Hlavní navigace

Pravidelný měsíční žebříček popularity programovacích jazyků společnosti TIOBE

10. 4. 2017

Sdílet

Společnost TIOBE na své stránce zveřejnila žebříček popularity programovacích jazyků, který je každý měsíc přepočten. I když se pořadí na prvních šesti místech v porovnání se situací před rokem nezměnilo, stále můžeme vidět pokračující pokles popularity Javy a jazyka C. To pro vývojáře může znamenat, že – pokud není v měření nějaká systematická chyba – se svět programovacích jazyků stává pestřejším.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 4. 2017 9:28

    atarist (neregistrovaný)

    Z toho grafu je vidět, že se to hodně zahušťuje. Ještě pro rok 2014 to bylo jednoduché - na top byla Java a C vysoko nad ostatními, potom gap, následně C++ a C#. Teď C kleslo ale kupodivu si ta "procenta" nevalo duo C++ a C#, takže kam to šlo? D, Go, Rust??? Swift ne, ten se jen swapuje s Objective C.

    Zajímavé je tam taky Delphi. Tady v diskusi se už oplakávalo a přitom se drží na 9-11 místě. Takže asi opečovávání GUI aplikací s DB pořád letí, vlastně proč ne.

  • 11. 4. 2017 11:38

    holomek (neregistrovaný)

    Hmmm, popularita. To bude asi obor od oboru. Pochybuji že třeba mezi webaři bude 3. nejpopulárnější C++, takže by se z toho spíš dalo odvodit, jakým oborem činosti se zabývá nejvíce lidí a která z "komunit" má nejvíce hits v search enginech, tedy která více publikuje. Statistika to je relevantní, proč ne, ale otázka je, jestli to vypovídá o tom, o čem má. Píší tam, že by to měl být třeba ukazatel na jaký jazyk se orientovat, ale s spíše přeneseně to vypovídá jakému oboru činnosti se věnovat - ovšem na základě toho že to dělá nejvíclidí, resp. možná kolem toho vyhledává nejvíc lidí?

  • 11. 4. 2017 14:27

    Petr M (neregistrovaný)

    No vono tohle hledání není o tom, jak je jazyk používaný, ale o tom, jak
    - špatně je dokumentovaný,
    - kolik lidí se ho zrovna snaží naučit
    - kolik problémů jeho používání přináší
    - jak moc je neintuitivní
    - kolik je v tom jazyku potřeba občůrávek

  • 11. 4. 2017 16:39

    NULL (neregistrovaný)

    No a přesto ta statistika na nic takového neodpoví. Skutečně je to jenom suma na výskyt jména jazyku. Jako nic proti, suma je suma, ok, statistiky ať si dělá každý jakou chce, ale připadne mi to, jako kdyby někdo napsal: Číňanů je přes miliardu, Indů taky, tudíž tam bude nejvíc firem, tedy i práce a taky když tou řečí mluví tolik lidí, tak se začni učit čínsky nebo indicky. No ale nevím kde všude bych se běžně domluvil a jak bych si vydělal v číně či indii . . .

  • 11. 4. 2017 16:55

    Pavel Tišnovský
    Zlatý podporovatel

    Něco na tom bude a asi bych přidal ještě další věc - existují dost uzavřené komunity (dovolím si říct, že starších programátorů v obou významech toho slova), kteří věci řeší jinak, než na otevřených fórech typu SO.

    Například jsou to lidi okolo ABAPu nebo COBOLu a RPG. Ty jazyky se evidentně používají, a to hodně, ale není o nich tak slyšet, jako například o JS, Javě, C* variantách.

    Na druhou stranu se na Tiobe dívají i manažeři, takže je to takové sebepotvrzující se proroctví [1], aspoň u těch manažerů, kteří cvrkot okolo proglang nesledují.

    [1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Sebenaplňující_předpověď

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky