Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (8. 11. 1999)

8. 11. 1999
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Zajímá vás, jestlipak se za poslední týden urodilo něco zajímavého? Tak na to vemte jed!
Neděle 7. 11.

Dnes začneme poněkud lehčím tématem, tedy hrou. Ta, o níž píši se jmenuje XBlast a jde o GPL klon velice populární hry Bomberman (vyskytovala se na mnoha platformách, jedna úspěšná DOSovská mutace se objevila pod názvem Dynablaster). XBlast podporuje hru až šesti hráčů, více než sto úrovní, stereo ozvučení a raytracovanou grafiku. Na open source hru je toho docela dost, co říkáte?
Poslední dobou se roztrhl pytel s různými front-endy a GUI pro všeliké MP3 přehrávače, které podobnou vymožeností nedisponují (ale jsou zase oblíbené z jiných důvodů, například pro jejich rychlost). Matt's MP3 Selector je docela pěkné ncurses rozhraní k přehrávači mpg123. Umožňuje sestavovat, ukládat a nahrávat playlisty nebo zobrazovat informace o mp3 souborech. Podporuje myš, editaci ID3 tagů a pár dalších vymožeností.

Sobota 6. 11.
Typespeed je něco mezi hrou a benchmarkem vašich „datlovacích“ schopností. Program relativně zábavnou formou otestuje, kolik znaků jste schopni naťukat na klávesnici za jednu vteřinu. Zvolíte si pouze kategorii (unxové povely, céčkové funkce, finská slova, anglická slova a dosovské povely) a po obrazovce pak plují slova. Pokud ho správně opíšete, slovo zmizí, pokud stihne přeletět celou obrazovku, dostanete za něj trestné body. Slov je čím dál tím víc, pohybují se rychleji a program nemilosrdně snižuje vaše skóre za každý překlep. Kromě bodového ohodnocení se dozvíte, kolik znaků za vteřinu napíšete a také kolik jich napíšete za stejný časový úsek bez překlepu. Mám mindrák, neboť jsem pouze průměrný v psaní finských slov (některá jsem měl problém i přečíst, natož napsat – namátkou např. kasvisrasva :).
LGPL knihovna pro přehrávání MPEG videa SMPEG, kterou vyvíjí společnost Loki Entertainment, již dosáhla verze 0.3. Novinkou je lepší synchronizace obrazu a zvuku a rovněž přibyly dva přehrávače, jeden Gtk a druhý OpenGL. Moje poznatky jsou: zvuk excelentní, obraz pěkný, bez kazů, ale rychlost přehrávání nevalná (ale snesitelná – K6 200 MHz). Neměl jsem ovšem dost MPEGů na důkladné testování.

Pátek 5. 11.
Zajímavou ukázku umělé inteligence (bohužel bez zdrojových kódů :( ) nabízí program IA. Dokáže totiž konverzovat v anglickém jazyce. IA je schopen přejímat informace a podle nich odpovídat na položenou otázku. Nečekejte žádný zázrak, ale je hezké, když díky IA najdete konečně někoho, kdo na otázku „Kdo je na světě nejkrásnější?“ odpoví „Ty“ :).
Po nedávno zmiňovaném KCommanderu se objevil další souborový manažer a'la WinCommander, kupodivu opět pro KDE. Jmenuje se prozaicky KNC. Novinkou v aktuální verzi je alpha podpora FTP.
Editace binárních souborů a ovládání ve stylu vi, to je editor bvi. Hlavní odlišnosti od běžného vi-like editoru jsou například v absenci specifických funkcích pro práci se slovy, odstavci či větami, oproti tomu navíc obsahuje rozšířené vyhledávání znaků podle jejich hexadecimální hodnoty či funkce pro binární operace (např. logické operátory and, or, xor a not či povely pro bitovou rotaci apod.).
Společnost Troll Tech je známá hlavně díky grafickému toolkitu QT. Kromě něj ale vytvořila i pár dalších menších projektů. Jedním z nich je Troll FTP daemon. Je prý malý, efektivní, bezpečný a neobsahuje žádný zděděný „balast“. Osobně za jeho hlavní výhodou považuji to, že zásadně nevolá žádné externí programy.

Čtvrtek 4. 11.
Máte rádi krávy? Nebo alespoň ASCII art, tedy malování pomocí ASCII znaků? Pokud zněla alespoň jedna odpověď (ale raději obě) kladně, pak potřebujete program Cowsay. Při prvním spuštění zjistíte, že Cowsay umí generovat ASCII krávy s libovolným textem v komiksové bublině. Při bližším ohledání ale uvidíte, že jde vlastně o docela pěkný preprocesor textových šablon, takže výsledkem nemusí být nutně kráva, ale třeba Beavis, žába nebo líbající se pár. Už vidím ty emailové signatury :)
Další zajímavý projekt se jmenuje WeirdX a jde o implementaci Xserveru v Javě. Zaujalo mě především to, že WeirdX může běžet i jako applet v prohlížeči. Autoři sami tvrdí, že jejich Xserver není stavěn na velké aplikace, ale twm či xterm prý běhá. Pěkné, ale na krávy to nemá, to musíte uznat :)
XML v poslední době hýbe světem, ale nedá se říct, že by se vyrojilo nějak přehnaně mnoho editorů určených pro tento jazyk. Nicméně minimálně jeden, který běhá i na Linuxu se jmenuje Morphon XML editor a vůbec nevypadá zle. Bohužel je ale napsaný v Javě, takže nažhavte procesory, uvolněte pamět…

Středa 3. 11.
Zajímavý přístup k filtrování nevyžádaných mailů (spam) zvolil autor programu spamstop. Místo vedení databáze podezřelých adres se snaží spam odhalit „inteligentně“, to jest například podle klíčových slov, což by mělo být ale pouze jedno z mnoha hodnotících kritérií. Jaká jsou ta ostatní, to už bohužel autor neuvádí, ale zájemci mohou nahlédnout do přibližně 7KB dlouhého perlového zdrojáku. Co mě ovšem na programu zaujalo je to, že sám neprovádí žádné akce, jako například mazání zprávy, ale pouze ji „ocejchuje“ hlavičkou X-Spam a tím pádem zůstává filtrování na další instanci (např. procmail nebo filtry v klientovi), což považuji za rozumné.
Také máte rádi programy, které jejich autoři označují například frází „totally useless“, tedy volně přeloženo „naprosto neužitečné“? Já hrozně :). I proto se mi líbí applet pro Window Maker nazvaný speyes, který zobrazuje obličej jedné z postaviček ze South Parku s očíčkami sledujícími kurzor myši.

Úterý 2. 11.
Pokud uživatel un
xu narazí na potřebu provádět určitou akci opakovaně či v určitém termínu, sáhne samozřejmě po cronu. Pro začátečníka však může být jeho použití komplikované. V tom případě může zkusit grafickou nadstavbu KCron. Musím uznat, že tento program nevypadá vůbec zle.
Když už jsme u těch začátečníků, další pomůckou, která jim může pomoci při adaptaci na un*xové prostředí, je editor Katy. Tedy upřímně řečeno, asi nepomůže dnes, kdy je teprve v ranném stádiu vývoje, ale jelikož si za svůj vzor bere výborný wokenní editor UltraEdit, mají se snad Ti, kdo ke své vlastní smůle :) nenajdou odvahu či chuť naučit se pracovat s vi, na co těšit.

Pondělí 1. 11.
Prohlížeč Mosaic už možná dnešní internetová generace ani vůbec nezná. Přesto je tato legenda stále ještě naživu, alespoň v podobě derivátu Multicast Mosaic, zkráceně mMosaic. Pravda, některé větičky z jeho changelogu znějí dnes skoro směšně (např.: Mosaic nyní podporuje tagy <TABLE> nebo <CENTER>), ale jak říkám, Mosaic je legenda a legendy se nemají nechat zemřít…
PMFirewall je konfigurační nástroj pro linuxový firewall a maškarádování. Mezi ty zajímavější vlastnosti patří autodetekce IP adresy a netmasky jednotlivých rozhraní či nastavení pravidel pro blokování některých nejčastějších backdoorů a útoků, jako je např. Back Orifice.

A to je pro dnešek vše…

Autor článku