Ale cesta existuje, to je dulezite!
Nezlobte se, ale kdyz ctu podobny argument (uzivatele zatezuje a ani vlastne nevi) vzpominam, ze v jedne firme po me chteli, abych byl schopen zduvodnit, proc pouzivam prave Debian GNU/Linux. Do sve odpovedi pridam nasledujici "klauzuli":
"Debian uprednostnuji take proto, ze jeho tvurci o me - jakozto o uzivateli, neuvazuji obecne jako o linem tupci. Napr, ze nejsem schopen si vyhledat informace od doplnkovych repositarich a nepovazuji za buh vi jakou zatez jej pridat do sveho seznamu a dale pouzivat."
Ale to pak můžeme takhle argumentovat u čehokoli. Proč mít nějaký ovladač v jádře, když si ho může každý najít a doinstalovat?
Já osobně oceňuju, že podpora co nejvíc filesystémů je v jádře. Když připojím flešku/kartu do počítače, tak chci aby se automaticky namountovala a nechci shánět, kde co musím doinstalovat, aby to fungovalo. Samozřejmě pokud tomu brání licence/patenty, tak chápu, že to jinak nejde, ale pokud ne, tak proč se tomu bránit.
Podle mne je tohle absurdní argument. Smysl a hodnota OS není učit se adminovat OS. Uživatel od systému očekává, že bude Prostě Fungovat a že bude připravený k produktivní činnosti, např. v tomto případě k vytažení, třídění a zpracování fotek z foťáku. Jak funguje OS, repozitáře atd. většinu lidí nezajímá, nemají na to čas, netouží si hrát na l33t a neznamená to, že by byli tupci, stejně jako není tupec ten, kdo si koupí hotový počítač, nebo počítač po částech ale s hotovým mikroprocesorem včetně zabudovaného cache a rozhraní pro sběrnici. Logika typu "když chci, tak si doinstaluju.." (naskriptuju, zkompiluju atd...) se dá rozšiřovat donekonečna: jenom tupec bude používat překladač, kdo tomu "rozumí" programuje v assembleru, i tak je ovšem tupec, protože pravý borec programuje rovnou v hex....
4. 8. 2019, 02:36 editováno autorem komentáře
pokud licence/patenty neumoznuji mit ovladac/sw soucasti jadra/predinstalovan muzou byt 2 moznosti:
1. uzivatel si dohleda na internetu ze to lze nainstalovat z pridaneho repositare s postupem jak pridat repositar a jak to doinstalovat
2. uzivatel si sam nebo pres 3rd osobou/spolecnost naprogramuje ovladac
neprijde ti stavajici varianta 1 vice user friendly? pokud trvas na jedine mozne variante ze je to jiz soucast jadra nebo predinstalovane v os, tak zajisti aby vlastnik licence/patentu k tomu dal svoleni, coz je zrovna to o cem zpravicka je...
Licence brání jenom ovladačům v jádře. Pokud samotný kód není proprietární, což v tomto případě není, tak z hlediska licence nic nebrání výchozí instalaci userspace ovladačů.
U patentů je to "jak kdy". Pozoruji, že Ubuntu má exfat-fuse v universe, nikoli v multiverse, což značí, že z hlediska patentů nevidí problém s jeho distribucí. Stejně tak Debian ho má v stable, ne v non-free.
Samozřejmě není nutné předinstalovávat všechny FS. Například takový HFS+, neřku-li AFFS nebo BeFS, drtivá většina uživatelů v životě na Linuxu nepoužije. Ale NTFS a exFAT patří k základním věcem, na které každý narazí, a uživatelsky orientovaný OS by je měl podporovat out of the box.
[klokan]
Podle toho co vise pise Jiří Eischmann tomu tak neni.
Co se tyce meho argumentu, trvam na nem. To ze si musim pridat repositar, neni zadna "prace navic". Spis mi prijdou odporne snahy vychovavat z uzivatelu neschopne tupce bez vlastni zodpovednosti, pod plastikem "user friendly", nebo bezpecnosti. To Debian nedela a dej buh, nikdy delat nebude.
Android interně ext4 snad používá. U externích zařízení (SD, USB) je však problém s právy a filozofií Androidu, kdy každá aplikace běží pod svým uživatelem. To by se leda muselo nějak ohackovat, ale jednodušší je ze strany Androidu požadovat pro externí zařízení filesystém který nemá unixová práva a je case insensitive.
Ono nejde jen o to, jak je těžké implementovat podporu ext4 v daném zařízení. Ostatně Android umí EXT4 a F2FS na kartě. Přesněji, Android umí použít kartu ve dvou režimech:
a. Portabe storage. Tady se používá (ex)FAT a jsou k tomu praktické i historické důvody. Android byl původně určen pro foťáky, kde zřejmě mezi požadavky patřila i široká podpora mezi OS. Tam je asi celkem OK kartu (ať už fyzicky, nebo jen softwarově) dočasně odpojit ze systému a hodit ji do čtečky nebo USB mass storage. Ale on by tu EXT4 nefungoval moc dobře ani na Linuxu – na přenosných médiích přece nechceme řešit oprávnění, zvlášť ne oprávnění namapovaná na různá UID.
b. Adopted storage – šifrované úložiště s EXT4 nebo F2FS. V tomto režimu karta oficiálně funguje jen s původním telefonem (a to jen do master resetu) a oficiálně z něj nedostanete klíč. Případné zpřístupnění obsahu karty počítači řeší protokol MTP. Podpora čtení karty jinde tu prostě nebyla cílem (a návrh nemíří na fotoaparáty…), takže to najednou není problém.
Technicky by asi nebyl problém udělat Portable storage s EXT4 nebo F2FS, případně různé další hybridy, otázka je, proč to dělat. Adopted storage je modernější chování ke kartě, které vychází z jiných předpokladů. (Ano, asi by se našlo pár uživatelů, kteří by uvítali portable storage s EXT4, ale moc jich nebude… Když bych počítal 1 % ze všech uživatelů Linuxu, jsem na řádově 0.01 % všech uživatelů Androidu.)
3. 8. 2019, 08:20 editováno autorem komentáře
Jasne, ja EXT4 uvedl jen jako priklad, ktery by mohl Android teoreticky prosazovat silou.
V podstate se domnivam, ze jakykoliv ... hmmm ... dalsi, modernejsi filesystem je oproti exFAT asi slozitejsi natolik, ze by jeho implementace silne prodrazila zarizeni ktera pouzivaji jen firemwire (napr. levne dig. fotaky) a to kvuli pozadavku kompatibility. I kdyz... oni kolikrat nejsou mezi sebou prenosne filesystemy od ruznych vyrobcu na Androidu - i kdyz oba pouzivaji exFAT.
I levné digitální foťáky dnes nejspíš budou mít nějaké ARM s Linuxem. Podpora třeba EXT4 by pak šla udělat s minimem úsilí. Proč by to ale dělali?
Jiný FS bude možná u foťáků s pouze vnitřní pamětí a bez podpory USB Mass Storage. Tam je okolní svět odstíněn od FS a vývojáři tak mají volné ruce.
U Androidu Google ext4 neprotlačil (v začátcích by to bylo odvážné…) a zřejmě ani nikdy neprotlačí. Android totiž směřuje od USB Mass Storage k MTP, který zvládá (narozdíl od USB Mass Storage) přistupovat ke kartě z telefonu i z počítače současně. Takže i pokud Android použije ext4, koncový uživatel to nepozná…
Jasne, ale Vy predpokladate (rozumime-li si spravne), ze vetsina uzivatelu pouzivaji jednu kartu na jedno zarizeni a vzdy pristupuji k datum na dane karte jen pres toto zarizeni. To je (aspon podle mych skromnych skusennosti) omyl. Znam spoustu lidi, kteri migruji jednu kartu, mezi nekolika zarizenimi (vcetne pocitace). Treba jen z toho duvodu, ze proste nepovazuji za nutne investovat do dalsich karet - kdyz jedna by mela byt prenosna. A obcas jsou hrce sklamani....
Toto plus patentove zatizeni exFAT, by aspon podle me byl duvod, proc se poohlizet po jinem FS. Uplne nejlepsi by byla moznost volby.
To nemate pravdu, ZFS ma intend log a btrfs ma neco podobneho, nevim jak tomu rika. A navic zmenit jeden soubor = zapis do ZIL + zapis zmenenych bloku + zapis do adresare a vsech dalsich nadrazenych adresaru az po root. A to nekolikrat, metadata jsou by default zdvojena. Krom ZIL cele samozrejme v COW rezimu
ZFS dopodrobna neznám, ale u btrfs je log ve formě stromu a sám o sobě je COW. Jediný blok, který se u btrfs přepisuje, je kořen FS Tree, který musí být na předvídatelné pozici, ovšem u SSD a flash pamětí btrfs rotuje mezi několika rezervovanými pozicemi, takže i tyhle přepisy se minimalizují. S množstvím přepisů u žurnálových FS se to nedá srovnávat.
Tenkrát (kolem roku 2000) jakákoliv úprava FAT32 oddílu znamenala aktualizaci dat (na konci disku) a metadat (FAT tabulka je na začátku disku), což znamenalo téměř plný přesun hlaviček nad plotnami, což vedlo k dramatickému propadu rychlosti čtení/zápisu. Protože track-to-track byl 1ms, zatímco average 15ms, byl full seek kolem 30ms, což znamená 30násobné zpomalení čtení/zápisu (tenhle problém u flash pamětí neexistuje, u disku byl/je kvůli tomu propad i u sekvenčního čtení/zápisu). Dlouhá jména problém nejsou (je v podstatě jedno, jak je to uloženo), velikost souborů nad 2GB (resp. 4GB) je problém jen pro někoho (já je nepoužívám vůbec).