Hlavní navigace

Přestup na FOSS ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko

Sdílet

kaliszad 22. 6. 2020
Šlesvicko-Holštýnsko vlajka

Na portálu Golem.de vyšel rozhovor s ministrem pro digitalizaci Jan Philipp Albrechtem za stranu Bündnis 90/Die Grünen. Do roku 2025 chce administrativa této spolková země přejít na svobodný a open-source software (FOSS) všude, kde je to možné.

V Šlesvicku-Holštýnsku diskuze v této oblasti nejsou žádnou novinkou, již před dvěma roky reportoval portál Heise.de o jiném usnesení, které nedávnému dokumentu [PDF] připravilo půdu. V tomto dokumentu na poslední straně se dočteme, že 14. října roku 2025 bude potřeba obnovit licence na Microsoft Office a spojené produkty. Kdyby tyto náklady (např. nasazením LibreOffice) odpadly, bylo by možné financovat patnáctičlenný tým, který by s integrací např. LibreOffice mohl pomoct.

Odůvodnění přechodu je typická kombinace optimalizace nákladů, větší flexibility, částečně lepší podpory v určitých oblastech a lepší auditovatelnosti. Žádná čísla a konkrétní údaje v rozhovoru nepadla. Především ke zmíněnému rozdílu ve spotřebě elektřiny při použití svobodného softwaru versus proprietárního softwaru (především z dílny Microsoftu) jsem mimo výrok, že „tam jsou velké rozdíly“ žádná data neviděl. Z tohoto úhlu pohledu ale zájem zelených o problematiku FOSS začíná dávat větší smysl.

Zaměření na vliv počítačové infrastruktury na životní prostředí a s tím částečně spojené náklady je obecně rozhodně podceňován resp. si jej mnoho lidí neuvědomuje. Větší obezřetnost při nákupu jakékoliv elektroniky s ohledem na robustnost, efektivitu fungování, délku podpory resp. alternativní možnosti podpory a s tím často spojenou morální životnost produktu, by jistě mohla tento vliv na životní prostředí (a naše finance) zmírnit.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?