Hlavní navigace

Wšehochuť (11. 8. 1999)

11. 8. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes se na naší pouti po zajímavých místech Internetu podíváme na tři servery, z nichž jeden je zajímavý hlavně pro uživatele hledající aplikace, druhý pro administrátory, kteří dbají o bezpečnost jim svěřeného systému a poslední zejména pro pisálky jako jsme my :)
TuxFinder

TuxFinder je převážně vyhledávač, ale zároveň může být i zajímavým místem k navštívení pro ty, kdo teprve s Linuxem začínají. Nejdříve se ale podívejme právě na zmiňované vyhledávání. Nejviditelnější část slouží k vyhledávání aplikací a musím říct, že jde o pomůcku nadmíru užitečnou a pohodlnou. Stačí pouze napsat jméno aplikace, zaškrtnout formát souboru (tar.gz, tar.bz2, rpm, deb, slp a další) a preferovanou lokaci pro stažení a pak už stačí jen stahovat. K mnoha aplikacím nabízí TuxFinder i krátkou charakteristiku. Je ovšem třeba podotknout, že v tomto případě nejde o úplně čistokrevný vyhledávač a je třeba poměrně přesně znát jméno hledané aplikace. Tím ale prohledávací schopnosti TF nekončí, prohledávat lze ještě RFC dokumenty a také FAQ.
Pro začátečníky bude zajímavá sekce Beginner?, která nabízí základní informace o některých distribucích a také odkazy na užitečné knihy. Server rovněž shromažďuje velké množství dokumentace.

SecurityPortal­.com
Bezpečností počítačových systému, zejména těch připojených k Internetu, se zaobírá SecurityPortal. Doporučoval bych ho jako povinnou četbu pro správce sítí bez rozdílu vyznání. Nalezneme zde informace o produktech, pomůckách, bezpečnostních chybách a podobně. Všechny články jsou velice profesionální a dle mého skromného názoru zejména úvahy a rozvahy nad rozličnými tématy stojí za to – jsou věcné a racionální.
Tzv. Security News, tedy krátké zprávy, jsou rozčleněny do tří skupin – Linux, Micro$oft a Virus News – ale nic vám nebrání prohlížet si je i hromadně. Server dále nabízí i menší katalog podobně zaměřených stránek, vysvětlení a popisy základních bezpečnostních problémů (DoS, trojský kůň, slabá hesla, …) nebo třeba online shop, kde si můžete vybrat například ten správný HW firewall pro vaší síť.

Linux PR
Jak jsem již naznačil, poslední dnešní zastávka se týká serveru, který je přínosný zejména (ovšem nikoliv pouze) pro novináře a pisálky. Linux PR, který je součástí serveru Linux Today, totiž shromažďuje a zveřejňuje tiskové zprávy související s Linuxem, případně Open Source Softwarem a podobně. Tiskové zprávy zadávají do systému sami jejich autoři, ovšem než se dostanou na naše obrazovky, projdou napřed rukami editorů, kteří zkontrolují jejich relevanci a také samozřejmě HTML kód. Upřímně řečeno, v životě by mě nenapadlo, že na tomto serveru bude takový provoz. Denně se zde totiž objevuje přibližně deset tiskových zpráv a většinou jde o opravdu zajímavé věci. Všechny tiskové zprávy se samozřejmě archivují a je možné je i prohledávat. Závěrem nezbývá, než konstatovat, že jde o nadmíru užitečný server, který mě osobně docela chyběl.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku