Hlavní navigace

Seriál Světem OS skrz na skrz

Neobvyklé, ale rozhodně ne nezajímavé alternativní operační systémy. Seznámíme se např. se systémy Amiga, Nachos, AROS, Mungi, Plan 9, FreeDOS, Apple Newton OS a další

Světem OS skrz na skrz: Psion a libovolný OS

Dnešním dílem seriálu uděláme další malou výjimku. Nebudeme se totiž zabývat přímo operačním systémem, ale skutečně výjimečným způsobem propojení kapesních počítačů Psion s libovolným operačním systémem. Chcete vědět, jak ovládat svého Psiona pouze webovým prohlížečem?

Doba čtení: 3 minuty

Světem OS skrz na skrz: Amiga

V jednom z minulých dílů našeho pravidelného seriálu jsme se podívali na operační systémem AROS, který byl určen především pro počítače Commodore Amiga. Protože tato problematika spoustu z vás zaujala, podíváme se dnes na tyto nedoceněné počítače daleko podrobněji.

Doba čtení: 5 minut

Světem OS skrz na skrz: Nachos

V našem pravidelném seriálu o známých neznámých operačních systémech jsme již nahlédli pod pokličku spoustě zajímavých výtvorů. Dnes si na mušku vezmeme OS Nachos.

Doba čtení: 2 minuty

Světem OS skrz na skrz: AROS

V minulém dílu pravidelného seriálu o operačních systémech jsme si přiblížili OS, který byl v mnohém inspirován skvělými počítači Commodore Amiga. Dnešní systém je tomuto legendárnímu počítači ještě blíže.

Doba čtení: 3 minuty

Světem OS skrz na skrz: GoS

V dnešním díle seriálu o operačních systémech se budeme věnovat zajímavému operačnímu systému, který pochází z širých plání velkého Ruska.

Doba čtení: 2 minuty

Světem OS skrz na skrz: Mungi

Operační systém Mungi, který pochází až z daleké Austrálie, mezi námi není příliš dlouho. Přesto však jsou některé jeho vlastnosti velmi zajímavé, a proto mu věnujeme dnešní díl našeho pravidelného seriálu.

15. 5. 2001 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Světem OS skrz na skrz: ovládání různých systémů

V dnešním díle pravidelného seriálu o operačních systémech uděláme malou výjimku - nebudeme se totiž věnovat žádnému operačnímu systému. Zaměříme se spíše na způsob vzájemného ovládání různých systémů.

Doba čtení: 3 minuty

Světem OS skrz na skrz: Plan 9

Na žádost čtenářů se v dnešním pokračování našeho pravidelného seriálu o zajímavých operačních systémech podíváme na zoubek tak zajímavého systému, jakým je Plan 9.

Doba čtení: 2 minuty

Světem OS skrz na skrz: FreeDOS

Mnoho z vás si přálo věnovat některý z dílů našeho seriálu free náhradám staršího operačního systému MS-DOS. Právě proto se dnes zavrtáme do FreeDOSu.

Doba čtení: 3 minuty

Světem OS skrz naskrz: kapesní Linux

Ve světě kapesních počítačů, do kterého jsme zavítali v minulém díle našeho seriálu, ještě chvíli zůstaneme. Na některých kapesních počítačích totiž běží i náš oblíbený Linux, na některých ne.

Doba čtení: 4 minuty

Světem OS skrz na skrz: Apple Newton OS

Dnes poodhalíme roušku tajemství a podíváme se na zoubek operačnímu systému firmy Apple, který hodně předběhl svou dobu, kvůli čemuž zůstal nepochopen a zapomenut.

Doba čtení: 3 minuty