Hlavní navigace

Vývoj PHP 6

Sotva vyšlo PHP 5.1 a v kuchyni už se delší dobu vaří další velká verze. Skoro všichni významní vývojáři jádra PHP se 11. a 12. listopadu 2005 sešli na konferenci v Paříži a probrali, jakým směrem se má ubírat vývoj PHP 6. Derick Rethans z toho vytvořil precizní závěry a já zase nabízím jejich souhrn.

Doba čtení: 7 minut

PHP 5.1.1

Tak se nám PHP 5.1 ani pořádně neohřálo a už tu máme verzi 5.1.1, která opravuje několik opravdu ošklivých chyb, jejihž seznam najdete v changelogu. Pokud tedy chcete přejít na řadu 5.1, rozhodně si nainstalujte poslední verzi. Nevíte-li, co je ve…

PDO a další novinky v PHP 5.1

PHP 5.1 slibuje podobně jako každá větší verze téměř jakéhokoliv produktu významné zrychlení, aktualizované knihovny a spoustu dalších oprav a vylepšení. Některé novinky jsou ale významnější a vyplatí se na ně podívat podrobněji.

Doba čtení: 7 minut

Vyšlo PHP 5.1.0

V noci vyšla nová verze oblíbeného programovacího jazyka PHP 5.1.0, která opravuje více než 400 chyb včetně několika bezpečnostních. Doporučujeme proto co nejdříve upgradovat. Kromě toho bylo také přidáno více než 30 nových vlastností, mezi jinými…

PHPKIT: kritické bezpečnostní chyby

V PHPKIT bylo objeveno několik bezpečnostních chyb, které jsou Secunií hodnoceny jako velmi kritické. Špatně ošetřené vstupy umožňují napadnout aplikaci pomocí cross-scripting, kompromitovat ji a získat data. Chyby byly objeveny ve verzi 1.6.1 R2,…

9. 11. 2005 14:47
WWW

AJAX

Článek rozebírá různé možnosti umísťování interaktivních komponent na webové stránky a soustřeďuje se na jednu v současné době poměrně populární. Díky technologii Asynchronous JavaScript and XML je možné z webového prohlížeče elegantně komunikovat s webovým serverem a vyměňovat si s ním data, která se mohou ihned uložit na serveru nebo naopak zobrazit u klienta.

Doba čtení: 6 minut

Reference v novém PHP

Před časem vyšlo PHP 4.4.0 a 5.0.5, před vydáním je verze 5.1.0. Asi nejviditelnější oprava v těchto verzích se týká práce s referencemi. Přestože jsou v dokumentaci od prosince 2000 popsány tři povolené způsoby předávání parametrů referencí, PHP…

Začalo sa pracovať na novej verzii PHP

Minulý týžden sa začalo pracovať na novej verzii skriptovacieho jazyka PHP. Nová verzia bude mať označenie 6.0. Inovácie budú podobne revolučné ako pri verzii 5.0. Zatiaľ je istá plná podpora Unicode pomocou ICU od IBM. Na zoznam priani sa dostali…

Mandriva Linux 2006 Beta 2

Druhá beta verze distribuce Mandriva Linux 2006 je k dispozici pro testování. Seznam novinek: nové Mandriva grafické téma, update PHP modulů, opraven jednouživatelský mód v initscriptech, opraven boot loader, podpora IPv6 (6to4 tunely) a další. Můžete stahovat.

12. 8. 2005 9:20

Nová softwarová sklizeň (10. 8. 2005)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Tento týden se podíváme na web server na CD, na to, jak přidat kontrolní soubor na CD/DVD, šifrovat zálohy, řešit Sudoku, získat data z BIOSu o základní desce, a představíme si velmi malý NAS.

Doba čtení: 3 minuty

Je perl ještě na pořadu dne?

Na O'Reillynet.com vyšlo zamyšlení Tima O'Reillyho nad osudem jazyka perl. Perlu prý škodí dlouhé čekání na perl6, jeho pozici zabírají jazyky jako PHP a Python. Článek dokonce zmiňuje Ruby a WWW/SQL framework Ruby on Rails. Nebylo by nejlepší, aby se Perlem verze 6 stalo Ruby?

PHP 4.4.0 opravuje chyby

Nová verze PHP 4.4.0 opravuje řadu chyb, které se vyskytly v předchozích verzích. Velké množství z nich se týká také bezpečnosti nebo stability. Doporučujeme proto upgradovat. Přečtěte si poznámky k vydání této verze. Denní snapshoty jsou…

PHP okénko: Setřídění záznamů podle vlastního kritéria

Dnešní PHP okénko ukazuje, jak se dá na stránce zobrazit seznam výrobků, které si návštěvník stránek naposledy prohlížel. Správné využití MySQL funkce řešení dále zjednodušuje a zpřehledňuje.

Doba čtení: 2 minuty

PHP okénko: Zkrácení textu s XHTML značkami

Dnešní PHP okénko ukazuje, jak se dá v PHP zkrátit řetězec obsahující XHTML značky s využitím rozšíření Tidy i bez něj, a naznačuje, jak by se kód musel upravit pro zpracování tolerantnějšího HTML kódu.

Doba čtení: 3 minuty

Zájem o open source vývoj klesá?

Tvrzení v titulku zaznělo na tiskové konferenci vývojářské divize Microsoftu, takže je třeba ho brát s rezervou. Z prezentovaných dat vyplynulo, že zájem o open source vývoj v posledním roce – v jistém smyslu – údajně klesá. Vývojáři…

PHP je s námi už deset let

Programovacích jazyků obecně je k dispozici celá řada. Jen málo z nich se ale prosadí natolik masově jako se to povedlo PHP. PHP je jistě nejčastěji používaným jazykem pro tvorbu dynamických webů. Je to zejména z toho důvodu, že jej lze velmi…

PHP okénko: Kontrola pravopisu v HTML dokumentu

Dnešní PHP okénko na příkladu kontroly pravopisu ukazuje, jak rozebrat HTML dokument, a představuje dva nové obraty v PHP 5.

Doba čtení: 4 minuty

Vyšel cPdfWriter 1.00

cPdfWriter je třída pro PHP5, která umožňuje exportovat PDF dokumenty. Její autor Valeriu Palos oznámil vydání verze 1.00. Do nové verze bylo přidáno mnoho novinek, které vylepšují generovaná PDFka: průhlednost, gradienty, polygony, elipsy,…

27. 5. 2005 16:20

PHP okénko: Paralelní zpracování

Dnešní PHP okénko představuje na jednoduchém příkladu možnosti PHP při paralelním načítání dat a ukazuje jeden nový obrat v PHP 5.

Doba čtení: 4 minuty

PHP okénko: Získání souboru ze ZIP archivu

Dnešní PHP okénko ukazuje na příkladu získání souboru ze ZIP archivu dostupného protokolem HTTP nízkoúrovňovou práci s tímto protokolem a způsob zacházení s binárními daty.

Doba čtení: 4 minuty

PHP okénko: Kontrola chyb

Zásadou správného programování je předem ošetřovat případné chyby. Dnešní PHP okénko popisuje různé způsoby ošetření chyb a rozebírá jejich vhodnost v různých situacích.

Doba čtení: 2 minuty

PHP okénko: Escapování

Dnešní PHP okénko připomíná nutnost správného escapování dat a popisuje funkce, které jsou k tomu účelu obsaženy v PHP.

Doba čtení: 2 minuty

PHP okénko: Spojování tabulek

Dnešní PHP okénko ukazuje možnosti využití spojování databázových tabulek na příkladě několika jednoduchých úloh.

Doba čtení: 5 minut

PHP okénko: Eurotel SMS

Třetí díl PHP okénka na konkrétním příkladě odesílání SMS zpráv ukazuje, jak lze využít nové, nepříliš známé vlastnosti PHP 5 pro práci s kontextem a funkce PHP pro práci s obrázky.

Doba čtení: 3 minuty

PHP okénko: Získání počtu řádek

Druhý díl PHP okénka přináší drobný postřeh z programování v PHP, který se týká možných způsobů získání počtu řádek databázové tabulky.

Doba čtení: 2 minuty

PHP okénko: Využití unikátních klíčů v databázi

Začíná PHP okénko, které vám bude přinášet drobné postřehy z programování v PHP, vždy pokud možno s uvedením konkrétních ukázek kódu. První okénko ukazuje, jak lze s využitím unikátních indexů elegantně a korektně ukládat do databáze uživatelská jména.

Doba čtení: 2 minuty

Nový weblog o PHP

Aby dnes nebylo blogů o PHP málo, na adrese www.php-weblog.com můžete nalézt nový weblog zabývající se problematikou PHP a souvisejícími technologiemi, které se využívají při tvorbě webu.

PHP triky

Pod názvem PHP triky začíná na adrese php.vrana.cz vycházet „Weblog o elegantním programování v PHP pro mírně pokročilé“.

22. 2. 2005 9:03

Kontrola kódu MySQL pomocí Coverity

Po kontrole kernelu pomocí Coverity, přišly na řadu kódy MySQL. Bylo nalezeno 97 chyb z nichž nejméně jedna je považována za bezpečnostní chybu. Podle průmyslových standardů je kvalita kódu výborná. V příštím vydání MySQL by měly být všechny…

8. 2. 2005 16:31

Princip jednoduchého fulltextu s příklady v SQL a PHP (2)

Jak jsme viděli minule, i s velmi jednoduchým fulltextovým indexem dokážeme provést dotazy obsahující většinu používaných operátorů. Tento index umožňuje dokonce implementovat i jednu pokročilejší vlastnost - takzvané pravostranné rozšíření.

Doba čtení: 7 minut