal více času, než je definováno. A Linux přece máme rádi, protože rádi hackujeme, že …

sourceforge.net/pro­jects/kchildloc­k/, 0.90.3, GPL

PhantCalendar

PhantCalendar je malý GTK screenlet, který zobrazuje kalendář. Data si bere z kalendáře z Googlu – předpokládám, že ICS či VCS export. Neměl by tedy být problém nasměrovat jej i na jiný zdroj dat. Dodám jen, že implementační jazyk je zde Python.

skoleni

gtk-apps.org/conten­t/show.php/Phan­tCalendar?con­tent=120461, 1.0, GPL

Blbinka

Microsoft má aplikace pro Linux.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.