Hlavní navigace

Vyšlo LibreOffice 6.1 s řadou novinek

8. 8. 2018

Sdílet

LibreOffice 6.x Writer Autor: David Ježek

Nová verze kancelářského balíku LibreOffice přináší nové téma ikon Colibre, které více odpovídá parametrům ikon Microsoftího světa a má sloužit k usnadnění přechodu uživatelů Microsoft Office na LibreOffice. Přepracováno je nakládání s obrázky, menu v programu Draw, řada velkých vylepšení v Base, ve všech modulech Online varianty, vylepšen je pak export do EPUB.

72 % práce na tomto vydání odvedli vývojáři z firem, které sedí v LibreOffice Advisory Board, jako třeba Collabora, Red Hat aj. 28 % pochází od individuálních přispěvatelů. Stahujte.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 8. 2018 17:18

    2v1 (neregistrovaný)

    Ja viem ze LibreOffice vyvojari maju nulove esteticke citenie, ale to video ma aj napriek tomu dokazalo prekvapit. Pecka.

  • 8. 8. 2018 18:45

    Dizajn je veľmi dôležitý (neregistrovaný)

    Veľká pochvala vývojárom za grafiku, konečne to nevyzerá ako z Windows 95 :) Veľmi dobrý pokrok, len tak ďalej.

  • 9. 8. 2018 14:09

    KHX-HSCC-BK-ER (neregistrovaný)

    Dobrá práce jak u novinek, tak u vídea.

    Do budoucna bude asi největší výzva Ribbon - vím, hodně lidem se nelíbí a nechcou to, ale mají-li přilákat uživatele M$ Oppice, pravděpodobně nebude jiná možnost. Otázka je, co na to uživatelé Linuxu, tam bych to dal asi jako volbu při prvním spuštění. Nebo to dát jako Befehl a fertig! :-)

  • 9. 8. 2018 16:46

    Karel (neregistrovaný)

    Proč je z hlediska GUI / UI na Linuxu vše tak škaredý? Už ten hnus ty hnusná UI Linuxových distribucí mě odrazuje nasadit Linux jako desktop. Aplikace jsou na tom ještě o rád hůře. Stejně tak LibreOffice. Tohle fakt nechceš. Vůbec není konzistentní tahle sračka (jakýkoliv Linux = poskládaný paskvil různých GUI). O opaku mě fakt nepřesvědčíte. Žijte si dál ve svém uzavřeném světě, bez ohledu na svou pravdu... Připuštění názoru ostatních. Otevřete oči a konečně si najměte pořádného designéra pro Gnome a další. Udělejte charitu a zaplaťte ho.
    Zlatej MacOS a Windows (7, 8.1 a 10).

  • 9. 8. 2018 16:53

    j (neregistrovaný)

    To je jedine dobre, zij si dal s naprosto nepouzitelnym a rozbitym UI widli, kde se kazda aplikace chova jinak, mi si budem dal uzivat toho ze si aplikace berou ovladani ze systemu a vsechny se oaktualizujouo jedinym prikazem nebo tlacitkem.

  • 9. 8. 2018 18:13

    Karel (neregistrovaný)

    Typický Linuxový zaslepenec a obdivovatel každé sračky, pokud to má něco společného s Linuxem a zároveň hater všeho jiného. Dej lepší argumenty. Tohle je argument jak noha.
    Otázka, proč je vše v Linuxu takovej humus? To vše dělají kodéři? Designéři se na Linuxu nepodílejí (myšleno někdo kdo dokáže spojit funkčnost, hezký design, prostě pořádný profesionál). A nemel mi sračky, pro co se mám rozhodnout. Otevři oči.

  • 9. 8. 2018 18:18

    Karel (neregistrovaný)

    Já používám jak Windows, tak Linux. Ve virtuálce ještě MacOS.
    Windows jsi dlouho neviděl, viď?
    Když srovnám všechny 3 světy operačních systémů (co používám), Linux je určitě velmi dobrý systém. Ale škaredý, hodně škaredý GUI(a GNOME je největší ubohost Linuxu). Co tak ještě trochu ujde, je KDE. Zbytek je fakt velkej hnus, zmatenej... I Windows (10) je hezčí...

  • 9. 8. 2018 18:32

    xx (neregistrovaný)

    Uff - no když se ti Karle líbí paskvilní omalovánkové GUI Wiru 10 či 8.1 či případně obludnost jako ribbon MS Opice tak si to užij ...Netvrdím, že Linux je na desktopu dokonalý, ale po letech používání wir jsem osobně rád, že jsem utekl k této alternativě a ten omalovánkový fujtajbl od Microshitu nemusím používat..

  • 9. 8. 2018 19:03

    Karel (neregistrovaný)

    Ribbon je super. Zvykl jsem si a přijde fajn.

    Jaký omalovánky? Modern UI?... To asi jo, zbytek ne. Co je na Windows 10 za omalovánky?
    Relativně se mi ještě líbí KDE v5. Ty bys mohl taky říci, že je to omalovánka...

    Zatím jen jmenuješ, jsi jasný argument, ne nákupní seznam. Takže to chce nějakou hloubku myšlenky.

    Linux mám relativně rád, ale trpí stejnými problémy jako Windows... UI není pro BFU... Každý by ses měl orientovat. Je To škaredé, nepraktické, zastaralé.

    Když jsem nedávno dělal upgrade Ubuntu na vyšší verzi, tak se rozesral systém. To se po upgrade z Win 8 na 10 nestalo. Sytém byl naopak rychlejší.

  • 9. 8. 2018 20:12

    Karel (neregistrovaný)

    Kterej linuxovej hajzl mi dává za můj názor mínusy? Běžte se vysrat. To, že mám nějaký názor, neznamená nutně, že je úplně špatný (či dobrý...). Je to můj názor, no a co jako?

    Raději podpořte KDE, to jediné má smysl.

  • 9. 8. 2018 20:28

    Petr Neni (neregistrovaný)

    Karle, win se rozesiraji svevolne, nejenom u upgrade. Jinak ohledne gui v linuxu - kazdy pouziva to co mu vyhovuje, nektere gui je lepsi, nektere horsi, nektere z pohledu moderniho UI se neda pouzivat, presto jsou lidi co to pouzivaji. Ne kazdy ma snahu mit to co ma win nebo macos, na linuxu mas na rozdil od macu nebo win moznost volby toho co chces pouzivat. Na druhou stranu musim rict ze spousta GUI u linuxu dizajnera nevidelo...

  • 10. 8. 2018 6:03

    Petr M (neregistrovaný)

    Karle, jeden člověk (mimochodem kdysi velký zvíře ve vývoji Excelu), jistý McConnel, ve své knížce Code Complete II, napsal zajímavý postřeh.

    Software je nástroj. Dobrý nástroj je takový, jaký používáš intuitivně . Třeba pro malíře je nástrojem štětec. Malíř nepřemýšlí o tom, co dělat se štětcem, štětec je prodloužení jeho ruky a funguje tak nějak sám a malíř se soustředí a to, co maluje. Dej mu štětec třeba ve tvaru kliky s držátkem ve tvaru T, nenamaluje nic a bude nadávat jak špaček.

    Že sis zvykl na Ribbon je fajn, ale nenuť ho ostatním. Ty sis svůj "cik cak štětec" s Ribbonem přetrpěl a mozek si vytvořil nový synapse. Ale to ti nedává právo tvrdit, že je super, ani tu věc nutit ostatním. Já jsem si stejně zvykl na Gnome a LO v klasice s upravenýma menu a klávesovýma zkratkama. Žít a nechat žít.


    Pak je tady další omezení, a sice lidskýho mozku. Mozek dokáže udržet maximálně sedm informací současně*. Tak proč soudruzi z M$ s*rou do systému 50 dlaždic, kde na jedné je počasí, na druhé výsledky ve fotbalu, na třetí kurz rubl:peso, na čtvrté souřadnice ISS, na páté aktuální teplota zemskýho jádra, na šesté předpověď počasí pro Enceladus na pozítří,...? Kua, když chci informaci, najdu si ji, když ne, ať neotravuje a neodvádí pozornost!!!

    *) a chlap se dokáže soustředit na dvě věci zaráz jenom v případě, že jsou sevřený v podprsence

  • 10. 8. 2018 23:43

    Lael Ophir

    Souhlas že člověk si zvykne na spoustu věcí. Například na rootu někteří lidé vážně tvrdili, že ovládání vi/vimu je "intuitivní". S těmi tuším pěti režimy, které nejsou vizuálně indikované. Bez viditelné nabídky možných akcí. Ale protože to prostě přetrpěli a dlouho si ohýbali mozek, tak jim to nakonec přišlo intuitivní. Budiž to zbytku světa varováním :)
    Nicméně UI se dá také objektivně testovat. A tam ribbon UI z celkem pochopitelných důvodů vede.

    Osobně nemám s dlaždicemi žádný problém. Vždyť je to v podstatě dashboard, kde na pár kliků můžete mít co chcete. Já tam mám pár věcí typu kontaktů, počasí, zprávy, fotky z telefonu (z důvodu bezpečnosti je mám v cloudu, BTW asi jako jedinou věc), a k tomu pár natahaných aplikací. Pozornost to nijak neodvádí, protože se nepotřebuji soustředit na všechny dlaždice najednou. Naopak je to fajn. Moje kontakty a fotky z toho dělají můj počítač, na počasí a zprávy občas kouknu - bez nutnosti něco otevírat. Mimochodem další výhodou je přišpendlit si do Start Menu URL, konkrétní kontakt, místo na mapě apod. Pokud si tam dáte 50 dlaždic, včetně kurzů měn které vás nezajímají, souřadnic ISS, aktuální teploty zemského jádra a předpovědi počasí pro Enceladus na pozítří, tak se nedivte.

  • 10. 8. 2018 17:21

    xx (neregistrovaný)

    Ano máš pravdu - zvyknout se dá na ledacos. Ribbon nemá pranic společného s intuitivním ovládáním - spíše vypadá že to vypotil někdo, kdo je buď schizofrenik nebo požil něco těžce ilegálního v množství více než malém.
    To, že jsem to napsal jen povrchně, to je pravda, ale abych tu omalovánku rozebral do detailu, tak to by bylo na několik stránek.. Mimochodem to co napsal níže Petr M a k3dAR je velmi přesné a výstižné.

    Co se týká rozesírání systému, tak v tom je wir nedostižitelný - a nejednou to zvládá sám od sebe. Párkrát jsem měl co do činění s povýšením jedné verze wir na druhou a někdy se člověk nestačil divit. A když si vzpomenu na rádoby kompatibilitu dokumentů v MS Opice mezi různými verzemi - tak to je škoda slov. Na to, že to patlá jedna firma, která si ještě za to říká nemalý peníz, tak je to k pláči.

    Než Tamagoči z Redmontu tak raději budu používat z tvého pohledu škaredé, nepraktické a zastaralé UI v Linuxu. Pro tebe je ta wir patlanina cool, moderní a já nevím co ještě. Pro mne je to paskvil. Osobně jsem rád, že mám alternativu a tím pádem nejsem už nucen používat "skvělé" výtvory od Microshitu.

    No a co se týká KDE v5,, které se ti relativně líbí - no to už je to, čemu já všeobecně říkám omalovánka, která mi do stroje nesmí. Já používám PC na práci, tj. jako nástroj .......

  • 10. 8. 2018 23:57

    Lael Ophir

    Ribbon je naopak velmi dobrý nápad, a v testech usability jasně vyhrává. Seskupuje akce do logických skupin, a zvýrazňuje v těch skupinách to co uživatelé opravdu podle měření nejčastěji používají.
    Srovnejte si to. Buď máte devět karet ribbonu, které jsou dobře uspořádané, dá se mezi nimi přepínat i točítkem myši, a všechno na nich najde i idiot. Nebo 270 položek menu ve třech úrovních, 31 toolbarů a 19 task panelů, to jsou čísla z Wordu 2003. Už třetí úroveň menu je prakticky nepoužitelná, protože to znamená chirurgicky přesnou práci s myší. A pokud použijete čtvrtou úroveň menu, je bez pochyby jasné, že máte špatný interface a musíte s tím něco udělat. Navíc se klasické menu nedá ani náhodou používat na tabletu, což je dneska celkem problém. Podotýkám že v LibreOffice Writeru najdete v menu například Insert/Image/Scan/Se­lect Source, Tools/Macros/Or­ganize Macros/Python a podobné.

    MS Office má velmi dobrou zpětnou kompatibilitu. Klidně se nechám přesvědčit o opaku, ale zatím mi nikdo neukázal, jak způsobit problém například s dokumentem Wordu 2003 ve Wordu 2013. Tedy za předpokladu že oba počítače mají stejné fonty, a že uživatel nepoužil volbu Layout podle tiskárny (která byla naposledy relevantní tuším někdy ve Wordu 95).

    "Omalovánky" jsou dost nesmysl. Svého času řada lidí odsuzovala Windows XP, s tím že na takové omalovánky nikdy nepřejdou. Shodou okolností to jsou často ti samí lidé, kteří o pár let později nedali dopustit na "zlatý standard" Windows XP, ze kterých prý nikdy nebudou upgradovat. No, upgradovali na Windows 7, s tím že Windows 10 jsou omalovánky, na které prý nikdy nepřejdou :D

  • 11. 8. 2018 11:36

    xx (neregistrovaný)

    Asi jsem divný, ale prostě ribbon je patlanina, která pro mne není přehledná - naštěstí jsem s touto hrůzou musel pracovat jen cca 2 měsíce, pak jsem změnil angažmá a mám od této úchylnosti pokoj. Patlací rozhraní patří na tablet s dotykovým ovládáním a ne na desktop.....
    .
    Co se týká omalovánek - asi většina se přizpůsobí, ale za sebe mohu řící jen, že toto nehodlám akceptovat. Mimo jiné to byl i jeden z důvodů, proč jsem doma v roce 2010 migroval z wiru pryč /i když tak bylo spousta dalších důvodů/

  • 11. 8. 2018 14:50

    Karel (neregistrovaný)

    Kolega výše má pravdu. Nechápu, co nechápeš na Ribbon. A proč vše odsuzuješ taky ne. Žij s tím půl roku a uvidíš...
    Já s tím dělal projekty na VŠ... A mám moc rád MS Office. Nikdy jsem nebyl schopen pracovat v LibreOffice. A Excel je super...
    Jestli si děláš jen poznámky v LibreOffice, tak to stačí. Bakalářku bych v tom psát nechtěl. Když se Word dobře nastaví, není problém se psaním akademických prací. Problém je mezi židlí a klávesnicí.

  • 11. 8. 2018 16:23

    xx (neregistrovaný)

    Cituji "Žij s tím půl roku a uvidíš." - děkuji nemám zájem se přizpůsobovat takové patlanině postavené na hlavu, která mi absolutně nesedí a akorát mi znepříjemňovala práci. Ty cca 2 měsíce mi stačily více než dost. V jednom máš nesporně pravdu - žít se nechá s ledasčíms a zvyknout si či případně se nechat zblbnout různýma masážeme, jak to či ono je cool, moderní, apod. - ne,ne,ne opravdu si nenechám otravovat život blbinama, které vysmyslí nějaký <píííp>. Já a priori neodsuzuji vše nové, tak to tak není. Nebráním se použít něco nového, když je to dobré, ale používat něco, co mi hrubě nesedlo, jen proto abych šel se stádem nehodlám.

    Ostatně když je tak ribbon úžasný a mnou nepochopený, proč vznikly takové věci jako např. UBitMenu: Classic Menu and Toolbars a další ?? Asi se někdo nudil ..............

  • 11. 8. 2018 17:45

    Lael Ophir

    U toho ribbonu mi nějak chybí argument. Chápu že jsou ty funkce rozdělené jinak než jste zvyklý z menu, a že si na to člověk musí zvyknout. Ale to rozdělení je celkem logické, dokonce logičtější než menu, kde ve Wordu 2003 najdete Insert/Break, Insert/Symbol, ale Table/Insert). Navíc jak jsem psal: pohyb v menu o 3 úrovních je utrpení, při 4 úrovních je to už úplně úchylné, protože to znamená projet myší "bludiště" menu s minimální odchylkou, a když to o kousek netrefíte, začínáte znovu.
    V případě ribbonu, který se dobře používá na desktopu, je výhodou možnost používat ho i prstem. Všimněte si, že nové notebooky jsou většinou typu 2-in-1, takže se dají používat jako tablety. Je dost nesmysl mít v každém tom režimu úplně odlišné UI.

    Mě se flat design Windows 10 celkem líbí. Ale nehraje to pro mě příliš velkou roli. Je to jako palubní deska auta: musí být použitelná, ale jinak pro mě nehraje roli při výběru. Pokud má ale někdo čas a chuť si GUI upravovat, tak má k dispozici spoustu nástrojů, se kterými si může klidně hrát celá léta, stejně jako hotových témat. Za mě je to velký nesmysl, protože defaultní GUI je dobře použitelné. Používám spoustu strojů, tak fakt nepotřebuji mít ten svůj "spešl vytuněný", abych všude jinde trpěl jak zvíře protože všechno vypadá jinak a používá se jinak.

  • 12. 8. 2018 11:37

    xx (neregistrovaný)

    Upřímně nevím jak bych to popsal pro někoho jiného, aby to bylo jasné, v čem mám problém. Já se prostě v tom "ztrácím" a je to pro mně zmatečně, nepřehledné Pokud je struktura menu špatně navržena, tak to je problém - ale špatný návrh čehokoliv je na dvě věci,

    Výhoda, že se to dá ovládat prstem - to je pro tablet a ne pro desktop, který je ovládaný myší či klávesovými zkratkami. Proč se proboha všichni snaží spatlat dohromady dva naprosto rozdílné způsoby fungování a ovládání. U notebooku s 2-in-1 : když to, že z části budu něco dělat patláním po dipsleji a psát přitom na klávesnici, no nevím, ....
    Já tedy používám klasické stolní PC a občas obyč noťas.

    Zcela souhlasím, že GUI musí být použitelné - tj. z mého pohledu nepřeplácaná spoustou zbytečné grafiky, rychlé, spolehlivé, přehledné a s možností si ho přizpůsobit, aby to danému uživateli sedlo tak, aby mohl nerušeně a efektivně se systémem pracovat - na to mají vliv i dalších věcí.

  • 12. 8. 2018 21:21

    Lael Ophir

    To myslíte vážně, že se ztrácíte v ribbonu? Vždyť jsou tam jasně nadepsané karty, pod nimi jasně nadepsané sekce, a tam jednotlivé funkce. Je to prakticky kombinace menu a toolbaru. A fakt nechce věřit, že se jste na jedné straně byl schopný se naučit stovky unixových příkazů, jejich syntaxi, ovládání vi, skriptování v bashi a tisíc dalších věcí, ale na druhé straně se v ribbonu s pár kartami "ztrácíte". Buď je to prostě lenost, nebo jste s věkem zcela ztratil schopnost se učit.

    Doba je taková, že uživatelé používají zařízení ve formátu desktopu, tabletu i telefonu. A samozřejmě chtějí očekávají ty samé funkce. Je pak dost hloupé jim nabízet na každém formátu zařízení úplně odlišný interface, zvlášť pokud jedno zařízení může pracovat například v režimu desktopu i tabletu.

    Chápu že používáte klasický desktop. Já používám často různá zařízení 2-in-1. Touch screen (případně s perem) je naprosto nepřekonatelný například při retušování fotografií a při kreslení, ale i při tvorbě schémat. Plus když ležíte na gauči a převážně konzumujete obsah (například v hotelu po propracovaném dni), tak zařízení jednoduše přetočíte do módu tabletu, protože klávesnici nepotřebujete, a naopak právě teď obtěžuje.

    U hodnocení GUI se poměrně shodneme. Přizpůsobení pro mě není až tak důležité. Nástroje na mršení GUI jsou k dispozici i pro Windows, ale proboha proč? "Tunění desktopu" po nocích, vesele směřující k naprosté nepoužitelnosti, je za mě pro teenagery, kteří na to mají čas a náladu. Navíc používám víc strojů, a naopak ocením, když GUI všude pracuje stejně. Windows 10 mají podle mě poměrně střídmé UI, velmi praktické (například už od Visty je geniální ta indexace), navíc díky akceleraci je desktop dost nenáročný.

  • 12. 8. 2018 22:13

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    To myslíte vážně, že se ztrácíte v ribbonu? Vždyť jsou tam jasně nadepsané karty, pod nimi jasně nadepsané sekce, a tam jednotlivé funkce.
    Například karta Domů a na ní tlačítko Vložit, a vedle toho karta Vložení (dříve se myslím jmenovala také Vložit). To je přece úplně jasné. Překlad je pod Revize, Rozložení při tisku a Rozložení webové stránky samozřejmě nejsou na kartě Rozložení, ale na kartě Zobrazení. Na kartě Zobrazení máte jasně nadepsané (podepsané) sekce Zobrazení a Zobrazit.

    Jediné, v čem se shodneme, že jsou ty karty a sekce jasně nadepsané. Ale pokaždé, když to vidím, mám pocit, že jim ty karty přidělil nějaký architekt nebo manažer, který Office nikdy neviděl, a oni pak s těmi sekcemi a tlačítky hráli tetris tak dlouho, dokud se jim to nepodařilo na karty nějak poskládat, aby se to vešlo. Nehledě na to, že nejčastěji potřebuji rozšířené nastavení, což je v té sekci ikonky asi 10×10 pixelů – nejdůležitější prvek je ten nejmenší.

  • 13. 8. 2018 2:52

    Lael Ophir

    MS Office jsem naposledy viděl (nikoliv používal) v české verzi tuším ve verzi 2003, a naprosto mi uniká, proč by člověk pracující v IT, navíc v nadnárodní společnosti, používal *cokoliv* v lokalizované verzi.

    Karta Home obsahuje tlačítko Paste, s obrovskou ikonou jasně značící vkládání z clipboardu, a hned vedle je Cut, Copy a Format Painter. Těžko si to s něčím splést.
    Ano, věci související s jazykem jsou pod Review, což je jedna z mála nekonzistencí. Problém je, že nějak není kam jinam je dát.
    Print Layout a Web Layout jsou poměrně pochopitelně pod View, protože jsou to views, tedy pohledy/zobrazení. Netuším proč by je někdo hledal na kartě Page Layout, která se nabývá nastavením layoutu stránky, ne nastavením zobrazení.
    Na kartě View jsou jasně nadepsané sekce Views (Print Layout, Web Layout) a Show (Rules, Gridlines, Navigation Pane). Kde vidíte problém?
    Ikona rozšířeného nastavení (otevření dialogu dané sekce) má u mě 15x15 pixelů, což je mimochodem výška běžného menu, takže nevidím důvod si na to stěžovat. Navíc některé ty dialogy najdete i v kontextovém menu. Plus to můžete ovládat z klávesnice. Plus si můžete vytvořit vlastní karty, sekce a položky.

    Ty karty vytvořili odborníci na UI, poté co sesbírali data o používání funkcí Wordu ze třech miliard uživatelských sessions. Koukali jaké funkce a jejich sekvence uživatelé nejčastěji používají, a na základě toho iteračně prováděli návrh UI a testování s uživateli, včetně sledování pohybu očí. Za mě je výsledek velmi dobrý, a data MS to potvrzují. Uživatelé ze 4 zemí, všech úrovní schopností, cca 4000 uživatelů, všichni poté co používali ribbon minimálně 2 měsíce. Podle cca 80% z nich je ribbon intuitivnější, podle 90% se příjemněji používá, atd.
    https://blogs.msdn.microsoft.com/jensenh/2008/03/12/the-story-of-the-ribbon/

    Víte čemu já říkám naprostá katastrofa? Když vývojáři dělají UI jak uznají za vhodné, bez ohledu na uživatele, jak jasně ukazuje link. Nehledě na to, že se při testu povedlo 5 z 11 účastníků Unity sestřelit, a jednomu zůstalo na obrazovce viset zombie window. I jen krátký test jasně ukázal, že vývoj Unity byl naprostou katastrofou, a výsledek v téhle fázi nikdy neměl být vydán jako ostrá verze. Bohužel ve světě open source se s uživateli nikdo nemaže :/
    https://www.mail-archive.com/ubuntu-desktop@lists.ubuntu.com/msg02912.html

  • 13. 8. 2018 15:58

    xx (neregistrovaný)

    "I jen krátký test jasně ukázal, že vývoj Unity byl naprostou katastrofou"

    Tak Unity to je opravdu naprosto katastrofální úlet - ze zvědavosti jsem ho před rokem či dvouma zkusil na virtuálu a jen jsem žasnul, co se dá vytvořit a navíc, že se vůbec najde někdo, kdo je ochoten toto dobrovolně používat. S tímhle mít chvíli co do činění, tak mají v Bohnicích o klienta navíc.

  • 13. 8. 2018 15:19

    xx (neregistrovaný)

    Tak to je přesně ono !!!!! výstižně přirovnáno k tetrisu :-) Lépe to již ani nejde napsat.

  • 13. 8. 2018 15:50

    xx (neregistrovaný)

    Jasně nadepsané sekce tu jsou, ale tím to končí. Ostatně výstižněji než to popsal kolega Jirsák to ani nejde - já na to nenašel vhodný popis. Ten paskvil nemá s nějakou přehledností nic společného.
    Jsem si jist, že to o lenosti není, neb se stále musím něco učit - asi mám nějakou grafickou dyslexii či co,

    Co se týče případné rozlišnosti interface - pokud budu tvrdošíjně trvat na jednotném interface pro desktop a pro tablet vyrobím jenom a jenom hybrid. Je to asi i věc názoru, ale já si nemohu pomoci - jsou to dva různé světy a tím pádem těžko tyto dva světy sloučit bez nějakých nešťastných kompromisů.

    O obecné užitečnosti touch screen není pochyb - polemizoval bych co se týče uvedených příkladů s tím kreslení schemat (pro mne je tedy schematem schéma elektro, pro vás to může být něco jinšího...) Ale třeba je docela na některé věci, když mírně odbočím, rozdíl mezi kapacitním a rezistivním touch screenem. Pokud potřebuji něco víc naťukat na virtuální klávesnici, tak cokoliv pod 7' je pro mne utrpení (je to příliš malé na pohodlné a rychlé psaní) - v tomhle na menší rozměr není na rezistivní touch screen - sice potřebuji stylus, ale s ním se dalo velice rychle a přesně na to malé virtuální klávesnici psát (a že jsem se toho napoužíval)

    Jinak ještě zdůrazním jednu věc - že vše jsem vztahoval k pracovnímu režimu....

  • 14. 8. 2018 0:05

    Lael Ophir

    Kolegovi Jirsákoi jsem poměrně podrobně odpovídal. Ribbon je prostě podle studií objektivně lepší a přehlednější. Menu třetí úrovně znamená operovat s myší s chirurgickou přesností, menu čtvrté úrovně je úplná šílenost. Pro pobavení eye tracking video jednoho uživatele Wordu 2003:
    https://vimeo.com/3305642#t=38m25s

    Netrvám nutně na stejném UI pro desktop a tablet - nakonec i u ribbonu se pro tablet zvětšují rozestupy a skrývají se méně důležité prvky. Ale pokud UI funguje na více formátech zařízení, tak je to jasná výhoda. Navíc už dávno neplatí, že desktop, tablet a mobil jsou tři oddělené světy. Je vidět jasná konvergence.

    Ty 2-in-1 stroje mají většinou touchscreen a podporu pera. Touchscreen se vypíná když přiblížíte pero, abyste mohl perem pohybovat po obrazovce stejně jako tužnou (nebo štětcem) po papíru, včetně dotyku zápěstí. Mimochodem ta pera většinou snímají tlak i náklon pera, takže se s nimi dá opravdu kreslit a malovat. Mám za to, že je to celé kapacitní. Psát na virtuální klávesnici sice můžete, ale upřímně na dotekové obrazovce je katastrofa dělat cokoliv víc než napsat URL nebo krátce odpovědět na zprávu. Někteří lidé prostě píšou perem, rozeznávání písma celkem funguje. Ale pro mě jako disgrafika to fakt není.

  • 14. 8. 2018 7:27

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Objektivně lepší a přehlednější než co? Můj Writer má celkem 5 menu 4. úrovně – pro obrázkové filtry, 3× pro jazyk a pro makra. Navíc jsou ty položky ještě v toolbaru, kde si je mohu uspořádat podle svého. Pokud je potřeba k najetí myší na položku menu potřeba chirurgická přesnost, k najetí na onen růžek karty 15×15 pixelů je potřeba asi elektronový mikroskop.

    Jinak já souhlasím s tím, že ribbon může být lepší a přehlednější, než menu a ikony – může zabírat zhruba stejnou nebo jen o málo větší plochu, ale vedle textu nebo ikony může nabídnout i další ovládací prvky. Těžko použitelný je pro mne ale ribbon v produktech MS Office. V samotném ribbonu kolikrát musím proklikat několik záložek, než najdu funkci, kterou hledám. Často musím používat onen 15pixelový čudlík pro odskok do detailního okna, a přitom mám v ribbonu celé karty, které jsem nikdy nepoužil a netuším, k čemu by mohly být dobré. Navíc ani sám Microsoft tomu ribbonu zas až tolik nevěří, takže první položka není žádná karta, ale otevírá aplikační menu. Ještě lepší to bylo v předchozích verzích, kde to dělala ikona pro otevírání menu okna – když jsem tenkrát spustil Word poprvé, myslel jsem, že se v Microsoftu zbláznili, když nikde není možnost dokument uložit ani vytisknout. A třeba s Outlookem pracuju denně, a stejně se mi návrat na základní obrazovku daří na první pokus tak ve třetině případů.

  • 14. 8. 2018 15:52

    Lael Ophir

    Menu mají výšku přesně těch 15 pixelů, o kterých mluvíte. I když chcete jen menu třetí úrovně, tak to znamená kliknout na položku o výšce 15 pixelů (pravda širší než vyšší), poté sjet dolů myší a nevyjet z menu vlevo ani vpravo, tam najet na vybrané submenu, rozbalí se třetí úroveň menu, a vy pokračujete myší doprava. Přitom se musíte udržet v rámci té vybrané položky (15 pixelů!) a neuhnout nahoru ani dolů. V tom menu třetí úrovně pak změníte směr opět na nahoru-dolů, ale nesmíte přejet příliš doleva nebo doprava, protože jinak můžete začít zase od začátku. V submenu čtvrté úrovně je to prostě jen o úroveň úchylnější. Tohle je podle vás ideální UI? Vždyť je to jako hra "projdi bludiště myší, a když se dotkneš zdi, tak zemřeš a začínáš od začátku" :D. V tom videu Story of the Ribbon je celkem pěkně ukázáno, že menu je dobrý interface, pokud má jednu nebo dvě úrovně, ale pokud přeroste do třetí nebo nedej bože čtvrté úrovně, tak je třeba hledat vhodnější UI.

    Proklikání karet by nemělo být potřeba, protože jsou funkce tříděné lépe než v menu. Nicméně pokud uživatel aplikaci nezná a nerozumí způsobu třídění, tak bude hledat i v klasickém menu. Jen v něm bude hledat ještě častěji a půjde mu to ještě hůř.

    První karta ribbonu je File, a neotevírá klasické menu. Máte pravdu, že ve Wordu 2007 to tlačítko nemělo popis a zasahovalo až do levého horního rohu okna. Důvod byl jasný: levý horní roh obrazovky je velmi snadno k dosažení, protože se tam zarazí myš při pohybu doleva nahoru. Ze stejného důvodu se na menších obrazovkách snadněji používají menu na MacOS: pohyb myši směrem nahoru se zarazí na horním kraji obrazovky, takže je snáz k dosažení. Ve Windows musíte na snadno dosažitelný kraj obrazovky, a od něj teprve dolů. To všechno popisuje Fitts's law. Nakonec ale zjevně zvítězila tradice.
    Mimochodem ten Word 2007 při prvním spuštění blikal tím "Office buttonem" a byla u něj zobrazená nápověda. Někteří uživatelé to ale zjevně nepobrali, takže kartu přejmenovali na File, i když tam nejsou výhradně věci týkající se souboru.

    Opakuji že mi výhrady stylu "já to v tom ribbonu nemůžu najít" přijdou od uživatelů Linuxu naprosto směšné. Naučíte se zpaměti stovky příkazů a jejich syntaxi. Naučíte se umístění a jména logů, naučíte se regexy. Naučíte se skriptování v bashi a tisíc dalších věcí. Nemáte problém používat vi s tuším pěti režimy, které nejsou nijak vizuálně indikované, bez jakékoliv vizuální nabídky příkazů, s použitím regexů… Ale nevyznáte se na pouhých devíti kartách, které máte celou dobu zobrazené před sebou, a přepínáte mezi nimi kliknutím nebo točíkem myši?! Nerozhodí vás když vaše distro změní umístění ovládacích prvků oken zprava doleva, nebo když přijde z Gnome na "fakt kvalitní" Unity (případně opačně) a kompletně u toho překope ovládání. Ale je obrovský problém když je něco na kartě namísto v menu?! Nemáte problém editovat konfiguraci v textových konfigurácích, jejichž umístění a jména si musíte prostě zapamatovat. Ale je veliký problém když v nové verzi Windows "všechno úplně překopou" (například tak že můžete stisknout Win+X a mít po ruce power user menu), a vy pak "nemůžete nic najít"?! Tohle přece nemůžete myslet vážně. Je to buď vaše lenost, nebo jste se s věkem odnaučili se učit. A já si tipnu na tu první možnost.

  • 14. 8. 2018 18:19

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Lael Ophit: teoretiku. Co takhle si to vyzkoušet? Růžek 15×15 pixelů máte v MS Office, na něj se musíte trefit a přitom ještě kliknout myší (kliknout myší a neuhnout s ní přitom dělá často potíže třeba starším lidem). V LibreOffice najedete kurzorem myši na položku menu a buď chvilinku počkáte nebo kliknete myší, a rozbalí se vám podmenu. A když je podmenu rozbalené, můžete si myší rejdit kde chcete a pořád zůstane rozbalené – na jiné položce toho hlavního menu musí myš zůstat déle než 1 sekundu, aby se rozbalilo příslušné submenu.

    Proklikání karet by nemělo být potřeba, protože jsou funkce tříděné lépe než v menu.
    Ale potřeba to je. Navíc jste sám u jedné skupiny psal „není kam jinam dát“ – to mi nepřipadá zrovna jako promyšlené třídění.

    Nicméně pokud uživatel aplikaci nezná a nerozumí způsobu třídění, tak bude hledat i v klasickém menu. Jen v něm bude hledat ještě častěji a půjde mu to ještě hůř.
    Bylo by hezké, kdyby to tak bylo. Můj subjektivní pocit je, že s ribbonem v MS Office hledám mnohem častěji, než jsem dříve hledal v menu.

    První karta ribbonu je File, a neotevírá klasické menu.
    Ano, neotvírá klasické menu, otvírá netypické menu. Hlavně to ale není karta, ačkoli se tak záložka tváří. A proč to není karta, ví bůh, protože jsou tam zase jenom další akce, stejně, jako na ostatních kartách. Jediná možnost, která mne napadá – to menu je ještě nepřehlednější, než karty. Možná je to pro srovnání, aby si uživatel řekl, že ty karty jsou vlastně ještě docela fajn.

    Mimochodem ten Word 2007 při prvním spuštění blikal tím "Office buttonem" a byla u něj zobrazená nápověda.
    Nápovědu si nepamatuju, ale pokud tam byl 3 sekundy zobrazený tooltip, když byla aplikace někde na pozadí a nevěnoval jsem jí pozornost, vyloučit to nemohu. Že to logo blikalo, tomu bych i věřil, nejspíš jsem si to v duchu okomentoval, jestli jsou v MS tak nadšení z Wordu, že si do něj musí dát velké logo a ještě ho rozblikat. Že je to ovládací prvek mne nejdřív vůbec nenapadlo.

    Opakuji že mi výhrady stylu "já to v tom ribbonu nemůžu najít" přijdou od uživatelů Linuxu naprosto směšné.
    Směšné je takhle si škatulkovat lidi. Žádný typický uživatel linuxu neexistuje. Existují různé typy pamětí, různé způsoby práce, různé četnosti práce. Pro spoustu lidí třeba Word není hlavní pracovní nástroj, používají ho jenom když musí a pro činnost, která sama o sobě třeba je pro ně neoblíbená. Takže by k tomu rádi používali nástroj, který jim u toho bude překážet co nejméně.

    Je to buď vaše lenost, nebo jste se s věkem odnaučili se učit.
    MS Office je nástroj, který má sloužit a co nejméně obtěžovat. To, že se člověk musí učit s nějakým programem zacházet, patří do minulého století nebo k profesionálním programům. Pokud se někdo živí počítačovou grafikou, naučí se zacházet s Photoshopem. Pokud se někdo živí programováním, naučí se zacházet s IntelliJ Idea. Podobně jako se chirurg naučí zacházet se skalpelem nebo pilot se naučí ovládat letadlo. Ale MS Office není nástroj pro profesionály, je to obecný program podobně jako webový prohlížeč, e-mailový klient nebo přehrávač videa.

    Ale je obrovský problém když je něco na kartě namísto v menu?!
    Už jsem vám psal, že mně nevadí koncept ribbonů jako takový, dokonce si myslím, že při dobrém použití může být lepší, než klasické menu. Mně vadí konkrétně jeho použití v MS Office, které mi připadá nepřehledné. Možná je problém v tom, že menu je relativně svazující, zatímco ribbon dává mnohem víc možností – a tím pádem je také mnohem komplikovanější udržet v tom jednotný styl a řád.

  • 15. 8. 2018 0:04

    Lael Ophir

    Nechce se mi znovu instalovat LibreOffice, ale mám za to, že vámi popsané chování se týká spíš nějakého distra Linuxu než LibreOffice. Souhlas že v novějších UI se vnořená menu používají nepatrně lépe, ale stejně je to bída. Mimochodem nevidím důvod proč máte problém kliknout na čtvereček 15x15 pixelů, ale nevidíte problém kliknout na obdélník 15x60 pixelů. Na výšku je to přece stejný problém.

    Ano, u věcí okolo jazyka jsem psal, že jsou na kartě Review, což je jedna z mála nekonzistencí. Jestli je to v menu lepší, tak kde konkrétně tam máte věci okolo jazyka? Nejspíš v menu Tools, spolu se sledováním změn, nastavením aplikace a další směskou. Logika nic moc. V LibreOffice je tam navíc zcela paradoxně i Gallery, kterou by každý soudný člověk čekal někde okolo Insert/Picture. To se pak nedivte, že uživatelé věci hledají v menu tak že je postupně projíždí.
    BTW zkuste si u MS Office změnit velikost okna, a koukejte, jak se mění obsah ribbonu. Za mě dobře provedené.

    Mimochodem autoři Open/LibreOffice se už léta dohadují, jak s tím UI nějak pohnout. Jsou proti konkurenci už o 11 let pozadu. Zatím to vypadá tak, že koukají po trhu od koho to okopčit, a vytvořili rovnou čtyři UI v údajně chutném projektu MUFFIN. Takhle nějak pejsek a kočička vařili dort.
    https://www.omgubuntu.co.uk/2016/12/libreoffice-muffin-user-interface
    https://docs.google.com/document/d/1vabkHLibXBXY8SSDJ6aa17VOoVYoCNZdPBttrv9aOFU/

    MS Office samozřejmě je nástroj pro profesionály. Opravdu to nefunguje tak, že si uživatel bez předchozí znalosti věci sedne k Wordu, a vytvoří dokument s číslovanou osnovou, sekcemi a obsahem, který se při přidání odstavce nebo změně velikosti stránky nerozpadne. Bohužel lidí z oboru IT si myslí, že s MS Office umí zacházet, a přitom se hluboce mýlí. Zajímavé je, že když otevřou třeba účetní SW, tak už tolik sebevědomí nejsou :)

    No počkme si, s tím přijde LibreOffice. Doufejme že se jim povede projekt nového UI dotáhnout do produkce dřív než bude mít většina populace v oku kontaktní čočky s HoloLens ;)
    https://www.youtube.com/watch?v=lK_cdkpazjI

  • 15. 8. 2018 7:07

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Nechce se mi znovu instalovat LibreOffice, ale mám za to, že vámi popsané chování se týká spíš nějakého distra Linuxu než LibreOffice.
    Týká se to Windows 10. Myslím, že tu máme senzaci týdne, že Lael Ophir považuje Windows 10 za jednu z distribucí Linuxu.

    Jestli je to v menu lepší, tak kde konkrétně tam máte věci okolo jazyka?
    Asi si sedíte na vedení. Opakovaně jsem psal, že mi nevadí ribbon jako takový, ale jeho nepřehlednost a nekonzistence v MS Office.

    MS Office samozřejmě je nástroj pro profesionály.
    Tak to řekněte Microsoftu, aby to přestal tlačit na všechny počítače.

    Opravdu to nefunguje tak, že si uživatel bez předchozí znalosti věci sedne k Wordu, a vytvoří dokument s číslovanou osnovou, sekcemi a obsahem, který se při přidání odstavce nebo změně velikosti stránky nerozpadne.
    Profesionál, který tyhle znalosti má, takovýhle dokument ale nebude vyrábět ve Wordu, protože ten je na to velmi nevhodný. Profesionál to totiž bude dělat pomocí předpisů (stylů), kterými může snadno měnit celý dokument najednou. Word má ovšem styly přilepené aby se neřeklo, moc to s nimi neumí, a je zaměřený hlavně na to, aby si uživatel mohl rychle naklikat tučné písmo a podtržené a jiný řez písma a jinou barvu, aby každý odstavec vypadal jinak, bez ladu a skladu.

  • 15. 8. 2018 21:32

    Lael Ophir

    Možná si sedíte na vedení vy, protože jsem už psal, že ribbon v MS Office je tříděný podle toho jak uživatelé funkce reálně používají. Nebo je to tak že si na vedení nesedíme ani jeden, a máte prostě odlišné preference: neztrácíte se ve vi a bashi, nemáte problém se našprtat jména a syntaxi stovek příkazů, ale ribbon v MS Office je pro vás problém. Každý jsme nějaký.

    Ano, profesionálové používají styly. Ty jsou ve Wordu odjakživa, ale na ribbonu jsou navíc silně zvýrazněné na úkor přímého formátování. Osobně k Wordu nevidím moc alternativ. Chápu že někteří lidé preferují TeX s editací dokumentu ve vi, ale já asi nejsem dostatečně velký masochista :)

  • 15. 8. 2018 21:35

    Lael Ophir

    Ještě bych rád poptal vaší reakci k tomu MUFFIN UI. Kam podle vás bude směřovat UI LibreOffice? Dočkáme se produktivní verze nového UI v příštím roce, dvou, pěti nebo deseti? Je dobré aby měla aplikace čtyři různé UI mezi kterými se dá přepínat, nebo je lepší jedno navrhnout UI opravdu dobře?

  • 11. 8. 2018 14:43

    Karel (neregistrovaný)

    GNOME je sračka. Kéž by GNOME a GTK konečně umřelo.
    KDE omalovánka? Ok... Když to říkáš, je to tvůj názor. Mně se na KDE líbí maximální přizpůsobení. Kam se hrabe Windows...

  • 9. 8. 2018 23:47

    k3dAR
    Stříbrný podporovatel

    to je vec nazoru, me pripada nechutny vzhled Windows (>=8) tedy ta ohavnost co se tvari placate, kdy je to cele neprehledne, neda se poznat kde co konci a kde zacina, i v ramci samotneho systemu jsou ruzne UI, Metro, W7, NT4, i samotna konfigurace je schzofreni, neco je v metroidni konfiguraci, neco v W7 ovladacich panelech, neco se musi spoustet jedine z prikazoveho radku/start_spustit i kdyz jde o GUI, ale neni dostupne kliknutim...

    aktualizace systemu je kapitola sama o sobe, pri provadeni se zatezuje CPU ze je system obcas nepouzitelnej, je vyzadovan restart systemu kterej se nuti sam a obcas clovek prijde k samovolne restartovanemu systemu, pri vypinani i zapinani se musi cekat na Dokonceni Aktualizaci...
    => naproti tomu v GNU/Linuxu se pri aktualizaci system da normalne pouzivat, restartuje ho vyhradne uzivatel kdyz chce, pri vypinani i zapinani se uz NIC nedokoncuje/nez­drzuje protoze to zvladne uz pri samotne aktualizaci za behu systemu, navic neni treba ani restartovat system po aktualizaci, aktualizovane sluzby staci restartovat (pokud to neudela uz primo aktualizace), program staci vypnout/zapnout, Desktop (v pripade ze uzivatel chce) se da komplexne restartovat bez restartovani systemu (ano negraficke aplikace stale zustavaji spustene/bezi­ci/neprerusene), bezpecnosti aktualizace jadra se aplikujou (pokud to uzivatel chce/nastavi) automaticky za behu systemu (Kernel LivePatch(ing))

    jinak osobne pouzivam Xfce, prostredi je prehledne i hezke (opakuji vec nazoru) a neplacate, vse vypada stejne, pouzivam primarne GTK aplikace ktere vsechny pusobi stejnym vzhledem, ale i nektere Qt aplikace nevypadaji o tolik jinak (narozdil brutalnimu rozdilu Metro Vs Classic ve Windows)...

    Ale jak rikas, zij si dal ve svem uzavrenem svete closedsource systemu, bud si dal zaslepenej proti tomu jak je nekonsistentni, jakou licenci musis odsouhlasit, co vse system za tve informace a data posila Microsoftu, dal si mysli jak mas neco krasneho, inteligentniho a moderniho, lidi skacou i na horsi lzi ;-)

  • 11. 8. 2018 0:23

    Lael Ophir

    Windows mají jeden styl UI, který se s časem vyvíjí. Některé věci zůstávají postaru. Když je totiž změníte, tak lidé jako vy nadávají, že "to všechno zase překopali a člověk nic nenajde". Když to nezmění, tak lidé jako vy nadávají, že "to vypadá jako ve Windows NT 4". Některým lidem se člověk nikdy nezavděčí. Kupodivu ti samí lidé skousnou, když jim třeba nová verze Ubuntu kompletně překopá UI tak, že je opravdu k nepoznání, a navíc s tolika bugy, že je to fakticky nepoužitelné. Stačí si připomenout uvedení Unity a odstranění Unity.

    Máte nějaký příklad nastavení Windows, které je v GUI, ale musíte ho otevírat přes Start/Run? Mám za to, že všechny ty věci jsou dostupné v GUI, akorát admini občas používají Start/Run, protože je to rychlejší.

    Aktualizace automaticky restartují, protože bez restartu aplikace se změna nepromítne do běžících aplikací. A pokud se aktualizuje desktopové prostředí, X11 server, kernel apod., tak se tomu restartu nevyhnete ani na Linuxu. V některých případech můžete shodit jen všechny GUI aplikace, ale na stanici je to celkem jedno - restart GUI je pro uživatele totéž jako restart celého OS (navíc vám nikdo nezaručí, že při tom restartu GUI neuhnila nějaká služba komunikující s desktopem).

    Kernel live patching je ve Windows od verze 2003 SP1. Bohužel se zdaleka nedá použít vždycky. Navíc je to riziko z hlediska testovatelnosti, protože ten samý patch se vám může chovat různě při hotpatchingu a při klasickém patchování. Dále je to bezpečnostní riziko, protože pokud uživatel může změnit kód funkcí kernelu, může to udělat i malware, ze kterého se obratem stává kernelový rootkit, bez nutnosti vůbec instalovat kernelový kód klasickou cestou. Takže hotpaching ano, ale není to žádný všelék.
    https://cloudblogs.microsoft.com/microsoftsecure/2016/04/26/digging-deep-for-platinum/

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.