Hlavní navigace

Chyba v ProFTPD umožňuje nahrávat soubory na server bez příslušných práv

23. 7. 2019

Sdílet

ProFTPD

Nově objevená chyba v populárním FTP serveru ProFTPD dovoluje za určitých okolností komukoliv na server nahrát libovolný soubor i bez dostatečných oprávnění. Pokud je pak možné na serveru nechat kód v souboru provést, může dojít až ke kompromitaci serveru.

Chyba nese označení CVE-2019–12815 a nachází se v modulu mod_copy, který je v mnoha instalacích (třeba v Debianu) ve výchozím stavu zapnutý. Příkazy SITE CPFR a SITE CPTO nesprávně kontrolují práva uživatele a i uživatel přihlášený jako anonymní tak může na server nechat nahrát libovolný soubor.

To samo o sobě může být v některých případech problematické, protože tak mohou být přepisovány soubory legitimních uživatelů. Ještě větší problém ale nastává, pokud je zapisovaný adresář zároveň přístupný z web serveru a ten je ochoten v něm provádět například kód v jazyce PHP. Útočník pak může na server nahrát a spustit libovolný vlastní kód.

Chyba se nachází i v aktuální verzi ProFTPD s označením 1.3.6. Existuje patch, který problém řeší, ale zatím nevyšla žádná nová verze software, která by jej obsahovala. Správci mohou dočasně vypnout mod_copy, počkat na opravu ve své distribuci nebo záplatu aplikovat sami.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.