Hlavní navigace

Další obchodník s bitcoiny přišel o peníze, tentokrát o milion dolarů

27. 11. 2013

Sdílet

Popularita a hodnota bitcoinů roste a s tím už přibývá i pokusů o jejich ukradení. Tentokrát podlehl jeden z největších evropských obchodníků, dánská společnost BIPS. Útočníkům se podařilo dostat do některých z 20 tisíc online peněženek zákazníků a odcizili celkem 1295 BTC. V aktuálním kurzu jde zhruba o milion dolarů, tedy asi 20 milionů korun.

Virtuální peněženky jsou jako klasické peněženky, ve kterých nosíte hotovost, nejsou určeny pro uchovávání vysokých částek, napsal ve vyjádření Kris Henriksen, ředitel okradené společnosti BIPS. Sám tak použití podobných peněženek nedoporučuje.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 11. 2013 9:48

    KapitanRUM (neregistrovaný)

    Všichni těží bitcoiny, někdo pomocí chytrosti počítače, někdo pomocí chytrosti vlastního mozku :-D Lze se jen něco jiného než smát, bitcoin bratru za ~8000 Kč? Ale no tak :-) Z bitcoinu se stává bublina, která musí prasknout. Podobně to bylo s .COMy, měny jako bitcoin mají své místo na slunci, ale taky mají svojí hodnotu, pokud řeknete, že tahle hromádka dříví má cenu 1000-ti násobnou oproti realitě, budou tomu lidi věřit do té doby, než v to věřit přestanou, to ,co dává hodnotu peněz, je víra a pokud budou tyhle krádeže pokračovat, lidé věřit přestanou. BTC by se měl obchodovat za cca 10-20$, mimo to, roste tu monopol těžařů, protože těžit BTC se řekněme obyčejným lidem už nevyplácí, tedy další důvod, proč ta bublina musí prasknout, každá bublina jednou praskne/splaskne, BTC by tu mohl být velmi dlouho.

    Do jedné bohaté vesnice přijel obchodník, říkal, že koupí opice, které se prohání v lesích okolo vesnice. Tak je lidé chytali a nosili mu je, on jim platil, jak opic v okolí ubývalo, cena za každou opici strmě rostla, pak jednou obchodník odjel za něčím do města a jeho pomocník lidem nabídl "Já vám ty jeho opice prodám, on nic nepozná, vyděláme všichni!" A tak mu vesničané dali všechny své peníze a on jim zase ty opice. Ráno se zjistilo, že zmizel i pomocník, lidé v té vesnici jsou sice chudí, ale opic je v okolních lesích spousta ;-)

    Dokud obchod s bitcoiny kvete, je možné na něm zbohatnout, ale člověk by měl vědět, že každá bublina jednou splaskne/praskne.

  • 27. 11. 2013 10:55

    Martin (neregistrovaný)

    Protože se za něj dá nakupovat jen velmi omezeně (a ve skutečném světě prakticky vůbec), protože incidenty jako tento v něj zvrátí důvěru a nikdo jej nebude chtít...

  • 27. 11. 2013 10:55

    petík (neregistrovaný)

    Bitcoin je deflační měna a proto jeho hodnota teoreticky poroste.

    - všichni se mohou domluvit, že jej budou ignorovat a tak jej zbavit hodnoty;
    - může nastat prolomení bezpečnosti bitcoinu - potom to praskne úplně a bude hodnota 0;
    - může dojít k masivním krádežím u webových peněženek - s vzrůstající hodnotou bude růst chuť vykrást banku;
    - může dojít k masivním k útokům na lokální peněženky, pokud jsou klientské počítače napadené / zavirované - a to je 90% počítačů;

    Nejspíš dojde postupně ke všemu (až na první možnost) a na základě nových zkušeností budou navrženy nové digitální měny.

    Vždy jsem si myslel, že je bitcoinů málo, aby ovládl celosvětovou ekonomiku. Asi to ale není zásadní problém - lze obchodovat v předponách mili, mikro a později mohou být přidány další - nano, piko, femto, atto, zetto, yokto :-)

    Problémem ale bude spíše počet transakcí, který bude růst a asi bude nezvladatelný - tj. bude se muset rozdělit a přepracovat. Už teď je bitcoin na klientovi poněkud "těžkopádný".

    Problémem je ale i pomalost převodu - a její nevratnost. 1x za 10 minut je vygenerována globální transakce, a většinou se bere jako potvrzená po 6 dalších "commitech" - to jsou dnes nekonkurenceschopné parametry.

    Deflačnost bitcoinu znamená, že není vhodný pro běžnou ekonomiku - tam peníze musí obíhat a kupte si dnes rohlík za 3fBTC, když bude pozítří za 2.5 - prostě to vede k odkládání spotřeby a proto k útlumu. Lidé si budou bitcoiny pořizovat jako dlouhodobou investici - zašijí si je vytištěné do matrace a budou snít o tom, že jejich vnuci budou pohádkově bohatí.
    To ale povede k tomu, že nikdo je nebude utrácet - můžete klidně nabídnout notebook za BTC, ale nikdo si jej nekoupí (nebo méně lidí, než pokud bude cena v $) - potom už ale bude výhodnější výměnný obchod - "já ti odviruju počítač a ty mě budeš měsíc zásobovat pečivem".

  • 27. 11. 2013 11:29

    Scroll Lock (neregistrovaný)

    Hlavni vyuziti bitcoinu vidim v nelegalnich aktivitach: prodej drog, zbrani, nezdanene prevody penez, ... Az tohle zakonodarci omezi, tak se (IMHO) snizi jak zajem o nej tak i jeho kurzovni hodnota.

    Ohledne teoretickeho rustu bitcoinu jako deflacni meny: To by fungovalo, pokud by bitcoin existoval jako jedina vseobecne uznavana virtualni mena. Jak znam lidi, tak zanedlouho bude tech virtualnich men tolik, ze to s jejich kurzy vuci klasickym menam poradne zamava.

  • 27. 11. 2013 12:13

    andrej (neregistrovaný)

    chyba ti zdanenie prevodu penazi? uff. to asi budes existencne zavisly na zdanovani, patris k sukromnej alebo k statnej mafii?

  • 27. 11. 2013 13:56

    Scroll Lock (neregistrovaný)

    Jak ty otazky souvisi s faktem, ze treba v USA se dan z prevodu penez do zahranici plati? Viz http://onlinefx.westernunion.com/personal/learning-center/foreign-exchange-(fx-101)/tax-considerations-when-sending-money-overseas-to-family/ . Anonymni prevody bitcoinu umoznuji se te dani vyhnout.

  • 27. 11. 2013 12:39

    Netvorus (neregistrovaný)

    "odkladani spotreby a proto k utlumu" - ano, v nasi inflacni ekonomice, kde se musi neustale spotrebovavat, aby se ekonomika nezhroutila a kde vyssi spotreba == rust ekonomiky, toto pravidlo plati.

    Nejsem si jisty jestli by dochazelo "k utlumu" kdyby byl bitcoin (se svoji deflacni povahou) pouzivan jako jedina mena. Myslim ale ze by se musela zmenit povaha celeho ekonomickeho systemu. To je ale otazka pro ekonomicke teoretiky ;)..

    Kazdopadne koexistence bitcoinu a "normalnich men" je opravdu zvlastni... jsem zvedavy jak to dopadne... Muj tip je, ze pokud se bitcoin proflakne jeste vic, tak se vlady postaraji o to, aby ho nejakym zpusobem zakazaly... ;)

  • 27. 11. 2013 13:41

    JSH (neregistrovaný)

    K tomu nákupu rohlíků :
    Co takhle neodložit nákup toho jídla o den, ale o rok. To by stálo ještě daleko míň. To si vážně žádný ekonom neuvědomuje, že je ten příklad z pohledu zdravého selského rozumu úplně nesmyslný? Většínu věcí, které kupuju, kupuju proto, protože je potřebuju a potřebuju je právě teď a ne až za rok.

  • 27. 11. 2013 13:47

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    To si vážně žádný ekonom neuvědomuje, že je ten příklad z pohledu zdravého selského rozumu úplně nesmyslný?

    Asi takhle: "To an economist, real life is a special case." :-P

  • 27. 11. 2013 17:19

    petík (neregistrovaný)

    Rohlíky asi nebyly úplně nejvhodněji zvolený příklad :-)
    Když se ale podíváme do praxe - i lidé se selským rozumem - pokud měli uzavřeno stavební spoření za starých podmínek s úrokem přes 4%, tak se snažili na něj nesáhnout a mít jej takto co nejdelší dobu - tj. ta skvělá investice vynášela tolik, že se nevyplatilo ty peníze vybrat a použít. To bude i případ bitcoinu do doby, než bublina praskne.

    Občas se člověk dostane do situace, kdy ví, že chce něco koupit, má na to peníze, ale čeká na vhodný okamžik a tam je dobrá inflace, aby mu řekla, že nemá čekat věčně, že ekonomika jeho peníze potřebuje :-)

  • 27. 11. 2013 19:30

    JSH (neregistrovaný)

    Pokud mám peníze v bance a banka mi za ně vyplácí úroky, pak to znamená, že je má někdo půjčené a platí za to úroky bance. To ale znamená, že ty prachy v ekonomice kolují, ne?
    Pokud člověk čeká na vhodný okamžik něco koupit, pak nečeká až mu deflace zhodnotí prachy (to by se načekal), ale například na slevu nebo novější model. A to je obvykle daleko kratší doba, než věčnost. Čím to, že se prodávají nové počítače a všichni pořád nečekají na lepší modely? Vždyť stačí pár měsíců a cena jakékoliv komponenty padne. Že by lidé kupovali věci hlavně proto, že je potřebují?
    Opět, možná to ekonomům nedochází, ale obyčejní lidě šetří primárně kvůli rezervě na špatné časy a aby si mohli dovolit něco, na co teď prostě nemají.
    Chci jediný příklad z praxe něčeho, co chci koupit, mám na to prachy a jen tak pro srandu králíkům bych chtěl čekat třeba měsíc. Barák se dlouho hledá. Až se najde, pak se nečeká. Domácí spotřebiče se kupují, když se porouchají. Mám pokračovat?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.