Hlavní navigace

Intel dokončil vývoj 32nm výrobního procesu

10. 12. 2008

Sdílet

Společnost Intel dokončila fázi vývoje nového výrobního procesu, který zmenší rozměr tranzistorů v počítačových čipech na 32 nanometrů. První prototyp byl veřejnosti představen v září. Probíhá také příprava na nový výrobní proces zvyšující výkonnost tranzistorů a jejich energetickou úspornost. Předběžné odhady hovoří o čtvrtém čtvrtletí roku 2009.

Studie a prezentace společnosti Intel na téma 32nm výrobního procesu podrobněji popisuje technologický postup, využívající druhou generaci high-k + metal gate technologie, 193nm imersní litografii a pokročilé techniky napětí transistorů. Tyto funkce zvyšují výkon a energetickou účinnost procesorů Intel. Výrobní proces tak dosahuje nejvyššího výkonu hustoty tranzistorů ze všech dosud známých 32nm technologií.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 12. 2008 8:49

  anonymní
  zvyšující výkonnost tranzistorů - vykonnost tranzistoru?
  pokročilé techniky napětí transistorů - technika napeti tranzistoru?
 • 11. 12. 2008 9:09

  JirkaS (neregistrovaný)
  "Výkonnost tranzistoru" raději nekomentuji vůbec.
  "Napětím transistorů" je zřejmě myšleno to, že je použit strained silicon (česky snad předepjatý, napnutý křemík). O co přesně jde, je popsáno třeba zde:
  http://www.cdr.cz/a/11493

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.