Hlavní navigace

Ubuntu 16.10 stále bez nového Unity, MATE přechází na GTK+ 3

Roman Bořánek

Vyšlo Ubuntu 16.10, které je o něco větší, má nový Nautilus a kernel 4.8. Ale Unity 8 opět nečekejte. Lubuntu nasazuje GNOME Software, ale přechod na prostředí LXQt byl ještě odložen.

Canonical, jak je tradicí, opět po půlroce vydává novou verzi distribuce Ubuntu. Tentokrát má číslo 16.10 a název Yakkety Yak. Jde o takovou slovní hříčku, kdy yakety-yak znamená ukecaný a samotné yak je jako vždy zvíře, konkrétně jak divoký, tur žijící v asijských horách. Nové vydání 16.10 je řadové a bude podporováno jen devět měsíců. Na jaře vývojáři Ubuntu také dali zelenou tomu, aby se obraz distribuce zvětšoval až na hranici 2 GB. Zatím narostl jen o něco, na 1,5 GB, a to kvůli přidání dalších jazykových balíčků.

Unity 8 stále v nedohlednu

Bohužel ani Yakkety Yak nemění trend posledních vydání a novinek je poskrovnu. Prostředí Unity dostalo nový méně náročný režim, který se hodí pro slabší hardware nebo virtuální stroje. Režim však není k dispozici ve standardním nastavení. Většina součástí prostředí GNOME byla povýšena na verzi 3.20. Správce souborů Nautilus tak má přesunuté nabídky nebo usnadňuje přejmenování.

Jinak je to jako vždy hlavně o aktualizaci balíčků v repozitářích a také kernelu. Ubuntu 16.10 přichází se zánovním jádrem 4.8, které vyšlo teprve před týdnem. Zaujme hlavně podpora HDMI CEC, plná podpora tabletového notebooku Microsoft Surface 3 nebo možnost oficiálně přetaktovat grafické čipy AMD s využitím svobodných ovladačů AMDGPU.

Možná se ptáte: kde je Unity 8? A odpověď je stále stejná. Nasazení Unity 8 v kombinaci se zobrazovacím serverem Mir opět bylo odloženo, protože Unity 8 stále není funkčně hotové ani dostatečně stabilní. Rozhraní však v novém Ubuntu můžete vyzkoušet, stačí ho zvolit na přihlašovací obrazovce.

Také byla značně vylepšena podpora nových balíčků Snap, hlavně jejich integrace do prostředí. Tato vylepšení jsou však dodávána i do Ubuntu 16.04. Co se týče serveru a virtualizace, tak se můžete těšit na nové verze těchto nástrojů: OpenStack Newton, Open vSwitch 2.6, Docker 1.12.1, LXD 2.4.1, libvirt 2.1 a Qemu 2.6.1.

Deriváty: MATE dokončilo přechod na GTK+ 3

Jako tradičně rovnou s vydáním Ubuntu vyšla i kupa jeho derivátů. Asi nejzajímavější je Ubuntu MATE 16.10, a to hlavně z technického hlediska. Prostředí MATE, které vychází ze stařičkého GNOME 2, tu poprvé plně využívá novou verzi frameworku GTK+ 3. Právě tomuto vývojáři zasvětili většinu času, takže funkčních novinek moc není. I tak je plná podpora GTK+ 3 milým překvapením, protože původně byla plánována až na jarní vydání 17.04.

V přechodu na GTK+ 3 pokročilo také Xubuntu 16.10 s prostředím Xfce 4.12, portována byla řada pluginů nebo třeba aplikace pro terminál. Distribuce Lubuntu zase měla v plánu přechod na prostředí LXQt, které navazuje na dosud používané LXDE, ale nakonec k němu nedošlo. Snad příště. Jinak se Lubuntu zbavilo vlastního katalogu softwaru a nasadilo GNOME Software.

Ubuntu GNOME také moc nezaujme, protože používá stejné balíčky GNOME jako klasické Ubuntu, aktuálně tedy hlavně verze 3.20 a částečně 3.22. Jen je zde GNOME jako výchozí a lépe nakonfigurované. Kubuntu nabízí aktualizovanou kolekci aplikací 16.04.3 a také grafické prostředí Plasma 5.7.5, které např. umožňuje nastavit hlasitost pro jednotlivé aplikace.

Tak zas za půl roku

Asi už vám došlo, že ani tentokrát nová verze Ubuntu a jeho derivátů není nějak převratná. Pokud nepotřebujete nové verze balíčků nebo nějakou konkrétní novou funkcionalitu, klidně můžete zůstat u Ubuntu 16.04 s prodlouženou podporou. Do něj navíc co nevidět bude backportován Linux 4.8, takže o podporu nového hardwaru nebudete ochuzeni.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

DigiZone.cz: Velká cena v Abú Dhabí: 131 ti­síc diváků

Velká cena v Abú Dhabí: 131 ti­síc diváků

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla