Hlavní navigace

Co je to distribuce a kolik stojí Linux

Sdílet

Jakmile se už rozhodnete, že nějaký ten Linux vyzkoušíte, brzy zjistíte, že máte na výběr hned několik možností, jak se k němu dostat. Vzhledem k povaze šíření Linuxu je základní existenční jednotkou distribuce neboli společně šířená ucelená sada jádra Linuxu, systémových knihoven, utilit, uživatelských nástrojů a aplikací.

Jakmile se už rozhodnete, že nějaký ten Linux vyzkoušíte, brzy zjistíte, že máte na výběr hned několik možností, jak se k němu dostat. Vzhledem k povaze šíření Linuxu je základní existenční jednotkou distribuce neboli společně šířená ucelená sada jádra Linuxu, systémových knihoven, utilit, uživatelských nástrojů a aplikací.

Kde získat distribuci Linuxu?

  • Můžete si ji koupit v obchodech s výpočetní technikou nebo knihkupectvích.
  • Občas najdete CD s Linuxem v příloze některého z počítačových časopisů. Při vážném zájmu o Linux však doporučuji se těmto verzím spíše vyhnout, neboť často nenabízejí totéž co plnohodnotné verze.
  • Můžete si ji sami stáhnout z Internetu a vypálit na CD, DVD nebo přímo nainstalovat z nějakého FTP serveru.
  • Můžete si ji objednat, ať už přímo u výrobců distribuce, nebo u nejrůznějších zásilkových služeb.
  • Někteří (ovšem nemnozí) výrobci počítačů prodávají počítače s předinstalovaným Linuxem.
  • Můžete poprosit někoho, kdo již nějakou distribuci má, o její půjčení nebo vypálení. Je to legální.

Je Linux zadarmo?

Většinou ano, ale neplatí to absolutně. Téměř všichni významnější tvůrci distribucí nabízejí nějakou volně šiřitelnou verzi, kterou lze zdarma nebo za režijní poplatek získat z Internetu. Vedle toho se ovšem prodávají relativně levné krabicové verze, které v ceně zahrnují rozšíření v podobě instalační podpory, dokumentace nebo třeba prioritního přístupu k aktualizacím na FTP serverech. A konečně se také firmy snaží prodávat vysoce specializované distribuce pro zvláštní účely – např. Red Hat Linux Advanced Server, SuSE Linux Enterprise, jejichž ceny jsou stanoveny na částkách, které si mnozí lidé již těžko spojují s Linuxem.

Kolik tedy Linux stojí?

  • Při individuálním stažení nebo získání platíme pouze svoje náklady na připojení, resp. na CD nosiče.
  • Obvyklá cena Linuxu získaného pomocí zásilkové služby je asi 100 Kč/CD + náklady na poštovné
  • V obchodě pořídíte krabici s Linuxem asi za 2 000 – 3 000 Kč. Někdy je možné využít speciální akce, např. v období před vydáním nové verze, v době konání výstav atd., a získat krabicovou verzi se značnou slevou.
  • Speciální verze Linuxu mohou být výrazně dražší. Např. cena SUSE LINUX Enterprise Server 9 (1 server/16 procesorů) činila v době poslední úpravy tohoto tutoriálu 27 700 Kč.