Hlavní navigace

Evropská unie varuje před virtuálními měnami

Sdílet

Roman Bořánek

Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) vydal prohlášení, ve kterém se poprvé vyjádřil k rychle se šířícím virtuálním měnám v čele s Bitcoinem. Podobně jako se v poslední době vyjádřilo několik regulatorních orgánů dalších zemích, ani tentokrát není prohlášení vedeno v represivním tónu.

„Jednotky virtuální měny můžete zakoupit buď přímo od někoho, kdo je vlastní, nebo prostřednictvím směnné platformy (burzy – pozn. red.). Mějte ovšem na vědomí, že že burzy nejsou banky a nedrží virtuální měny jako vklady. Pokud burza přijde o peníze nebo padne, neexistuje žádný standardizovaný způsob ochrany klientů,“ píše se v prohlášení, které mimo jiné vysvětluje základní principy fungová kryptoměn.

Tento přístup je ovšem zřejmě pouze dočasný a dříve či později se orgány dohledu trhu problematikou Bitcoinu a dalších měn začnou zabývat podrobněji. Momentálně je celá věc ve stádiu analýzy. „EBA v současné době vyhodnocuje všechny podstatné záležitosti spojené s virtuálními měnami, aby zjistila, zda tyto měny mohu a mají být regulovány a dozorovány.“