Hlavní navigace

CESNET se podílí na budování evropské sítě pro velmi přesné přenosy času a frekvence

3. 12. 2020

Sdílet

Posun času Autor: Depositphotos

Sdružení CESNET se zapojilo do projektu CLONETS-DS (Clock Optical Network Services – Design Study). Přispěje tak k nastavení celoevropské optické sítě pro distribuci velmi přesné informace o čase a frekvenci. Nová infrastruktura v budoucnu zajistí například vyšší přesnost navigačních systémů, zkvalitnění měření gravitačního pole Země, uplatní se v astronomii nebo při zaznamenávání změn klimatu. Přesný čas a stabilní frekvence budou přenášeny pomocí optických kvantových hodin s přesností osmnácti míst za desetinnou čárkou.

Evropská unie investuje v příštích dvou letech do projektu CLONETS-DS přibližně tři miliony eur. Na projektu pracuje konsorcium složené z evropských národních metrologických institutů a vysoce specializovaných organizací ze sedmi zemí. Navrhují evropskou síť distribuce času, která bude odpovídat potřebám vyvolaným technologickým vývojem v oblastech, jakými jsou cloud computing, Internet věcí či Průmysl 4.0.

Změna přenosu informací o přesném čase a frekvenci se týká způsobu, jakým jsou distribuovány velmi stabilní frekvenční referenční signály. Dojde k přechodu od vysílání rádiového signálu k přenosu signálu po optických vláknových sítích.

Sdružení CESNET má více než dvacetiletou zkušenost s provozováním optické sítě založené na temných vláknech a také dlouhodobou zkušenost s ustavením a provozováním přenosů přesného času a ultrastabilní optické frekvence v této optické síti. Sdružení se v rámci projektu CLONETS-DS podílí jak na klíčových aktivitách, jako je definování technologií a topologie, tak i na monitoringu a vyhodnocování parametrů přenosů, říká Josef Vojtěch, vedoucí Oddělení optických sítí sdružení CESNET.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.