Hlavní navigace

Rozcestník Gnome

Sdílet

Gnome byl prvním „velkým“ linuxovým správcem oken a dlouhá léta si budoval svoji uživatelskou základnu. Největším tahounem je dnes Ubuntu, které se vyvíjí primárně právě pro Gnome. Základem je knihovna GTK, která vznikla díky projektu GIMP. Rozdíly mezi KDE a Gnome, jako hlavními linuxovými správci oken, jsou převážně v koncepci a způsobu ovládání. Dá se říci, že oba jsou stejně intuitivní.

GNOME: nejznámější aplikace

Náš začátečnický seriál doputoval k popisu desktopového prostředí GNOME. Minule jsme se zmínili o GNOME jako takovém a na dnešek jsme si nechali některé známé aplikace pro GNOME určené. Podobně jako v prostředí KDE, má i GNOME některé aplikace integrované, jiné pro svůj běh GNOME vyžadují.

Čtěte článek GNOME: nejznámější aplikace

GNOME: lehké představení

Tento díl našeho začátečnického seriálu bude pro tentokrát hovořit o desktopovém prostředí GNOME. Prapůvodní impuls pro to, proč vzniklo, byla snaha vytvořit nového konkurenta pro KDE, který měl problém s využíváním nesvobodné knihovny. Je to však dnes stále „jen“ pouhá alternativa či náhražka za KDE?

Čtěte článek GNOME: lehké představení

GNOME 2.16: V jednoduchosti je síla

Neuplynul ani celý půlrok a vývojáři GNOME vypustili přesně ve slíbeném termínu další stabilní verzi tohoto desktopového prostředí. Pojďme se nyní společně podívat, jakým směrem se toto oblíbené prostředí ubírá a hlavně jaké změny se za tu dobu udály a brzo se tedy projeví i v distribucích.

Čtěte článek GNOME 2.16: V jednoduchosti je síla

Gnome 2.6

Nedávno vyšla nová stabilní verze desktopového prostředí pro Linux – Gnome. Četl jsem pár různých recenzí, všechny vesměs pozitivně laděny, byl jsem navnaděn screenshoty a výčty nových vlastností a zlepšení. A tak jsem jen netrpělivě čekal, až se vedle zdrojáků objeví balíčky pro moji distribuci…

Čtěte článek Gnome 2.6