Hlavní navigace

Stalo se v týdnu od 28. 6. do 4. 7. 2003

5. 7. 2003
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Operační systém v Mozille - Java2 v1.4.2 - Kauza SCO vs.IBM - PHP 5.0.0 Beta 1 - Vodafone dal košem Microsoftu - Gimp 1.3.16 - Linux na Xboxu i bez mod chipu - Univerzální USB ovladač pro DOS - Mozilla 1.4 a Netscape 7.1 - Linux se stává filmovou hvězdou - Aštar Šeran hacknut a další.

28. 6. 00:01

Sun opravil více než 2400 chyb a chybiček v Javě a vydal novou Java2 v1.4.2.

tok

28. 6. 07:01

Analýzu megafúze Oracle-PeopleSoft-J.D.Edwards přináší článek Oracle hints there's more to come. Zdá se, že pohlcením PeopleSoftu to pro Oracle neskončí a již se spekuluje o dalších akvizicích. Cílem je především posílení pozic vůči Microsoftu. Vše naznačuje, že Oracle bude v pozměněné formě podporovat další vývoj aplikací PS i J.D.E. Larry Ellison, CEO Oraclu, navíc připustil další možnost zvýšení nabídky za PeopleSoft a zmírnil tvrzení o zrušení produktové linie pohlcené firmy.

Radoomek

28. 6. 09:10

Přítel přítele nenechá používat Utlouk! – Robin Roblimo Miller dodává návod, jak přátelům vysvětlit, že je od nich nepěkné chtít po vás, abyste používali MS Outlook. Vždyť je tolik krásných programů, které umí s poštou zacházet, aniž při tom zavirují počítač, spustí nežádoucí programy apod.

Radoomek

28. 6. 12:03

Malá krabička od PRISMIQ umožňuje přenášet vysoce kvalitní video po WiFi. Uvnitř MediaPlayeru je motherboard od STB s 802.11g (54Mbit W.Ethernet) kartou, která umožňuje přenos audio a video dat v plné kvalitě.

Radoomek

28. 6. 12:30

Cray Inc. podepsal kontrakt se SuSE AG na nový superpočítačový linuxový cluster jménem Red Storm. Stroj má nabídnout výkon 100 Teraflops pro Sandia National Laboratories v Albuquerque v Novém Mexiku (nejspíše pro testy jaderných zbraní). Hardware by mělo z velké části dodat AMD, stroj má běžet na jeho 64-bitových Opteronech propojených pomocí sběrnice HyperTransport. Další info.

Radoomek

29. 6. 08:04

RSA přidává biometrické rozpoznávání do svých produktů.
Vědci postavili funkční přístroj, který vidí skrz zdi. Jedná se o zvláštní nízkofrekvenční radar, který prokoukne i 25 cm tlusté zdi.
Během tří let by měla být dostupná praktická kvantová kryptografie.

Radoomek

29. 6. 12:11

Design tzv. ModChipu pro Xboxy byl uvolněn pod open source licencí. Elektronický obvod, který prodává australská firma Hibana, umožňuje na herní konzoli Xbox spouštět libovolný software.

Radoomek

29. 6. 12:16

Kauza SCO vs.IBM může určit další směr, jímž se bude vyvíjet Open source hnutí. Ať již spor dopadne jakkoli, na Linux a postoj firem vůči softwaru s „nejasnými“ právními závazky bude tento spor mít značný dopad, jak naznačuje článek Open source's moment of truth. Další článek téhož autora Is open source in deep trouble? rozebírá, jak si Open source stojí.

Radoomek

30. 6. 08:59

Dr. Paul Mockapetris vynalezl před 20 lety DNS. Jeho dítko dodnes úspěšně slouží a bez něj si dnešní Internet lze jen stěží představit. Pro magazín TheRegister poskytl pan Mockapetris rozhovor, kde se vyjadřuje nejen k budoucnosti Internetu a DNS.

Radoomek

30. 6. 09:05

SCO vs IBM: SCO považuje téměř veškerý unixovitý softvare za přímý derivát Unixu. Díky tomu se značně rozšiřuje množství firem ohrožených jeho útoky. SCO tak může napadnout i BSD, Apple OS X a další. SCO rozeslalo dopis, ve kterém říká, že jeho linuxoví zákazníci nejsou zodpovědni za žádné akce, které SCO vede proti Linuxu.

Radoomek

30. 6. 09:10

Obyvatelé Walesu tak dlouho čekali na lokalizované Windows, až si je vyrobili sami. Jen místo Windows, na jejichž lokalizaci by museli čekat nejspíše ještě roky, použili Linux s KDE a Gnome.

Radoomek

30. 6. 09:25

Vývojáři uvolnili k testování PHP 5.0.0 Beta 1. ChangeLog

tok

30. 6. 10:01

Poměrně zajímavé shrnutí „co by – kdyby“ ve věci SCO se nachází na cybersource.com­.au. Nejedná se ani tak o další suchopárné čtení jako spíše o přehlednou tabulku s možnými scénáři.

nomad

30. 6. 10:15

Vyšel Gimp 1.3.16. Tato verze je sice stále ještě označena jako vývojová, ale 1.4 již na sebe snad nenechá dlouho čekat. Změn oproti 1.2.x je opravdu hodně. Možná právě ruku v ruce s chystaným vydáním nové stabilní řady se objevila betaverze nových stránek o Gimpu. Doporučuji projít si hlavně sekci tutuoriálů, kde se pár nových objevilo. (upozornil Yakeen)

tok

30. 6. 10:30

Ani ne dva týdny poté, co Ximian oznámil spolupráci s firmou SourceGear na vývoji implementace .Net frameworku pro unix  – mono, se objevila nová verze 0.25, která přináší mnoho zásadních změn týkající se nejen podpory produktů výše uvedené společnosti. Poprvé je v distribuci Mono i IKVM – Java.Net. Release Notes. (Upozornil Yakeen)

tok

30. 6. 10:51

Bugtraqem prošlo upozornění na zajímavou chybu v linuxovém jádře, která umožňuje rodičovskému procesu manipulovat s file descriptorem směřujícím na program spouštěný pomocí syscallu execve(). Tak lze například obejít standardní přístupová práva a získat obsah souboru, který by měl být daný uživatel normálně schopen pouze spouštět, ale nikoliv číst. (Upozornil CIJOML)

mik

30. 6. 13:06

Vodafone dal košem Microsoftu a přidělil kontrakt firmě RealNetworks. Ta bude dodávat mobilnímu operátoru software, který umožní uživatelům sledovat v mobilech živě videopřenosy v reálném čase. (Upozornil Josef Polách)

tok

1. 7. 08:49

Poslední červnový den byla uvedena finální verze Mozilly 1.4 i na ní založený Netscape 7.1, který oproti Mozille obsahuje volitelně komunikační a multimediální nášup v podobě ICQ, AIM, Winampu atpd.

tok

1. 7. 09:08

Petr Vaněk překládá DTP program Scribus a finální verzi se chystá zveřejnit v nejbližších dnech. Proto hledá několik dobrovolníků, kteří by překlad kontrolovali v CVS verzi.

tok

1. 7. 09:13

Zázračný ovladač od Panasonicu dělá nemyslitelné. A o co že jde? Podle theinquirer.net se jedná o poměrně univerzální USB ovladač pro DOS ;)

nomad

1. 7. 09:21

Skupina programátorů nalezla cestu jak provozovat Linux na herní konzoli Xbox a to bez použití mod chipu. Vlastní technika není až tak úplně nová (první úspěšný pokus využíval chyby při ukládání ve hře 007 Agent Under Fire), ale její použití je údajně snazší a nezávislé na jakékoliv hře. Skupina hrozí Microsoftu publikováním této metody, pokud nedodá oficiální zavaděč pro Linux.

nomad

1. 7. 10:09

Operační systém v Mozille či Netscape? Proč ne. Robin (Remote Operating System Build in Netscape) není sice zcela hotový, ale už si v něm můžete zahrát pár her z mozdev.org ;-) Upozornil Martin Hassman.

tok

2. 7. 09:31

Na linmagau.org vyšel článek, který si klade otázku, zda distribuce Debian dokáže přežít vzestup říše Linuxu. Autor nedostatky Debianu shrnul ve dvou hlavních bodech a těmi jsou podle něj použitelnost a viditelnost (propagace). Jinými slovy, pokud se o Debianu nebude vědět a pokud jeho použití nebude dostatečně jednoduché i pro běžné uživatele, může mít tato dnes populární distribuce v budoucnu velké problémy obstát mezi konkurencí.

nomad

2. 7. 09:36

V rozhovoru pro usatoday.com se Bill Gates vyjadřuje ke spamu, Linuxu, vývoji Windows aj. Co se Linuxu týče, jeho postavení je srovnáváno s OS/2 a bude proti němu bojováno stejnými zbraněmi, tedy lepšími technologiemi (.NET) a odvahou je prosazovat.

nomad

2. 7. 10:00

Linux se stává filmovou hvězdou ;) Studio DreamWorks, které si smočilo prstíky v linuxových vodách při tvorbě Shreka (Linux na lower-end HP serverech pro zrychlení renderovani) a dalšího filmu Spirit: Stallion of the Cimarron (Linux již i na stanicích pro animátory), se rozhodlo tento OS použít i při vzniku jejich nového filmu Sinbad: Legend of the Seven Seas. Jinými tituly z dílny DreamWorks, kde má mít Linux hlavní slovo, jsou také např. Shrek 2 a Shark Slayer. To, že se Linux stává stále populárnějším u filmových společností, dokazuje i jeho používání v takových firmách jako je Industrial Light and Magic a Pixar studio.

nomad

2. 7. 11:05

Na linmagau.orgvyšel rozhovor s Johnem R. Hallem, autorem knihy Programujeme Linuxové hry.

nomad

2. 7. 11:18

Chcete dostávat zakázky od MS? Pak nemůžete dělat pro konkurenci, konkrétně pro linuxový installfest. Takto narazila firma Software Images, která byla nucena odmítnout zakázku na vylisovaní 500 kusů CD pro Installfest na Novém Zélandu. Upozornil Tom Wachtarczyk.

tok

3. 7. 08:49

Na Linuxworldu je popsána docela zábavná dieta pro počítačové fanoušky (zejména pak Linuxu). Konkrétně je zde výčet některých páchaných činností a jim odpovídající výdej kalorií ;)

nomad

3. 7. 08:49

Do naší sbírky neschopných webmasterů se hlásí ten Oskarův – jejich průzkumu se prostě s Mozillou nezúčastníte (tedy pokud nezmáknete formulář sestavit a odeslat jen na základě čtení zdrojáku stránky :)). Ale třeba prostě jen o non MS zákazníky nestojí… Upozornil Jarda Mikulík.
UPDATE: vývojáři myslí i na neschopnost autorů stránek a tak můžete oskarův dotazník vyplnit s pomocí add-ons ForceContentType. Upozornil Martin Hassman

tok

3. 7. 09:05

Není každý den posvícení a ne každý den se opakuje slavné vítězství z Mnichova. Logicky přicházejí i porážky Linuxu – MS oznámil vítězství svých řešení na třech evropských radnicích – ve Frankfurtu, Rize a Turku. Upozornil Petr.

tok

3. 7. 09:17

Na linuxiran.org padlo, že Debian Sarge (při vydání zřejmě označen jako 3.1) by se mohl objevit v rozmezí jednoho roku. Zhruba 6 měsíců si ještě vyžádá dokončení důležitých úloh a poté následuje fáze zmrazení, která při troše štěstí také nepřesáhne 6 měsíců.

nomad

3. 7. 09:29

V Mozille 1.4 už funguje internetbanking od ČSOB (alespoň pro pasivní operace, jiné nemám aktivované).

Béda Košata

3. 7. 09:53

Podle odvolacího soudu nemusí Microsoft dodat s Windows Javu.

ToZ

3. 7. 10:44

Opačnou cestou než ČSOB se asi vydala GE, které přestal fungovat banking v Mozille úplně. Z počátku vše fungovalo alespoň v NN4.7, potom ho přestali podporovat a šlo aspoň účet prohlížet. Asi od půlky června si člověk s Mozillou nebo NN už ani neškrtne. Nelze ani „poděkovat“ technické podpoře, protože ze stránek GE nelze odeslat kontaktní formulář z jiného prohlížeče než IE a jiným způsobem nelze tech. support kontaktovat. Upozornil Roman David.
UPDATE: podle ohlasu čtenářů některým přístup funguje, některým nefunguje v Mozille, ale v Konqueroru ano a podobně. Navíc je pravděpodobně rozdíl ve variantě Genius a Standard. Pro Genia by mohlo pomoci nechodit přes titulní stranu, ale rovnou. Děkujeme všem za ohlasy.

tok

3. 7. 14:39

Andrew Morton, pravá ruka Linuse Torvaldse, se podobně jako před krátkým časem Linus sám stal zaměstnancem Open Source Development Lab (ODSL) na plný úvazek. Jeho hlavní pracovní náplní bude v budoucnu zejména údžba jádra 2.6. (Upozornil mcross)

mik

3. 7. 16:47

Aštar Šeran měl na svém webu nezvanou návštěvu z Třeskoprsk :) (mirror) Upozornil Behemoth.

tok

4. 7. 08:55

Pozitivní přístup australské vlády k Open source může ztrpčit obchodní jednání s USA. Skupina ISC (podporovaná Microsoftem) totiž odsoudila kroky Jižní Austrálie, která zvažuje představení legislativy upřednodnostňující Open source. Dle představitelů USA, by otázky státních dodávek a intelektuálního vlastnictví měly být na pořadu dalšího kola obchodních jednání, které by měly začít 25. července.

nomad

4. 7. 09:13

K dispozici je první pre-release Blenderu 2.28. Jde o čistě testovací záležitost (beta test nového Python API). Zatím se tedy nejedná o novou verzi.

nomad

4. 7. 09:21

Na togaware.com se nalézá velice pěkná příručka ke GNU/Linuxu (cílená na Debian). Celá kniha je k dispozici i ve formátu pdf a pokrývá většinu činností spojených s používáním této distribuce na desktopu.

nomad

4. 7. 09:42

Objevila se nová distribuce – LGIS GNU/Linux 9. Je postavená na Red Hatu 9 a Ximian Desktopu 2. Projekt pochází ze Španělska, ale nebojte se, obsahuje i české lokalizační balíčky.

DaM

4. 7. 15:41

Americké úřady i nezávislí odborníci varují, že crackeři plánují v neděli 6.července volně koordinovaný, ale soustředěný útok proti tisícům internetových stránek. I kdyby to byla kachna, nebude od věci omrknout servery a zálatat případné díry, jejichž opravy jste chystali na pozdější dobu.

tok

CS24_early

4. 7. 16:22

Nejen Linuxem a počítači živ je člověk, takže si dovolíme jednu mimooborovou zprávičku, která se ale tak trochu týká skoro každého z nás. Nadace Malina Romana Kresty a Daniela Landy pro prevenci a bezpečnost silničního provozu připravila instruktážní kazetu na téma jak jezdit bezpečně, kterou si můžete objednat zdarma. Začaly nám prázdniny, doba výletů, cestování a šílenství na silnicích, takže možná přijde vhod. (Upozornil CIJOML)

mik

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku