Hlavní navigace

Stalo se v týdnu od 21. 6. do 27. 6. 2003

28. 6. 2003
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Trojský kůň 55808 - LindowsOS 4.0 - Hack icculus.org - OpenOffice pro Macintoshe - Soud uznal Microsoft vinným ze softwarového pirátství - Mozilla 1.4 Release Candidate 3 - Linux se probojoval i do vzduchu - MS brazilskou vládu nepřesvědčil - PC s Linuxem za 199 $ - Nové tutoriály a další.

21. 6. 10:16

Vyšla nová verze tahové strategie QSpaceHulk. Někteří z vás by možná mohli znát její předlohu – deskovou hru Space Hulk, případně některou její počítačovou konverzi.

nomad

21. 6. 11:46

K dispozici je xmame-0.70.1. Pro ty, kteří neví o co jde – jedná se o emulátor arkádových her (podporováno je více než 2000 titulů).

nomad

21. 6. 13:03

Beta verze SciTech SNAP Graphics for Linux je k dispozici. Hlavními plusy tohoto balíku (utility + ovladače) je podpora Plug & Play, plně akcelerovaná 2D grafika a kompatibilita s většinou moderních chipsetů. Podporovány jsou všechny hlavní linuxové distribuce (celkem 7).

nomad

21. 6. 15:23

Microsoft žaluje 13 spammerů u amerického soudu pro rozesílání klamných e-mailů. Další dva spammery MS žaluje ve Velké Británii pro ilegální vytěžování seznamů e-mailových adres Microsoftu, které pak využili pro vytvoření spamlistů. Dotyční rozeslali přes 2 miliardy spamů zákazníkům Microsoftu.

Radoomek

22. 6. 08:32

Dle Forbes.com by se linuxová komunita měla probudit, neboť hrozba ze strany SCO může být opravdu vážná. Článek vysvětluje, že SCO možná není nejlepší v prodeji software, ale umí dostat co chce od ostatních firem.

nomad

22. 6. 09:20

Extropiáni, k nimž se hlásí především v USA řada robotiků i odborníků na umělou inteligenci, soudí, že lidé by měli usilovat o překonání svých biologických omezení postupnou kyborgizací. Podle nich není žádný důvod, aby se u člověka evoluce zastavila. Je na obzoru posthumanistic­ká éra?

-pah

22. 6. 09:57

Jak již bylo uvedeno ve zprávičkách, MS nebude dále podporovat IE pro Mac. Dle businessweek.com to ale není to, co svět Maců děsí nejvíce. Opravdovou hrozbou by mohlo být případné ukončení vývoje macovské verze MS Office.

nomad

22. 6. 11:14

Tak jak je v Německu populární KDE, ve Španělsku má silnou základnu GNOME. Svědčí o tom i fakt, že regionální vláda Extremadury se rozhodla vybavit školy 80.000 počítači právě s tímto desktopem. Tisková zpráva. Upozornil David Makovský.

tok

22. 6. 11:14

Až 39 % finančných inštitúcií malo bezpečnostný problém. Až dve tretiny identifikovaných bezpečnostných prienikov bolo realizovaných „zvonka“. Celkom 47 % z oslovených inštitúcií vykonalo v uplynulých dvoch rokoch kroky k posilneniu bezpečnosti, 78 % uvažuje o zavedení PKI a len 63 % z oslovených respondentov si myslí, že investície do počítačovej bezpečnosti sú dôležité. Podľa správy je na počítačovú bezpečnosť vo finančných inštitúciach vyhradených zhruba 6 - 8 % z IT rozpočtu. Zaslal Richard Willmann.

Redakce

23. 6. 08:51

Do Linuxu se vážně pouští článek Linux Is Not Ready For the Enterprise. Na něj se již objevila i příslušná reakce. Mnoho firem a analytiků si naopak myslí, že Linux je připraven velice dobře – například DataPro soudí, že Linux zcela oprávněně získává body.

Radoomek

23. 6. 08:56

Společnost Sancherry oznámila dostupnost nenákladného VoiceXML browseru. Za 80$ je k dispozici AppRun VXML, což je prohlížeč založený na standardu VoiceXML 2.0, který je možné snadno integrovat s předními rozpoznávači (speech-to-text) a převaděči (text-to-speech) řeči .

Radoomek

23. 6. 09:00

Bezpečnostní analytici monitorují aktivity nového internetového červa. Přesněji jedná se o trojského koně zvaného 55808 (podle délky windowsové binárky), který se relativně tiše šíří po síti a podle všeho zatím mapuje internet. Experti soudí, že 55808 by mohl být součástí komplexnějšího systému, kdy po „neškodném“ infikování dostatečného množství strojů, bude následovat vlna destruktivních čer­vů.

Radoomek

23. 6. 09:03

Activision vydala novou hru Wolfenstein Enemy Territory, která je multiplayer only, je zdarma volně ke stažení a samozřejmě i pro Linux. Upozornil Ladislav Michnovič.

tok

23. 6. 09:53

Jedna z klíčových komponent dnešního Internetu DNS slaví dvacáté narozeniny. To nám to ale utíká…

mik

23. 6. 12:14

Jednou z možností připojení k Internetu, v dnešním moderním světě stále oblíbenější, je GPRS. Jedná se o způsob mobilní, dostupný všude, kde je dostupný signál provozovatele mobilní sítě. Ale vyplatí se GPRS připojení k Internetu?

tok

23. 6. 13:10

IPv6 získalo silného podporovatele v US DoD. Ministerstvo obrany hodlá podporovat IPv6 tak, aby k jeho širokému nasazení došlo do 5 let, kdy hodlá na IPv6 kompletně přejít. Pro vojáky jsou na novém standardu nejlákavější zabezpečená spojení na obou stranách spojení a QoS, které zajišťuje kvalitu spojení a doručení dat k příjemci.

Radoomek

23. 6. 13:15

OECD hodlá stanovit pravidla, která by zabránila zneužívání médií pro spamování, a to i přes hranice států. Pravidla mají umožnit členským vládám snadné vytvoření příslušných zákonů a mají zajistit mezinárodní spolupráci nejen v potírání spamerů.

Radoomek

23. 6. 13:20

Projekt Freecraft (opensource implementace Warcraft engine) byl zastaven na nátlak firmy Blizzard. Upozornil Nikola Ciprich.

tok

23. 6. 14:04

Eric Raymond se domnívá, že má důkazy, které mohou snížit váhu některých argumentů SCO. Tvrdí, že se mu podařilo shromáždit jména 60 uživatelů Unixu, kteří jsou ochotni podepsat prohlášení, vyvracející tvrzení SCO, že jeho kód Unixu Systém V obsahuje obchodní tajemství. Raymond dále řekl, že je veřejnou informací, že AT&T, jeho nástupci a unixové firmy běžně prodávali licence univerzitám, které pak zdrojový kód zpřístupnily studentům a fakultám bez omezení.

nomad

23. 6. 15:21

VanDyke software, známý vývojem bezpečných shellů, tento týden uvolnil první veřejnou betaverzi VShell SSH2 server 2.2 pro Win i Unix (download). Upozornil Pavel Přib.

tok

24. 6. 09:05

LindowsOS 4.0. je již možné objednávat na webu lindows.com. K dispozici je rovněž tematický klip ve Flashi nazvaný „Lindows Rock“, ve kterém účinkuje i Bill Gates :).

nomad

24. 6. 09:15

Asi 70 členů skupiny PLUG (Provo Linux Users Group) vyjádřilo svůj nesouhlas s konáním firmy SCO pokojnou demonstrací před vedením SCO v Lindonu. Jednou ze zajímavostí této akce byla i účast některých lidí přímo ze SCO a to s předpřipravenými transparenty hlásajícími hesla jako např.: „I love software piracy“, „Try communism – use Linux“ a podobně, kteří se snažili vmíchat do zástupu demonstrujících.

nomad

24. 6. 09:31

Celkovo na treťom mieste v hitparáde výkonnosti sa umiestnil linuxový kluster postavený na platforme Intel s 2 304 procesormi Xeon. Výkon tohoto superpočítača vyvinutého na zákazku amerického Lawrence Livermore National Laboratory je podľa benchmarkov 7,6 teraflops pričom sa jedná o vôbec najvýkonnejší počítač postavený na platforme Intel. Zdroj www.willmann.sk.

Redakce

24. 6. 09:42

Článek Win4Lin – skutečné Windows nad Linuxem recenzuje budoucí verzi Win4Lin 5.0, která má nahradit verzi 4 (která získala ocenění Open Choice 2002 jako nejlepší migrační nástroj). Recenze vyznívá výrazně pro Win4Lin a autor byl zjevně velmi spokojen.

Radoomek

24. 6. 10:29

Senátor Orrin Hatch (Utah) prosazuje systém, který by automaticky likvidoval počítače uživatelů obsahující nelegální software. Podle jeho návrhu by technologie měla uživatele 2× varovat a pak jeho počítač usmažit. Problém je, že jeho vlastní webové stránky software stažený z Internetu a nezaplacený obsahují. Komentář.

Radoomek

24. 6. 11:37

Pokud si dnes v 18:00 naladíte radio Akropolis, můžete v pořadu Terabajt slyšet Jakuba Šafáře (autor článku SCO vysvětlovalo v Praze své postoje), který bude hovořit na téma SCO vs. IBM.

tok

24. 6. 11:42

Kontroverzní kniha Hacking The Xbox končně získala vydavatele. Autor Andrew „bunnie“ Huang tuto knihu totiž dosud publikoval ve vlastní režii a nutno dodat, že velmi úspěšně. V budoucnu se tohoto úkolu ujme vydavatelství No Starch Press.

Radoomek

24. 6. 16:36

Zdá se, že server icculus.org měl nezvanou návštěvu. Mirror.

nomad

25. 6. 08:54

Již se objevily první dvě (1, 2) recenze na nové LindowsOS 4.0. Úvodní dojmy jsou, zda se, velmi dobré.

nomad

25. 6. 08:59

Další výsledky spamového průzkumu odhalují nejvyšší zamořenost dle oboru. Telekomunikace vykazují 45 % spamu, což ovšem směle přebíjí zdravotnictví, kde lidé dostávají až 65 % spamu z celkového počtu e-mailů.

Radoomek

25. 6. 09:11

OpenOffice pro Macintoshe je již v Beta verzi, což je právě včas, aby mohl být představen na Apple's WorldWide Developer Conference. Data jsou již k dispozici pro stahování (cca 170 MB).

Radoomek

25. 6. 09:27

Francouzský soud v Nanterre uznal Microsoft vinným ze softwarového pirátství. Odsoudil firmu k tomu, aby svým obětem zaplatila odškodné 425 000 USD. Podrobnosti o zarážejícím případu přinesl NewsForge v článku Microsoft's dark side: US$ 19 million for piracy?

Radoomek

25. 6. 09:56

Vývojáři Mozilly si zjevně na verzi 1.4 dávají záležet – máme tu již třetí RC: Mozilla 1.4 Release Candidate 3

tok

25. 6. 14:34

Projekt Seksi Commander je linuxovou obdobou populárního Total Commandera (Win Commandera) známeho uživatelům z Windows. Jedním z lákadel je jistě i to, že hovoří i česky.

nomad

25. 6. 15:05

O tom, že (a proč) špinavá kampaň SCO nemůže porazit komunitu GNU, hovoří Richard Stallman na ZDNetu.

nomad

26. 6. 09:05

Linux se probojoval konečně i do vzduchu. Již se objevilo několik aerolinek, které celé přecházejí na Linux, přičemž Linux je v nějaké formě využíván ve většině ostatních leteckých společností.

Radoomek

26. 6. 09:15

SCOvsIBM: Linus Torvalds mluví o SCO a Linuxu. Fotografie a informace o protestech proti SCO. Žaloba od SCO nemá na cestovní mapu IBM vliv. Právní rozbor žaloby SCO vs. IBM z pera Open source Initiative (autor: Eric S. Raymond). Ohlasyna právní rozbor. Co když má SCO ještě nějaké eso v rukávu?. Podepsal jsem SCO a viděl jsem jejich materiály.

Radoomek

26. 6. 09:30

Že má Linux křídla, dokazuje firma Copernio, nadnárodní výrobce leteckých systému, když na pařížské letecké show představila svůj první klíčový produkt pro Linux. Tedy, upřímně řečeno, zatím existuje i verze pro Windows ;), ale jak pravil sám Peter Berghammer (CEO Copernio): „Myslím, že ode dneška za dva roky, můžeme dělat už jen linuxové verze.“ Za zmínku možná stojí i to, že linuxová verze vznikla na základě požadavků zákazníků. Více na NewsForge.

nomad

26. 6. 10:09

Skutečného Geeka poznáte podle SPZ jeho vozu :)

tok

26. 6. 11:05

O tom, že služba @LBUM OLYMPUS je jen pro vyvolené, jsme již informovali dříve. Teď se firma pokouší svůj postoj vysvětlovat a upřímně řečeno se jí to moc nedaří. Soukromá firma má jistě právo dělat své stránky tak, jak uzná za vhodné, ale rozhodně mi připadá smysluplnější dodržovat standardy, případně nechat rozhodnutí, zda stránka funguje nebo ne, nechat na uživateli. Upozornil Martin Hassman.

tok

26. 6. 14:11

Víceprezident Microsoftu Craig Mundie navštívil Brazílii a snažil se zemi získat pro podpis smlouvy s Microsoftem. Mj. prohlásil, že Open Source ničí softwarový průmysl a že nikdo nemá ukazovat zdrojový kód. Brazilskou vládu však nepřesvědčil a ta smlouvu nepodepsala.

Radoomek

27. 6. 09:10

Byla oznámena nová vývojová větev populárního Gentoo Linuxu.

nomad

27. 6. 09:14

FUDům proti Linuxu se věnuje článek Linux: The FUD thickens. Konkurence lačně využívá každé záminky, včetně kauzy SCO, aby Linux v očích veřejnosti očernila. Ale zdá se, že v poslední době to přestává fungovat.

Radoomek

27. 6. 09:29

Začínající firma přichází se superlevnými linuxovými PC. Firma jménem Linare prodává od pondělí PC za 199 $ s 1 GHz procesory VIA, 128 MB RAM, 20 GB HDD bez monitoru. Model za 249 $ s 2 GHz AMD Athlonem je plánován na srpen. PC mají nainstalovaný Linux (jádro 2.4.20), KDE a OpenOffice. Další info.

Radoomek

Cloud23

27. 6. 09:52

Ke dvěma tutoriálům na ROOTovi přibyly další dva – Linux v domácnosti a Linux na serveru. Pro propagátory Linuxu jsme připravili velice povedené ikonky (1, 2, 3)

tok

Autor článku