Firma SCO tu stále ještě je a máme tu nové prohlášení. Výkonný ředitel (CEO) Darl McBride prohlásil, že Linux je kopie UNIXu a že není mezi nimi rozdíl. Podrobnosti se dočtete na Arstechnica a stručné kratší shrnutí na OSNews.
Firma SCO tu stále ještě je a máme tu nové prohlášení. Výkonný ředitel (CEO) Darl McBride prohlásil, že Linux je kopie UNIXu a že není mezi nimi rozdíl. Podrobnosti se dočtete na Arstechnica a stručné kratší shrnutí na OSNews.
Je Linux opisem starších unixů jedno volání po druhém, nebo ne? Asi se shodneme, že ano.Neshodneme, protože není. Linux implementuje jednak POSIX, což není "starší Unix", ale norma, a jednak má některá vlastní API.
Obsahuje (resp. obsahoval) od jiných unixů? Linkovaný materiál to prokazuje.Linkovaný materiál prokazuje, že Linux obsahoval malou část legálního kódu odjinud, který byl posléze minimálně zčásti, pokud ne zcela nahrazen, a to přinejmenším jednou z toho důvodu, že jeho kvalita byla shledána nevalnou.
A když jsme u toho, Linux není POSIX compliant (na rozdíl třeba od Windows se SFU, nebo od MacOS).To není podstatné, zda je nebo není POSIX compliant. I pokud tvůrci Linuxu nechtějí podstoupit certifikační proces, stále mají právo ho implementovat, aby ti, kteří štempl na bedně nevyžadují, nemuseli aplikace portovat.
O re-implementaci/opis/kopii/obšleh/plagiát (vyberte si citové zabarvení dle svých preferencí - já bych řekl opis) samozřejmě jde.Ano, asi tak ve stejné míře, jako když si teď postavím šroubárnu a začnu k cizím šroubkům vyrábět matičky s metrickými závity. ;-) Také by to bylo vskutku opovrženíhodné. ;-)
Ano, linkovaný materiál prokazuje, že Linux obsahuje (obsahoval) kód jiných unixů. Dále prokazuje, že autoři kódu měli přístup ke kódu komerčních unixů (to jsou některé ty komentáře). Jestli je to legální, to ať rozhodne soud. Podle mě tohle SCO nevyhraje, protože naprostá většina toho kódu byla uvolněna pod BSD licencí.Legální to určitě je v případě, že kód poskytli jeho autoři. SCO do toho v první řadě nemá co mluvit, pokud není držitelem autorských práv k poskytnutému kódu. Soud jednak rozhodl, že SCO tímto držitelem není dokonce ani v případě starého, původního kódu Systemu V, a druhak, i kdyby SCO mělo s dalšími dodavateli Systemu V dohodu, že jimi nově vyvinutý kód dříve dodávaný pouze v implementacích Systemu V (třeba JFS v AIXu) nebudou uvolňovat pod jinou licencí, tito dodavatelé tak přesto mohou učinit, aniž by to ohrozilo Linux. Jsou totiž držiteli autorských práv a mohou si s ním dělat, co chtějí, a pokud to poruší nějaké jejich obchodní dohody, Linux bude z hlediska autorských práv tímto nedotčen a bude to problém pouze těch firem. A to, zda kód poskytli jehou autoři nebo ne, to bych ponechal na soudu. Každopádně objem takového sporného kódu v Linuxu je tak mizivý, že jeho ztráta by se nikterak závažně neprojevila.
S kritikou terminalu souhlasim. Ale windows jsou na tom v jinych oblastech na terminalu hure - nepohodlny cut and paste, omezene doplnovani, silene resizovani. Znam par citrixovych adminu, kteri na to nadavaji dnem i noci.Kromě toho, pro terminály přeci jen existují respektované standardy (VT100 jako minimum a jeho potomci) - dokonce respektované mezi různými OS, takže se mezi nimi dá v pohodě komunikovat, což s Win32 Console API podle mě přeci jen nepůjde.
Bohužel X11 vám neumožní to, co můžete mít s RDP bez problému. Tedy například GUI session před dial-up, nebo GPRS. Zkuste si v tomhle srovnat X11 a RDP, a pak se o tom můžeme bavit dále.To je zajímavé, naše interní demo spočívající v tunelování plnohodnotného desktopu přes GPRS, WiFi a dvě VPNky se tedy vůbec neuskutečnilo? :o) Krucinál, co všechno ještě v naší enterprise distribuci nefunguje, a my o tom nevíme? Neměli bychom její vývoj pověsit radši na hřebík a přesídlit do Microsoftu? ;-)
Pavel Chalupa je redaktorem zpráviček a příležitostným pisatelem článků na Root.cz.